Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Síťová úložiště NAS

NAS se obvykle používá pro zálohování vašich důležitých dat. NAS je síťové úložiště, které spojuje několik pevných disků v jedno zařízení. NAS tedy slouží jako veliké datové úložiště. Dá se využít pro zálohování, ukládání vašich dokumentů a další obsahu včetně multimédií (obrázky, videa apod.) NAS má využití v domácnosti tak i pro firemní zákazníky. V tomto článku vám pomůže vybrat nejlepší síťové úložiště NAS.

Síťová úložiště NAS: Porovnání 10 nejlepších NAS úložišť podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších síťových úložišť NAS. Jak jsme tato NAS úložiště vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tato NAS jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší datové úložiště NAS.

NázevVzhledZnačkaPočet pozic na diskyOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Synology DiskStation DS220jSíťové úložiště NAS Synology DiskStation DS220jSynology24402Zobrazit v obchodech
Synology DiskStation DS220 PlusSíťové úložiště NAS Synology DiskStation DS220 PlusSynology28647Zobrazit v obchodech
Synology DiskStation DS920 PlusSíťové úložiště NAS Synology DiskStation DS920 PlusSynology414689Zobrazit v obchodech
QNAP TS-230Síťové úložiště NAS QNAP TS-230QNAP24280Zobrazit v obchodech
ZyXEL NAS326 NAS326-EU0101FSíťové úložiště NAS ZyXEL NAS326 NAS326-EU0101FZyXEL23190Zobrazit v obchodech
QNAP TS-453D-4GSíťové úložiště NAS QNAP TS-453D-4GQNAP413866Zobrazit v obchodech
WD My Cloud EX2 UltraSíťové úložiště NAS WD My Cloud EX2 UltraWD23603Zobrazit v obchodech
ASUSTOR AS3102T v2Síťové úložiště NAS ASUSTOR AS3102T v2ASUSTOR25990Zobrazit v obchodech
QNAP TS-451 - 2GSíťové úložiště NAS QNAP TS-451 - 2GQNAP411439Zobrazit v obchodech
Synology RackStation RS1219 PlusSíťové úložiště NAS Synology RackStation RS1219 PlusSynology828390Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení síťových úložišť NAS od jejich uživatelů.

Jak vybrat síťové úložiště NAS

Výběr síťového úložiště NAS by se měl opírat o to, jakým způsobem jej budete využívat. Od toho snadno odvodíte, jaká operační paměť a celková kapacita pro vás budou nejvhodnější. Důležité je také brát v potaz spotřebu elektrické energie, stejně jako výbavu úložiště.

Způsoby užití síťového úložiště NAS

Důležité je zvolit, k jakému účelu budete úložiště používat. Obvykle se vydělují dva způsoby:

Osobní NAS

Síťová úložiště využívaná pro osobní potřebu, tedy především domácí použití pochopitelně nemusí být tak výkonná, jako se to očekává u úložišť pro velké firmy. Doma vám bohatě postačí úložiště menších rozměrů, které bude mít také nižší hmotnost. Menší modely obvykle disponují jedním až čtyřmi sloty a vyznačují se pouze běžnými funkcemi. Výhodou těchto modelů je nižší pořizovací cena, což je vítané, pokud vám postačí, že se k úložišti připojí naráz cca pět uživatelů.

Firemní NAS

Firemní síťová úložiště budou mít poměrně vyšší nároky. Takováto datová úložiště využívají funkce RAID a dokáží tak pracovat až s deseti pevnými disky. Na rozdíl od síťových úložišť vhodných pro domácí použití, mohou se k firemními úložišti NAS připojit desítky až stovky uživatelů. Tento typ nabízí také různé možnosti připojení, včetně bezdrátového. Protože tato úložiště disponují mnoha funkcemi a velkou kapacitou, počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.

Kapacita úložiště

Stejně důležité jako počet pozic pro připojení disků je znát také celkovou kapacitu síťového úložiště NAS. Celková kapacita se získává tak, že se sečtou velikosti (obsah, výkonnost) jednotlivých pevných disků. Aby bylo možné mezi sebou jednotlivá úložiště porovnat, tento údaj se uvádí ve stejných jednotkách, kterými jsou GB (gigabajt) a TR (terabajt).

Pro představu: firemní síťové úložiště je obvykle prostorově náročnější, takže pořídit je množné NAS úložiště s celkovou kapacitou až 36 TB i více. Pro osobní užití vám postačí celková kapacita mezi 2 TB a 8 TB.

Vnitřní stavba úložiště

Síťové úložiště NAS je složeno z několika komponentů. V první řadě jsou to pevné disky, jichž lze vložit určitý počet. Ty se pak postarají o navýšení kapacity celého úložiště. Součástí síťového úložiště je samozřejmě také řídící jednotka, která se skládá z procesoru a operační paměti.

Procesor

Pro jaký druh procesoru se rozhodnete je zcela na vás. Sáhnout můžete jak po variantě s procesorem Intel, tak i AMD. Pokud se ptáte, který z nich je častěji pořizován, odpověď je Intel. Ten nabízí širokou škálu modelů. Patří mezi ně levnější řada Intel Celeron, ale pořídit si můžete také výkonnou verzi Intel Core i7. Každý typ procesoru má také svou vlastní frekvenci, na které se pohybuje. Obecně platí, že čím je číslo vyšší, tím je vyšší také výkon. Frekvence mohou být od 0,6 GHz do 3,7 GHz.

Operační paměť

Tento parametr je důležité znát, protože vám snadno poví, jaká je rychlost úložiště. Hodnota operační paměti se opět zaznamenává v GB (gigabajtech). Modely z nižší cenové kategorie obvykle disponují pamětí do 1 GB. Ty nejlepší modely síťových úložišť mohou disponovat až 32 GB operační pamětí i více.

Počet připojených disků

Tato informace je při pořizování síťového úložiště NAS velmi důležitá. Jedná se o počet pevných disků, které bude možné k úložišti připojit. Důležitým parametrem je velikost boxu, jenž určuje celkový počet připojení. Základní modely síťových úložišť jsou schopny pojmout 4 disky. Další varianty nabízí 6-8 disků, 12-16 disků nebo dokonce 18 disků. A jak je to s cenou? Počítat musíte s tím, že čím více volných pozic pro pevné disky, tím vyšší cena. Výběr však nepodceňujte a nesnažte se ušetřit. Zvolte typ odpovídající potřebám vaší firmy, jedině tak nebudete v budoucnu litovat špatného výběru.

Možnosti připojení

Abyste mohli síťové úložiště využívat, musíte jej nejprve připojit k počítači nebo k síti. Jen díky tomu zpřístupníte zapsaná data všem uživatelům. Nejčastěji se lze setkat se čtyřmi různými typy rozhraní. Jsou jimi USB, Wifi, LAN a eSATA. Zmiňovaná rozhraní mohou mít různé počty jednotlivých portů. Jaký model vyberete už záleží na tom, jak jej hodláte využívat.

USB

USB patří dozajista k nejrozšířenějším vstupním konektorům. Setkat se můžete se dvěma variantami. Jedná se o USB 2.0 a USB 3.0. V dnešní době už lze využít také USB 3.1, které je ze všech typů nejrychlejší a díky tomu vám může poskytnout opravdu vysokou přenosovou rychlost.

Wifi

Bezdrátové připojení je dnes velmi rozšířené, a to nejenom v domácnostech. Své využití najde také v komerčním sektoru – s oblibou jej využívají velké i malé firmy. Typy, které udávají rychlost přenosu, jsou tyto: Wifi 802.11ac, Wifi 802.11b, Wifi 802.11g a Wifi 802.11n.

LAN

Tato zkratka je označením pro domácí síťové připojení, jinak také ethernet. Výhodou tohoto typu připojení je, že vám umožní přistupovat k datům ze síťového úložiště NAS nejenom z domu, ale také odjinud, a to prostřednictvím internetu.

eSATA

Toto rozlišení se od přechozích podstatně liší. Zatímco prostřednictvím Wifi nebo USB připojíte v podstatě cokoliv, přes rozhraní eSATA je možné připojit pouze externí úložiště. Tento typ připojení se vyznačuje velmi vysokou rychlostí. Dokáže rozšířit kapacitu síťového úložiště NAS za pomoci dalšího externího disku, který je připojen přes rozhraní eSATA.

Funkce úložišť

Modely síťových úložišť se liší různými funkcemi, které mohou ovlivnit preference výběru. Lišit se mohou nejenom svou velikostí (tzn. kapacitou), ale také rychlostí přenosu nebo způsoby připojení. Než se rozhodnete pořídit si konkrétní model síťového úložiště NAS, zaměřte se na všechny funkce, jimiž jednotlivé typy disponují.

RAID

Možnost použití síťového úložiště NAS v RAID je velmi výhodné. V případě ztráty dat či poškození některého z disků se tato funkce postará o jejich obnovu. Případně je RAID také schopen provést zálohu informací na disku. Setkat se lze s několika typy této funkce: sloužit může k zabezpečení dat, ale může také například zvýšit rychlost přenosu, případně dokáže kombinovat obojí. Nejčastěji jsou to varianty RAID 1, RAID 5, RAID 10 a další.

QNAP

Pokud potřebujete kvalitně zpracovávat multimédia, tedy hudbu, fotografie nebo podobné soubory, zřejmě se vám bude hodit speciální operační systém QTS, který dodává síťovým úložištím NAS navíc mnoho užitečných funkcí.

Server

Síťové úložiště může perfektně fungovat také jako plnohodnotný server. Může se stát FTP serverem, Download serverem, iTunes serverem, Cloud serverem, Print serverem nebo i Web serverem apod. Jeho účel se může změnit v závislosti na tom, co preferujete. Náročnější uživatele jistě potěší, že se síťové úložiště může stát také DLNA (Media serverem).

Signalizace

Signalizace je důležitou součástí každého vybavení. Informuje o jeho správné funkci a dává najevo, co se s přístrojem právě děje. Různé modely síťových úložišť mají různý počet signalizačních diod, které vás dovedou informovat o spoustě důležitých věcí jako je například spouštění nebo závada na disku. To vše může doprovázet také zvuková signalizace.

Provedení

Provedení jednotlivých variant síťových úložišť se může samozřejmě také lišit. Jedná se sice pouze o estetickou funkci, ale ta je také důležitá. Sáhnout můžete po provedení v boxu, ale využít lze také datového úložiště určeného do serveru.

Čtení a rychlost zápisu

Rychlost zápisu a čtení dat z pevných disků je dalším nezbytným parametrem, který byste měli znát dřív, než se rozhodnete pro pořízení konkrétního modelu. Protože síťové úložiště bude takovým vaším dalším diskem, bude pro vás jako pro uživatele důležité, jakou rychlostí bude úložiště schopno data zapisovat a číst. Parametr rychlosti je udáván zkratkou MG/s, která značí megabajty za sekundu. Čím vyšší rychlostí úložiště disponuje, tím plynulejší je přenos a vaše celková práce. Díky vyšší rychlosti nebudete muset dlouho čekat, vše bude probíhat plynule a bez prodlev. Průměrná rychlost zápisu síťového úložiště NAS začíná na 66 MB/s a pohybuje se až do hodnoty 3 400 MB/s. Rychlost čtení je potom obvykle v rozmezí od 40 MB/s do 2 200 MB/s.

Spotřeba energie

Parametrem, který není radno podceňovat, je spotřeba elektrické energie, jenž je využívána síťovým úložištěm. Spotřebu energie je vhodné sledovat jak při normálním provozu, tak v režimu Stand-by (tedy v režimu spánku). Z logiky věci vyplývá, že čím výkonnější model síťového úložiště zvolíte, tím bude spotřeba energie vyšší. Spotřeba je uváděna ve watech za hodinu (W/h). Nezapomínejte však na to, že čím náročnější (ale také výkonnější) model síťového úložiště si pořídíte, tím vyšší bude spotřeba elektrické energie. Běžný provozní režim se pohybuje od 7 W do 220 W, režim Stand-by bývá v rozmezí od 0,57 W do 130 W.

NAS: Pořizovací cena

Již několikrát jsme se zmínili, že pořizovací cena se může měnit v závislosti na různých funkcích jednotlivých modelů. Konečnou cenu modelů ovlivňují veškeré detaily. Protože můžete vybírat z mnoha různých variant síťových úložišť, věnujte pořízení úložiště opravdu velkou pozornost. Některé modely mohou mít pokročilé funkce, které možná ani nevyužijete. V takovém případě byste zaplatili až příliš mnoho peněz za něco, co nenajde své využití. I když byste neměli cenu příliš podceňovat, při výběru zařízení se dívejte především na kvalitu. Pokud potřebujete poradit, poohlédněte se po modelech od renomovaných výrobců. Patří mezi ně například Synology, ASUSTOR, Western Digital, QNAP, Seagate, ZyXEL a další.

Cena NAS do 3 000 Kč

Nejlevnější síťová úložiště NAS se pohybují v cenové relaci od 2 000 Kč. Při této ceně však musíte počítat s tím, že nedostanete žádné extra funkce. K dispozici vám bude pouhý základ a datové úložiště bude disponovat maximálně dvěma pozicemi.

Cenové rozpětí od 3 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové relaci už najdete i renomovanou značku Synology, do jejíž modelů lze vložit jak disky o velikosti 2,5“, tak 3,5“. V této kategorii lze sehnat o něco lepší procesor i vyšší operační paměť. Kromě obvyklého LAN konektoru můžete využít i portů USB.

Cenové rozpětí NAS od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Modely síťových úložišť NAS z této kategorie už obsahují 8 pozic i více. Maximální kapacita těchto modelů je až 36 TB, což postačí jak pro osobní použití, tak pro firemní. Modely nabízí různé možnosti nastavení a disponují také množstvím konektorů.

Cena NAS nad 20 000 Kč

Tato kategorie už vyžaduje poměrně vysokou investici. Pokud máte velké nároky na zálohu dat a jejich bezpečnost, pravděpodobně nakonec pořídíte úložiště právě v této cenové relaci. Modely nenabízí pouze klasické boxy a 16 pozic, ale lze využít také serverového řešení. Pro představu: profesionální modely úložišť mohou překročit až 300 000 Kč.

Instalace a příprava úložiště

Pokud si pořizujete síťové úložiště NAS pro osobní, tedy domácí účely, možná vás napadne, že instalace a příprava bude obtížná a bude vyžadovat schopnosti zručného speciality. Toho se však obávat nemusíte. Konfigurace modelů pro domácí užití je velmi jednoduchá a uživatelsky přístupná. Postup je poměrně jednoduchý:

  1. Do šachet síťového úložiště NAS vložte pevné disky (v případě, že již nejsou na místě). Nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou umístěny správně.
  2. Úložiště připojte do vaší domácí sítě a zařízení zapněte.
  3. V tomto kroku přijde na řadu přiložený návod: pečlivě si jej projděte a následně využijte ovládacího (webového) rozhraní.
  4. Nyní je vše hotovo. Teď už stačí jen síťové úložiště naplno využít. Spravovat jej můžete dle vlastních potřeb.

NAS: Síťová úložiště NAS a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové síťové úložiště NAS. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového úložiště NAS pomohli a vy si teď vyberete kvalitní NAS, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového síťového úložiště NAS zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé odsávačky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem NAS síťového úložiště. Dozvíte se tam také, které síťové úložiště je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat