Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Sekery

sekera
Sekera

Sekery jsou tady s námi od počátku doby kamenné a i do dnes jsou nepostradatelnou pomůckou k zajištění tepla v našich krbech a kamnech. Ať už se tedy rozhodnete naštípat třísky, nebo rozseknout pořádné poleno, bude se vám hodit pořádná a kvalitní sekera na míru. Není to troufalé tvrdit na míru? Není! Dnes se na trhu objevuje spousta druhů s různými parametry, které se opravdu hodí pro každého. Je jen na vás, zda budete znát své možnosti a zvolíte si tu pravou pro vás. Pod tímto skromným úvodem do světa seker si povíme něco o základních zásadách samostatného výběru a představíme si základní parametry a otázky, na které je dobré upoutat svou pozornost. Hned ve třetí části tohoto článku si představíme druhy, které lze na trhu najít. Ukážeme si rozdíl, mezi kempingovou, univerzální, štípací i kalačem.

Ačkoliv se tedy sekera může zdát jako primitivní nástroj, není tomu tak. Skládá se totiž z mnoha částí a každá s těchto různých kousků skládá dokonalý celek do vašich rukou. Každý tento kousek si tedy dnes rozebereme a představíme. Od topůrka k hlavě si představíme materiály i typy, ze kterých lze vybírat.

V dalších článcích si jako bonus ukážeme i příslušenství, které lze k nástroji dostat, či v případě potřeby dokoupit. Povíme si něco i o základních bezpečnostních pravidlech, kterými se řídit, aby nedošlo k nechtěným úrazům, které bývají často ošklivé a povíme si i něco o správné údržbě a broušení, abyste se o svou sekeru dokázali postarat zcela sami a bez pomoci.

V poslední kapitole si jako vždy rozebereme ceny seker, které si rozdělíme do tří základních cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Sekery: Porovnání 10 nejlepších seker podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších seker. Jak jsme tyto sekery vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto sekery jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit sekery podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší sekeru.

NázevVzhledTyp sekeryDélka (mm)Hmotnost v kgOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Fiskars X10 S 121443Sekera Fiskars X10 S 121443Univerzální4451891Zobrazit v obchodech
Fiskars XS X7 121423Sekera Fiskars XS X7 121423Univerzální3540,64856Zobrazit v obchodech
Fiskars X27 XXL 122503Sekera Fiskars X27 XXL 122503Štípací9642,61529Zobrazit v obchodech
Fiskars X11 122443Sekera Fiskars X11 122443Štípací4441,1925Zobrazit v obchodech
Fiskars L X21 122473Sekera Fiskars L X21 122473Štípací7091,61225Zobrazit v obchodech
Fiskars X5 XXS 121123Sekera Fiskars X5 XXS 121123Univerzální2310,56799Zobrazit v obchodech
Fiskars (122160) 1001704Sekera Fiskars (122160) 1001704Kalač9003,681548Zobrazit v obchodech
Fiskars 1001703Sekera Fiskars 1001703Kalač9003,91928Zobrazit v obchodech
Extol Premium 8871286Sekera Extol Premium 8871286Štípací8602422Zobrazit v obchodech
EXTOL PREMIUM sklolaminátová 500gSekera EXTOL PREMIUM sklolaminátová 500gUniverzální3600,5164Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení seker od jejich uživatelů.

Jak vybrat správnou sekeru?

Je hned několik věcí, na které je třeba se při samostatném výběru zaměřit.

Co se týče druhů seker, je potřeba rozeznávat pět základních.

Kempingové sekery

Tento typ sekery je vhodný na štípání třísek a na různé outdoorové aktivity. Jsou to malé sekerky, které mohou posloužit v mnoha ohledech.

Univerzální sekery

Universální sekery, jak už plyne z názvu, jsou sekery, které se hodí na každou práci. Jsou to sekery, které sice plní svůj úkol jak ve štípání třísek, tak i v sekání větších polen, avšak na pohodlnou práci ve větších objemech doporučujeme pořídit přímo typy seker určené k dané aktivitě.

Tesařské sekery

Tesařské sekery jsou poznatelné od pohledu, protože mají přizpůsobené topůrko již u hlavy, aby mohla plnit titěrnější úkony.

Štípací sekery

Tyto sekery jsou charakteristické svým menším tělem, a jak již plyne z názvu, jsou určené na štípání třísek.

Kalače

Kalač je největší sekera, která je určena pro štípání velikých plen.

Na jaké parametry se zaměřit při výběru sekery?

Parametry konkrétního typu, který si vyberete, jsou také důležité a mohou se diametrálně lišit. Mezi ně patří:

Ostří

Může se lišit svou velikostí a především tvarem podle toho, jakou práci má především vykonávat.

Délka a hmotnost

Tento parametr oceníte více, než si možná na první pohled budete myslet. Kór když si na nasekání zásob dřeva vzpomenete těsně před napadnutím sněhové pokrývky a sekeru budete dřímat v ruce i hodiny.

Topůrko

Topůrko má hlavní vliv na pohodlí při sekání.

Hlava

Hlava celé sekery úzce souvisí i s ostřím, avšak nepleťte si ho. Tento parametr má také své.

O veškerých druzích a parametrech si řekneme v následujících řádcích, které si pro Vás připravilo Testino! Tak pojďme na to.

Sekery a jejich druhy

Kempingové sekery

Kempingové sekery, nebo spíše „sekerky“ jsou universální a výrazně subtilní pomůckou do přírody správných outdooráků. Tato sekerka i přes svých 30-40 cm dlouhým tělem a váhou ani ne 1 kg musí zvládnout pomoct ve všech situacích. Takže ať už budete chtít štípat třísky a klacky, neb vyřezat dětem meč, tahle sekerka to zvládne.

Univerzální sekery

Tato sekera je jednou z nejoblíbenějších variant pro zahradníky, chataře, nebo i táborové nadšence. Sekera neváží kolikrát ani 2 kila a nejčastěji neměří ani 70 cm. I přes své rozměry však zvládne mnoho i náročnějších aktivit včetně sekání polen, nebo tesařské práce.

Tesařské sekery

Tesařské sekery poznáte na první pohled díky své „bradě“, které je v podstatě vykrojením topůrka. Tato odlišnost má i svůj důvod. Pokud se věnujete tesařské a řezbářské činnosti, víte, je je občas potřeba přesná ruka, která trefí svůj bod na milimetry přesně. D9ky tomuto vykrojení u hlavy tak můžete uchopit sekeru hned u hlavy a tak jste mnohem přesnější a vaše seky přistanou přesně tam, kam mají.

Štípací sekery

Štípací sekery lze potkat s dosti odlišnými rozměry, avšak ty původní štípací sekery by neměli měřit více, než 50 centimetrů a svou vahou by také neměli člověka příliš překvapit. Tyto sekery se nejlépe hodí na štípání třísek a malých polen, avšak abnormální sekery s většími rozměry, se snadno můžou podobat i kalačům, které dokáží rozseknout i pořádné poleno.

Kalače

Kalače jsou také velice snadno rozeznatelné a jedná se o největší sekery na trhu, se kterými se lze setkat. Tyto sekery dokáží rozštípnout i ty největší polena a špalky. Vyznačují se především zploštělou stranou na horní straně hlavy. Toto má své odůvodnění. Do kalačů se dá s přehledem i praštit kladivem, či palicí v případě, že budete potřebovat rozseknout například odolný suk. Tyto sekery mají jednu obrovskou nevýhodu a to je jejich váha. Tyto sekery mohou s přehledem vážit i více jak 3 kilogramy.

Parametry seker

Ostří

Ostří je nejspíše nejdůležitějším parametrem ze seznamu dnes zmíněných parametrů. Každý druh sekery (rozdělení dle účelu) má jiné ostří. Některá ostří jsou speciální a zabraňují například zaseknutí do dřeva a některá ostří zas zaštípnutí podporují. Ty nejlepší ostří by tedy měla zaseknout a odrážet sek nazpět. Ulehčí vám to výrazně práci až o čtyři pětiny.

Co se týče materiálu ostří, mělo by být kované, v některých případech může být i kalené, nebo broušené, ale nikdy pouze z broušeného kovu.

Hlava sekery

Hlava sekery úzce souvisí s ostřím, protože ostří je logicky součástí celé hlavy. Pokud jde o tvar hlavy, platí, že čím širší a větší hlava je, tím uštípete větší špalky a kusy dřeva. Užší a menší hlavy jsou spíše určené pro jemnou práci (např. štípání třísek).

Co se týče materiálu, můžete se setkat s různými druhy oceli. Jak už bylo řečeno o bod výše, lze se setkat s kovanou ocelí, která je ve většině případů posazená na plastové topůrko. Nejkvalitnějšími materiály pro výroby hlav seker se však stávají švédské kalené a broušené oceli. U hlav seker se však lze setkat i se speciálními úpravami v podobě povrchu z xylanu. Tyto povrchy jsou používány především pro zachování životnosti hlav seker.

Velikost sekery

Velikosti seker se rozdělují ve velikostech S až Xl, ale pozor, v každém druhu sekery se tyto velikosti liší, tudíž je dobré si nejdříve najit svou kategorii (druh) sekery, kterou hledáte a až po té hledat vhodnou velikost pro vás. I když to často svádí, můžete si myslet, že čím větší sekera, tím lépe bude splňovat svůj účel, ale jak už bylo v tomto článku několikrát řečeno, není tomu vůbec tak. Nejpodstatnějším parametrem pro určení správné velikosti, je vám příjemný úchop, protože to nejdůležitější u sekery je to, aby se vám s ní dobře pracovalo. Čím lépe vám sekera padne do ruky, tím lépe bude splňovat svůj účet a rychleji a příjemněji se vám bude vykonávat požadovaná práce.

Hmotnost sekery

S hmotností samozřejmě souvisí i velikost, o které jsme si napsali o řádek výše. Obrovský vliv má však na hmotnost především materiál z jakého je sekera vyrobena. U topůrka rozlišujeme dva nejčastější typy materiálů a to je dřevo a plast. Je tedy docela jasné, že dřevěné topůrko bude těžší. U hlavy je to těžké, protože veškeré materiály jsou těžké podobně. Ty nejmenší sekery, kterým říkáme kempingové, často váží do 1 kilogramu ale například takový xl kalač může vážit i přes 4 kilogramy.  To, že je sekera těžší, nutně však neznamená nevýhodu. Těžší sekera dokáže vyvinout mnohem větší sílu, a když se nakombinuje velikost a hmotnost jsou to velice silné nástroje, které dokáží oddělit neuvěřitelné kusy dřeva. Pokud se obáváte toho, že s vaší vybranou sekerou, či typem nebudete moct dlouhodobě sekat dříví, protože se obáváte namožení svalů, lze si s určitostí vyzkoušet váhu na předmětech, které máte doma, nebo ve specializovaných prodejnách, kde si nástroj můžete pohodlně „osahat“.

Topůrko

Jak už bylo v dnešním článku několikrát řečeno, není radno správný výběr topůrka podcenit. Topůrko je rukojeť, takže je to část sekery, kterou budete držet v ruce celou dobu práce. Je tedy určitě lepší zainvestovat do vhodného a pohodlného topůrka, které vám vyhovuje, ať už jde o dřevěné, či umělohmotné topůrko s měkkými polštářky.

Dřevěné topůrko

Dřevěné topůrko je levnější než umělohmotné a na první otek je příjemné, avšak je třeba počítat i s větší hmotností. Vyrábí se z různých druhů dřeva, ať už jde o buk, nebo dub, nepoznáte ve většině případů při práci rozdíl. Pokud už jste někdy sekeru s dřevěným topůrkem viděli, tak víte, že je upevněn za klín, který má často tendenci se uvolňovat, což může vést k nepříjemným zraněním. Dřevo je také náchylné na skladovací podmínky.

Umělohmotné topůrko

Umělohmotné topůrko, nenazýváme umělohmotným jen tak. Nevyrábí se totiž přímo z plastu, ale z různých druhů, jako je například laminát. Na rozdíl od dřevěných topůrek je umělohmotné pevně spojeno s hlavou sekery a tak je skoro nemožné tyto dvě části od sebe odtrhnout. Co se musí však dřevěným topůrku oproti umělohmotným uznat je případné zlomení. Nejen že u dřevěného je menší pravděpodobnost zlomení, ale také je dřevěné snadno nahraditelné s tím, že si lze zachovat hlavu sekery. To u umělohmotných nelze. Obrovské plus musíme však přiznat i umělohmotným a to je příjemné držení, které může být obohaceno o již zmíněné měkké části.

Příslušenství sekery

Když narazíte na e-shopech, nebo v kamenných prodejnách na sekeru, možná vás překvapí, že né vždy dostanete nejen sekeru, ale někdy třeba i něco navíc. Veškeré vybavení, které lze k práci se sekerou sice nedostanete, avšak lze si ho třeba i přikoupit. Pojďme si tedy pár takových příslušenství představit.

Pouzdro

Pouzdro je jednou z věcí, které lze koupit i se sekerou není tomu tak vždy ale u kvalitnějších a dražších produktů tomu tak často bývá. Takové pouzdro může být vyrobenu z kůže nebo textilu jeho primární funkcí je ochránit ostří, které se může ledabylým povalováním ztupit, zreznou, nebo se o něj při manipulaci můžete i ošklivě ořezat.

Brousky a pilníky

O údržbě a ostření si ještě povíme v následujících kapitolách, avšak je vhodné se o této rutině zmínit i zde. Tyto produkty značně usnadní celou údržbu sekery a prodlouží jí tak životnost. Některé brusky a pilníky mohou připomínat například brusič nožů, se kterými se často setkáváme například v kuchyni. Některé zase mohou připomínat třeba hokejový puk. Lze narazit i na brusné kameny, které mají dvě strany. Jedna strana je drsná a druhá značně jemnější.

Klíny

O klínech již v dnešním článku také byla zmínka a jsou praktické především v kombinaci s kalačem. Klín se totiž upevní mezi škvíru ve velkém kusu dřeva a tupou stranou kalačem nebo kladivem se do něj udeří, Tím se dřevěný kus rozštěpí a rozdělí na dvě či více kusů. Klíny mají trojúhelníkový, nebo kulatý tvar a vyrábí se ze dřeva, nebo kovu.

Rukavice

Rukavice jsou základní bezpečnostní pomůckou a chrání vás nejen před mozoly, ale také říznutím, které u zacházení se sekerou může snadno nastat. Existuje spousta druhů pracovních rukavic, ale nejlepší volbou pro zacházení se sekerami budou rukavice s ochranou palce a ukazováčku.

Péče o sekeru

Péče o sekeru není tak náročná, ale nemělo by se na ni zapomínat. Skládá se z pravidelné snadné údržby a broušení. CO se týče skladování, není dobré jí nechávat venku, kde na ni prší. Nejlepší pro ni bude, když si budete skladovat v suchu a jednou za čas jí trochu netřete olejem. Dále je dobré jednou za čas zkontrolovat, zda sekera drží, tedy že hlava sekery se na topůrku nekynklá.

Sekera a bezpečnost práce

Bezpečnost práce je při zacházení se sekerou důležitá a v krajních případech vám může zachránit i kus některé z vašich končetin. Při zacházení se sekerou tedy dbejte na to, abyste měli dostatek prostoru a dávejte i pozor, aby se v okolí nevyskytoval žádný další člověk, či zvíře.

Co se týče oděvu, zvolte dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv nejlépe z pevnějších a odolnějších materiálů. Dále by neměli chybět ani ochranné pomůcky v podobě rukavic.

U samotného sekání dbejte na perfektní stav sekery (nezrezivělá hlava, pevné topůrko srostlé s hlavou). Jedna z dalších důležitých věcí, která stojí za zmínku, se odehrává už u samotného výběru a také už o tom dnes padlo několik slov. Sekera vám musí vyhovovat a padnout do ruky, protože křečovité zacházení může mít až katastrofální dohru.

Broušení sekery

Jak už bylo slíbeno, věnovali jsme i kapitolu samotnému broušení seker. Sekera se přirozeně při práci tupí a je třeba jí jednou za čas naostřit. Nejen, že je to v souladu s bezpečností, ale také sekeře přidáte na celkové funkčnosti a prodloužíte jí tak výrazně životnost.

Na broušení seker se dá použít několik brousků. Existují brusky, které vypadají jako brusič nožů v kuchyni, ale máme také i puky a brusné kameny. Každému může vyhovovat něco jiného a typ brousku se odvíjí i od samotného typu sekery. Existuje pár pravidel, kterými se dá snadno řídit. Pojďme si je představit.

Sekera na štípání dříví

U seker, které jsou určeny k sekání dříví, není nutné ostří brousit úplně.

Obkreslování ostří

Pokud si nejste jisti, že jste ostří zbrousili symetricky, stačí jej obtáhnout na kus papíru.

Nejrychlejší broušení

Nejrychleji zbrousíte ostří pomocí elektrických brusek. Tento nástroj je vhodné používat, pokud už jste zkušení a je také potřeba počítat s vyšší cenou.

Co po nabroušení

Pokud chcete své sekeře dopřát opravdovou péči, je možné po nabroušení povrch ostří potřít trochou antikorozního oleje.

Cena sekery

V této poslední kapitole si jako vždy rozebereme ceny, které si rozdělíme do několika cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat. Pokud patříte mezi časté čtenáře našeho webu Testino, mohli jste si povšimnout, že drtivou většinu produktů rozdělujeme pouze do tří cenových kategorií. Jelikož se sekery od sebe diametrálně liší svou cenou, dovolili jste si pro tento případ udělat výjimku a ceny si rozdělit do čtyř.

Cena sekery do 500 Kč s DPH

Nejlevnější produkty ze segmentu seker lze pořídit i za cenu do 200 Kč. Tyto sekery vám však nepřinesou tolik užitku a nelze od nich očekávat nějaký luxus. Patří sem především menší sekery typu kempinkg s dřevěným topůrkem. Z této kategorie by stálo za úvahu pouze drobné kempingové náčiní.

Když se posuneme do ceny od 200 Kč do 500 Kč, dostaneme už o něco málo kvalitnější produkty. Stále se jedná o drobné sekery, které však mohou sloužit i v domácnostech, kde jej využijete na štípání třísek z měkkého dřeva, ale ani tak zde nečekejte zázraky. Ve výjimečných případech lze v této kategorii naleznout i sekery s umělohmotnou rukojetí od neznámých značek, které však svůj prvotní úkol splní, avšak s mnohem větší námahou než kolegové z vyšších cenových kategorií.

Cena sekery od 500 Kč do 1 000 Kč s DPH

Tato kategorie bude jistě atraktivnější, a jak s oblibou značíme prostřední /dnes druhou) kategorii – zlatá střední cesta. V této kategorii tedy narazíme na již kvalitní kousky, kde lze od každého druhu najít něco. Tyto sekery jsou sice stále určeny spíše na občasné používání například na chatu k naštípání kusů dřeva ke krbu, ale účel splní a jejich materiály (ať už topůrka, nebo hlavy) jsou velmi uspokojivé.

Cena sekery od 1 000 Kč do 5 000 Kč s DPH

Zde se již setkáme se známými značkami, které jsou prověřeny miliony zákazníky. V této kategorii už víte, že nemůžete udělat špatný krok. Sekery jsou vyrobeny z kvalitních materiálů s dlouhou životností. Lze k těmto produktům i dostat nějaké to příslušenství.

Cena sekery nad 5 000 Kč s DPH

I taková to cenová kategorie existuje. Tyto sekery už běžný uživatel nejspíše nezužitkuje a jedná se spíše o kuriozity. Najdete zde například ručně vyráběné sekery, nebo sekery s ornamenty. Určitě zde narazíte i zvláštní druhy, jako jsou například vrhací sekery. Mezi nejdražší kousky může patřit sekera, která stojí i desetitisíce.

Sekery: Sekery a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou sekeru. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové sekery pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové sekery zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé sekery a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem sekery. Dozvíte se tam také, která sekera je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech. Navíc si tam můžete vybrat i z dalších zajímavých produktů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat