Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Diktafony

Diktafon je užitečným zařízením, které vám dokáže zaznamenat různé rozhovory, hlasy a zvuky. Využijete ho ve škole, na přednáškách nebo prostě kdykoliv, když si potřebujete zaznamenat zvukový záznam.

Na trhu naleznete v dnešní době široký sortiment dostupných modelů diktafonu. Chcete-li si vybrat ten nejlepší diktafon, nemusí být výběr úplně jednoduchý. Kromě problému s mnoha dostupnými modely narazíte i na mnoha rozdílných parametrů a vyznat se v nich není vůbec snadné. Proto jsme pro vás sepsali tento článek, kde se dozvíte, jak vybrat diktafon. Na testino.cz se dozvíte nejdůležitější informace o diktafonech.

Podíváme se zde na nejlepší modely diktafonu a také na parametry, které je dobré znát k výběru nového diktafonu.

10 nejlepších diktafonů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších záznamových diktafonů. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto diktafony si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledPaměť v GBMikrofonní vstupOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Eltrinex V12ProDiktafon Eltrinex V12Pro12 GBAno4690Zobrazit v obchodech
Olympus WS-852Diktafon Olympus WS-8524 GBAno1190Zobrazit v obchodech
Zoom H1nDiktafon Zoom H1nmicro SDAno2390Zobrazit v obchodech
Zoom H4n ProDiktafon Zoom H4n Promicro SDAno5990Zobrazit v obchodech
Olympus VN-541PCDiktafon Olympus VN-541PC4 GBAno1003Zobrazit v obchodech
Olympus WS-853Diktafon Olympus WS-8538 GBAno1565Zobrazit v obchodech
Zoom H5Diktafon Zoom H5micro SDAno5990Zobrazit v obchodech
TASCAM DR-05 V2Diktafon TASCAM DR-05 V2micro SDAno2390Zobrazit v obchodech
Philips DVT 6010Diktafon Philips DVT 60108 GBAno3398Zobrazit v obchodech
Sony ICD-BX140Diktafon Sony ICD-BX1404 GBAno940Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení diktafonů od jejich uživatelů.

Popis, recenze a hodnocení nejlepších diktafonů

Diktafon Eltrinex V12Pro

Prvním přístrojem v našem srovnání je diktafon Eltrinex V12Pro. Jedná se o digitální typ diktafonu. Naleznete u něj 12 GB paměti. Zvládá nahrávat audio záznamy v kvalitě až 48 kHz. Zvládne nahrát až 6993 hodin audio záznamu. Navíc se dá rozšířit i o externí paměť pomocí paměťové karty. U tohoto modelu diktafonu naleznete velmi kvalitní mikrofony, které dokážou nahrávat zvuk s velmi nízkou hladinou okolního šumu. Nastavení je kompletně v češtině.

Tento přístroj je vhodný i pro nevidomé. Naleznete u něj hlasového průvodce, který vám vysvětlí jednotlivá nastavení v diktafonu. Nahrávání je velmi jednoduché. Stačí zmáčknout pouze jedno tlačítko a to i tehdy, když je přístroj vypnutý. Záznamy můžete upravovat přímo na diktafonu a nepotřebujete k tomu počítač. Můžete si také nastavit i ochranu proti smazání u jednotlivých zvukových nahrávek.

Diktafon Olympus WS-852

Dalším diktafonem v našem srovnání je model Olympus WS-852. Je nabízen jako profesionální typ přístroje, ale mohou ho používat i méně zkušení uživatelé. Model nabízí paměť 4 GB a možnost rozšíření o mikro SD karty. U modelu naleznete i mikrofonní a sluchátkový výstup. Jedná se o dobře hodnocený model diktafonu.

Za kolik se diktafon Olympus WS-852 prodává? Na našem trhu ho naleznete za cenu kolem 1 190 Kč s DPH.

Zoom H1n

Diktafon Zoom H1n je nástupcem diktafonu Zoom H1. Jedná se o model se snadným ovládáním. Model nabízí pokročilý limiter pro nahrávání bez zkreslení. Dále si u něj můžete nastavit i rychlost playbacku nebo vrstvení stop a mnoho dalších užitečných funkcí. Zoom H1n zvládá nahrávat v kvalitě 24bit / 96 kHz. Zvládá ukládat soubory ve formátu v MP3 a Wav. Na modelu naleznete dva mikrofony v pozici X/Y. Tento přístroj je vhodný pro studenty, novináře a dokonce i hudebníky. Model umožňuje vrstvení jednotlivých stop na sebe. Tento diktafon nabízí mnoho užitečných funkcí a je vhodný prakticky pro každého.

Za kolik se diktafon Zoom H1n prodává na našem trhu? Lze ho koupit za cenu kolem 2 390 Kč s DPH a naleznete ho skladem v mnoha internetových obchodech.

Jak vybrat diktafon

Dobrý diktafon bude užitečný v mnoha situacích. Můžete ho používat ve škole, během konferencí, během rozhovorů, jazykových cvičení nebo při poslechu hudby. Ačkoliv v zásadě každý, dokonce i ten nejjednodušší telefon, má vestavěný hlasový záznamník, nebudete s ním nahrávat tak kvalitní zvuk jako v případě samostatného diktafonu. Nejen kvůli špatnému mikrofonu, ale samotnému systému zpracování digitálního záznamu, který je v takovém zařízení jednoduše špatný.

Je důležité zvolit dobrý, solidně vyrobený produkt. Abychom vám usnadnili nakupování, připravili jsme tento článek, kde se dozvíte, jak vybrat diktafon. Podíváme se zde na parametry jako je typ diktafonu, formát nahrávání, velikost paměti, citlivost mikrofonu, ovládání, příslušenství, funkce, cena a pár dalších parametrů.

Typ diktafonu

Nejprve je nutné se rozhodnout, jaký typ diktafonu budete potřebovat. Diktafony se dělí na analogové a digitální.

Diktafony analogové

Analogový typ používá starou technologii záznamu zvuku na magnetickou pásku. Nejnovější modely tohoto typu obvykle podporují mikrokazety, ne běžné kazety jako před lety. Díky tomu jsou menší a praktičtější. I když mají velkou konkurenci ve formě digitálních hlasových záznamníků, jsou stále velmi populární.

Nevýhodou analogového systému je, že odráží přirozený, syrový zvuk. Bohužel má také další nevýhody. Zařízení zaznamenává veškerý šum a rušení. Kazety jsou navíc méně praktické a nemůžeme jednoduše přenášet soubory do počítače.

Diktafony digitální

Častěji používají digitální hlasové záznamníky. Převádějí přirozený zvuk na digitální soubor, přičemž eliminují šum a rušení. Tyto soubory lze odeslat do počítače a dále upravovat. Digitální modely dále rozlišujeme na stacionární a mobilní.

Stacionární digitální diktafon se připojí přes USB k počítači a nahraný zvuk se uloží na disk ve vašem počítači. Je to velmi výhodné pro lidi, kteří nahrávají v kanceláři nebo ve studiu.

Pokud chcete nahrávat rozhovory, konference a přednášky, budete potřebovat mobilní digitální diktafon. Mobilní hlasové záznamníky ukládající data do vestavěné paměti nebo na kartu.

Dále můžeme digitální modely rozdělit na profesionální hlasové záznamníky a modely určené pro širokou veřejnost.

Formát nahrávání

Před zakoupením produktu si pečlivě zkontrolujte formát záznamu. Většina dostupných diktafonů nabízí nahrávání v populárních formátech jako je MP3 nebo WMA. Pokud si vyberete model se vzácným formátem zápisu, je pak obtížné otevřít výsledný záznam na vašem počítači. Zařízení mají obvykle několik formátů záznamu.

Digital Speech System (DSS) – DSS je formát používaný v profesionálních zařízeních. Dokáže zachytit vysoce kvalitní zvukový záznam a zabírá poměrně málo místa.

MP3 a WMA – nejoblíbenější formáty zvukového záznamu. Mají dobrou kvalitu záznamu a zabírají málo místa.

WAVE – Formát WAVE nabízí vysoce kvalitní nahrávání, ale zabírá poměrně hodně místa v porovnání s ostatními formáty nahrávání.

Velikost paměti

Paměť úzce souvisí s formátem nahrávání. Paměť nám ovlivňuje to, kolik nahrávek můžeme zaznamenat na diktafon. Nejmenší prostor zabírají soubory ve formátech MP3 a WMA, nejvíce naopak formát PCM nebo WAVE.

K zaznamenávání velkého množství souborů v dobré kvalitě potřebujete zařízení se spoustou paměti. Nabízené diktafony mají obvykle vestavěnou paměť o velikosti 1 GB, někdy větší. Lze si vybrat modely s velikostí až 8 GB. Takové zařízení je však mnohem dražší. Proto většina výrobců nabízí hlasové záznamníky s možností využití paměťových karet, které je možné použít ve velikosti až 32 GB. Nejběžnější karty podporované hlasovými záznamníky jsou SD nebo micro SD a někdy také Memory Stick. Pokud jde o analogové modely, kazety do analogových diktafonů obvykle umožňují nahrávat 60 až 90 minut záznamu.

Mikrofon a jeho citlivost

Ty nejlepší diktafony mají velmi citlivý mikrofon, který vám umožňují pořizovat nahrávky ve skvělé kvalitě zvuku. V závislosti na mikrofonu můžeme nahrávat na jednu stopu (mono), dvě stopy (stereo) nebo čtyři stopy (prostorový zvuk).

Pro nahrávání přednášek nebo rozhovorů je pro nás dostačující monofonní nebo stereofonní zvuk, ale pokud chceme nahrávat písně za účasti dalších lidí, bude lepším řešením čtyřpásmový diktafon. Důležitý je také rozsah záznamu mikrofonu u diktafonu. Vyplatí se vybrat model s dlouhým dosahem, zejména pro přednášky.

Reproduktory a vstup na sluchátka

Přestože se diktafony nejčastěji používají pro nahrávání, je důležitá i možnost poslechu vytvořeného záznamu. Takže by měl mít diktafon dobré reproduktory nebo vstup na sluchátka. Pokud nebudou v sadě zahrnuty, zkontrolujte, zda má daný model alespoň vstup pro sluchátka.

Ovládání

Ty nejjednodušší diktafony mají obvykle několik základních tlačítek, jako je start a stop, snížení hlasitosti nebo pozastavení nahrávání.

Pokud se vám nelíbí složité nastovávní, pečlivě se podívejte na diktafony, které vás zajímají, a vyberte si ten, jehož ovládání není příliš složité. Kromě tlačítek mají zařízení tohoto typu i stále častěji displej, který zobrazuje důležité informace o záznamu a různá nastavení nahrávání.

Funkce a příslušenství

Analogové i digitální modely nabízejí celou řadu různých funkcí. Ty nám usnadňují práci s diktafonem a umožňují jeho použití v různých situacích.

Mezi funkcemi digitálních modelů najdete zejména tyto funkce:

  • Zvukové filtry diktafonu – umožňují vám uložit čistší zvuk nebo přidat další prvky
  • Funkce přehrávání mp3 souborů
  • Překrytí dvou zvukových stop
  • Ovládání zařízení pomocí hlasu
  • Zrychlení nebo snížení poslechu záznamu
  • Úprava úrovně citlivosti mikrofonu a zvětšení mikrofonu
  • Nastavitelná rychlost přehrávání
  • Indikátor nabití baterie

Pokud jde o analogové modely, mají méně funkcí, ale ve srovnání se starými diktafony, které znáte z dob minulých, jsou funkčnější.

U analogových diktafonů nalezneme tyto funkce:

  • Automatický zpětný chod diktafonu
  • Počítadlo pásky – Počítadlo pásky vám umožní najít část nahrávky, která vás zajímá
  • Pauza
  • Systém spouštění hlasového záznamu
  • Rychlé přehrávání
  • Indikátor nabití baterie
  • Snížení kvality záznamu ve prospěch jeho rozšíření

Příslušenství k diktafonu

V balení s hlasovým záznamníkem velmi často najdete také sluchátka, která vám umožní poslouchat nahraný zvuk. K digitálním modelům je navíc přiložen USB kabel pro přenos souborů do vašeho počítače. Někdy výrobci také přidají disk s programem zdarma pro úpravu zvukových nahrávek. Pokud zvolíte přístroj se zabudovanou baterií, zkontrolujte, zda je součástí balení také nabíječka. Některé modely se nabíjejí přes USB kabel.

Design a vzhled diktafonu

Vzhled záznamníku je důležitý zejména pro lidi, kdo nechtějí být nápadní s diktafonem. Z tohoto důvodu jsou na trhu k dispozici diktafony, které vypadají jako psací pero, brože nebo jiné ozdoby. Takové maskované modely se obvykle vyznačují malou kapacitou paměti a nízkou kvalitou zaznamenaného zvuku.

Pokud hledáte vybavení pro rozhovory, přednášky nebo konference, měli byste raději zvolit klasický diktafon. Obzvláště oblíbené jsou malé diktafony, které se snadno vejdou do ruky a do kapsy.

Cena diktafonu

Za kolik si lze pořídit nový diktafon? Kolik peněz investovat, nad tím si bude lámat hlavu zřejmě každý, kdo si chce zakoupit diktafon na záznam zvuků. Diktafony si můžeme pro zjednodušení rozdělit na tři cenové kategorie. Pojďme se nyní podívat na to, co jednotlivé cenové kategorie vlastně nabízejí.

Cena diktafonu do 2 000 Kč

Co lze očekávat od nejlevnější modelů diktafonů, které jsou dostupné na našem trhu? Za cenu kolem 1 000 Kč s DPH si koupíte levný digitální diktafon. Tyto modely nabízejí paměť kolem 4 GB. Hodí se pro nenáročné uživatele. Nenalezneme zde široký výběr modelů, ani oslňující funkce. Očekávejte od nich základní funkčnost čímž je jednoduchý záznam zvuku.

Cena diktafonu od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Tato cenová kategorie nabízí poměrně široký sortiment diktafonů. Zakoupíte si zde kvalitní modely, které jsou často doporučované zákazníky. U těchto modelů se setkáte s různými funkcemi, které vám ulehčí život během nahrávání zvuku.

Cena diktafonu nad 4 000 Kč

Za tuto cenu nad 4 000 Kč s DPH si zakoupíte velmi pokročilé modely. Zároveň zde naleznete i nejširší nabídku různých produktů. V této kategorii naleznete jak analogové, tak digitální modely, které jsou určeny pro amatéry i profesionály. Dražší modely si zakoupíte i za cenu kolem 7 000 Kč s DPH a více.

Popularita diktafonů

Všichni víme, že moderní zařízení, jako jsou chytré telefony nebo tablety, nám umožňují snadno nahrávat konverzace, a co je důležité, mají také mnoho dalších užitečných vlastností a funkcí. Jedná se tedy o funkčnější zařízení než diktafon, kterému byl tento článek věnován. To lze odvodit ze skutečnosti, že popularita hlasových záznamníků je v současné době mnohem nižší než před několika desítkami let. Přesto toto zařízení stále lidé potřebují. Využijí ho zejména novináři, policisté nebo studenti.

Zařízení se používá nejen při konverzacích nebo konkurzech, ale také k nahrávání písní. Kvalita zaznamenaného zvuku je mnohem lepší u diktafonu než u smartphonu. To je nesporná výhoda tohoto zařízení vynalezeného před mnoha lety. Diktafon je stále vyráběn a i v dnešní době si najde své zákazníky.

Dostupné značky diktafonů

Na trhu naleznete celou řadu různých značek diktafonů. Které to jsou? Na to se pojďme nyní podívat v tomto odstavci.

Na trhu se setkáte zejména s těmito značkami:

  • Eltrinex
  • Olympus
  • Zoom
  • HNSAT
  • Philips
  • Tascam
  • Esonic
  • Sony

Tyto značky jsou nejčastěji nabízení, ale setkáte se i s dalšími značkami na našem trhu.

Diktafony a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový diktafon na záznam zvuku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového diktafonu pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Doufáme, že odteď budete mít velmi kvalitní záznamy zvuku.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem diktafonu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat