Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Termokamery


Termokamera je užitečné zařízení, které přijímá tepelné záření z objektů, zpracovává ho a převádí na obraz.

termokameraTermokamery v poslední době nabírají na popularitě. Můžete je použít při mnoha příležitostech. Termokamera se může hodit ve stavebnictví, v těžkém průmyslu nebo při sledování zvěře v lese. Kromě profesionálního použití je mohou často používat i domácí kutilové.

Hlavním rysem termokamery je fakt, že může natáčet v absolutní tmě, což znamená, že vůbec nepotřebujete světlo k jejímu fungování. Na rozdíl od běžné kamery.

V tomto článku jsme pro vás sepsali návod na to, jak si vybrat novou termokameru. Abyste nemuseli trávit na internetu vyhledáváním parametrů o různých modelech kamer, sepsali jsme pro vás vše potřebné do tohoto článku. Pokud chcete ušetřit váš drahocenný čas, pokračujte ve čtení.

Naše redakce na Testino.cz pro vás vybrala ty nejlepší dostupné modely termokamer podle hodnocení uživatelů. Tyto modely termokamer naleznete v tabulce níže.

Termokamery: Výběr 10 nejlepších termokamer podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších termokamer, které jsou dostupné na trhu v tomto roce. Jak jsme tyto nejlepší termokamery vybírali? Vybrali jsme ty nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely kamer jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

Název termokameryTyp kameryVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
FLIR C3-XRučníTermokamera FLIR C3-X12487Zobrazit v obchodech
FLIR ONE Pro Android USB-CK mobiluTermokamera FLIR ONE Pro Android USB-C10688Zobrazit v obchodech
Secutek HT-02RučníTermokamera Secutek HT-027995Zobrazit v obchodech
Seek Thermal Compact CW-AAAK mobiluTermokamera Seek Thermal Compact CW-AAA8390Zobrazit v obchodech
Powermat PM-PRM-600RučníTermokamera Powermat PM-PRM-600769Zobrazit v obchodech
FLIR C5RučníTermokamera FLIR C519771Zobrazit v obchodech
Bosch GTC 400 C ProfessionalRučníTermokamera Bosch GTC 400 C Professional25900Zobrazit v obchodech
FLIR ONE Pro LT Android USB-CK mobilu AndroidTermokamera FLIR ONE Pro LT Android USB-C7888Zobrazit v obchodech
FLIR TG267RučníTermokamera FLIR TG26710916Zobrazit v obchodech
HTI HT-175RučníTermokamera HTI HT-1755025Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka.cz. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení termokamer od jejich uživatelů.

Nejlepší termokamery podle Heureky

Jak vybrat termokameru

Termokamery můžeme použít pro celou řadu činností. Od tepelné prohlídky budov přes prediktivní údržbu až po vojenské aplikace nebo bezpečnost a ochranu. Dá se použít i ve stavebnictví, lesnictví atd. Jinými slovy, jedná se o zařízení speciálně určené pro energetické auditory, tepelné inženýry a elektrotechniky, ale stejně dobře je mohou používat i lovci nebo lesníci. A hodí se i pro hobby nadšence.

Možnost koupit si termokameru není nijak omezená či regulovaná, může si ji koupit kdokoliv.

Ať už jste začátečníci nebo máte zkušenosti v různých oborech, je dobré se před zakoupením nové termokamery zaměřit na správné parametry. Je důležité si vybrat kvalitní model termokamery. Na trhu naleznete celou řadu různých modelů od mnoha výrobců a značek. Některé mohou být nekvalitní. Nastudováním správných parametrů si zajistíte, že bude schopni si vybrat tu nejlepší kameru.

Právě proto se v této části článku podíváme na důležité parametry, které je dobré znát.

Mezi důležité parametry patří rozsah teploty, rozlišení, ohnisková vzdálenost, zorný úhel, citlivost, funkce a příslušenství a samozřejmě se zde zaměříme i na cenovou hladinu termokamer.

Typ termokamery

Můžete si vybírat ze třech typů termokamer.

Termokamera k mobilu

Zakoupíte si dodatečné zařízení k mobilu. Termokameru připojíte k vašemu chytrému telefonu. Díky tomu lze používat váš smartphone jako termokameru díky dodatečnému zařízení, které připojíte přes USB-C nebo jiný konektor.

Ruční termokamera

Nejběžnější typ termokamery. Drží se v ruce a můžete ji přenášet sebou kamkoliv.

Stacionární termokamera

Tato kamera bývá například na letištích. Je napevno přidělaná a nelze ji přenášet. Jedná se často o nejdražší typ termokamery. Její využití je spíše v průmyslu a jako bezpečnostní zařízení.

Termokamera a její teplotní rozsah

Před nákupem je dobré si ověřit teplotní rozsah dané termokamery. Je to totiž jeden z nejlepších indikátorů funkčnosti termokamery v tom smyslu, že delší teplotní rozsah, ve kterém lze zařízení automaticky používat, zaručuje jasný obraz bez ohledu na počet stupňů indikovaných teploměrem.

Například profesionální modely termokamer mají rozsáhlé možnosti snímání za vysokých teplot až 550 ° C nebo dokonce 1200 ° C, přičemž jsou také velmi účinné i při nízkých teplotách (např. -40 ° C), zatímco běžná zařízení mají teplotní rozsah od -20 / 18 ° C do + 50 ° C.

Teplotní rozsah se především odvíjí od toho v jakých podmínkách chcete daný model termokamery používat.

Rozlišení termokamery

Rozlišení je velmi důležitým parametrem, na který musíte myslet. Rozlišení se udává buď v pixelech (např. 640 x 480), nebo jako číslo (např. 76800).

Pro podrobné natáčení teplot či problémových oblastí a pro následné akce při řešení potíží doporučujeme vždy zvolit model termokamery s co nejvyšším možným rozlišením, protože kvalita tepelného obrazu a obsažených dat přímo závisí na hodnotě rozlišení snímače.

Například termokamera o rozlišení 320 x 240 pixelů nahraje bezchybné infračervené snímky, ale pokud jsou vaše požadavky na měření méně přísné, to znamená, že takové zařízení nepotřebujete pro průmyslové využití, postačí vám kamera s rozlišením 160 x 120 pixelů.

Přesnost měření

Dobré zařízení přesně měří zaznamenané teplotní rozdíly a abyste měli záruku, že vám nabídne možnost zobrazit i ty nejmenší teplotní rozdíly, musíte vzít v úvahu přesnost, kterou zařízení nabízí. Nesmí překročit +- 2%, jinak bude teplota zaznamenávána s docela velikou nepřesností.

Co vše lze měřit

V závislosti na tom, co všechno může daná kamera změřit, lze termokamery rozdělit do dvou kategorií: modely, které měří teplotu, a zařízení, která mohou měřit i další fyzikální veličiny, jako je vlhkost, proud, napětí atd…

Pokud to váš rozpočet dovolí a chcete použít termokameru k profesionální analýze v průmyslové a stavební termografii, doporučujeme vám vždy se spolehnout na nejnovější nabízené modely termokamer. Takové modely bývají řádově dražší než typ, který měří jen a pouze teplotu.

Konektivita termokamery

Chcete-li sdílet termografické informace s jinými lidmi, lze nově zakoupený produkt ideálně připojit pomocí Wi-Fi k různým dalším zařízením. Stručně řečeno, tímto způsobem budete moci přenášet informace v reálném čase v terénu, což je velmi užitečné například při záchranných operacích zahrnujících například požáry. Kromě Wi-Fi některé modely nabízejí připojení přes Bluetooth nebo USB.

Zaostření termokamery

Automatické zaostření

Nejlepší termokamera je vybavena automatickým ostřením. Tato možnost umožňuje automatické zaostření na snímané objekty.

Proč potřebujete takovou funkci? Předpokládejme, že chcete zkontrolovat teplotu přístroje, který se nedávno pokazil. Schopnost jasně vymezit objekt, tj. sledovaný cíl, od zbytku okolního vizuálního kontextu, vám pomůže rychleji identifikovat možnou poruchu.

Manuální zaostření

Termokamera, která je vybavena manuálním zaostřováním, může být docela obtížné používat a v situacích, kdy se počítá každá sekunda, se nedoporučuje mít takovou termokameru.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je obvykle kolem 0,15m. Některé modely mohou mít údaj i 0,45m.

Zorný úhel

Úhel záběru neboli zorný úhel je také důležitým parametrem. Úhel záběru může být označován jako FOV (Field Of View). Čím vyšší má daný model úhel záběr (čím vyšší je číslo), tím více toho dokáže zaznamenat. Zorný úhel a ohnisková vzdálenost se navzájem ovlivňují. Čím je vyšší ohnisková vzdálenost, tím máte menší úhel záběru.

Emisivita

Emisivita je údajem, který obvykle musíte nastavovat při měření ručně. Emisivita nám udává, kolik světla daný objekt vyzáří v porovnání s jiným černým objektem. Tento údaj nám řekne, jak přesné měření teploty bude. Tyto hodnoty si můžete dohledat v tabulkách a při každém měření je dobré tento údaj přizpůsobit.

Cena termokamery

Kolik peněz byste měli investovat do nové termokamery? To se odvíjí především od toho, zda jste jen hobby nadšencem nebo budete termokameru používat pro profesionální využití. Termokamery nejsou úplně nejlevnějšími produkty. Jejich cena se pohybuje od 5 000 Kč s DPH do až 60 000 Kč s DPH. Ty nejdražší modely mohou přesáhnout cenu i více jak 100 000 Kč s DPH. Takové modely nabízejí teplotní rozsah až 1 200 °C a skvělé rozlišení. Takové modely jsou určeny pro profesionály.

Termokamera a koronavirus COVID-19

termokamera

Termokamery umožňují změřit teplotu lidské kůže. Průměrná teplota zdravého člověka je od 35 °C do 37 °C. Pokud teplota překročí hodnotu 37 °C můžeme mluvit již o horečce nebo přehřátí organismu.

Lze tak identifikovat lidi, jejichž tělo bojuje s nějakou akutní infekcí organismu. Díky tomu lze rozpoznat potenciálně infikované lidi onemocněním COVID-19, který je způsobován novým typem koronaviru SARS-CoV-2. Takové měření je naprosto bezkontaktní.

Termokamera a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou termokameru. Pověděli jsme si o důležitých parametrech (rozlišení snímače, teplotní rozsah, ohnisková vzdálenost apod.), které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové termokamery pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové termokamery zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Tyto kamery naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací portál Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem termokamery. Dozvíte se tam také, kde jsou produkty skladem a za jakou se prodávají cenu. Vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce u různých modelů termokamer.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3]

Mohlo by vás také zajímat