Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Outdoorové kamery


Outdoorové sportovní kamery jsou ideální pro natáčení různých akčních a adrenalinových aktivit. Pořídíte s nimi úžasná akční videa z pohledu první osoby. Pro natáčení adrenalinových aktivit jsou vhodné díky zvýšené odolnosti vůči vnějším vlivům a otřesům, vyznačují se širokým úhlem záběru, kompaktními rozměry a jednoduchou použitelností.

Na klasické kamery při natáčení musíte dávat pozor a jejich pokročilé funkce stejně většinou využijí pouze profesionálové. Proto jsou dnes velmi populární tyto odolné sportovní outdoorové kamery.

Využijete je při natáčení videí z cyklistiky, lyžování, motosportu, skateboardingu, paraglidingu, hokeje, horolezectví, paintballu, airsoftu, streetluge, potápění a dalších sportů. Užitečné jsou i pro řidiče aut a motocyklů k pořízení záznamů dění na silnici před nimi.

Outdoorové kamery: Výběr 10 nejlepších modelů outdoorových kamer podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších outdoor kamer tohoto roku. Jak jsme tyto kamery vybírali? Vybrali jsme nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely kamer jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledRozlišeníStabilizátorVýdrž baterie (orientační)Hmotnost (v gramech)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
GoPro HERO8 Black EditionOutdoorová sportovní kamera GoPro HERO8 Black Edition12 MpixAno1 až 2 hodiny1268990Zobrazit v obchodech
inSPORTline ActionCam IIIOutdoorová sportovní kamera inSPORTline ActionCam III16 MpixNe1,5 hodiny583390Zobrazit v obchodech
LAMAX X10.1Outdoorová sportovní kamera LAMAX X10.112 MpixAno1,5 hodiny733030Zobrazit v obchodech
GoPro HERO8 Black EditionOutdoorová sportovní kamera GoPro HERO8 Black Edition12 MpixAno1 až 2 hodiny1268990Zobrazit v obchodech
LAMAX X9.1Outdoorová sportovní kamera LAMAX X9.112 MpixAno1,5 hodiny722198Zobrazit v obchodech
GoPro MAXOutdoorová sportovní kamera GoPro MAX16,6 MpixAno1 až 2 hodiny16012890Zobrazit v obchodech
Niceboy VEGA 6Outdoorová sportovní kamera Niceboy VEGA 6 star16 MpixAno1 hodina602290Zobrazit v obchodech
Niceboy VEGA X PROOutdoorová sportovní kamera Niceboy VEGA X PRO20 MpixAno115 minut1273189Zobrazit v obchodech
DJI Osmo ActionOutdoorová sportovní kamera DJI Osmo Action12 MpixAno1,5 až 2 hodiny1347499Zobrazit v obchodech
Sencor 3CAM 2001Outdoorová sportovní kamera Sencor 3CAM 200112 MpixNe1 hodina1000826Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení outdoorových venkovních kamer od jejich uživatelů.

Nejlepší outdoorové kamery podle Heureky

Pokud nevidíte srovnání sportovních kamer, pak máte zřejmě zapnuté blokování reklamy.

Proč si pořídit outdoorovou kameru?

Outdoorové kamery jsou nazývány také kamerami akčními či sportovními. Díky tomu, že kamery je možné umístit na oděv nebo přilbu, zaznamenáte své aktivity ze svého pohledu nebo z různých úhlů.

Outdoorové kamery využijí i motocyklisté a řidiči automobilů. Nahrávají dění na silnici před nimi a mají tak v případě sporných dopravních situací pro policii nebo pojišťovnu nahrané, co se na silnici v problematické situaci dělo.

Kameru využijete všude tam, kde potřebujete zaznamenat aktivity, aniž byste se museli zabývat ovládáním a držením kamery. S pomocí kamery natočíte nejen videa, ale pořídíte také fotografie.

Jak vybrat outdoorovou kameru?

Na současném trhu si můžete vybrat z velkého množství druhů outdoorových kamer, přičemž jednotlivé modely se od sebe liší provedením, kvalitou zaznamenaného obrazu, tvarem, velikostí, hmotností a dalšími přidanými funkcemi.

Při výběru outdoorové kamery si nevystačíte pouze s posuzováním kvality videa, ale musíte zohlednit také její další vlastnosti jako hmotnost, ovládání, voděodolnost, systém uchycení apod.

Tyto vlastnosti by měly co nejvíce odpovídat účelu, k němuž budete kameru nejčastěji používat. Například při potápění potřebujete voděodolnou kameru a na lyžování kameru, kterou dokážete ovládat i v lyžařských rukavicích. Pečlivě si proto projděte návod k použití, abyste neinvestovali do kamery, kterou ve finále na filmování svých aktivit nebudete moct využít.

Parametry kamery

Tělo kamery

Při výběru outdoorové kamery je její tvar a hmotnost důležitým parametrem, který rozhoduje o tom, jestli kameru budete moct používat právě způsobem, který na zaznamenávání svých aktivit potřebujete. Podceníte-li tyto parametry, může se stát, že si koupíte příliš těžkou nebo velkou a pro váš sport nevhodnou kameru.

U kamery připevněné na helmě byste u těžší kamery při každém pohybu hlavy cítili její váhu, což by výrazně snížilo komfort jejího užívání. Více než kvalita samotného videa je při natáčení sportovních a adrenalinových aktivit právě snadnost a pohodlnost jejího užívání a další funkce, které vám dopomohou k natočení videí, jež od kamery vyžadujete.

Tvar kamery

Tvar většiny outdoorových kamer vychází z podoby kamer klasických. Mají tedy tvar malého kvádru, který má obvykle na největší straně objektiv a ovládací tlačítka po stranách. V takovém případě bývá vodotěsné pouzdro zvlášť a díky tomu je kamera lehčí. Navíc pokud poškodíte pouze její kryt, nemusíte kupovat rovnou celou novou kameru.

Výhodou je velké množství příslušenství, které můžete najednou používat i pro různé značky kamer, i když pouzdro je vyrobeno přímo pro konkrétní typ kamery.

Některé kamery však mají zvýšenou odolnost i bez snímatelného pouzdra. Jejich výhodou je integrace nabíjecího a datového konektoru USB přímo do těla kamery a jednodušší výměna napájecího akumulátoru.

Pouzdro kamery

Podle toho, jestli je součástí kamery i pouzdro (housing), můžete poznat, jestli má kamera lepší kvalitu zvukového záznamu, která všeobecně u outdoorových kamer nebývá příliš dobrá. Avšak nemusí to být pravidlem. Výhodou pak může být vstup pro externí mikrofon, který uspokojí požadavky uživatelů s vyššími nároky na zvuk. Externí mikrofon se dá obvykle používat především u modelů bez pouzdra. Navíc pouzdro přidává kameře na hmotnosti, což u tohoto druhu kamer není právě ideální, protože obvykle je žádoucí nižší hmotnost kamery.

Výhodou kamer s pouzdrem bývá jejich vysoká odolnost i v extrémních podmínkách, například možnost filmování hluboko pod vodou, protože pouzdro funguje jako další ochrana kamery.

Levnější kamery mohou mít menší odolnost, pak je to, že mají pouzdro, výhodou. Může se však stát, že vlivem kondenzace vody uvnitř pouzdra dojde k zamlžení čočky a tím ke špatné kvalitě záznamu. Tento problém je však možné eliminovat vložením polštářku pro pohlcení vlhkosti.

Rozhodněte se tedy, zda od kamery očekáváte především vyšší odolnost, nebo lepší kvalitu zvuku.

Rozměry a hmotnost

U běžných kamer bývá pravidlem, že větší a těžší kamera je vhodnější pro lepší stabilitu obrazu. U kamer sportovních je to naopak – čím lehčí a menší kamera, tím lépe.

Při použití těchto kamer na motocykl nebo do auta tyto parametry příliš důležité nejsou.

Na jejich velikost a hmotnost berete ohled, pokud si kameru budete připevňovat na helmu nebo oblečení, aby vás kamera netížila nebo neomezovala v pohybu a nezhoršovala vaše sportovní výsledky a prožitek z nich.

Tvar kamery

Kamery mohou mít objektiv na širší nebo na užší straně. Kamery s objektivem na širší straně jsou ideální pro použití v autě, kde kopírují čelní sklo. Kamery s objektivem na boční straně jsou uzpůsobené pro připevnění na bok helmy. Na čelo helmy jsou vhodné oba typy kamer.

Outdoorová kamera a její rozlišení

Rozlišení určuje počet obrazových bodů, pixelů, ve vodorovném a svislém směru, kterými je obraz tvořen. Čím je vyšší rozlišení, tím detailnější a kvalitnější je obraz.

Pokud chcete, aby byl záznam z kamery kvalitní, čistý a ostrý, měli byste si pořídit kameru s dostatečně vysokým rozlišením. Kamery s vyšším rozlišením musí mít i dostatečně vysokou kapacitu a výkon, jsou tedy i dražší.

Rozlišení kvality videa se udává jedním číslem (například 1080p) definujícím počet bodů na vertikální přímce obrazu. Udává tedy, z kolika pixelů se skládá obraz na výšku a šířku.

Chcete-li natáčet skutečně kvalitní videa a chcete více než jen základní výbavu, pořiďte si minimálně Full HD rozlišení (1920 × 1080) a snímkovou frekvenci 60 snímků za vteřinu. Při natáčení zpomalených záběrů (slow-motion) je vhodných i 240 snímků za vteřinu.

Kamerám s rozlišením VGA se tedy vyhněte, toto rozlišení slouží k zaznamenávání aktivit, u nichž není kvalita obrazu důležitá.

Zaměřte se na kamery s HD rozlišením – 720p, s Full HD rozlišením 1080p nebo Ultra HD rozlišením 4K. Ultra HD rozlišení umožňuje přehrání záznamu, což ale nemusí umět všechny typy monitorů a televizí.

Full HD – 1920 × 1080 pixelů, což má i většina současných televizí.

Ultra HD – 3840 × 2160 pixelů. Toto rozlišení postupně nahrazuje Full HD. Obsahuje 4× více obrazových bodů, díky čemuž je více detailní, to se však odráží na velikosti souborů – do paměti se vejde méně videa, které se poté musí přehrát do PC nebo úložiště kamery rozšířit paměťovou kartou.

4K – 4096 × 2160 pixelů obsahuje více pixelů než Ultra HD, ale nevyužije celou plochu širokoúhlé obrazovky, protože nemá poměr stran 16 : 9. Nad obrazem i pod ním zůstanou černé pruhy.

Zde je přehled rozlišení v poměru stran obrazu 16 : 9:

Rozlišení Poměr stran obrazu Komerční název
144p 144 × 256
240p 240 × 426
360p 360 × 640 nHD
480p 480 × 848
720p 720 × 1280 HD
1080p 1080 × 1920 FullHD
2160p 2160 × 3840 4K UltraHD
4320p 4320 × 7680 8K UltraHD

Rozlišení uvedené v megapixelech je údaj, který vypovídá pouze o kvalitě pořízených fotografií. Videa se toto označení netýká. Nemusíte tedy tomuto údaji věnovat pozornost.

Snímková frekvence

Snímková frekvence značí, kolik snímků (fotografií) se zaznamená za jednu sekundu (fps). Čím více snímků je zachyceno, tím plynulejší obraz při zpomalení záběrů vznikne. Standardem je 30 fps, přičemž dražší přístroje mohou pořídit i 60 až 120 fpc při rozlišení Full HD. Při 120 fps můžete docílit plynulého, 4× zpomaleného videa.

Datový tok

Kromě rozlišení je u kamery velmi důležitý také datový tok. Datový tok značí, kolik dat je kamera schopna za sekundu zpracovat. Víc dat v praxi znamená víc barev, ostřejší obraz a přesnější kontury.

Kamery s vyšším datovým tokem zvládnou přenést detaily záznamu na čip, aniž by došlo k jejich zhoršení kompresí. Nejčastější datový tok bývá cca 20 MB/s. Některé kamery mohou mít pouze 10 MB/s, nebo naopak i 30 MB/s. Vyšší datový tok vyžaduje vyšší kapacitu.

Statický záběr videa nevyžaduje vysoký bitrate, ale jakmile budete natáčet v podmínkách, ve kterých bude kamera drncat, bude se měnit celý obraz a výrazně vzroste datový tok.

Jak si ověříte kvalitu videa?

Kvalitu videa si můžete ověřit tak, že si na internetu najdete videa pořízená typem kamery, o jejíž koupi uvažujete. Na internetu jsou informace i videa velkého množství kamer, bez problému si tak vyberete, jak vysoce kvalitní obraz pro vás bude ideální.

Kodeky

Kodeky (složenina z anglických slov coder a decoder) jsou počítačové programy, které umí převést datový proud nebo signál. Jsou základní součástí softwaru pro editaci multimediálních souborů, jako jsou obraz a zvuk.

Kodek ukládá data do zakódované formy pro účel jejich přenosu, přenesení nebo šifrování. Avšak častěji jsou využívány pro vyvolání přesné nebo přibližné původní formy, která je vhodná pro zobrazení nebo manipulaci.

V minulosti se většinou používal kodek H.264, jenž byl schopný při několikanásobně nižším datovém toku natáčet vyšší kvalitu videa.

Poté byl nejpoužívanější kodek H.265, jenž je někdy označován jako HEVC – High Efficientcy Video Coding. Nyní již tento kodek bývá i v outdoorových kamerách. Tento kodek dokáže při stejné kvalitě videa snížit datový tok až o polovinu v porovnání s kodekem H.264. Díky tomu zabere video na disku nebo jiném paměťovém médiu výrazně méně prostoru. Při stejném datovém toku je pak schopný natočit mnoho kvalitnější obraz. Kodek H.265 lze využít až do rozlišení 8K. Avšak pro konkrétní kodeky musí být připravené i zařízení, na němž budete video z kamery zpracovávat.

Interpolace

Interpolace je odpočítávání obrazu pomocí softwarových nástrojů. Posléze to vypadá, že kamera natáčí větší rozlišení, než reálně má. Skutečnost je však taková, že záznam je pořizován v nízkém rozlišení, načež se roztáhne a provede se odpočítání chybějících bodů v obrazu. Výsledek pak často nedosahuje ani hodnoty pořízení při nižším rozlišení, takže interpolace je spíše drobnost, kterou má kamera navíc, ale není kritériem, podle něhož byste se měli rozhodovat.

Snímková frekvence – FPS

FPS (frames per second) udává počet snímků za sekundu. Snímková frekvence ovlivňuje plynulost obrazu. Běžná hodnota FPS je 24. Na této hodnotě jsou koncipovány klasické filmy.

Některé kamery, jež umožňují 4K, disponují pouze 15 FPS, což je pro běžnou plynulost nedostačující. Ovšem některé modely naopak umožňují mnohem více FPS – disponují tedy funkcí na zpomalení videa, což je velmi oblíbená a využívaná funkce. Musíte však počítat s tím, že toto video nemusí dosahovat odpovídající kvality Full HD.

Zorný úhel

Zorný úhel, tedy úhel záběru, je výseč prostředí, které kamera na videozáznamu umí zabrat.

U outdoorových kamer se úhel záběru pohybuje od 120° do 180°, přičemž nejčastější úhel je od 160° do 170°. U modelů s menším zorným úhlem ve výsledném videu uvidíte pouze zlomek toho, co běžně díky perifernímu vidění vidíte svýma vlastníma očima.

Široký úhel záběru využijete především, když budete kameru používat v autě k záznamu jízdy. Kamery s užším záběrem zachytí pouze objekty před automobilem, přičemž záběr s širším zorným úhlem vám poskytne přehled také o dění vedle vozu, což je užitečné při sporech ohledně dokazování příčiny zavinění dopravní nehody.

Je-li však zorný úhel kamery až příliš velký, dochází k soudkové deformaci obrazu a k efektu „rybího oka“.

Zoom

Kamery většinou disponují možností přiblížení – tedy funkcí zoomu.

U kamer existují dva typy zoomů – zoom optický a digitální.

Optický zoom

U optického zoomu nedochází ke změnám kvality, protože si zachovává své rozlišení a obraz je následně přiblížen pomocí optické soustavy.

Digitální zoom

Princip digitálního zoomu spočívá v přiblížení a roztažení dané oblasti, jako když uděláte výřez fotky na počítači, následkem čehož dochází ke zhoršení kvality filmu – čím více se přiblížíte, tím je nižší kvalita.

Většina outdoorových kamer má digitální zoom. Avšak lepší, optický zoom se během filmování při adrenalinových sportech obvykle příliš nevyužívá – není na to čas.

Stabilizace kamery

Funkce stabilizace spočívá v minimalizování otřesů obrazu. Disponují jí především klasické kamery. U kamer sportovních tato funkce nebývá tak častá.

Základním typem stabilizace je elektronická (digitální) stabilizace. Principem stabilizace je provádění výřezu obrazu v reálném čase a v minimalizování rušivých pohybů. Tato varianta je oproti dalším variantám levnější. Může záběry stabilizovat, avšak drncání přes brázdy a kořeny bude stále patrné.

Dražším typem stabilizace je stabilizace optická a mechanická, kde je princip v pohybu optického snímače v opačném směru ke chvění kamery.

U outdoorových kamer se může často stát, že stabilizaci obrazu je možné zapnout jen do určitého rozlišení videozáznamu. Například pro 1080p stabilizaci lze využít, ale u 4K už chybí.

Plynulé stabilizace však docílíte až gimbalem, který dodá natáčené scéně přehlednost, ale výsledek už postrádá onu žádoucí akčnost.

Baterie kamery

U outdoorových kamer se nejběžněji používá systém vestavěného výměnného akumulátoru, který se nachází uvnitř kamery. Kapacita baterie limituje využitelnost kamery. Pokud budete natáčet například potápění nebo lyžování, měli byste si pořídit model s velkou výdrží baterie, aby se vám uprostřed natáčení nevybila.

Kapacita baterie je udávána v miliampérhodinách. Běžná kapacita baterie bývá od 900 do 1300 mAh, avšak ne vždy vyšší kapacita znamená i delší výdrž baterie.

Každá kamera má ve svých různých režimech jiné energetické nároky. U kamer bývá uváděna délka provozu na jedno nabití, avšak toto číslo není úplně směrodatné, protože v režimu s vyšší kvalitou rozlišení se spotřeba zvyšuje. Nejběžnější jsou kamery s výdrží 1 až 2 hodiny.

Praktické je koupit si vždy minimálně jednu náhradní baterii, abyste na kameru s baterií natáčeli a mezi tím nabíjeli druhou baterii. Součástí některých kamer bývá adaptér na externí nabíjení a někdy i druhá baterie.

Ovládání a signalizace provozu

Další věcí, která výrazně ovlivní komfort a efektivitu používání kamery, je systém jejího ovládání. Ten si vyberte podle podmínek, ve kterých kameru budete nejčastěji používat, abyste kameru s ohledem na provozovanou aktivitu mohli dobře ovládat a dosáhli na ni.

Mechanické ovládání

Nejpraktičtější je manuální ovládání mechanickými tlačítky, které vám umožní ovládat je i v rukavicích, nebo když na ovládání nevidíte, protože poznáte jen po hmatu, jestli je kamera zapnutá. To je důležité například v případě, kdy máte kameru upevněnou na helmě a nevidíte signalizaci světelnou diodou. Některé modely jsou vybaveny signalizací pomocí vibrací nebo zvukovou signalizací.

Digitální ovládání

Ovládání kamery pomocí dotykového displeje je moderní, ale ne vždy příliš praktické. Při jeho ovládání v rukavicích, nebo pokud používáte kameru pod vodou, ji tímto způsobem budete ovládat jen velmi těžko. V takovém případě vyžadujte, aby kamera měla manuálně ovládané knoflíky minimálně pro spuštění a zastavení natáčení.

Další způsoby ovládání

Kameru můžete ovládat i hlasem. Kamera reaguje na základní pokyny, které jí dáváte.

Záznam kamery často můžete nastavit i pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo dálkovým ovládáním.

Konektivita

Abyste kameru mohli využívat naplno, je důležité, jakými způsoby je možné připojit se k počítači a dalším externím zařízením.

Připojit kameru můžete kabelově nebo bezdrátově.

Kabelové připojení

Mezi kabelové připojení patří standard USB.

Bezdrátové připojení

Mezi bezdrátové připojení patří Wi-Fi a Bluetooth.

Wi-Fi

Wi-Fi připojení je v dnešní době již standardem u velkého množství typů kamer. Díky Wi-Fi připojení můžete kameru propojit se svým počítačem nebo chytrým telefonem, přičemž chytrým telefonem můžete prostřednictvím speciální aplikace kameru také ovládat.

Zjistěte si ale napřed, co vše mobilní aplikace umožňuje, protože některé nahradí bezdrátový displej nebo ovládání, jiné přehrají záznam, ale neumožní vám nastavení a sledování živého sledování.

Prostřednictvím Wi-Fi připojení můžete svou outdoorovou kameru použít společně se svým chytrým telefonem jako webkameru nebo živě vysílat přímo na sociální média.

Bluetooth

Bluetooth se využívá pro spojení dvou zařízení. Tato zařízení spolu napřed musíte spárovat. Bluetooth má oproti Wi-Fi kratší dosah do cca 10 metrů, což obvykle pro spojení kamery s chytrým telefonem k jejímu ovládání stačí.

Konektory

Data mezi kamerou a jiným externím zařízením se mohou přenášet také prostřednictvím kabelového propojení. Proto si prohlédněte, jaké konektory na kameře najdete.

Nejčastější typy konektorů na kamerách jsou:

USB – rozšířený typ konektoru, v současné době nejčastěji o standardu USB-C nebo microUSB.

HDMI – konektor sloužící k přenosu nekomprimovaného audia a videa v digitálním formátu

Další konektory – na některých kamerách mohou být i starší typy konektorů pro datový a audiovizuální přenos či jiné porty, které využívá například pouze výrobce daného zařízení.

Funkce a vlastnosti

Outdoorové kamery nabízejí kromě klasických funkcí spojených s natáčením a fotografováním i další různé doplňkové funkce a vlastnosti, které mohou zvýšit uživatelský komfort a ulehčit či zpříjemnit práci s kamerou.

Mezi populární funkce patří například slow-motion a její protiklad time-lapse, což jsou časosběrná videa.

Méně, nebo více funkcí?

Obecně je lepší začít s levnějším typem kamery se základními funkcemi. Vyzkoušíte si, co natáčení obnáší a co byste případně od kamery ještě očekávali a skutečně využívali. Je zbytečné investovat do drahé kamery vybavené mnoha funkcemi, které vám stejně budou k ničemu.

Vodotěsnost

Vodotěsnost a voděodolnost je u kamer vyžadovanou a častou funkcí. Rozdíl je v délce doby, během níž kamery vlhku a vodě odolávají, a v hloubce, do které se s nimi můžete potopit. Některé modely odolají pouze dešti a při potápění je musíte vložit do speciálního obalu, jiné jsou oproti tomu určené i k delšímu potápění do větších hloubek.

Blesk

Blesk využijete za ztížených světelných podmínek. Při synchronizaci s kamerou osvětlí okolí, což je dobré především při fotografování, takže u outdoorových kamer nebývá jejich častou součástí.

Senzory

Různé typy kamer mají různá čidla, senzory, které vám pomohou získat doplňková data.

GPS

GPS je geolokační senzor zaznamenávající polohu na Zemi, díky čemu kamera dokáže zaznamenat vaši polohu a absolvovanou trasu.

G-force

G-force je senzor zaznamenávající zrychlení pohybu a tím tedy také přetížení.

Elevace

Elevace je měření nadmořské výšky a ukládání těchto hodnot během cesty.

Rychlost

Kamera měří rychlost, kterou se s kamerou její uživatel pohybuje, a ukládá tato data.

Režimy natáčení a fotografování

Kromě nastavení rozlišení a dalších funkcí, které přímo ovlivňují záznam obrazu, si můžete na většině kamer nastavit i různé režimy natáčení a fotografování.

Slow -motion

Slow-motion je režim zpomaleného videa při vysokém počtu snímků za sekundu.

Photoburst

Photoburst je sekvenční snímání, během něhož kamera udělá několik fotografií rychle za sebou, a zaznamená tak průběh pohybu.

Časosběr

Časosběr umožňuje natáčení delšího časového úseku, který je poté vtěsnán do krátké doby, a získáte tak zrychlený záznam cesty v autě, na kole nebo zrychlení západu slunce, přílivu a odlivu apod.

Smyčka

Smyčka umožňuje nahrávání videozáznamu tak, že dojde-li k naplnění záznamového média, začne ho přepisovat od nejstaršího záznamu, což se využívá například při nahrávání jízdy v autě.

Detekce pohybu

Detekce pohybu je režim kamery, během něhož kamera nenahrává, ale je připravena spustit se, jakmile dojde před objektivem k pohybu.

Dlouhá expozice

Dlouhá expozice je režim kamery umožňující fotografování během delšího časového úseku. Následkem je rozmazání pohybu.

Časovač

Časovačem, tedy samospouští, si načasujete, kdy má kamera spustit nahrávání.

Okamžité použití

Okamžité použití je formát, který se používá pro rychlý start nahrávání.

SuperPhoto + HDR

SuperPhoto přináší vysoký kontrast i ostrost s úžasnými detaily.

TimeWarp 2.0

Tato funkce umožňuje efekt zpomalení nebo zrychlení bez nutnosti nastavování pouhým poklepáním.

HyperSmooth 2.0

HyperSmooth je vylepšená funkce, která má několik stupňů stabilizace včetně režimu Boost a vyrovnávání horizontu v aplikaci.

Night Lapse Video

Night Lapse Video vám umožňuje sledovat noční krajinu veK.

Hi-Fi Audio

Hi-Fi Audio poskytuje vylepšenou kvalitu zvuku s redukcí šumu i při vysokých rychlostech.

Otočná čočka

Mezi outdoorovými kamerami můžete najít i kamery s otočnou čočkou. Některé modely umožňují otočení vzhůru nohama nebo rozsahem otočení až 300°.

Super slow-motion

Při nahrávání s výrazně vyšší snímkovou frekvencí, než je snímková frekvence přehrávání, můžete nahrávat snímky, které budou následně přehrávány extrémně zpomaleně. Snímky nahrané pomocí funkce Super slow-motion se vám budou zdát plynulejší než zpomalené přehrávání snímků nahraných normální rychlostí (pouze XAVC S HD).

Příslušenství outdoorových kamer

Kromě vlastností kamery a její konstrukce je nezanedbatelná také její další výbava a příslušenství. Samotná kamera bez různých nástavců a doplňků je vhodná pouze pro běžné filmování například dětských vystoupení nebo rodinných oslav. Pakliže ale potřebujete mít během natáčení volné ruce, je další příslušenství vyloženě nutností.

Proto již součástí některých balení bývá i sada spon a řemínků k připevnění kamery na ruku, na řídítka, na helmu, na popruh, na auto, jako redukci na stativ apod. Věci, které nejsou součástí výbavy, si můžete dokoupit a doplnit tak svou kameru pomůckami, které potřebujete.

Při výběru kamery si tedy zjistěte, které věci jsou již součástí balení a které si budete muset dokoupit.

Pouzdro

Pouzdro – housing může výrazně zvýšit odolnost kamery i zajistit její vodotěsnost. Někdy však může negativně ovlivnit kvalitu zvukového záznamu nebo způsobit zamlžení objektivu, čemuž se však dá předcházet použitím savého polštářku.

Displej a bezdrátová obrazovka

Některé kamery nemají displej, aby mohly mít co nejkompaktnější rozměry. Je-li pro vás displej u kamery důležitý, můžete si koupit model s bezdrátovým připojením k chytrému telefonu, který vám displej nahradí.

Kamera může mít i bezdrátový displej, který je možné připevnit například na zápěstí jako hodinky, a můžete tak kontrolovat nahrávané video a ovládat kameru.

Držáky

Držák je u outdoorové kamery její velmi důležitou součástí. S pomocí držáků kameru připojíte k helmě, řídítkům nebo na oblečení. Podle toho, k čemu budete kameru používat, vyberte typ uchycení kamery.

Kameru také bývá možné umístit na klasické stativy nebo trojnožky, které mívají magnetické nohy a můžete je různě tvarovat.

Paměťová karta

Paměťová karta je paměťové médium, na které se videozáznam nebo fotografie ukládá. Existují SD karty a menší microSD karty. Na paměťové karty bývá možné nahrát obvykle kolem 32 GB, ale můžete si pořídit i variantu SDHC nebo SDXC, na které se vejde i více než 64 GB dat.

Dálkové ovládání

Díky dálkovému ovládání si s ovládáním kamery poradíte i v případech, kdy na ni nevidíte nebo na ni špatně dosáhnete. Prostřednictvím ovladače je většinou možné kameru především zapnout a vypnout. Některé ovladače mohou mít i tvar náramkových hodinek.

Mechanický stabilizátor

Abyste docílili kvalitních a nerozmazaných záběrů, můžete ke kameře pořídit mechanický stabilizátor, díky němuž video disponuje plynulým pohybem bez efektu roztřesených rukou. Varianta stabilizátoru gimbaly obsahuje gyroskop a elektromotor, které vyrovnávají obraz podle tří os.

Plovák

Při potápění s kamerou hrozí nebezpečí, že vám kamera vyklouzne z ruky, klesne až ke dnu a vy ji ztratíte. Pokud však na svou kameru nainstalujete speciální plovák a kameru upustíte, plovák ji nadnese až na hladinu. Plováky mívají pestré barvy, díky čemuž je dobře uvidíte i při ztížené viditelnosti.

Další příslušenství outdoor kamer

K outdoorovým kamerám na trhu naleznete široké množství různých doplňků a vylepšení. Například ochranná pouzdra, tašky na kompletní vybavení, speciální světla, filtry, kryty, selfie tyče, nabíječky, speciální šroubováky apod.

Kamery v autě

Outdoorové kamery řidiči často používají v automobilech jako náhražku za klasické palubní kamery do auta. Váže se k nim ale speciální legislativa, která může být v každém státě jiná. Natáčení účastníků silničního provozu spadá do evropského nařízení pro ochranu osobních údajů – GDPR. V naší zemi je použití kamer v autě povolené a záznam je možné poskytnout policii či pojišťovně, ale nahrané video nesmíte dál veřejně šířit. V případě jeho zveřejnění tím porušujete soukromí třetí osoby a můžete dostat pokutu. V zahraničí je situace přísnější a pro následné využití záznamu může být vyžadován souhlas všech zúčastněných osob. V některých zemích musí být záznamy průběžně mazány, a v některých je dokonce výslovně zakázáno bez svolení natáčet veřejné prostranství. Podívejte se na srovnání kamery do auta zde.

Umístění kamery

Kamera musí být v autě umístěna tak, aby její instalační prvky nepřekážely ve výhledu řidiči, a neměla by být ani v jeho dosahu. Dobrým místem pro umístění kamery je spodní kraj předního skla nebo prostor vpravo za zpětným zrcátkem.

Cena outdoorové kamery

Outdoorovou kameru je možné si pořídit již od cca 600 Kč. Pokud však chcete kvalitní výrobek, doporučujeme připlatit si a pořídit kameru ve vyšší cenové relaci, která vám poskytne kromě základních funkcí i funkce nadstandardní, jež vám využití kamery podstatně rozšíří. Mimo to mívají dražší kamery i širší výbavu, kterou k levnějším typům obvykle musíte stejně následně dokoupit.

Cena outdoor kamery do 1500 Kč

I mezi nejlevnějšími kamerami můžete najít dobře vybavené modely, které natáčejí ve Full HD kvalitě a mají dobrou výbavu a příslušenství. Mnohdy se jedná „neznačkové“ kamery, které jsou však dostačující alternativou dražších, „značkových“ a „vychytanějších“ kamer. Tyto kamery však často nemají připojení na Wi-Fi a mají malý nebo žádný optický zoom.

Cena outdoor kamery od 1500 do 4 000 Kč

V cenové kategorii od 1 500 do 4 000 korun již zakoupíte velmi dobré kamery ve Full HD a s připojením na Wi-Fi. Vybrat si můžete jak z výrobků méně známých výrobců, tak z nabídky prestižních firem. Pro běžného a méně náročného uživatele je tato kategorie v poměru cena a výkon dostačující.

Cena outdoor kamery nad 4 000 Kč

Outdoorové kamery ve vyšší cenové relaci se již mohou pochlubit mnoha speciálními funkcemi a vychytávkami jako například Super slow-motion až 200 FPS, natáčení ve 4K nebo extrémní odolnost, aniž byste museli použít ochranné pouzdro.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat