Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kuchyňské roboty

Obsah článku Ukaž
kuchynsky robot
Kuchyňský robot

kuchyňským robotem se dnes již setkal asi každý. Je to velice šikovný pomocník, který díky svým možnostem zastoupí nejeden spotřebič. Kuchyňské roboty se neomezují jen na základní šlehání a hnětení, ale díky bohatému vybavení usnadní přípravu všemožných dobrot a pokrmů.

Jelikož se v posledních letech trh s kuchyňskými roboty rozrostl, není tak snadné si mezi nimi vybrat. Ačkoliv se to může zdát jako snadný úkol, protože to vypadá, že se liší jen svou velikostí, designem a značkou, není tomu vůbec tak. Roboty se mění především svými možnostmi a funkcemi a samozřejmě také výkonem. V tomto článku si tedy představíme veškerá hlediska, na které je třeba si při výběru a koupi promyslet.

Na začátku tohoto článku si tedy zodpovíme pár otázek, podle kterých se pak dále bude ubírat náš výběr. Poté si představíme základní druhy, ze kterých lze vybírat. Ukážeme si i veškeré parametry a funkce, se kterými se lze u výběru setkat a na konec si ukážeme i možné příslušenství, které lze k přístroji obdržet, správnou údržbu přístroje pro prodloužení jeho životností, bezpečnost, která by se měla při manipulaci dodržovat a samozřejmě cenu. Ceny si jako vždy rozdělíme do tří základních cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Kuchyňské roboty: Porovnání 10 nejlepších kuchyňských robotů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kuchyňských robotů. Jak jsme tyto roboty do kuchyně vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kuchyňské roboty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kuchyňské roboty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší multifunkční kuchyňský robot.

NázevVzhledObjem nádoby (l)Počet rychlostíPříkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Sencor STM 6350WHKuchyňský robot Sencor STM 6350WH4,5710004999Zobrazit v obchodech
Bosch MUM 4855Kuchyňský robot Bosch MUM 48553,946002790Zobrazit v obchodech
ETA Gratus Max III. 0028 90061Kuchyňský robot ETA Gratus Max III. 0028 900615,58120012199Zobrazit v obchodech
Klarstein Bella Pico 2GKuchyňský robot Klarstein Bella Pico 2G5612002128Zobrazit v obchodech
Delimano Pro WhiteKuchyňský robot Delimano Pro White4,5614003490Zobrazit v obchodech
Kenwood KVL 8400 S Chef XL TitaniumKuchyňský robot Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium6,73170018990Zobrazit v obchodech
Bosch MUM4880Kuchyňský robot Bosch MUM48803,946004599Zobrazit v obchodech
SILVERCREST Profi 349711 LidlKuchyňský robot SILVERCREST Profi 349711 Lidl6,31013002999Zobrazit v obchodech
Sencor STM 4467CHKuchyňský robot Sencor STM 4467CH4,5810005990Zobrazit v obchodech
ETA Mezo 0034 90000Kuchyňský robot ETA Mezo 0034 90000466003599Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kuchyňských robotů od jejich uživatelů.

Jak vybrat kuchyňského robota?

U výběru kuchyňského robota je dobré si jako první otázku klást – Jaký druh práce budete od svého pomocníka nejčastěji vyžadovat – Jedná-li se o základní šlehání, hnětení a mixováním, doporučujeme pořídit si model pouze se základní výbavou. Měl by být levnější než ty s přídavnými funkcemi. Výsledky našeho testu navíc vyvracejí mýtus, že čím více funkcemi robot disponuje, tím lepších výsledků dosáhne.

Ujasněte si také, k čemu a jak často budete kuchyňského robota používat. Vaříte-li pro velkou rodinu, která několikrát týdně zpracovává větší množství surovin, určitě se vám vyplatí pořídit si robot s ramenem – ušetří vám čas strávený v kuchyni a namáhavou práci zvládne alespoň částečně za vás. Pokud si vystačíte s přípravou několika málo porcí, dobře vám poslouží food processor (robot bez ramene) s potřebným příslušenstvím.

Kuchyňský robot: Základní otázky před výběrem kuchyňského robota

Ujasněte si, jak často budete kuchyňského robota používat.

Podle tohoto lze určit, kde se vám vyplatí připlatit, a kde zas naopak je to zbytečné. Když používáte robota jen jednou za čas pro pár nenáročných úkonů, určitě vám postačí levnější model s menším výkonem. Pokud však kuchyňský robot využíváte často, nebo pro více osob a potřebujete hnětat například tuhé a těžké těsto, je moudré zainvestovat do dražšího modelu s vyšším výkonem i celkovou velikostí.

Zvolte odpovídající objem nádoby podle počtu připravovaných dávek.

Pokud vaříte ve velkém měřítku pro více osob, je dobré myslet i na větší objem mísy, kterou robot disponuje, protože je nesmysl dělat určité úkony na několikrát.

Vybírejte k robotu takové nástavce, které budete potřebovat pro přípravu svých oblíbených receptů.

Myslete i na funkce, které víte, že budete v budoucnu od robota očekávat. Pokud už dopředu víte, že budete péct bochníky chleba, který se dělá z těžkého a těžko promíchatelného těsta, je třeba myslet i na doplňkové funkce a míru výkonu.

Rozmyslete, jestli budete více šlehat, míchat a hníst nebo krouhat a strouhat.

Každý robot je uzpůsobený k něčemu trochu jinému, ačkoliv inzeruje, že umí vše. Protože se tedy každý typ přiklání k trochu jinému používání, je dobré tyto typy znát a vědět, co od jakého lze očekávat.

Rozhodněte se, zda bude kuchyňský robot na lince nebo ho budete uklízet.

I velikost robota je v celku důležitá. Pokud máte menší kuchyň s malým úložným prostorem, věřte, že by vám tam veliký kuchyňský robot po čase začal opravdu překážet a tak je dobré mrknout okem při výběru i na celkovou velikost.

Podle odpovědí se pak dále můžete zaobírat tím, jaký typ robota zvolit, nebo jaký výkon je pro vás ten pravý.

Kuchyňský robot nebo ruční šlehač?

Kuchyňské roboty tvoří rozmanitou skupinu domácích spotřebičů. Do této skupiny můžeme zařadit jak jednoduché modely, tak i propracované přístroje s nástavci a různými funkcemi. K těm základním patří tyčový mixér, což je pomocník vhodný na mixování, sekání a drcení. Díky kompaktním rozměrům ho budete mít vždy po ruce, připravíte s ním krémové polévky, omáčky nebo pyré.

Do této kategorie zahrnujeme i ruční šlehač, který vyniká snadným ovládáním. Je ideální na hnětení a šlehání, pro přípravu různých druhů těst, vytvoří také dokonalý sníh z bílků nebo nadýchanou šlehačku.

Některé domácnosti jsou vybavené odšťavňovačem na výrobu fresh džusu nebo sekáčkem (chopper) pro sekání bylinek, cibule či ořechů. Tohle všechno a ještě spoustu dalších činností by měl zvládnout kuchyňský robot, který na rozdíl od předchozích uvedených pomocníků pracuje automaticky a bez manuálního držení.

Druhy kuchyňských robotů

Určení toho správného druhu vám pomůže při celkovém výběru, jelikož vám tak rozrostlý trh zůží na jen část.   Pojďme se tedy společně podívat na druhy, které lze najít.

Základní rozdělení je dle:

  • Způsobu užití
  • Konstrukce

Druhy kuchyňských robotů podle způsobu užití

Rozdělení podle způsobu užití je asi nejčastějším rozřazením a rozděluje kuchyňské roboty na pět skupin.

Ruční šlehač

Ruční šlehače využijete zejména při šlehání (se šlehacími metlami) a hnětení (s hnětacími háky). Jedná se proto o ideální pomocníky pro všechny, kteří rádi pečou. Mezi jejich výhody patří skladnost a snadné čištění. Nevýhodou je, že je musíte držet v ruce, což při jejich vyšší hmotnosti může být po delší době namáhavé (některé modely se proto prodávají i s držákem a mísou). S mixovacím nástavcem je můžete využít také k mixování, tento způsob použití ale není příliš efektivní.

Plusy

  • Snadná údržba a čištění
  • Snadná manipulace a ovladatelnost
  • Menší rozměry

Mínusy

  • Malé množství funkcí
  • Malá efektivnost při mixování

Tyčový mixér

Tento typ se nejvíce hodí se na mixování, sekání a drcení. Je rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a díky svým malým rozměrům je vždy po ruce.

Levné modely mají pouze jeden nástavec, dražší disponují dalším příslušenstvím (např. šlehací metlou). Kromě klasického mixování je poté můžete využít i ke šlehání, sekání nebo drcení.

Stává se tak doplňkem ke kuchyňskému robotu ideálně pro vyznavače polévek, omáček nebo rodiče malých dětí, kterým dozajista ušetří spoustu práce.

Plusy

  • Snadná údržba
  • Snadná manipulace a ovladatelnost
  • Menší rozměry
  • Vhodné i pro zpracování malého množství surovin

Mínusy

  • Malé množství funkcí
  • Není vhodný pro delší provoz
  • Během provozu musíte držet bezpečnostní spínač
  • Nelze s ním míchat těsto

Kuchyňský robot

Kuchyňský robot v sobě spojuje jak funkce šlehače, ale tak i mixéru. Tyto všechny úkony zvládne dokonce i bez stálé asistence, takže se dá nazývat i polo-automatizovaným pomocníkem v kuchyni..

V závislosti na příslušenství zvládne případně pokrýt funkce i dalších přístrojů, například odšťavňovače. Není ovšem tak skladný jako předchozí dvě možnosti, stejně tak jeho sestavování a rozdělávání může zabrat nějaký čas. Nejvíce využití najde v domácnosti milovníků vaření a pečení.

Plusy kuchyňského robota

  • Univerzální využití
  • Vhodné i pro déletrvající provoz

Mínusy kuchyňského robota

  • Náročnější čištění
  • Pomalejší při šlehání
  • Zabírají mnoho místa
  • Nevhodné pro zpracování malého množství surovin

Tyto roboty se však dají dále rozdělit na:

Planetární kuchyňské roboty

Planetární kuchyňský robot jednoduše našlehá bílky a vytvoří hladký krém, nebo uhněte těsto na chleba, a to úplně sám bez vaší pomoci. Metly či háky díky planetárnímu systému dokonale kopírují okraje mísy a zároveň se otáčí kolem své osy. Proto dosahují nejlepších výsledků při přípravě krémů a těst. Funkce planetárního kuchyňského robota můžete navíc rozšířit i mnoha různými nástavci, které jsou buď součástí balení, nebo je lze dokoupit zvlášť. Z klasického robota se pak během chvíle stane mixér, mlýnek, odšťavňovač atd..

Plusy planetárního kuchyňského robota

  • Pracuje bez pomoci
  • Šetří čas při dlouhém šlehání a hnětení
  • Možné dokoupit další nástavce
  • Na jemné krémy i na hutné těsto
  • Některé z kovových materiálů
  • Ideální pro hobby kuchařky i profesionály

Mínusy planetárního kuchyňského robota

  • Některé modely jsou těžší
  • Zabírají hodně místa
  • Mísa není uzavřená, ingredience mohou prášit

Food procesory

Na rozdíl od ostatních kuchyňských robotů, má food procesor menší mísu osazenou pohyblivou osou. Na tu se nasazují různé nástavce na sekání, krouhání i strouhání. Food procesory jsou často doplněny i další nádobou na mixování a díky dalším dokoupitelným nástavcům se ve funkčnosti vyrovnají i kuchyňským robotům.

Plusy food processoru

  • Jednoduché užívání
  • Široký výběr příslušenství
  • Rychle a bez práce připraví zeleninu
  • Pro každodenní použití v kuchyni
  • Lehké
  • Skladné

Mínusy food processoru

  • Náročnější na údržbu
  • Hlučné

Kuchyňské roboty na strouhání

Díky široké řadě výměnných nástavců můžete nastrouhat najemno i nahrubo různé druhy zeleniny, plátkovat brambory i sekat potraviny hrubší konzistence jako například ořechy. Kromě toho lze využívat zároveň funkce klasického robota, jako je šlehání, míchání a hnětení těst, a některé modely jsou dále vybaveny také mlýnkem na maso, mixérem nebo nástavcem na výrobu domácích těstovin.

Plusy kuchyňského robotu na strouhání

  • Rychle a snadno zpracuje různé druhy potravin
  • Jemné či hrubé krouhání
  • Speciální nástavce pro vykrajování atypických tvarů
  • Využití funkcí klasického kuchyňského robota
  • Multifunkčnost robota dle rozšířených nástavců

Mínusy kuchyňského robotu na strouhání

  • Náročnější na sestavení a údržbu
  • Při vyšším výkonu vyšší hlučnost

Kuchyňské roboty s mlýnkem na maso

S mlýnkem na maso připravíte různé druhy mletých mas na šťavnaté burgery, karbanátky, pikantní tatarské bifteky i oblíbené masové kuličky. Kvalitní nerezové provedení kuchyňského robota zajišťuje potřebné hygienické podmínky pro přípravu masa, navíc robot bývá vybaven dalšími nástavci pro jeho multifunkční využití, takže zvládne kromě mletí také klasické míchání, hnětení, mixování či odšťavňování potravin.

Plusy kuchyňského robota s mlýnkem na maso

  • Jemné i hrubé mletí masa
  • Snadná příprava domácích uzenin
  • Kovové provedení pro zajištění optimálních hygienických podmínek
  • Další nástavce pro multifunkční využití robota

Mínusy kuchyňského robota s mlýnkem na maso

  • Plastové provedení bývá náchylnější k závadám
  • Robot s větším příkonem má vyšší spotřebu el. energie

Kuchyňské roboty s mixérem

Tento kuchyňský pomocník má ve své výbavě i mixér, takže můžete s jeho pomocí rozmělnit různé druhy potravin. Maminky tak snadno připraví domácí dětské příkrmy, ovocné pyré i kaše, vyznavači zdravého životního stylu si pochutnají na různých smoothie koktejlech a milovníci tradiční české kuchyně využijí mixér při vaření klasických omáček i polévek.

Plusy kuchyňského robota s mixérem

  • Rychlé rozmixování ingrediencí
  • Snadná příprava stravy (i pro malé děti)
  • Zpracování ovoce a zeleniny do smoothie koktejlů
  • Objemná nádoba s nálevkou součástí mixéru

Mínusy kuchyňského robota s mixérem

  • Vyšší hlučnost při mixování
  • Náročnější na vymývání

Kuchyňské roboty s odšťavňovačem

Odšťavňování nepatří ke klasické výbavě kuchyňského robota, přesto však naleznete modely, které funkcí odšťavňování disponují. V takovém případě můžete snadno zpracovávat různé druhy ovoce i zeleniny a připravovat tak zdravé a chutné šťávy, džusy či nektary. Kuchyňský robot s odšťavňovačem pracuje na stejném principu jako klasický šnekový nebo odstředivý odšťavňovač, který můžete zakoupit samostatně, v tomto případě jej však máte jako součást jednoho spotřebiče.

Plusy kuchyňského robota s odšťavňovačem

  • Domácí výroba ovocných či zeleninových šťáv
  • Snadné zpracování ovoce
  • Není třeba pořizovat další samostatný spotřebič

Mínusy kuchyňského robota s odšťavňovačem

  • Náročnější údržba při vymývání
  • Omezený výběr modelů kuchyňských robotů

Kuchyňské roboty podle konstrukce

Kuchyňské roboty se dělí na dvě základní skupiny podle typu konstrukce a umístění pohonu. Do první kategorie patří spotřebiče se sklopným ramenem do druhé pak s pohonem umístěným zespodu.

Kuchyňský robot s ramenem

Mezi spotřebiče se sklopným ramenem (kitchen machine) patří většina moderních spotřebičů. Jejich obsluha je snadná – jednoduše sklopíte rameno do mísy a zapnete přístroj. Čištění je jednodušší než je tomu u druhého typu. A mezi jejich nesporné výhody patří také multifunkčnost. Na rameno totiž můžete připevnit nejrůznější nástavce (šlehací metlu, hnětací hák, mlýnek na maso, strojek na těstoviny, kráječ brambor nebo sekáček na led). Na rozdíl od druhého typu se hodí i pro zpracování většího objemu surovin. Pokud proto vaříte pro velkou rodinu, doporučujeme vám zvolit právě tento typ.

Kuchyňský robot bez ramene 

Druhou skupinu tvoří spotřebiče bez sklopného ramene (food processory), jejichž pohon je umístěn zespodu. Metly nebo jiné nástavce se umisťují přímo uvnitř do nádoby, která je za tímto účelem osazena pohyblivou osou. Kvůli tomu je ale mytí nádoby i příslušenství náročnější. Počítat musíte i s menším objemem mísy. I tyto kuchyňské roboty ale mají více funkcí v základní výbavě (např. strouhání sýra, strouhanky nebo brambor, sekání bylin a čokolády nebo plátkování brambor). Dražší přístroje dokonce umí vyrobit džus, smoothie nebo nasekat led.

Stolní mixér

Stolní mixéry patří mezi větší a těžší přístroje, které na lince zaberou více místa. Podobně jako roboty, i tyto spotřebiče vynikají řadou praktických funkcí. Zejména jde o mixování, sekání a drcení, mixovat přitom můžete déle než u tyčových mixérů. Mnoho modelů ale zvládne i výrobu smoothie nebo litého těsta.

Plusy stolního mixéru

  • Veliké množství praktických funkcí
  • Vhodné i pro déletrvající provoz

Mínusy stolního mixéru

  • Náročná údržba
  • Zabírají mnoho místa
  • Nevhodné pro zpracování malého množství surovin

Smoothie maker

Smootie makery (mixéry) jsou ideálními pomocníky při výrobě smoothie a nejrůznějších koktejlů, ale zvládnou i přípravu dětských přesnídávek nebo krémových polévek. Jejich základní funkcí je tedy mixování a sekání. Výhodou je poměrně snadná údržba, skladnost a jednoduchá obsluha.

Jedná se o menší stolní spotřebiče, jejichž součástí je přenosná nádoba (o objemu 0,5–0,9 l). Poté, co v ní suroviny umixujete, stačí nasadit víčko a můžete si vzít svůj oblíbený nápoj kamkoli s sebou.

Plusy smoothie makeru

  • Snadná údržba
  • Snadné ovládání
  • Přenosná nádoba s víčkem

Mínusy smoothie makeru

  • Menší množství funkcí
  • Nízký objem nádoby

Důležité parametry pro výběr kuchyňského robota

Parametry jsou u každého stroje různé, ačkoliv lze podle typu, který si vyberete, odhadnout hranice, mezi kterými se bude ten vás pohybovat. Pro případy, kdy si chcete být opravdu jisti funkčností zvoleného pomocníka, je dobré znát základní parametry, se kterými se lze u výběru setkat.

Příkon kuchyňského robota

Příkon uvádí množství spotřebované energie za jednotku času. Na jeho výši však závisí také maximální výkon motoru. Velmi zhruba lze říci, že čím vyšší je příkon daného přístroje, tím vyšší bude i výkon motoru.

Vysoký výkon je u kuchyňských robotů zvlášť důležitý, závisí na něm totiž to, které a kolik surovin dokáže zpracovat. Například příkon nižší než 500 W nelze doporučit, jelikož toho s ním v kuchyni mnoho nezmůžete.

Minimální doporučený příkon se tak pohybuje okolo 500–600 W, na míchání těsta ale budete potřebovat alespoň 1 000 W, ideálně 1 200 W. Takto výkonné modely zvládnou uhníst i větší várku těsta nebo s nimi bez problému pomelete maso. Nejvýkonnější profesionální přístroje mají příkon okolo 1 400 W, pro běžné použití je taková hodnota ale zbytečně vysoká.

Výkon je někdy uváděn také jako množství mouky (nebo těsta), které je daný model schopen zpracovat.

Objem mísy a maximální dávka mouky

Velikost mísy kuchyňského robota určuje to, kolik surovin můžete najednou připravit. Pokud bude mísa příliš malá a budete muset šlehat, míchat či hníst vícekrát za sebou, bude vás tento proces nejen zdržovat, ale i rozčilovat. Obecně proto platí, že čím více je členů domácnosti, tím větší množství surovin budete najednou připravovat a tím větší objem nádoby budete potřebovat.

Velikost mísy kuchyňského robota určuje to, kolik surovin můžete najednou připravit. Pokud bude mísa příliš malá a budete muset šlehat, míchat či hníst vícekrát za sebou, bude vás tento proces nejen zdržovat, ale i rozčilovat. Obecně proto platí, že čím více je členů domácnosti, tím větší množství surovin budete najednou připravovat a tím větší objem nádoby budete potřebovat.

Objem nádob kuchyňských robotů začíná na 0,5 litru a končí kolem 7 litrů. 3členná rodina si vystačí s mísou do 3 litrů, vícečlenné rodiny s objemem minimálně 4 litry, profesionální kuchaři a pekaři by měli vybírat z těch největších.

Pokud často mícháte menší množství surovin, myslete při výběru kuchyňského robota i na to, že ve velké míse se nemusí málo surovin tak dobře promíchat, jako v menší míse.

Ovládání

U kuchyňských robotů rozeznáváme základní dva způsoby ovládání. Mechanický a knoflíkový. Většina přístrojů v sobě kombinuje oba typy – jak knoflíkový, tak mechanický. První spočívá v jednoduchém otáčení knoflíkem. Je to jednoduché, ale zároveň je takové ovládání více citlivé a dosažení požadované rychlosti trvá déle. Mechanická páčka je v tomto lepší, jednotlivé stupně rychlosti v ní často přeskakují a nebudete je tak nikterak složitě ladit. Nelze posuzovat, který z těchto typů je lepší.

Rychlostní stupně

Kuchyňské roboty obecně nabízejí výběr z různého počtu rychlostí. To proto, že každá potravina vyžaduje pro své zpracování něco jiného. Různé druhy těsta, různé typy zeleniny budou vyžadovat různou úroveň výkonu.

Když vezmeme jako příklad mletí masa – to bude vyžadovat vysoký výkon a velkou rychlost, aby se maso zpracovalo. Naproti tomu bramborovou kaši nebo šlehačku vytvoříte snadno i při menších rychlostech. Počet rychlostí se odvíjí především od kvality přístroje – jednoduché a levnější modely mají běžně tři až čtyři rychlostní stupně. Ty nejlepší jich pak mohou nabídnout šest až osm.

Čím více, tím lépe, o to jemnější bude vaše volba a tím profesionálněji budete v kuchyni pracovat. Některé přístroje pak umožňují plynulou regulaci.

Ostatní rozměry

Důležitým parametrem je i místo, které vám robot zabere v kuchyni. Na základě toho je dobré zaměřit se na rozměry a hmotnost přístroje a také na množství příslušenství. Ve velké kuchyni, kde může být robot permanentně na kuchyňské desce a není problém s úložným prostorem, není moc co řešit. Ovšem v případě malé kuchyně se každé ušetřené místo počítá.

Hmotnost kuchyňského robota

Hmotnost robota závisí především na kvalitě zpracování a počtu funkcí. „Nej“ kuchyňské roboty z kovu disponující osmi a více funkcemi mohou vážit až neuvěřitelných 19 kg. Hmotnost většiny přístrojů se ale pohybuje od 6 do 8 kg. Malé levnější plastové kuchyňské roboty s omezeným množstvím funkcí váží nejčastěji okolo 4,5 kg.

Délka kabelu kuchyňského robota

Nezapomeňte se při výběru zaměřit také na délku přívodního kabelu. Vybírejte ji podle toho, kam budete v kuchyni přístroj umisťovat a jak daleko od tohoto místa máte zásuvku.

Kuchyňský robot a jeho materiál

Ani materiál a i celkový design je není parametr, na který je radno zapomínat. Co do tvaru se roboty příliš neliší – některé levné přístroje jsou sice vyráběny z plastu a podobají se klasickým mixérům, ale drtivá většina má z těla vycházející rameno, které směřuje do mísy. Provedení většiny kuchyňských robotů je celokovové, nerezové a běžně bývají různě dozdobené pásky z jiných kovů nebo různými barvami. Pokud narazíte na značku, která si na vzhledu zakládá (jako třeba KitchenAid), získáte robota, který má jemné křivky místo ostrých hran. Pro řadu robotů je také výraznou designovou součástí ovládací knoflík nebo páčka.

Hlučnost kuchyňského robota

Každý kuchyňský robot je při vysokých otáčkách hlučnější. Pokud máte kuchyni spojenou s obývací částí, počítejte s tím, že můžete rušit.

Funkce kuchyňského robota

Teď, když dokonale známe veškeré typy i konkrétní parametry, zaměříme se na samotné funkce, které vám může kuchyňský robot poskytnout. Díky nim se právě nejspíše budete rozhodovat a tak je dobré znát veškeré možnosti.

Základní procesy kuchyňského robota

Hnětení, šlehání

Funkce, které se využívají převážně při pečení sladkých i slaných dobrot. Standardní výbavou kuchyňského robotu jsou šlehací balonové metly na sníh z bílků, pevné míchací metly na řidší těsta a hnětací háky převážně na těsta kynutá.

Krájení, strouhání

K výbavě některých kuchyňských robotů patří přídavné nástavce na sekání a strouhání, což ocení hlavně milovníci zeleniny. Umisťují se zpravidla shora do ramene přístroje a jsou odnímatelné, aby nezvětšovaly potřebný prostor na robot. Struhadla bývají oboustranná, pro jemné a hrubé strouhání.

Mletí a mixování

Další skvělou funkcí může být mlýnek na maso. K tomuto nástroji však potřebujete výkonnější motor a také mixér, jenž bývá z tvrdého plastu, či v lepším případě z nerezu. Tento nástroj vám poslouží třeba k mixování krémových polévek. Zaměřte se u něj na upnutí nože, který bývá buď vyjímatelný, nebo napevno upevněný. Ten se však hůře čistí.

Lisování a odšťavňování

Milovníci zdravého životního stylu jistě ocení přípravu čerstvých ovocných či zeleninových šťáv v pohodlí své kuchyně. I s tímto přídavným nástrojem se můžete u kuchyňského robotu setkat. Lisování i odšťavňování však není tak kvalitní, jako ho zastanou samostatné specializované přístroje.

Doplňkové funkce kuchyňského robota

Tepelná úprava potravin

Některé přístroje mají funkci, která dokáže tepelně upravit potraviny přímo v pracovní míse – což šetří čas a koneckonců i špinavé nádobí.

Displej

Tato funkce umožňuje nastavit čas hnětení či tepelné úpravy! Budete tak mít kontrolu nad celkovým procesem přípravy pokrmu. Na intuitivním LCD displeji vidíte jednotlivé časové úseky probíhajících fází přípravy, které můžete kdykoli dle potřeby upravovat.

Protiskluzové nožičky

Vypomohou při bezpečné manipulaci a posunech po kuchyňské lince. Ochrání linku proti oděrkám a zároveň přístroj bude díky protiskluzu i při vysokém stupni otáček stát jak přikovaný. Zabráníte tak nechtěnému putování robotu po lince či snad pádu z ní. Také snížíte jeho hlučnost.

Pulzní spínač a regulace rychlosti

Další užitečné pomůcky pro šetření motoru jsou pulsní spínač a plynulá regulace rychlosti. Pulsní spínač využijete například při krátkém sekání, přístroj tak zapnete na krátkou dobu a vysoký výkon. Plynulá regulace rychlosti zase šetří motor přístroje.

Pojistky

Pojistka proti přehřátí motoru

Zabrání přetížení přístroje při dlouhodobém používání, například při hnětení více várek těst po sobě.

Pulzní spínač a regulace rychlosti

Využijete při kratší činnosti, kdy přístroj zapnete na krátkou dobu, avšak na vysoký výkon. Spínač sepnete a necháte kuchyňský robot tvořit za vás. Díky plynulé regulaci rychlosti šetříte motor přístroje.

Bezpečnostní pojistka

Je vhodná pro domácnosti s malými dětmi. Bezpečnostní systém zabrání nechtěnému zapnutí. Taktéž brání zapnutí při špatném zasazení nádoby či metly.

Aretační pojistka

Fixuje rameno robota ve zdvižené poloze a umožňuje tak pohodlnou a bezpečnou výměnu nástavců a další manipulaci s robotem.

Příslušenství kuchyňského robota

  • Šlehací (balonová) metla
  • Míchací metla
  • Hnětací hák
  • Nástavec na krájení a strouhání zeleniny
  • Nástavec na krájení a strouhání zeleniny
  • Nástavec na krájení a strouhání zeleniny
  • Nástavec na krájení a strouhání zeleniny
  • Nástavec na krouhání zeleniny
  • Mixér
  • nástavec na krájení kostiček,
  • mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži,
  • lis na ovoce,
  • nástavec na těstoviny,
  • mlýnek na maso,
  • mlýnek na mák,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlýnek na kávu, bylinky a koření,
  • tvořítka na cukroví.
  • nástavec na krájení kostiček,
  • mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži,
  • lis na ovoce,
  • nástavec na těstoviny,
  • mlýnek na maso,
  • mlýnek na mák,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlýnek na kávu, bylinky a koření,
  • tvořítka na cukroví.
  • nástavec na krájení kostiček,
  • mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži,
  • lis na ovoce,
  • nástavec na těstoviny,
  • mlýnek na maso,
  • mlýnek na mák,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlýnek na kávu, bylinky a koření,
  • tvořítka na cukroví.
  • nástavec na krájení kostiček,
  • mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži,
  • lis na ovoce,
  • nástavec na těstoviny,
  • mlýnek na maso,
  • mlýnek na mák,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlýnek na kávu, bylinky a koření,
  • tvořítka na cukroví.
  • Nástavec na krájení kostiček
  • Mlýnek na obiloviny, luštěniny a rýži
  • Lis na ovoce
  • Nástavec na těstoviny
  • Mlýnek na maso
  • Mlýnek na mák
  • Nástavec na výrobu zmrzliny
  • Mlýnek na kávu
  • Bylinky a koření
  • Tvořítka na cukroví

Kuchyňský robot a jeho údržba

Stejně jako každého jiného kuchyňského pomocníka i tohoto budete muset pravidelně mýt. Proto si vybírejte takový, u něhož většinu součástí tvoří kvalitní materiály, které můžete vložit do myčky, jež se o vyčištění postará za vás. U těla přístroje přijde vhod jednoduchost konstrukce bez zbytečných žlábků a dírek. Pokud zvolíte takový, u kterého nebudete moci všechny součástky vložit do myčky na nádobí, vždy po použití dejte pracovní mísy i použité nástroje odmočit a následně je omyjte vlažnou vodou s mycím přípravkem a nechte důkladně oschnout.

Bezpečnost kuchyňského robota

Nezapomínejte ani na bezpečnost a bezpečnostní prvky, které by měly být samozřejmou součástí všech kuchyňských robotů, a to i těch nejlevnějších. Tento typ spotřebiče totiž může být kvůli nožům a dalším ostrým nástavcům nebezpečný zejména pro malé děti. Pokud proto máte děti, volte raději přístroje s dětskou pojistkou nebo zdvojeným bezpečnostním systémem. Takový spotřebič se zapne až po provedení několika úkonů.

Bezpečnostní pojistka navíc brání zapnutí přístroje, pokud jsou nástavce nebo metly špatně nasazeny. Některé spotřebiče jsou navíc vybaveny pojistkou proti přehřátí motoru. Pokud motor přetížíte, sám se vypne.

Důležitým prvkem jsou protiskluzové nožičky, které zaručují perfektní přilnutí k povrchu kuchyňské linky. Některé přístroje se totiž mohou při práci vlivem vibrací samovolně posouvat. Protiskluzové nožičky tak účinně brání možnému pádu, převrhnutí, ale i poškrábání linky.

Cena kuchyňského robota

Jak už tomu bývá zvykem, poslední kapitolu věnujeme cenám. Rozdělíme si je jako vždy do tří základních kategorií a uděláme si představu o tom, co od jaké lze očekávat.

Cena robota do 5 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii lze najít kvalitní pomocníky, které mají omezenější funkce, ale pro méně náročné uživatele, kteří přístroj využijí jednou za čas, pro snazší úkony bohatě vystačí. Většina z nich disponuje slabším výkonem a jejich příslušenství není tak bohaté jako u cenové kategorie výš. Avšak i mezi touto kategorií lze najít i různé nástavce a doplňkové zboží, které ocení každá správná domácí hospodyňka.

Cena robota od 5 000 Kč do 10 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii už lze najít plně vybavené kuchyňské roboty z kvalitních materiálů a s dost slušným výkonem. Nejspíše za tuto cenu pořídíte i plnou výbavu, včetně různých nástavců. Tito pomocníci zvládají i obtížné úkonu jako třeba zpracování náročnějších těst.

Cena robota nad 10 000 Kč s DPH

Zde už naleznete plně vybavené roboty s těmi nejlepšími parametry. Do domácího prostředí je zbytečné tento typ pořizovat, jelikož s největší pravděpodobností ani nevyužijete jejich možnosti. Tyto přístroje se nejčastěji kupují například do cukráren či jiných kuchyní, kde je robot v non-stop provozu a je důležité, aby vydržel vše.

Kuchyňské roboty: Kuchyňské roboty a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nového kuchyňského robota. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového kuchyňského robota pomohli a vy si teď vyberete kvalitního multifunkčního robota do kuchyně, který bude fungovat přesně podle vašich představ.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového kuchyňského robota zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé kuchyňské roboty do kuchyně a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem kuchyňského robota. Dozvíte se tam také, který kuchyňský robot je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]

Mohlo by vás také zajímat