Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Požární hlásiče

Obsah článku Ukaž


Požární hlásiče jsou důležitým bezpečnostním prvkem nemovitostí, které vás upozorní na vznik požáru nebo únik jedovatých a hořlavých plynů. V současné době je zákonem stanovené, že všechny novostavby musí požární hlásič mít. Požární hlásič vás upozorní na počínající požár. S hlásiči lze komunikovat i pomocí telefonu. Umožňují vám tak zareagovat včas a zabránit vzniku rozsáhlého požáru. Požární hlásiče se jednoduše instalují a uvedou do chodu – stačí vložit do hlásičů baterii nebo je zasunou do zásuvky.

Požární hlásič obrázek
Požární hlásič

Požární hlásiče: Výběr 10 nejlepších požárních hlásičů podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších požárních hlásičů, které jsou dostupné na trhu v tomto roce. Jak jsme tyto nejlepší hlásiče před požárem vybírali? Vybrali jsme ty nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely požárních hlásičů jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Fireman5 JB-S01Požární hlásič Fireman5 JB-S01133Zobrazit v obchodech
Hutermann F1 alarm EN14604Požární hlásič Hutermann F1 alarm EN14604145Zobrazit v obchodech
Kidde 29HD-LPožární hlásič Kidde 29HD-L375Zobrazit v obchodech
Solight 1D39Požární hlásič Solight 1D39499Zobrazit v obchodech
FireAngel ST 622Požární hlásič FireAngel ST 622591Zobrazit v obchodech
Hutermann GS506Požární hlásič Hutermann GS506315Zobrazit v obchodech
HONEYWELL XS100T-CSPožární hlásič HONEYWELL XS100T-CS828Zobrazit v obchodech
CO-man5Požární hlásič CO-man5240Zobrazit v obchodech
Kidde 10SCOPožární hlásič Kidde 10SCO1191Zobrazit v obchodech
Jablotron SD-283STPožární hlásič Jablotron SD-283ST1013Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka.cz. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení požárních hlásičů od jejich uživatelů.

Požární hlásiče: Nejlepší požární hlásiče podle Heureky

Pokud nevidíte srovnání požárních hlásičů, pak máte zřejmě zapnuté blokování reklamy.

Jak požární hlásiče fungují?

Podle údajů ve statistické ročence záchranného hasičského sboru ČR, došlo na území České republiky v roce 2019 k 18 tisícům požárů, se škodou přesahující 2 miliardy korun. Škodám na životech, zdraví a majetku v důsledku požáru, pomáhají předcházet požární hlásiče, které 24 hodin denně testují okolní vzduch na přítomnost plynu nebo kouře (podle toho, na co je hlásič určen). Objeví-li se v okolí požárního hlásiče plyn nebo kouř, hlásič pomocí vestavěné sirény ihned spustí hlasitý poplach, který neustane, dokud nepomine příčina poplachu. Hlasitost sirény je asi 85 dB. Současně vám odešle hlášení na mobilní telefon, abyste měli vše pod kontrolou, i pokud jste mimo domov.

Pokud je požární hlásič napájen baterií, automaticky provádí její pravidelný test. Jakmile zjistí slábnutí napětí na baterii, začne vydávat pravidelně se opakující zvukový signál, který vás upozorní na nutnost výměny baterie.

Protože je výběr požárních hlásičů široký, pomůžeme vám zorientovat se v jednotlivých typech a vybrat tak hlásič, který je vhodný právě pro vaši nemovitost.

Podle čeho vybrat požární hlásič?

Zákonné požadavky

Povinnost pořídit si požární hlásič je stanovena vyhláškou č. 23/2008 Sb. Od roku 2008 musí tedy být každá nová nemovitost, v části vedoucí k východu z bytu, vybavena minimálně jedním zařízením pro detekci a signalizaci požáru. Pokud se jedná o byt s podlahovou plochou větší než 150 m², mezonetový byt nebo vícepodlažní stavbu, pak má majitel povinnosti pořídit další přístroj a umístit ho na vhodné místo. Tuto povinnost stanovenou ve vyhlášce, mají také školská zařízení, ubytovny, památkové stavby a garáže, které slouží k parkování vozidel na plynný pohon.

Typy hlásičů

Podle toho, jaký typ požárního hlásiče budete chtít z pohledu vyvolání impulsu k poplachu, si můžete vybrat buď manuální hlásič požáru, nebo automatický hlásič požáru.

Manuální hlásiče požáru

Manuální hlásiče požáru se využívají především v komerčních prostorách. Mají podobu malé červené krabičky umístěné na stěně, kde je za ochranným sklem černé tlačítko. Jeho stiskem vyvoláte v budově poplach a spustíte sirénu. V případě manuálních hlásičů požáru je vždy nutné k vyvolání poplachu stisknutí tlačítka. Pokud v budově není nikdo, kdo by tlačítko stiskl, hlásič se sám nezapne. Z toho důvodu se tyto typy hlásičů umisťují do komerčních prostor, kde se nachází hodně lidí. V těchto budovách jsou manuální hlásiče požáru jejich povinnou součástí.

Automatický hlásič požáru

Automatický hlásič požáru, je oproti manuálnímu hlásiči, propracovanější zařízení. Upozorní na vznikající požár automaticky, aniž byste museli být přítomni a stisknout  tlačítko. K automatickému ohlášení požáru dochází díky integrovaným čidlům, která dokáží identifikovat ve vzduchu kouř, zvyšující se teplotu nebo oboje. Multisenzorová čidla se spojením hlásiče kouře a teplotních čidel výrazně zvyšují efektivitu hlásiče požáru.

Připojení hlásičů

Pro domácí použití jsou samozřejmě automatické hlásiče požáru. Podle zdroje energie  si můžete vybrat mezi autonomními požárními hlásiči, drátovými požárními hlásiči a bezdrátovými požárními hlásiči.

Autonomní požární hlásiče

Autonomní požární hlásiče pro svůj provoz potřebují akumulátorové články. Jednotlivá zařízení nejsou mezi sebou propojena – každé z nich funguje samostatně. Autonomní požární hlásiče jsou levné, ale jejich nevýhodou je, že musíte stále hlídat baterie.

Drátový požární hlásič

Drátový požární hlásič je napájen pomocí připojeného kabelu. Drátové požární hlásiče požáru bývají spojené s ostatními články a také s kompletním zabezpečovacím systémem. O vzniklém požáru budete informování formou SMS zprávy nebo prostřednictvím speciální aplikace v chytrém telefonu. Nespornou výhodou drátového požárních hlásiče je, že se nemusíte starat o výměnu baterií a od systému získáte více než od autonomních hlásičů. Jsou však dražší a musíte počítat s nutností stavebních úprav objektu.

Bezdrátové požární hlásiče

Bezdrátové požární hlásiče jsou moderní prvky propojitelné se zabezpečovacím systémem, u nichž je jako výchozí zdroj energie používán akumulátor. Nesmíte tedy zapomínat na pravidelnou výměnu baterií, které stačí měnit jednou za několik měsíců. Umístění bezdrátových požárních hlásičů nevyžaduje žádné stavební práce, a o vzniku požáru budete (na rozdíl od autonomních požárních hlásičů) informování.

Detekční podněty

Detekční podněty určují, z jaké příčiny požární hlásiče zareagují a spustí alarm – opticko-kouřové požární hlásiče, ionizační požární hlásiče, teplotní požární hlásiče a ostatní požární hlásiče.

Opticko-kouřové požární hlásiče

Opticko-kouřové požární hlásiče jsou funkčně jednoduché a levné. Tyto požární hlásiče jsou méně citlivé, díky čemu jsou však odolnější vůči falešným poplachům. Požární hlásiče sirénu spustí ve chvíli, kdy se kouř z ohně dostane k čidlu hlásiče. Proto by opticko-kouřové požární hlásiče měly být efektivně rozmístěny po celém bytě – do ložnice, obývacího pokoje, chodeb atd. Nehodí se příliš do vlhkých a prašných prostor, například do koupelen a dílen.

Ionizační požární hlásiče

Ionizační požární hlásiče jsou oproti opticko-kouřovým hlásičům schopny zachytit i vznikající zápach kouře. Tedy nejen kouř ve fázi, kdy již dochází ke spalování. Ionizační požární hlásiče můžete umístit i do prašného prostředí. Nejsou však vhodné do míst s výraznějším zápachem, jako jsou kuchyně a garáže – mohlo by často docházet k falešným poplachům.

Teplotní požární hlásiče

Součástí teplotního požárního hlásiče je teplotní čidlo, které zaznamenává rostoucí teplotu v daném prostoru. Jakmile dojde k překročení dané hodnoty, dochází k aktivaci a ohlášení požáru. V porovnání s opticko-kouřovými a ionizačními hlásiči, je tato doba delší. Teplotní požární hlásiče jsou vysoce spolehlivé. Jsou vhodné do blízkosti krbů, kamen a kotlů.

Ostatní požární hlásiče

Při výběru požárních hlásičů můžete narazit i na hlásič oxidu uhelnatého, na plynový požární hlásič a detektor cigaretového kouře.

Hlásič oxidu uhelnatého

Hlásič oxidu uhelnatého v prostoru detekuje jedovatý oxid uhelnatý (CO), který vzniká například při špatném spalování v karmách a plynových kotlích.

Plynový požární hlásič

Plynový požární hlásič dokáže detekovat unikající hořlavý plyn. Je tedy vhodný do domácností, které mají plynové vytápění nebo používají propan-butanový sporák. Plynové požární hlásiče mohou unikající plyn zaznamenat několika způsoby – pomocí optického odlišení na základě vlnění plynu, pomocí elektrod a chemické reakce či nepřetržitým nasáváním vzduchu v místnosti.

Detektor cigaretového kouře

Detektor cigaretového kouře se většinou instaluje kvůli zamezení kouření na školách a pracovištích. Čidla detektoru kouře jsou citlivější než čidla u běžných opticko-kouřových detektorů, proto nemůže sloužit jako klasický požární hlásič.

Kombinované požární hlásiče

Můžete si také pořídit kombinovaný požární hlásič kombinující několik vlastností jednotlivých požárních hlásičů. Multisenzorové požární hlásiče jsou vybaveny teplotními i optickými čidly, přičemž mnohé z nich disponují i detektorem oxidu uhelnatého.

Jaké požární hlásiče jsou vhodné do konkrétních prostor?

Kuchyně – teplotní hlásič. A pro kuchyně, kde se vaří na plynu i detektor plynu.

Koupelna – do koupelen s karmou detektor oxidu uhelnatého.

Ložnice – opticko-kouřový detektor.

Obývací pokoj – opticko-kouřový detektor. Pokud máte krbová kamna, pak detektor teplotní.

Chodba – opticko-kouřový nebo ionizační detektor.

Garáž – pokud jezdíte na plyn, pak detektor plynu.

Dílna – ionizační detektor.

Funkce požárního hlásiče

Požární hlásiče mohou mít kromě svých běžných funkcí i mnoho vylepšení a přidružených funkcí.

LCD displej

LCD displej je plocha, na které se zobrazují hodnoty měření a další informace, jako například hodiny a stav baterie. LCD displej může být podsvícený, což je praktické především při zhoršené viditelnosti a v noci.

Paměť událostí

Požární hlásiče, jejichž součástí je i paměť událostí, umí zpětně zobrazit minulé poplachy i se všemi podrobnými informacemi.

Autotest

Moderní hlásiče požáru mohou mít funkci „autotest“, která se po určitém časovém úseku stále dokola opakuje.

Propojení s chytrým telefonem

Moderní požární hlásiče umí prostřednictvím speciálních aplikací komunikovat s vaším mobilním telefonem. Podporovány jsou systém Android a iOS.

Indikace baterie nebo poruchy

Autonomní a bezdrátové požární hlásiče, které jsou vybaveny funkcí indikace baterie nebo poruchy, vás upozorní na nízkou kapacitu baterie a na nutnost její výměny. Podle druhu modelu k signalizaci dochází s pomocí světelné diody, akusticky nebo oznámením na LCD displeji. U některých modelů diody mohou signalizovat i případné poruchy.

Dočasné vypnutí alarmu

Funkce dočasného vypnutí alarmu se hodí v případě, když například během přípravy oběda spálíte pokrm. Vypnutím hlásiče na několik minut, než kouř vyvětráte, zamezíte jeho automatickému zapnutí.

Rozmístění požárních hlásičů

Aby hlásiče požárů fungovaly účinně a efektivně, je nutné je správně v prostoru rozmístit.

Jakmile máte jasno, jaký požární hlásič si pořídíte, promyslete, kolik požárních hlásičů budete potřebovat a kam je umístíte. Ideální místo pro požární hlásič je ve středu každé místnosti – ideálně 60 centimetrů od zdi a minimálně 6 metrů nad zemí. Pokud nechcete pořizovat větší množství požárních hlásičů, umístěte je na nejdůležitější místa nemovitosti. Požární hlásič by rozhodně neměl chybět v ložnici, protože ve spánku hrozí největší nebezpečí, že se spící lidé nadýchají jedovatých zplodin. Dalšími důležitými místy jsou chodby, místa s vyšším rizikem vzniku požáru, centrální části budov a schodiště do vyšších pater. V případě detektorů plynů si zjistěte hustotu plynu, který vás může ohrozit. Hlásiče lehkých plynů by měly být umístěny blíže ke stropu, hlásiče těžkých plynů níže u podlahy.

Testování požárních hlásičů

Požární hlásiče pomáhají chránit naše zdraví, životy i náš majetek. Je proto důležité občas zkontrolovat, zda fungují, jak mají. V návodu u konkrétního typu požárního chrániče byste měli najít, jak a jak často by se kontrola měla provádět. Kontrolu požárních hlásičů nemusí dělat pouze vyškolené osoby, ale každý uživatel sám.

Testovací tlačítko

Testovací tlačítko je tlačítko, které spustí alarm, abyste se mohli přesvědčit, zda je stále dostatečně hlasitý.

Testovací spreje

Testovací spreje jsou spreje na bázi aerosolů, které vystříknete ve stanovené vzdálenosti od hlásiče, který by měl následně vyhlásit poplach. Pokud hlásič ani po několikátém pokusu nereaguje, je požární hlásič vadný.

Cigarety

Cigarety jsou alternativou testovacích sprejů. Stačí zapálenou cigaretu přidržet v mezeře mezi hlásičem a stěnou, případně na hlásič vyfouknout kouř. Požární hlásič by měl během několika sekund zareagovat.

Vývoj požárních hlásičů

Vývoj požárních hlásičů jde neustále vpřed, a výrobci se předhánějí v množství jejich různých užitečných funkcí. Dochází k vylepšování mobilních aplikací, abyste odkudkoliv mohli sledovat stav svého alarmu. Tyto hlásiče se navíc zapojí do celé sítě chytrých zařízení ve vaší domácnosti. V aplikaci tak můžete podle svých představ synchronizovat všechny zapojené přístroje. Můžete nastavit například, že po spuštění alarmu se odemknou domovní dveře, světelně se vyznačí cesta k nim nebo se vytáhnout žaluzie.

Co dělat v případě požáru?

  • Pokud dojde k požáru, snažte se chovat klidně a s rozvahou.
  • Co nejrychleji zavolejte tísňovou linku 150 nebo 112 a požár ohlaste.
  • Všechny, kdo by mohli být požárem ohroženi varujte křikem nebo jinými dostupnými prostředky.
  • Zkontrolujte, zda v ohroženém prostředí nezůstaly další osoby. Je-li jejich záchrana pro vás příliš riskantní, zapamatujte si, kde se nacházejí – případně místo označte a ihned po příjezdu hasičů jim místo a počet osob nahlaste.
  • Proveďte opatření, která zamezí dalšímu šíření požáru – vypněte plyn, elektřinu, odstraňte hořlavé materiály a zavřete dveře. Menší požár můžete zkusit vhodnými hasícími prostředky uhasit.
  • Opusťte budovu v souladu s jejím evakuačním řádem a po celou dobu dbejte osobní bezpečnosti.
  • Dýchací cesty zakryjte namočeným ručníkem a tělo si chraňte namočením oděvu. S sebou si vezměte pouze nejnutnější osobní věci, jako doklady, léky, peníze atd.
  • Po příjezdu hasičů i IZS se držte jejich pokynů, případně jim dle svých možností pomožte.

Cena požárního hlásiče

Cena požárního hlásiče záleží na propracovanosti a kvalitě daného systému. Abyste se na hlásič požárního systému mohli spolehnout, kupte si ho od prověřených výrobců.

Cena požárního hlásiče do 500 Kč

Nejlevnější požární hlásiče jsou obyčejné detektory kouře jednoduché konstrukce s malým dosahem – cca 3 metry do jeho okolí. Jejich součástí je fotoelektrický senzor. I když nemůžete počítat s nadstandardním výkonem, svůj účel i levné požární hlásiče splní.

Cena požárního hlásiče od 500 Kč do 1 500 Kč

Požární hlásiče v této cenové kategorii mají LCD displej (mnohdy podsvícený) nebo signalizační diody. Jejich součástí je i testovací tlačítko a několik paměťových slotů k uložení minulých poplachů a detekce elektrochemickým čidlem.

Cena požárního hlásiče od 1 500 Kč do 3 000 Kč

Dražší požární hlásiče již jsou multifunkční detektory, které fungují na radiových frekvencích. Umí spolehlivě pracovat v širokém rozsahu teplot. Napájeny mohou být baterií nebo kabelem.

Cena požárního hlásiče nad 3 000 Kč

Nejdražší požární hlásiče mívají zabudovanou sirénu a jsou velmi citlivé. Kromě kouře dokáží detekovat i oxid uhelnatý. Bývají vybaveny záložními bateriemi. Mají zabudovanou sirénu. Obvykle se jedná především o profesionální přístroje, do kterých lze vložit paměťovou kartu a detekovat nebezpečí i v hůře pozorovatelných částech nemovitostí.

Požární hlásiče a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat požární hlásič. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží. Na trhu můžete nalézt modely požárních hlásičů od různých značek. Zejména se jedná o tyto značky: Kidde, Hutermann, Solight, Honeywell, FireAngel, CIP, Elektrobock, Jablotron, SENTEK, Var-tec, EMOS, ABB, Sygonix, Sencor a další značky požárních hlásičů.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového hlásiče pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat hodně dlouho bez jakékoliv závady a dostatečně ochrání vás i váš majetek.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového požárního hlásiče zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Tyto hlásiče pro ochranu před případným požárem naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací portál Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem požárního hlásiče. Dozvíte se tam také, kde jsou produkty skladem a za jakou se prodávají cenu. Vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat