Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Grily na dřevěné uhlí

Každý má rád občasné posedávání na zahradě s rodinou, či přáteli a určitě máte ještě raději, když u tohoto příjemného sezení plného relaxace, můžete zakousnout pořádný steak nebo grilovanou zeleninu z domácí výroby. Grily jsou jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších vybavení zahrad, ale například je volí i lidé s balkónem. Jelikož druhů existuje nepřeberné množství, dnes se zaměříme pouze na jeden z mnoha druhů grilů a to na grily na dřevěné uhlí.

Grily na dřevěné uhlí: Porovnání 10 nejlepších grilů na dřevěné uhlí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších grilů na dřevěné uhlí. Jak jsme tyto grily na dřevěné uhlí vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto grily jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit grily na dřevěné uhlí podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší gril.

NázevVzhledVelikost grilovací plochy (cm2)Hmotnost (v kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
PROTECO 62.22-GK-32Gril na dřevěné uhlí PROTECO 62.22-GK-3261522,53689Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZG 1009Gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 10091320581Zobrazit v obchodech
Cattara 13036Gril na dřevěné uhlí Cattara 1303616809,82705Zobrazit v obchodech
Big Green Egg BGE- LGril na dřevěné uhlí Big Green Egg BGE- L16887344890Zobrazit v obchodech
PROTECO 62.22-GK-55Gril na dřevěné uhlí PROTECO 62.22-GK-5515908714999Zobrazit v obchodech
Weber Master-Touch GBS Premium SE E-5775Gril na dřevěné uhlí Weber Master-Touch GBS Premium SE E-577523422410490Zobrazit v obchodech
Cattara ROYAL PARTNERGril na dřevěné uhlí Cattara ROYAL PARTNER133319,42630Zobrazit v obchodech
oneConcept GQ5-Beef ButtlerGril na dřevěné uhlí oneConcept GQ5-Beef Buttler192999Zobrazit v obchodech
Activa Angular 11245Gril na dřevěné uhlí Activa Angular 112452283303341Zobrazit v obchodech
Cattara ROYALGril na dřevěné uhlí Cattara ROYAL2430293480Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení grilů na dřevěné uhlí od jejich uživatelů.

Výhody a nevýhody grilů na dřevěné uhlí

Výhod grilů na dřevěné uhlí, je rozhodně více než nevýhod, ale i tak považujeme za naši povinnost vám o obou říci.

Mezi hlavní výhody patří především efektivita, což znamená, že dřevěné uhlí, či brikety dosahují vyšší teploty, než třeba klasické dřevo. Další výhodou je určitě snadná údržba, která vás však díky dřevěnému uhlí určitě neochudí o vůni dřeva, kterou všichni u grilování milujeme. Mezi další výhody patří například i spolehlivost, což znamená, že je nemožné, aby gril měl nějaké poruchy, jako třeba gril elektrický, který poruchy může mít hned z několika hledisek.

Jak už bylo řečeno, měli bychom vám prozradit i nevýhody, mezi které patří například náročnější regulace teploty, kterou můžete ovlivňovat jen přidáním dalšího paliva, nebo delší doba rozpasu – 15 – 30 minut.

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí?

V této kapitole si prozradíme, na co při výběru dávat pozor, nad čím se zamyslet ještě před tím, než začnete vybírat samotný gril, nebo také co se v dnešním článku vše dozvíte.

Kolik lidí bude gril využívat a jaké máte prostorové možnosti?

Velmi důležitou otázkou, kterou byste si měli ještě před samotným výběrem klást je, jak velký gril vůbec potřebujete. To můžete snadno odhadnout především podle vašim prostorových možností i podle toho, kolik lidí se na vašich grilovačkách sejde.

Možnost udírny? Co další bonusové výhody a příslušenství?

Velmi dobrým parametrem, který může velmi zúžit váš výběr z mnoha produktů, jsou vaše nároky a očekávání, který na gril máte. Když pomineme cenu, design a materiál, o kterých se dnes samozřejmě také budeme bavit, je jsou to právě funkce a příslušenství, které mohou práci s grilem významně ulehčit, či je úplně proměnit a rozšířit tak jeho funkce. O samotném příslušenství je dnes v tomto článku také samostatná kapitola.

Jaké jsou vaše finanční očekávání a možnosti?

Samozřejmě i cena má na většinu z nás u výběru nového vybavení domova velký vliv a tak je třeba i zde tento parametr zmínit. Většina (kvalitních) grilů na dřevěné uhlí začíná na ceně okolo 600 Kč. Níže nedoporučujeme grily vybírat. Ty nejdražší moduly samozřejmě mohou dosahovat částky až 50 000 Kč.

V dnešním článku se mimo výhod a nevýhod, které jsme si řekli v úvodu a také nad zodpovězení otázek, které jsme vám kladli v této kapitole se dozvíte, jaké druhy grilů na dřevěné uhlí existují, nebo také jaké parametry je třeba sledovat při výběru samotného grilu, abyste si vybrali ten pravý pro vás. Dále se zaměříme i na údržbu, nebo také příslušenství, které je možné s grilem koupit, či jej pořídit zvlášť. Jako bonus jsme si pro vás připravili i různé způsoby grilování, které si představíme v předposlední kapitole dnešního článku. Jako vždy se v poslední kapitole zaměříme na ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Druhy grilů na dřevěné uhlí

Kotlový gril

Jedním z nejoblíbenějších druhů grilů na dřevěné uhlí je gril kotlový. Tento gril je vybaven poklopen, který nejenže chrání jídlo před venkovními vlivy, ale také udržuje vyšší teplotu v obsahu grilu. S těmito grily často pořídíte i vestavěný popelník, do kterého se dostává spotřebovaný popel, který pak snadno vynesete. Materiálem těchto grilů bývá většinou litina s různou povrchovou úpravou. Dalším praktickým příslušenstvím těchto grilů může být například i věšák na náčiní.

BBQ gril

BBQ grily se svým vzhledem často podobají plynovým grilům a jsou robustnější než ostatní grily v kategorii grilů na dřevěné uhlí. Tyto grily mívají klasickou mřížku na pokládání potravin, popelníku odkládací prostor na náčiní, nebo také dvířka na uhlí. Součástí těchto grilů jsou i kolečka, která usnadňují manipulaci s grilem. Tyto grily díky své mohutnější konstrukci bývají velmi těžké.

Gril s udírnou

Gril s udírnou je jedním z druhů grilů na dřevěné uhlí, které nebývají tak časté a mohli bychom je nazvat spíše speciálním druhem. Jejich podoba je na první pohled snadno rozeznatelná, jelikož připomínají svým vzhledem parní lokomotivu. Vnitřní konstrukce je velmi podobá grilům BBQ, ale vzhledově se liší například oválným tvarem a komínem. Tyto modely jsou velice prostorné a tak mají i vyšší hmotnost.

Přenosný gril

Přenosný gril bychom ve zkratce mohli popsat jako přenosné ohniště, které stojí na svých nožkách a dá se v případě potřeby kamkoliv přesunout. Tento typ je velmi vhodný například na balkón, kdy gril nezabírá moc místa a je snadno složitelný a lehce ho zas po použití schováte do úložného prostoru. Tyt modely se dají využít nejen na dřevěné uhlí, ale také na brikety, nebo klasické dřevo. Jelikož jsou grily velmi subtilní, nemůžete od nich čekat žádné přídavné funkce a příslušenství. C se týče materiálu, jedná se většinou o lehké kovy.

Stolní gril

Stolní gril bychom nazvali jako level up cestovní variantu přenosného grilu. Tyto grily jsou ještě menší, než ty přenosné a pohodlně vystačí na večeři pro dva až pro tři osoby. Bývají velmi lehké a jsou především uzpůsobené k častému rozkládání tak, aby zabrali co nejméně prostoru.

Jednorázový gril

Jednorázové grily už nejsou tak úplně grily, ale do této kategorie je stejně zařadíme. Většinou je najdete v podobě alobalu na nožičkách a jedná se o záležitost, která stojí maximálně pár desítek korun. Tyto varianty už rovnou v balení obsahují své uhlí, abyste nemuseli kvůli jednorázové záležitosti kupovat celý pytel paliva.

Bezkouřový gril

Velikou novinkou na trhu jsou grily bezkouřové, které fungují trochu jinak než předchozí varianty. K provozu těchto grilů potřebujete mimo paliva i zdroj elektřiny, kterou zaopatříte díky bateriím. Uvnitř grilu se nachází speciální odvětrávací ventilátor zajišťující přísun vzduchu, přičemž celé ohniště je uzavřeno uvnitř grilu. Jídlo se griluje navrchu a šťáva a tuk jsou zachytávány mimo ohniště.  Do grilu lze využít jak klasické dřevěné uhlí, tak bezkouřové, které je zbaveno veškerého pachu. S tímto typem grilu můžete bez obav grilovat i vevnitř.

Gril na dřevěné uhlí: Parametry

Konstrukce grilu na dřevěné uhlí

Konstrukce grilu je jedním z nejdůležitějších, ba i nejdůležitější parametr, o který byste se měli při výběru zajímat. Konstrukce musí být především pevná a stabilní. Protože co je důležitějšího, než aby se gril nepohnul právě při grilování a nezranil vás, nebo lidi, kteří se budou nacházet v jeho okolí. V případě, že se gril viklá, nebo skřípe, okamžitě tento výrobek vraťte a pořiďte si nový. Další konstrukčním parametrem jsou kolečka, která se nacházejí u těžších a větších grilů.

Materiál a velikost roštu

Rošt je u grilů jednou z nejdůležitějších částí vůbec a jeho materiál se skládá především z litiny nebo nerezu. Doporučujeme vybírat spíše z litinových materiálů, jelikož litina má větší životnost i údržbu. Je velmi důležité hodnotit gril podle roštu, který by měl být pevný a také by měl zabírat největší plochu ve vnitřku grilu. Na plochu rotu by se měli vejít minimálně 2 steaky. Pro správné určení velikosti počítejte s 375 cm na osobu.

Bezpečnost grilu

Bezpečnost je také velmi důležitý parametr. Jak už bylo řečeno již v předchozích parametrech, hraje klíčovou roli při výběru, ale i samotném zacházení s grilem. Mezi bezpečnostní prvky, které by u grilů neměli chybět je správné odvětrávání a rukojeť poklopu, která zabraňuje popálení při manipulaci s grilem. Dále je velmi důležité volit ty nejkvalitnější materiály a také stabilní a nejlépe robustnější konstrukci.

Údržba grilu

I snadnost údržby je důležitý parametr, na který je u výběru dobré myslet. Snadnost údržby spousta grilů i podporuje a napomáhá jí. To se děje hlavně díky vestavěným popelníkům. Vestavěné popelníky nemají všechny grily, ale většinou jen větší a robustnější modely. Do tohoto popelníku se sune automaticky popel z grilování. Popelník pak jen jednoduše odeberete a vysypete. Je velmi důležité, aby gril měl přístupná místa, kam dosáhnete rukou a snadno jej vyčistíte. Doporučuje se gril čistit po každém použití.

Záruka grilu

Zákonem stanovena záruční lhůta u grilů na dřevěné uhlí je 2 roky. Lepší značky, které prodávají větší a robustnější grily z kvalitních materiálů nabízejí i mnohem delší záruku. Platí zde tedy velmi jednoduché pravidlo – čím delší záruční lhůtu výrobce nabízí, tím kvalitnější je tento produkt.

Gril na dřevěné uhlí a příslušenství

Příslušenství u grilů na dřevěné uhlí může být spoustu, a proto si zde ty nejčastější určíme a ve zkratce popíšeme. Toto příslušenství buďto můžete pořídit již s grilem v jedné ceně, nebo si jej můžete zvlášť dokoupit podle vlastní potřeby.

Žáruvzdorné rukavice – Pro bezpečnější manipulaci s grilem.

Čistící prostředek – Na vnitřní a vnější část grilu. Zbavuje gril mastnot a připálenin.

Grilovací nářadí – Hodí se nejen kleště, obracečka, dvojzubá vidlička nebo štětka na potírání masa, ale i grilovací jehlice, porcovací nůž či nůžky.

Otvírák na lahve – U kvalitních modelů bývá součástí.

Motyčka na uhlí – Pro rozhrnování žhavých uhlíků.

Kartáč pro údržbu – Na čistění roštu od připálených kousků masa.

Horkovzdušná pistole – Zajistí rychlé zapálení uhlí.

Obal na gril – Chrání gril před deštěm nebo prachem.

Pizza kámen – V některých grilech lze upéct i pizzu.

Udící prkénko – Dodá uzenému masu zajímavou chuť. Vyrábí se z různých druhů dřeva.

Teploměr na maso – Jehlice, která měří teplotu uvnitř masa.

Marinovací jehla – Pro jednodušší marinování ve všech částech masa.

Podpalovač – K sehnání jsou podpalové kostky, podpalovače z dřevité vlny, gelový podpalovač či lisovaná dřevěná vlákna.

Hasící přístroj – Měl být při grilování pro větší bezpečnost vždy po ruce.

Způsoby grilování

Přímé grilování s jednou tepelnou zónou

Tento způsob je velmi jednoduchý. Funguje to tak, že uhlí rozprostřete do 2/3 plochy. Na tom maso grilujeme a zbývající 1/3 slouží k odkládání hotového masa, u kterého chceme nějaký čas zachovat teplotu.

Přímé grilování se třemi tepelnými zónami

Při uspořádání žhavých uhlíků dojde k ideální regulaci teploty. Jedna zóna zprudka maso opeče, střední zóna ho tepelně zpracuje a třetí, bezpečná zóna, slouží k odložení hotového masa.

Nepřímé grilování

Z uhlíků se utvoří dvě kupky na protilehlých stranách palivového roštu. Mezi tyto dvě strany se položí miska z alobalu na tuk. Na grilovací rošt se uloží maso tak, aby nebylo nad uhlíky, ale nad miskou na odkapávání. Gril se uzavře pokličkou, která bývá u grilu součástí výbavy. Stejně tak se postupuje u uzení, jen se k uhlí přihodí vhodné dřevěné lupínky.

Cena grilu na dřevěné uhlí

Jak už bylo slíbeno v kapitole jak vybrat, v poslední kapitole si představíme ceny. Ceny si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké cenové kategorie lze očekávat. V kapitole parametry, jsme naťukli téma – podle čeho poznat kvalitu. Ta se pozná především díky pevné a kvalitní konstrukce, podle délky záruky a také podle materiálů, ze kterých je gril na dřevěné uhlí vyhotoven.

Cena grilu do 1 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii naleznete jednorázové, stolní a přenosné grily, které budou velmi kvalitní, a budete mít jistě na výběr hned z několika různých provedení. I za cenu do 500 Kč lze pořídit kvalitní klasické a kotlové grily, které postačí méně náročnějším zákazníkům a méně početnějším rodinám. Pokud v této kategorii narazíte na grily s udírnou, BBQ grily, nebo jiné větší a složitější provedení, raději tyto produkty ignorujte, jelikož za cenu do 1 000 Kč nelze pořídit kvalitní gril této kategorie.

Cena grilu od 1 000 Kč do 8 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie je velmi obsáhlá a zde tu najít veškeré druhy, velikosti i materiály grilů na dřevěné uhlí. Mezi ty lepší a větší grily patří i kotlové grily, BBQ grily, nebo také grily s udírnou.

Cena grilu nad 8 000 Kč s DPH

Tato kategorie patří především velikým milovníkům grilování, kteří mají dostatek prostoru. Tyto výrobky jsou většinou velmi velké a nabízejí mnoha využití. Dočkáte se zde těch nejlepších materiálů a konstrukce. K těmto produktům většinou obdržíte i spoustu příslušenství. Ty nejdražší grily mohou stát i před 50 000 Kč.

Grily na dřevěné uhlí: Gril na dřevěné uhlí a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový gril na dřevěné uhlí. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového grilu na dřevěné uhlí pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového grilu na dřevěné uhlí zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé grily na dřevěné uhlí a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem grilu. Dozvíte se tam také, který gril je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat