Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Okružní pily

Okružní pila (známá také jako kotoučová pila) je všestranný nástroj, který je stejně užitečný v domácích dílnách jako ve velkých průmyslových provozech. Je vhodný pro práci s plastem, dřevem a kovem.

Okružní pila je zařízení, které používají profesionálové i kutilové. Používá se hlavně k řezání dřeva, i když některé modely jsou vhodné i k řezání kovů a plastů. Náš průvodce kotoučovými pilami vám pomůže najít ten správný nástroj pro danou práci. Sepsali jsme důležité informace, které rozptýlí vaše pochybnosti, jakou kotoučovou pilu vybrat?

Potřebujete kotoučovou pilu na řezání dřeva, ale obáváte se, že si vyberete špatné zařízení? Pokud se podíváte na níže uvedený žebříček, určitě nebudete svého nákupu litovat. Z modelů popsaných v seznamu si vyberete ten, který splňuje všechna vaše očekávání.

Okružní pily: Porovnání 10 nejlepších kotoučových pil podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kotoučových pil. Jak jsme tyto kotoučové pily vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto okružní pily jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit okružní kotoučové pily podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší okružní pilu.

NázevVzhledTyp pilyVýkon (kW)Hmotnost (kg)Průměr pilového kotouče (mm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Makita HS7601Okružní pila Makita HS7601Ruční1,241902850Zobrazit v obchodech
Makita SP6000JOkružní pila Makita SP6000JPonorná ruční1,34,41656890Zobrazit v obchodech
HECHT 1614Okružní pila HECHT 1614Ruční1,23,8185999Zobrazit v obchodech
Makita HS6601Okružní pila Makita HS6601Ruční13,91652289Zobrazit v obchodech
Bosch GKS 190Okružní pila Bosch GKS 190Ruční1,44,21903275Zobrazit v obchodech
Scheppach PL 55Okružní pila Scheppach PL 55Ponorná ruční1,27,11604770Zobrazit v obchodech
Scheppach CS1300Okružní pila Scheppach CS1300Ruční1,34,21901449Zobrazit v obchodech
Makita N5900BOkružní pila Makita N5900BRuční272353490Zobrazit v obchodech
Makita HS7601JOkružní pila Makita HS7601JRuční1,241903690Zobrazit v obchodech
Einhell Classic TC-CS 1200/1Okružní pila Einhell Classic TC-CS 1200/1Ruční1,233,71601350Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení okružních pil od jejich uživatelů.

Recenze a popis nejlepších okružních pil ze srovnání

Okružní pila Makita HS7601

Okružní pila Makita HS7601
Okružní pila Makita HS7601

Tato okružní pila se umístila v našem srovnání na prvním místě. Okružní pila Makita HS7601 1200W je zařízení, které řeže při otáčkách až 5200 ot/min. Výkon okružní pily Makita HS7601 je 1200 W a doporučený průměr nože je 190 mm. Nakloněním pily pod úhlem 45 stupňů můžeme řezat do hloubky 46 mm a pod úhlem 90 stupňů dokonce až do hloubky 66 mm.

Přístroj Makita HS7601 se dodává s jedním řezným kotoučem, imbusovým klíčem, otvorem pro odsávání prachu a paralelním vodítkem. Tato okružní pila Makita má robustní základnu z hliníkového tlakového odlitku. Jeho celkové rozměry jsou: 30,9 cm x 23,2 cm x 25,5 cm. Model váží 4 kg.

Zařízení prošlo zkouškou kotoučové pily, při které byla ověřena jeho robustnost. Spotřebitelé potvrzují, že zařízení je odolné vůči poruchám, dobře přizpůsobené intenzivní práci. Kromě toho se snadno drží a manévruje.

Okružní pila Makita SP6000J

Okružní pila Makita SP6000J
Okružní pila Makita SP6000J

V našem srovnání nesmíme vynechat model Makita SP6000J. Jedná se o ruční okružní pilu, jejíž výkon je 1300 W a maximální otáčky 5800 ot/min (při volnoběhu). Kryt zařízení je vyroben z lehké hořčíkové slitiny. Pila má možnost nastavení rychlosti, může pracovat s vodicí lištou délky: 140 cm, 190 cm a dokonce 300 cm.

Pila má rozměry 34,1 cm x 25,5 cm x 25 cm a váží 4,4 kg. Jedná se o zařízení s vyhazovačem třísek. Součástí balení je pouzdro pro bezpečnou přepravu přístroje, imbusový klíč a řezací nůž o průměru 16,5 cm. Maximální hloubka řezu pily při sklonu do 45 stupňů je 4 cm a při sklonu 90 stupňů 5,6 cm.

Analyzovali jsme recenze kotoučových pil na dřevo od výrobce Makita a ukázalo se, že jsou oblíbeným vybavením mezi kutily. Výše popsané zařízení je chváleno pro svou lehkost, robustnost a nekomplikovanou obsluhu. Pila je také praktická, protože ji lze připojit k odsávacímu zařízení.

Okružní pila Bosch GKS 190

Okružní pila Bosch GKS 190
Okružní pila Bosch GKS 190

Další výborná okružní pila, která se umístila v našem srovnání. Tentokrát se jedná o model od značky Bosch. Konkrétně je to model Bosch GKS 190.

Bosch GKS 190 je profesionální okružní pila na dřevo s příkonem 1,4 kW. Je napájena ze sítě a má dostatečně dlouhý kabel, což se projevuje ve větším pohodlí při práci. Zařízení umožňuje řezat měkké i tvrdší druhy dřeva do hloubky až 7 cm. Maximální úhel sklonu zařízení je 56 stupňů.

Spolu s pilou získáte: pilový kotouč s tvrdokovovými hroty o průměru 190 mm, adaptér pro odsávání prachu a paralelní vodítko. Dobrý výhled na linii řezu zajišťuje turbínový ventilátor, takže můžeme zachovat přesnost. Zařízení váží přibližně 4 kg. Otáčky naprázdno se rovnají 5500 ot/min.

Na základě analýzy spotřebitelských recenzí lze říci, že se jedná o solidní kotoučovou pilu na dřevo, která umožňuje udržovat pořádek na pracovišti. Za zmínku stojí, že pouzdro je odolné nejen proti mechanickému poškození, ale také proti vysokým teplotám.

Jak vybrat okružní pilu?

V této části článku se zaměříme na důležité parametry, které je dobré znát k výběru nové okružní pily.

Zařízením, jako je kotoučová pila, by měli být vybaveni nejen profesionálové, ale i každý kutil. Uvedené zařízení umožňuje přesné řezání dřeva a materiálů na bázi dřeva – překližky, desek atd. V našem průvodci nákupem jsme pro vás připravili několik tipů, které vám pomohou najít ideální pilu.

Existují dva typy kotoučových pil: stolní a ruční. Model, který patří do první skupiny, odborníci rádi používají. Má integrovanou stolní desku a stabilní konstrukci. Stolní zařízení umožňuje řezat velmi dlouhé a těžké prvky a díky praktickým svorkám na desce stolu můžeme desku nebo jiný předmět snadno znehybnit. To výrazně zvyšuje bezpečnost práce. Stolní pily jsou často označovány jako stavební stroje. Jsou vybaveny řeznými kotouči s velkým průměrem. I když mají tato zařízení mnoho výhod, často se vyskytuje problém s omezenou přenositelností. To však může záviset na rozměrech a hmotnosti pily, protože některé modely jsou dostatečně malé a lehké, aby se daly snadno přenášet nebo dokonce převážet v autě.

Ruční kotoučové pily jsou menší než stolní pily a při práci je držíte v rukou. Jedná se o mobilnější zařízení, která jsou vybavena kotouči o průměru maximálně 25 cm. Jednou z výhod manuálního modelu je, že s ním nemusíme pracovat v garáži. Můžeme ji odvézt na místo, kde provádíme opravy, a tam dřevo nařezat. Nezapomeňte, že tato pila není vhodná pro práci s velmi širokými a dlouhými prvky.

Když už mluvíme o kotoučových pilách, měli bychom zmínit také pokosové pily. Jedná se o univerzální, ale také poměrně drahá zařízení, která umožňují mimořádně přesné řezání dřeva pod úhlem. Velmi často se tato zařízení používají i pro práci s jinými materiály, jako jsou kovy a plasty.

Typ okružní pily: Ruční nebo stolní pily?

Kotoučové pily obvykle dělíme na dva typy: ruční a stolní. První z nich jsou vhodné pro kutily, mají malé rozměry, takže je lze snadno přenášet z místa na místo. Ruční modely umožňují použití pilových listů s menším průměrem, obvykle 130 až 250 mm. Jejich skladování není těžkopádné. Stolní zařízení jsou naopak mnohem větší, vybírají si je profesionálové. Jedná se o velmi dobrou volbu pro dílnu, tento typ pil je dobře přizpůsoben pro intenzivní práci. Umožňují použití nože o průměru větším než 250 mm. Při nákupu stolního přístroje je třeba mít na paměti, že ne každý model lze pohodlně přenášet, jeho hmotnost může přesáhnout 30 kg.

Co je ponorná okružní pila?

Ponorná pila je podtypem okružní ruční pily. Ponorná pila má řadu výhod oproti klasické kotoučové pile. Mezi hlavní výhodu patří bezpečnost při řezání a zároveň je řez mnohem přesnější. Kryt této pily je celý uzavřený. Kotouč ponorné pily není v klidovém stavu vůbec vidět. Více se můžete dočíst na webu Stavební vzdělání.

Napájení okružní pily

S ohledem na způsob napájení se většinou jedná o modely, které vyžadují připojení k elektřině. To nemusí nutně znamenat omezení volnosti pohybu a pohodlí, pokud najdete pilu s dostatečně dlouhým napájecím kabelem, více než 2 m (a měl by být také odolný proti zamotání). Těm, kteří často pracují venku nebo na místech bez přístupu k elektřině, doporučujeme bezdrátová zařízení. Baterie sice bude vyžadovat pravidelné nabíjení, ale zařízení lze používat všude tam, kde je to potřeba. Nejlepší okružní pila je praktická a pohodlná k použití za všech okolností.

Většina řetězových pil je napájena ze sítě, ale existují i modely s akumulátorem. Co je lepší? To závisí mimo jiné na tom, zda pracujete pouze na jednom místě. V takovém případě se jistě bude dostatečně pohodlně používat jednotka napájená ze sítě, zejména pokud má dlouhý kabel. Model napájený z baterie je vhodný pro lidi, kteří pracují na mnoha různých místech a přístup k elektřině není všude neomezený. Akumulátorová pila vám umožní být připraven na všechny okolnosti.

Výkon okružní pily

Výkon kotoučových pil se pohybuje od 1000 W do 2000 W, nejoblíbenější jsou však modely s výkonem 1500 W. Čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím silnější materiály budeme moci řezat bez obav z poruchy (přehřátí) motoru okružní pily. Je však třeba mít na paměti, že nejen vysoký výkon svědčí o praktičnosti motorové pily. Důležitou roli hrají také otáčky, které by měly být alespoň 2500 ot/min (obvykle si je můžeme nastavit sami).

Výkon zařízení určuje účinnost provozu. Čím vyšší je hodnota tohoto parametru, tím silnější materiály můžeme snadno řezat. U kotoučových pil se jejich výkon pohybuje od 1000 do 3000 W. Nezapomeňte, že slabší přístroj není tak dobře přizpůsoben intenzivnímu používání, takže při delší práci bude nutné dělat časté přestávky. Při rozhodování o výběru nejlepší okružní pily to berte v úvahu.

Rychlost otáčení – otáčky okružní pily

Rychlost otáčení určuje výkon zařízení. Maximální hodnota se většinou pohybuje v rozmezí 2500 až 6000 otáček za minutu. Na základě toho můžeme usuzovat, zda je zařízení vhodné pro řezání silnějších materiálů. Má se za to, že pro práci s tvrdými druhy dřeva nebo kovů potřebujete pilu s otáčkami vyššími než 5000 ot/min.

Hloubka řezu

Hloubka řezu nám říká, jak silné dřevo lze snadno řezat. Jeho hodnota může záviset na úhlu sklonu pily. Při úhlu 45 stupňů je to obvykle asi 4 cm nebo o něco méně a při úhlu 90 stupňů je to až 6 cm nebo více.

Čepele

Nejdůležitější částí konstrukce kruhového zařízení je nůž. Jak již bylo zmíněno, může mít průměr od 130 do více než 250 mm. Čím menší je tento prvek, tím přesnější řez můžeme provést a vyhnout se tak charakteristickému nerovnému povrchu.

Při nákupu nezapomeňte věnovat pozornost průměru nože, který musí odpovídat výkonu zařízení. Čím větší je průměr připojeného řezného prvku, tím výkonnější pilu musíme zvolit.

Plášť okružní pily

Z čeho by měl být kryt pily vyroben? Obvykle je kovová, některé prvky jsou vyrobeny z plastu. To zajišťuje zařízení pevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Těleso nesmí být náchylné k prasknutí, protože pak je motor umístěný uvnitř náchylnější k poruše. Pokud si koupíte pilu s odolným krytem, určitě se vám rychle nepokazí.

Hmotnost a rozměry

Ruční zařízení obvykle neváží více než 5 kg. Stolní modely jsou mnohem těžší, protože jejich hmotnost obvykle dosahuje několika desítek kilogramů. Při hledání vhodné okružní pily musíme vzít v úvahu, kde ji budeme používat. Pokud bude zařízení používáno pouze na jednom místě, můžeme investovat do těžšího a rozsáhlejšího vybavení. Model určený k neustálému přemisťování z místa na místo by měl být lehký a malý.

Materiál převodovky

Kromě předchozích zmíněných parametrů je dobré se podívat i na to, z jakého materiálu je převodovka v okružní pile vyrobena. Kvalitní převodovka vám značně sníží vibrace během používání. Nejlepší je, pokud je převodovka vyrobena z kovu. Tato převodovka vydrží dlouho a pozitivně se to odrazí na životnosti okružní pily.

Další funkce okružní pily

Okružní pily mají často další funkce, které pozitivně ovlivňují pohodlí i bezpečnost práce. Patří mezi ně Soft Start, což je systém pozvolného startu, který minimalizuje riziko přetížení sítě při spouštění zařízení. Některé modely, zejména ty profesionální, jsou vybaveny laserem zobrazujícím linii řezu, což usnadňuje udržování přesnosti. Užitečná může být také možnost pokosového řezání s nakloněním pily pod úhlem 45 a 90 stupňů.

Příslušenství okružní pily

Příslušenství, které bychom měli najít v sadě spolu s vybavením, je pilový kotouč. Bez něj není možné řezat materiály. Užitečné jsou také prvky jako imbusový klíč, paralelní vodítko nebo přepravní kufřík. Pokud máme takovou možnost, vyplatí se koupit pilu s adaptérem pro odsávání prachu. Pak jej budeme moci připojit k vysavači nebo jinému zařízení, které sbírá nečistoty vzniklé při práci. To výrazně usnadňuje udržování pořádku v dílně a zvyšuje přehlednost řezací linky.

Cena kotoučové pily

Kotoučové pily pro kutily nestojí více než 3 000 Kč včetně DPH. Snadno najdeme modely kotoučových pil, jejichž cena je nižší než 1 500 Kč s DPH. Za profesionální okružní pilu zaplatíte kolem 6 000 Kč s DPH. Je třeba mít na paměti, že náklady na nákup okružní pily ovlivňuje několik faktorů. Mluvíme především o značce, výkonu a rychlosti, počet dostupných funkcí a příslušenství v sadě okružní pily.

Kdo vynalezl kotoučovou pilu?

Ačkoli na otázku, kdo vynalezl kotoučovou pilu, by většina lidí pravděpodobně odpověděla, že muž, není to pravda. Jeden z hlavních nástrojů používaných k řezání dřeva vynalezla žena jménem Tabitha Babbittová. Patřila do společenství Spojené společnosti následovníků druhého příchodu Krista, které se kromě modliteb věnovalo také práci se dřevem. Na nápad vytvořit cirkulárku přišla žena, když viděla, jak muži používají objemnou pilu se dvěma rukojeťmi. Při tvorbě nástroje vycházela z práce s kotoučem. Po tomto objevu se komunita pustila do hromadné výroby nábytku. Tabitha Babbittová si svůj vynález nikdy nenechala patentovat. To později udělali dva Francouzi, kteří našli její poznámky.

Jak řezat okružní kotoučovou pilou?

Řezání kotoučovou pilou není obtížný úkol, zejména pro lidi, kteří s ním již mají zkušenosti. Ne každý však ví, jak tento nástroj používat, a proto hledá informace na toto téma. Při práci s kotoučovou pilou je třeba mít na paměti několik věcí. Především se doporučuje používat ochranné brýle (ochrana proti dřevěným třískám) a v případě potřeby také chrániče sluchu. Držte pilu oběma rukama na určeném místě. Nejlepší je vybírat modely s protiskluzovou rukojetí. Před zahájením práce nastavte otáčky pily podle typu řezaného materiálu. Pokud chcete provádět delší řezy, je vhodné použít speciální vodicí lištu.

Kde nabrousit kotoučovou pilu?

Po nějaké době od zakoupení okružní pily musí domácí kutilové provést řádnou údržbu, a to naostření nástroje. Kde a jak to udělat? Nejlépe je dát zařízení do brusírny dřevěného nářadí, tedy do profesionálního podniku vedeného kvalifikovanými lidmi. Tyto firmy používají k broušení specializované stroje, které jsou zárukou bezpečnosti a dobrých výsledků. Okružní pilu si můžete nabrousit i sami doma (tím ušetříte). Ostření stroje by mělo být prováděno zepředu dozadu, jinak z náběhu a z dojezdu. Zároveň je třeba mít na paměti, že dobře provedené broušení zajistí, že okružní pila bude dobře fungovat a vy nebudete muset ostření příliš často opakovat.

Jak řezat kotoučovou pilou rovně?

Kotoučová pila je ideálním nástrojem pro podélné řezání dřeva. Můžete s ním mimo jiné nastavit délku a šířku kuchyňské pracovní desky. Jak to udělat, aby celá práce šla snadno a linie byla dokonale rovná? Především je třeba si uvědomit, že k řezání po přímce je třeba použít vodítko. Můžete si ji zakoupit v kamenném obchodě nebo si příslušenství najít online. Někteří kutilové si vodítka vyrábějí sami. Některé kotoučové pily mohou také zobrazovat laserový paprsek, který vám pomůže udržet přímou linii.

Okružní pila na dřevo – kolik by měla mít zubů?

Zajímá vás, jakou okružní pilu koupit a kolik zubů by měl takový nástroj mít? Kotoučové pily s přibližně 30 zuby jsou vhodné pro řezání relativně měkkých materiálů. Pokud chcete řezat přesně a pomalu, budou lepší modely s více zuby. To znamená vybrat si modely s až 60 zuby. Taková zařízení budou vhodná i pro úhlové a příčné řezání, a to i v tvrdých materiálech. Kromě počtu zubů je důležitá také odolnost čepele a dobře padnoucí rukojeť. Nejlepší je, když je potažen protiskluzovým plastem.

Okružní pily: Okružní pila a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou okružní / kotoučovou pilu. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové okružní pily pomohli a vy si teď vyberete kvalitní okružní pilu, která vám vydrží dlouho fungovat bez jediné závady a
bude vám nápomocná při mnoha různých projektech.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš nový produkt v podobě nové okružní pily zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací web Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé okružní pily a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem okružní pily. Dozvíte se tam také, která okružní pila je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.1]

Mohlo by vás také zajímat