Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Bourací kladiva

Obsah článku Ukaž

Bourací kladiva jsou stavební náčiní určené pro demoliční práce nebo pro prorážení tvrdých materiálů. S pomocí vhodných nástavců je využijete na osekávání zdiva a obkladů, vysekávání drážek na elektrické rozvody či potrubí a na bourání.

bourací kladivo
Bourací kladivo

Bourací kladivo svým vzhledem připomíná robustnější vrtačku. Větší typy už vypadají spíše jako pneumatická sbíječka. Síla bouracího kladiva je v jeho příklepu. Mnohé typy kladiv umí i vrtat, v tom případě pak hovoříme o kladivech vrtacích nebo kombinovaných.

Bourací kladiva jsou podobná kladivům vrtacím. Vrtací kladiva však na rozdíl od kladiv bouracích dokáží proniknout i do velmi tvrdých materiálů. V bouracím kladivu nástroj nerotuje, ale opakovaně se vysouvá a zasouvá v rámci celého mechanismu kladiva. Tím dochází k sekání a narušování různých povrchů.

Bourací kladivo vybírejte podle nároků na jeho použití a účel – tedy zda kladivo budete používat na svislé bourání nebo na všestranné bourání. Primárně na svislé bourání jsou vhodnější sbíječky, které jsou k této práci, i díky své vysoké hmotnosti, předurčené (bourání betonových podlah, obrubníků, kamenů atd.).

Všestranné použití a bourání a sekání prakticky ve všech polohách umožňují bourací kladiva. Důležitými parametry pro jejich výběr je hmotnost, výkon, síla úderu, úchop a značka výrobce.

Pokud vám doma překáží příčka mezi pokoji nebo potřebujete před rekonstrukcí probourat část zdi či odstranit starou dlažbu, bourací kladivo vám výrazně ušetří čas a práci. V tomto článku si povíme o tom, jak vybrat bourací kladivo.

Bourací kladiva: Výběr 10 nejlepších bouracích kladiv podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších bouracích kladiv tohoto roku. Jak jsme tato kladiva vybírali? Vybrali jsme nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tato bourací kladiva jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledPříkon (W)Hmotnost (v kg)Energie úderu (v Joulech)Počet úderů za minOrientační cena (s DPH)Dostupnost
ParkSide PAH 1 300 B2Bourací kladivo ParkSide PAH 1 300 B213005,61538001899Zobrazit v obchodech
ParkSide PAH 1700 C3Bourací kladivo ParkSide PAH 1700 C3170011,75021003490Zobrazit v obchodech
Scheppach AB 1700Bourací kladivo Scheppach AB 1700170016,35020003669Zobrazit v obchodech
Scheppach AB 1900Bourací kladivo Scheppach AB 1900190016,56020004990Zobrazit v obchodech
Makita HM 1203 CBourací kladivo Makita HM 1203 C15109,719,1190013890Zobrazit v obchodech
Asist AE1K160DNBourací kladivo Asist AE1K160DN16006,9935303290Zobrazit v obchodech
Bosch GSH 16-30 0.611.335.100Bourací kladivo Bosch GSH 16-30 0.611.335.100175016,541130029990Zobrazit v obchodech
FIELDMANN FDBK 201301-EBourací kladivo FIELDMANN FDBK 201301-E150011536002499Zobrazit v obchodech
Scheppach AB 1500 MAXBourací kladivo Scheppach AB 1500 MAX13005,52743003899Zobrazit v obchodech
Scheppach AB 1600Bourací kladivo Scheppach AB 16001600174715004025Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení bouracích kladiv od jejich uživatelů.

Jak vybrat bourací kladivo

Nejdůležitějším kritériem při výběru bouracího kladiva je jeho hmotnost, příkon a síla úderu. Zaměřte se však i na způsob, jakým se upíná pracovní nástroj kladiva, zda je ergonomicky řešená rukojeť a dostatečně pevná a kvalitní konstrukce celého nástroje.

Mezi další parametry, kterými byste se při výběru bouracího kladiva měli řídit, je i možnost připojení externího odsávání, indikátor opotřebení uhlíků, regulace příklepu, náhradní rukojeť a zda je součástí balení i kufr na vrtačku, případně další příslušenství.

Konstrukční provedení

Bourací kladiva se od sebe mohou výrazně svým vzhledem lišit. Část kladiv vypadá jako klasické vrtačky v robustnějším provedení, a zbytek připomíná sbíječky, a každý z těchto dvou typů se používá na jiné bourací práce.

Úkolem obou modelů je sekání a bourání, během kterého dochází k silným vibracím. Proto  by vrtačka měla mít ergonomickou rukojeť, která bude vibrace a otřesy eliminovat. Lepší modely disponují anti-vibračním systémem. Protože je bourací kladivo těžké, musí do ruky dokonale padnout, aby se vám s ním co nejlépe pracovalo i při delší a namáhavější činnosti.

Konstrukce bývá vyrobena z tvrzených plastových materiálů a různých druhů slitin. Ať už je vrtačka vyrobena z jakýchkoliv materiálů, i na omak poznáte, o jak vysoce kvalitní výrobek se jedná.

Hmotnost

Přestože bývá hmotnost nástrojů mnohdy tím méně důležitým parametrem, u bouracích kladiv je tomu naopak. Hmotnost kladiva rozhoduje o tom, jak dlouho s ním dokážete pracovat v závislostech na svých fyzických možnostech.

Hmotnost bouracího kladiva je přímo úměrná jeho celkové konstrukci a velikosti elektromotoru, který určuje velikost nástroje. Čím robustnější konstrukci kladivo má, tím je samozřejmě také těžší.

Hmotnost bouracího kladiva také určuje, v jakých podmínkách ho budete moct používat.

Hmotnost bouracích kladiv můžeme rozdělit do tří kategorií:

Bourací kladiva do 5 kilogramů.

Bourací kladiva od 5 kilogramů do 11 kilogramů.

Bourací kladiva nad 11 kilogramů.

Bourací kladiva do 5 kilogramů

Nejlehčí bourací kladiva jsou ideální pro vysekávání obkladů. Díky jejich nízké hmotnosti s nimi vysekáte i drážky pro vodovodní trubky, elektroinstalaci, hadice atd.

Bourací kladiva od 5  kilogramů do 11 kilogramů

Do střední kategorie již spadají těžší modely s bytelným a robustním tělem, které se používají na lehkou až středně těžkou práci. Vysekáte drážky, zdivo a dokonce odsekáte i beton.

Bourací kladiva nad 11 kilogramů

Tato těžká bourací kladiva mohou vážit i více než 30 kg. Jsou předurčena pro nejtěžší bourací práce. Jsou finančně nejnákladnější a používají se většinou spíše pro profesionální práci.

Jaký typ bouracího kladiva je pro vás nejvhodnější, záleží na tom, co a v jaké výšce budete bourat. Například – budete-li pracovat nad výškou boků, jsou bourací kladiva o váze od cca 11 do 18 kg příliš těžká. V takovém případě můžete použít lehčí bourací kladivo nebo postavit lešení.

K bourání jakých materiálů jsou vhodná bourací kladiva dle své váhy:

Bourací kladiva o váze 6 kg

  • cihlové zdi
  • podlahové dlaždice
  • obkladové dlaždice
  • drážky na vedení
  • štukování

Bourací kladiva o váze 11 kg

  • betonové zdi
  • cihlové zdi
  • podlahové dlaždice

Bourací kladiva o váze 18 kg

  • asfalt
  • železobeton
  • základy

Bourací kladivo a jeho příkon

Příkon se udává ve wattech – je označovaný zkratkou W. Čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Stejně tak platí, že stroje s vyšším příkonem mají i vyšší hmotnost a jsou větší, protože mají větší elektromotor. Příkon bouracích kladiv se může pohybovat od 900 W do 2 000 W a více.

Během práce bouracích kladiv dochází k částečným ztrátám energie. Spojíme-li příkon s údajem o účinnosti, získáme efektivní výkon kladiva. Ve specifikacích se však častěji udává pouze příkon, a efektivitu udává parametr síly úderu.

Hodnotu příkonu můžeme rozdělit do tří kategorií, které určují i použití bouracího kladiva:

Příkon do 1 000 W

Menší příkon mají lehčí a levnější kladiva – takzvané hobby modely. Tato kladiva jsou vhodná pro lehčí domácí, a méně náročné bourací práce.

Příkon od 1 000 W do 1 900 W

Do této střední kategorie spadají bourací kladiva universálního použití, kterými už zvládnete probourat i tvrdší materiály a větší plochy.

Příkon nad 1 900 W

Sekací kladiva s příkonem vyšším než 1 900 W jsou určena pro nejnáročnější a nejtěžší bourací práce. Využívají je především profesionálové.

Vždy je lepší pořídit si bourací kladivo s příkonem o něco vyšším, než potřebujete, abyste nebyli nepříjemně překvapeni, když kladivo nebude odpovídat požadavkům a při náročnějších bouracích pracích se začne motor přehřívat a přístroj se rychleji opotřebuje.

Síla a počet úderů kladiva

Síla a počet úderů bouracího kladiva je udávána v joulech – označovaných zkratkou J. Síla bouracího kladiva říká, jak velkou silou kladivo dokáže narážet na daný povrch a tím ho osekávat. Čím má kladivo větší sílu úderu, tím je i robustnější a má vyšší hmotnost.

Podle síly úderu lze kladiva rozdělit na tři kategorie:

Síla úderu cca 5 joulů

Sílu úderu kolem 5 joulů mají malá bourací kladiva k vysekávání drážek ve zdi pro vodovodní trubky, elektroinstalaci a hadice.

Síla úderu cca 15 až 20 joulů

Střední třída bouracích kladiv je již vhodná k rozsáhlejším bouracím pracím.

Síla úderu nad 30 joulů

Kladiva se sílou úderu větší než 30 joulů jsou silná kladiva pro těžké bourací práce. Nejvýkonnější modely, které se využívají především profesionálně, mohou mít sílu úderu až 60 joulů.

Efektivita práce se zvyšuje větším počtem úderů kladiva. Toto se udává při chodu bez odporu. Na trhu jsou kladiva většinou od 1 500 do 5 000 údery za minutu. Některá kladiva mohou mou mít regulovatelný počet úderů.

Upínání nástroje

Způsob uchycení sekáče je důležitý, protože přes něj se upevňuje sekáč a současně se přenáší potřebná energie.

Používají se tři typy upínacích mechanismů – SDS-Plus mechanismus, SDS-Max mechanismus a SDS-HEX.

SDS-Plus mechanismus

Toto upínání je obvyklé spíše u levnějších modelů bouracích kladiv. Vyznačuje se dlouhou životností a možností vkládat do upínáku různé druhy sekáčů, čímž se rozšiřuje možnost použití sekacího kladiva. Kladiva s tímto typem upínání jsou ideální do každé domácnosti s ohledem na jejich všestranné použití, ať už budete chtít vyvrtat hmoždinku nebo provrtat zeď, odseknout dlaždičku nebo udělat drážky. Díky nižší hmotnosti nástroje je práce s nimi jednoduchá a přesná.

SDS-Max mechanismus

Dražší bourací kladiva mívají SDS-Max mechanismus. Tento typ upínání eliminuje nedostatky SDS-Plus upínání a díky tomu je docíleno nadstandardního přenosu energie. Díky možnosti upnutí různých druhů sekáčů se tento mechanismus používá u profesionálních kladiv. Pořizovací cena je vyšší.

SDS-Hex mechanismus

Upínání nástrojů SDS-HEX umožňuje rychlou výměnu nástrojů a využívání různých doplňků. Zastane díky většímu průměru a úderu nástroje i těžší práci. Používá se u větších a dražších modelů.

Hlučnost bouracího kladiva

Bourací kladiva jsou velmi hlučná. Proto je nutné při práci s nimi používat ochranné pomůcky – především tlumící sluchátka, abyste eliminovali riziko poškození sluchu. Hlučnost kladiva se odvíjí také od materiálu, se kterým pracujete a od místa, kde kladivo používáte – při bourání betonového bloku bude kladivo výrazně hlučnější, než například při odstraňování kachliček v koupelně. Tedy čím je materiál tvrdší, tím je vyšší intenzita hluku. Někdy může přesáhnout i 100 dB.

Bourací kladivo: Funkce a příslušenství

Bourací kladiva mohou být vylepšena různými technologickými vylepšeními, které vám práci s nimi usnadní a zpříjemní.

Anti-vibrační systémem

Anti-vibrační systém je mechanismus zabraňující přenosu silných vibrací do rukou uživatele, což je užitečné především při delší práci se silnějším kladivem.

Nastavení rychlosti a síly úderů

Některé typy bouracích kladiv umožňují nastavit frekvenci příklepů a otáček.

Vyměnitelné upínání

Vyměnitelné upínání umožňuje sejmout z kombinovaných kladiv upínání pro sekání a ze sekacího kladiva tak udělat vrtací kladivo.

Odsávání

Ke kladivu je možné připojit systém odsávání prachu a dalších nečistot z pracovního místa, což vám výrazně zvýší komfort při práci.

Signalizace opotřebení uhlíků

Nejčastější příčina, že kladivo vypoví službu, bývá opotřebení uhlíků. Proto by kladivo ideálně mělo mít funkci signalizace opotřebení uhlíků, která ukazuje, že nastal čas na jejich výměnu. Díky včasné výměně uhlíků tak předejdete zbytečným nepříjemnostem.

Kontrolka poruchy

Výstražná kontrolka signalizuje poruchu kabelu nebo vypínače

Komfort při práci a její efektivitu mohou zvýšit například tyto doplňky:

Přídavné rukojeti

Přídavné rukojeti se upevňují do přední části kladiva k jeho lepšímu uchopení a vyšší stabilitě stroje. Tím se zvýší přesnost práce a díky ergonomii rukojetí se snižuje namáhavost.

Transportní kufr

Transportní kufr je kufr, ve kterém přepravujete nejen bourací kladivo, ale i sadu nástrojů a  nářadí. Jsou tak chráněny proti prachu a vnějším vlivům, všechno máte po ruce a lépe se tak nástroj skladuje.

Náhradní sekáče

Náhradní sekáče jsou nástroje pro sekání a bourání. Mohou mít různou odolnost, různé tvary, zpevněnou špici atd. Střídáte je podle materiálu, se kterým právě pracujete.

Bezpečnostní pomůcky

Při práci s bouracím kladivem nepodceňujte bezpečnost práce a vždy se chraňte rouškou nebo respirátorem, ochrannými brýlemi, tlumícími sluchátky a pracovními rukavicemi.

Jak pracovat s bouracím kladivem

Při práci s bouracím kladivem je potřeba dodržovat určité zásady, aby práce s ním byla bezpečná a efektivní.

  • Kladivo při jeho nastavování nikdy nemějte připojené v elektrické síti.
  • Sekáč nebo dláto vysuňte z upínací hlavy. Naneste tenkou vrstvu mazadla, nástroj vložte zpět do pouzdra a upevněte. Nástroj volte podle typu materiálu, se kterým budete pracovat.
  • Pomocnou rukojeť si nastavte podle toho, jak potřebujete a upravte polohu dláta a dorazu.
  • Nyní kladivo můžete zapojit do zásuvky.
  • Nepřesunujte kladivo z místa na místo za přívodní šňůru
  • Nasaďte si ochranné pomůcky (roušku nebo respirátor, brýle, sluchátka a rukavice).
  • Kladivo zapněte spínačem a namiřte dláto na vybrané a předem označené místo.
  • Na kladivo tlačte jen mírně až středně – příliš silným tlakem byste mohli poškodit vnitřní mechanismus kladiva, a nechte ho pracovat.
  • Nedovolte, aby se sekáč do materiálu zasekl příliš hluboko, mohl by v něm uvíznout. Dojde-li k jeho uvíznutí, opatrně ho vytáhněte. Silným páčením byste mohli poškodit upínací mechanismus i upnutý nástroj.
  • Při práci dělejte pauzy, aby nedocházelo k přehřívání kladiva.
  • Po dokončení práce kladivo spínačem vypněte a vytáhněte ze zásuvky.
  • Kladivo oprašte, očistěte a uložte do transportního kufru nebo na vhodné místo.

Cena bouracího kladiva

Cenu bouracího kladiva určuje především značka výrobce, a tím i garance použitých materiálů. Levnější kladiva neznámých značek bývají poruchová a s menší životností a práce s nimi nebývá příliš efektivní a komfortní.

Příkon, síla úderu, počet otáček a hmotnost kladiva je v každé cenové kategorii velmi odlišná právě podle značky výrobce. Proto uvádíme pouze orientační rozdělení.

Pokud chcete kladivo pouze na nejlehčí práce nebo naopak na práce profesionální, zlatou střední cestou jsou kladiva s následujícími parametry. Nižší parametry budou spíše pro hobby kladiva a parametry vyšší pro profesionální použití.

Hmotnost: 3 až 10 kg

Příkon: 900 až 1 800 W

Síla úderu: 5 až 20 J

Obecně lze říci, že pokud nebudete nástroj používat profesionálně, poslouží vám i kladivo do 5 tisíc korun.

Cena bouracího kladiva do 5 000 Kč

Nejlevnější bourací kladiva – lehká, bez dalších technologických vylepšení, mají menší výkon i životnost, avšak pro domácí použití jsou dostačující.

Cena bouracího kladiva od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této střední cenové kategorii najdete bourací vrtačky pro domácí použití, ale také už i pro náročnější práce. Vrtačky jsou těžší, kvalitně zpracované a s dlouhou životností. Mají různá užitečná technologická vylepšení

Cena bouracího kladiva nad 10 000 Kč

Bourací kladiva k náročným a profesionálním pracím najdete v dražší cenové kategorii. Opět záleží na značce výrobce – kladiva od prověřených výrobců jsou kvalitnější, s delší životností a s mnoha užitečnými funkcemi, ale jsou samozřejmě také dražší.

Bourací kladiva a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové bourací kladivo. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového bouracího kladiva pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového bouracího kladiva zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Bourací kladivo naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem bouracího kladiva. Dozvíte se tam také, kde jsou produkty skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce u různých modelů bouracích kladiv).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat