Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vysílačky

Ať už plánujete pořídit vysílačku za pracovním účelem, nebo pro děti na hraní, je dobré se před koupí trochu seznámit s parametry, které této mašinky mají.

Vysílačky
Vysílačky

V posledních letech se na vysílačky už skoro zapomnělo, ale nyní chytají druhý dech a vrací se k nim nadšenci napříč generacemi. Pokud mezi ně patříte i vy, nebo chcete nadšence potěšit dárkem v podobě vysílaček, pojďte se se námi seznámit a určit, která je pro Vás ta pravá.

Vysílačky: Porovnání 10 nejlepších vysílaček podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vysílaček. Jak jsme tato vysílačky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto vysílačky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší vysílačku.

Název vysílačkyVzhledZnačkaDosah (v km)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Motorola TLKR T42 3ksVysílačka Motorola TLKR T42 3ksMotorola4999Zobrazit v obchodech
Baofeng UV-5RVysílačka Baofeng UV-5RBaofeng10848Zobrazit v obchodech
Evolveo FT-XM2Vysílačka Evolveo FT-XM2Evolveo81140Zobrazit v obchodech
Sencor SMR 600Vysílačka Sencor SMR 600Sencor81279Zobrazit v obchodech
Motorola TLKR T82 ExtremeVysílačka Motorola TLKR T82 ExtremeMotorola101980Zobrazit v obchodech
Sencor SMR 130 TwinVysílačka Sencor SMR 130 TwinSencor7584Zobrazit v obchodech
GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená pro dětiVysílačka GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená pro dětiGoGEN3,5783Zobrazit v obchodech
Motorola TLKR T62Vysílačka Motorola TLKR T62Motorola81199Zobrazit v obchodech
Baofeng BF-888SVysílačka Baofeng BF-888SBaofeng6595Zobrazit v obchodech
Baofeng UV-82Vysílačka Baofeng UV-82Baofeng101395Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vysílaček od jejich uživatelů.

Jak vybrat vysílačku

V první řadě se jako vždy musíte před koupí rozhodnout, za jakým účelem vysílačku pořizujete a až pak se lze zaměřit na konkrétní parametry, podle kterých lze určit přesný model. Pokud tedy máte otázku zodpovězenou, je čas si přečíst tento článek, který jsme si pro vás připravili. Seznámíte se zde s pásmy a rozdělením vysílaček podle těchto pásem. Ukážeme si výhody i nevýhody těchto druhů a zaměříme se i na ostatní parametry pro výběr vysílačky jako je například vysílací výkon, provedení antény, odolnost, výdrž baterie i design vysílačky. Potom, co si tyto parametry shrneme a upřesníme, se jako vždy zaměříme i na cenu, kde si vysílačky rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co lze od jaké vysílačky očekávat.

Vysílačka a její parametry

Ke správnému pochopení tohoto produktu, je dobré znát parametry, a pokud si vysílačku pořizujete k profesním účelům, nebo do ní hodláte investovat větší obnos, je více než důležité znát parametry dokonale. Dnes se tedy pokusíme shrnout vše, co je třeba vědět do jednoho krátkého a srozumitelného balíčku.

Pásmo vysílačky

Významným krokem, jenž čeká každého nadšeného majitele nové radiostanice, je výběr pásma. V současnosti jich rozlišujeme hned několik, ale ne všechny jsou určeny pro standardní použití:

  • CB– občanské použití
  • PMR– občanské použití
  • UHF– pro členy Českého radioklubu, bezpečnostní služby, IZS, taxislužby; omezený přístup pro volné použití
  • VHF– pro řídící letového provozu a piloty; málo obecně sdílených frekvencí
  • MB– výhradně pro dopravní a zdravotní služby, nemocnice a podniky
  • VKV a UKV– pouze po přidělení kmitočtu

Je tedy více, než jasné, že volně a bez certifikace lze používat jen dvě pásma a to CB a PMR. Jelikož jsou ostatní frekvence využívány státními i soukromými institucemi, musíte pro jejich použití získat oprávnění. Dávejte si pozor zejména na frekvence VKV a UKV, jež můžete využít pouze po přidělení kmitočtu. Jejich provoz je totiž dokonce podmíněn vlastnictvím radioamatérské licence, získané absolvováním zkoušek. Nemohou být využívány pro komerční účely.

Pásmo CB

CB pásmo je nestárnoucí klasika, která svou primitivností složí soukromím spojením, automobilům, ale třeba i policistům, nebo řidičům kamionů, kteří se touto formou upozorňují na uzavírky a kolony. Dosah spojení se pohybuje od 2 do 15 kilometrů, dostačuje tedy pro běžnou potřebu. Problémem může být časté rušení, jelikož se nikdy nestane, že byste na daném kanálu byli sami. Připravit si též musíte vysílačku s maximálním výkonem 4 W. Za pořízení zařízení pro CB pásmo zaplatíte výrazně vyšší obnos, než je typický pro oblast PMR.

Pásmo PMR

Pokud jste si pořídili levnější model, který je dostupný v kde jakým supermarketu, připojíte se nejspíš do pásma PMR, kde se spojíte s čistým zvukem na jeden z osmi kanálů. V případě, že budete mít vytuněnější model, budete moci nežádoucí narušitele od jiných vysílaček vyhazovat. Připravte se na nízký dosah dosahující pouhých 0,5 až 2 kilometrů. Při vynikajících podmínkách může být maximální číslo zhruba třikrát vyšší. Na druhou stranu si můžete být jisti, že budete vyslechnuti bez jakýchkoliv rušivých elementů.

Druhy vysílaček

Teď, když jsme se seznámili s pásmy, se můžeme vrhnout na druhy vysílaček, které se rozdělují právě podle pásem. Povíme si o každé z nich pár slov a ukážeme si i nevýhody a výhody jednotlivých druhů.

Vysílačky pro pásmo CB

Jedná se o tzv. občanské pásmo, které pracuje s frekvencí 27 MHz. Setkat se zde můžete se 40 nebo 80 kanály. Mějte ale na paměti, že kanál 9 je vyhrazený pro nouzová volání. Cenově jsou tyto vysílačky velmi výhodné. Používají se většinou pro běžné použití například na stavbách, při sportovních událostech apod. V rámci předpisů je výkon těchto vysílaček omezený na 4 W. Tím, že se jedná o rozšířené pásmo, není problém, abyste zachytili cizí hovory. Proto existují určité kodexy, jak se při komunikaci s vysílačkou chovat. (Zdroj: Wikipedia.org)

Výhody

  • Velký počet dostupných kanálů
  • Není potřeba žádné koncese
  • Relativně velký dosah

Nevýhody

  • Delší hledání volného kanálu

Vysílačky pro pásmo PMR

Výhodou pásma PMR resp. PMR446 je mezinárodní platnost v Evropě. Velmi často se pak tyto vysílačky používají při cestách právě do zahraničí, i zde můžete navázat zajímavá přátelství s dalšími radioamatéry v různých zemích. Toto pásmo je samo o sobě univerzální a nabízí kvalitní poměr cena/výkon, přesněji řečeno vysílačky fungující v pásmu PMR. (Zdroj: Wikipedia.org)

Výhody

  • Bezplatná pásma bez koncesí
  • Možné dlouhých spojení
  • Využití v ČR i v Evropě

Nevýhody

  • Překážky značně ruší signál
  • PMR pásmo není v USA
  • Omezený výkon na 0,5W

Vysílačky pro VKV a UKV

Tato pásma jsou již profesionální a pracují s frekvencí 172 až 448 MHz. Jak již plyne z potřeb profesionálního užití, nabízí spolehlivé spojení i v náročných provozech. Využívat se dají jak v otevřených, tak v uzavřených prostorech. Je potřeba ale mít na paměti, že v uzavřených prostorech se dosah vysílaček značně zmenšuje! (Zdroj: Wikipedia.org)

Výhody

  • Mnoho různých funkcí
  • Velký kmitočtový rozsah

Nevýhody

  • Pro profesionální využití
  • Vyšší cena vysílaček

Ruční či základnová

Tyto vysílačky se příliš předchozím nepodobají. Jedná se v podstatě o těžko přenosné “krabice”, které však mají mnohem větší dosah. Než se tedy pustíte do výběru vysílačky, musíte si nejdříve uvědomit, na co budete vysílačku používat a co od ní přesně očekáváte. Podle toho pak vybrat vhodnou vysílačku dle pásma no a samozřejmě pak dle ceny. Ne každý je takovým radiovým nadšencem, aby šel a pořídil rovnou vysílačku za deset tisíc.

Dosah a rušení

Dosah pro vás bude asi tím nejdůležitějším parametrem, protože především on ovlivňuje i výslednou cenu. Platí zde tedy jednoduché pravidlo – čím větší dosah, tím vyšší cena. Ačkoli výrobci udávají počet kilometrů dosahu, nemusí se vždy shodovat s reálným dosahem. Roli totiž hraje úplně všechno. Od počasí až po nejrůznější pahorky či městskou zástavbu. Tyto výstupky pak mají neblahý vliv na signál a dochází k tzv. rušení. To se samozřejmě zvyšuje i ve městě, protože na sebe naráží mnoho různých signálů a k rušení tak dochází mnohem více, než například v otevřené krajině. Samotný dosah vysílačky se pak velice často odvíjí od pásma, ve kterém je schopná (resp. je vysílačce umožněno) pracovat. S tím vším pak souvisí frekvence v MHz. Tuto frekvenci má každá vysílačka odlišnou, což vede k rozdílným dosahům. (Zdroj: OneDirect.co.uk)

Vysílací výkon

Tento výkon jde ruku v ruce s dosahem, takže i tento parametr se při výběru nesmí v žádném případě opomenout. Abychom ale mohli používat běžně dostupná pásma, je výkon vysílaček limitován do 4W. Dobré je vědět, že čím vyšší má vysílačka vysílací výkon, tím se znatelně navyšuje spotřeba energie a tak musíte počítat se zásobou baterek.

Provedení antény

Bez ní by nám byla vysílačka doslova k ničemu. Výběr dle antény je rozhodně diskutabilní, protože nejste schopni, bez reálného vyzkoušení, kvalitu antény rozpoznat. Co je ale dobré vědět, je fakt, že existují vysílačky, které se dokáží připojit na více pásem naráz. Problémem ale je, že se snižuje celková účinnost vysílání a tím pádem také dosah.

Odolnost vysílačky

Odolnost vysílačky je důležitá ať už jí pořizujete k jakémukoliv účelu. Základem je samozřejmě plast, kterému se nejspíše nevyhnete, ale důležitou část tvoří i pogumované prvky, které jsou příjemné na držení a odolnost této mašinky zvyšují. Dobré je si uvědomit, že kvalitnějšími materiály roste i váha přístroje a tak je rozumné zvážit tyto možnosti a jít zlatou střední cestou.

Výdrž baterie vysílačky

U vysílaček se lze setkat s dvěma druhy zdrojů energie:

  • Na AAA baterie
  • S dobíjecími akumulátory

AAA baterie

Nejlevnější modely vysílaček využívají služeb klasických tužkových baterií. Ty nestojí příliš mnoho peněz, jsou kdykoliv vyměnitelné a po doplnění nových akumulátorů umožňují okamžitý provoz vysílačky. Na druhé straně je možné délku provozu počítat maximálně na několik hodin. Proto mějte vždy při sobě dostatečnou zásobu článků.

Dobíjecí akumulátory

Výhoda je zde v podobě nesporně delší výdrže je velká, protože se pohybuje v řádech dnů, nikoli hodin. Akumulátory jsou navíc dobité velmi rychle, což opět přiklání výhodu na stranu akumulátoru.

Design vysílačky

Ačkoliv vysílačky nepatří mezi moderní prvky, které by z vás dělali většího krasavce, výrobci těchto mašinek chápou, že každé skupině uživatelů se líbí něco jiného a tak se v rámci možností snaží vyhovět všem. Pro děti lze na trhu najít menší a primitivní přístroje s potiskem jejich oblíbených postaviček z pohádek, pro slečny a paní najdeme růžové mašinky, které jim díky barvě dají šanci, a pro nadšence armádních barev zde najdeme rozsáhlé maskáčové varianty. Než jejich potisk, je lepší koukat na pohodlnost držení, které je ovlivněno tvarem a pogumovanými prvky po stranách.

Cena vysílačky

Když už teď patříte mezi znalce vysílaček, pojďme se společně zaměřit na poslední kapitolu dnešního článku a to je cena. Jako vždy si ceny rozdělíme do tří cenových kategorií a představíme si co od jaké lze očekávat.

Cena vysílačky do 1 000 Kč s DPH

Zde lze najít pouze primitivní vysílačky spíše určené pro hraní s dětmi, jelikož dosah nebude překračovat 1 km a výdrž baterie také nebude dvakrát nejlepší.

Cena vysílačky od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

Zde lze najít kvalitnější kousky, které nepřekvapí ani neurazí. S dosahem to zde vypadá už lépe, protože dosahují i několika málo kilometrů. Jejich nabíjení už je řešeno jak bateriemi, tak dobíjecími akumulátory. V této kategorii se najdou tedy i méně nároční uživatele, kteří si vysílačky nepořizují jen z důvodu zábavy, ale na reálné užívání.

Cena vysílačky od 3 000 Kč a více s DPH

Ve vyšší cenové relaci se nacházejí produkty vysílaček určené milovníkům radiostanic i profesionálům. Využívají vyšších pásem UHF či VHF, jež zaručují dlouhý dosah a perfektní čistotu zvuku. Připravte se ovšem na to, že pro připojení budete muset předložit odpovídající certifikát. Za to vše si však koupíte spolehlivý přístroj, který je schopný fungovat i řadu dní. Jejich dosah je až 25 kilometrů a jsou vhodná i do vozidel (například pro již zmíněné řidiče kamionů).

Vysílačky: Vysílačky a pár slov závěrem

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou vysílačku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové vysílačky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní vysílačku, která bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové vysílačky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé vysílačky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vysílačky. Dozvíte se tam také, která vysílačka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat