Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Antiperspiranty

Máme tu sezónu léta a s tím je spojeno i nepříjemné pocení, které se bohužel týká všech. Je tu však již lety prověřený způsob, jak tomu zabránit. Antiperspiranty všichni znají, ale ne každý ví, jak vlastně tento produkt funguje a který je pro koho vhodný.

V dnešním článku si zodpovíme základní otázky správného výběru, vysvětlíme si problematiku hliníku v antiperspirantech, představíme si veškeré druhy antiperspirantů a jako vždy si představíme tři cenové kategorie a ukážeme si, co od jaké lze očekávat. Na samém konci článku si zodpovíme nejčastěji kladené dotazy.

Antiperspiranty: Porovnání 10 nejlepších antiperspirantů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších antiperspirantů. Jak jsme tyto anti-perspiranty vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto antiperspiranty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit antiperspiranty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší antiperspirant.

NázevVzhledÚčinná látkaProcent účinné látky (%)TypParfemace?Alkohol?Objem balení (ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
DriclorAntiperspirant DriclorHexahydrát chloridu hlinitého20Roll-onNeAno20162Zobrazit v obchodech
Jenvox roll-onAntiperspirant Jenvox roll-onChlorid hlinitý13Roll-onNeNe50419Zobrazit v obchodech
Jenvox sensitiveAntiperspirant Jenvox sensitiveChlorid hlinitý8Roll-onNeNe50499Zobrazit v obchodech
Vichy Stress Resist roll-onAntiperspirant Vichy Stress Resist roll-onChlorohydrát hliníku15Roll-onAnoNe50244Zobrazit v obchodech
Eucerin intenzivní antiperspirant sprayAntiperspirant Eucerin intenzivní antiperspirant sprayChlorid hlinitý a Chlorohydrát hliníku11 (?)SprejAnoNe30189Zobrazit v obchodech
Everdry roll-on 50 mlAntiperspirant Everdry roll-on 50 mlChlorid hlinitý14Roll-onNeNe50598Zobrazit v obchodech
Anhydrol ForteAntiperspirant Anhydrol ForteHexahydrát chloridu hlinitého20Roll-onNeAno60388Zobrazit v obchodech
Perspirex OriginalAntiperspirant Perspirex OriginalChlorid hlinitý8Roll-onNeAno20272Zobrazit v obchodech
Perspirex StrongAntiperspirant Perspirex StrongChlorid hlinitý25Roll-onNeAno20292Zobrazit v obchodech
SweatStop Forte roll-onAntiperspirant SweatStop Forte roll-onChlorid hlinitý13Roll-onNeAno50369Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení antiperspirantů od jejich uživatelů.

Deodorant vs. Antiperspirant

Jak funguje deodorant?

Pokud vás trápí jen zápach, tak sáhněte po deodorantu. Deodorant má za úkol svou vůní blokovat zápach množících se bakterií na pokožce a částečně pohlcovat vlhkost. Po použití deodorantu se tedy budete stále potit, ale váš pot nebude zapáchat a budete vonět. Nejčastěji obsahuje dezinfekční látky s antibakteriálními účinky a alkohol pro podporu vůně. Účinek deodorantu je krátkodobý, můžete jej však použít několikrát během dne. A nejčastěji je dostanete v podobě spreje.

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Jak funguje antiperspirant?

Jestli máte problém s nadměrným pocením a chcete vzniku potu bránit, tak zvolte antiperspirant. Ten působí v místě aplikace na potní žlázy, které uzavírá a brání tak tvorbě potu. Bakterie poté nemají co na povrchu těla rozkládat. To je zásadní rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem. Právě antiperspiranty nejčastěji obsahují tolik skloňovaný chlorid hlinitý nebo aluminium chlorid. Najdete je v podobě kuličky (roll-on), tuhé nebo spreje. Jejich účinnost se liší. Můžete najít o takové, které lokálně dokáží pocení zcela zastavit.

Je účinnější antiperspirant nebo deodorant?

Pocení účinně zabraňuje antiperspirant (záleží na koncentraci hliníku v přípravku a vaší pokožce). Obecně lze říci, že ani jeden pocení zcela nezabrání, antiperspiranty však tvorbu potu značně omezují. Dá se tedy říci, jsou účinnější a zejména v letních dnech bychom jim měli dát přednost. Pokud si koupíte neparfemovaný antiperspirant pak se nemusíte zříct své oblíbení voňavky nebo deodorantu. Deodorant nebo voňavku můžete používat v kombinaci s neparfémovaným antiperspirantem.

Jak je to s hliníkem? Máme se ho bát?

Hliník se přirozeně vyskytuje v přírodě (nachází se v hlíně), jedná se o kov, který patří mezi nejrozšířenější prvky. Je doslova všude kolem nás, v potravě, dokonce i ve vodě, do které se dostává z půdy během kyselých dešťů.

I když je hliník většinou spojován s použitím v antiperspirantech, vyskytuje se i v dalších produktech, například v:

  • zubních pastách – jako abrazivum k odstranění nečistot ze zubů
  • jako pigment v dekorativní kosmetice (rtěnky, laky na nehty, oční stíny a linky)
  • v kuchyni – může být součástí prášků na pečení nebo v podobě hliníkového nádobí
  • v lécích – tzv. antacida ( snižují kyselost žaludečního obsahu)
  • v opalovacích krémech (hydroxid hlinitý)

V kosmetickém průmyslu se můžete setkat s více jak dvaceti druhy podob hliníku. Nejčastěji s Aluminum ChlorideAluminum Chlorohydrate, Aluminum Zirconium Chloride Hydroxide, Potassium Alum nebo Ammonium Alum.

Pot je z 99 % pouze voda a zbytek jsou sůl, bílkoviny a vyplavené nečistoty. I takto malé procento stačí k tomu, aby se podpaží stalo příjemným domovem pro bakterie, které jsou příčinou nepříjemného zápachu.

Hliník je mnohými lidmi povazován za kontroverzní, nicméně škodlivost se u něj neprokázala. V současnosti je to jediná funkční látka, která skutečně brání pocení. Hliník je oblíben především pro jeho silné antiperspirační vlastnosti. Sloučeniny hliníku společně s dalšími látkami v konvenčních antiperspirantech velmi účinně zabraňují pocení. V podpaží zúží póry a potní žlázy a zamezují tak pocení. Po použití antiperspirantu se pot nemá šanci vyplavit, nicméně se stále tvoří, ale neprostoupí pokožkou.

Je tedy čeho se bát?

Za nás ne. Hliník, jak už bylo řečeno, je všude kolem nás a nachází se téměř na každé a v každé věci, na kterou saháme i kterou sníme. Vědci již léta zkoumají nepříznivý vliv na hliník v antiperspirantech, ale zatím nic nebylo potvrzeno. Hliník je jediná účinná látka, která blokuje pocení. Jinak než hliníkem nelze zastavit pocení.

Hliník se nemá jak dostat do krevního oběhu díky velikosti molekul. Díky tomu mohou přípravky používat i těhotné a kojící ženy.

Jak vybrat ideální antiperspirant?

Při výběru je důležité zvážit, jestli řešíme nadměrné pocení a zápach a budeme tedy vybírat antiperspirant, anebo řešíme pouze regulaci zápachu a budeme tak vybírat deodorant. Pro začátek rozlišujeme dvě formy aplikátoru–  roll-on (kuličkové), tuhé a ve spreji – vždy záleží na jakou problematiku je budeme používat a také jaká aplikace je komu příjemná.

Jakou značku zvolit?

Na trhu si můžete vybrat z mnoha různých značek. V drogériích a supermarketech se setkáte se značkami jako je Nivea, Rexona a další. V lékárnách a specializovaných obchodech si zakoupíte  produkty jako je Driclor, Eucerin, Jenvox. Zejména Driclor patří mezi nejsilnější antiperspiranty.

Co na citlivou pokožku?

Státní zdravotní ústav také zkoumal, zda složení výrobků odpovídá údajům na obalech a zda některé látky (komplexy hliníku a zirkonia) nepřekračují povolené limity. Všechny testované vzorky měly hodnoty škodlivin v pořádku.

Přesto však některé spreje a antiperspiranty s obsahem zirkonia při zkoušce dráždivosti na kůži ukázaly, že mohou působit potíže lidem s citlivou pokožkou.

Mezi spreji to byla jen Rexona Men Invisible. Mezi tuhými antiperspiranty by mohly být dráždivé všechny s výjimkou Old Spice Sweat Defence a Gillete Sport High Performance (neobsahují zirkonium). Nejvíce dráždivých látek pak obsahovaly Rexona MenCobalt a Axe Dry Dark-Temptation. „Antiperspiranty jsou vždy důkladně testovány experty na toxikologii a jsou bezpečné při pravidelném používání. Zároveň splňují veškeré globální, evropské i lokální standardy a legislativní požadavky,“ ujišťuje Veronika Kúšiková ze společnosti Unilever, která tyto značky vyrábí.

Hyperhidróza, aneb nadměrné pocení

Hyperhidróza je stav, kdy dochází k nadměrnému vylučování potu z mnoha různých příčin (genetika, léky, onemocnění, těhotenství, období v přechodu a mnoho dalšího). Hyperhidrózou trpí jak muži tak i ženy.

Hyperhidróza je abnormálně nadměrné pocení, které nemusí nutně souviset s horkem nebo cvičením. Můžete se potit tak silně, že vám pot prosákne skrz oblečení nebo vám odkapává z rukou. Kromě toho, že tento typ silného pocení narušuje běžné denní aktivity, může způsobovat sociální úzkost a pocity zostuzení.

Součástí hyperhidrózy je splavené tělo, kdy se takříkajíc koupete v potu jen uděláte pár kroků. Můžete se potit i v zimě, kdy není horko. Součástí jsou mokré kruhy na oblečení, zpocené nohy, ruce, břicho, hruď, čelo a nepříjemný zápach. S tím vám slabé antiperspiranty nepomohou, musíte sáhnout po silnějších přípravcích jako je například Driclor.

Důsledkem hyperhidrózy jsou udivené obličeje lidí. Otázky zda jste před schůzkou běželi, i když jste se dopravili autem a udělali jste málo pohybů, přesto jste zpocení jako kdybyste běželi maraton.

Pokud trpíte hyperhidrózou nezapomínejte hodně pít.

Jak silný antiperspirant pro hyperhidrózu?

Obvykle se při nadměrném pocení doporučuje koncentrace hexahydrátu chloridu hlinitého 1015 %. Pro zvládnutí pocení rukou nebo nohou jsou potřeba vyšší koncentrace – obvykle kolem 2030 %

Obecně odborníci doporučují systematický přístup k boji s hyperhidrózou pomocí antiperspirantů. Začněte s přípravky nejšetrnějšími ke kůži (tradiční volně prodejné přípravky) a postupujte k volně prodejným antiperspirantům s klinickou silou a poté zkoušejte stále silnější přípravky (např. přípravky na lékařský předpis), dokud nenajdete úlevu. Řada výrobců antiperspirantů podporuje činnost Mezinárodní společnosti pro hyperhidrózu (IHhS) a zaměřuje se na potřeby osob trpících hyperhidrózou.

Doporučené přípravky pro hyperhidrózu:

  • Driclor – Hexahydrát chloridu hlinitého – 20 % účinné látky
  • Anhydrol Forte – Hexahydrát chloridu hlinitého – 20 % účinné látky
  • Perspirex Strong – Chlorid hlinitý – 25 % účinné látky
  • Jenvox roll-on – Chlorid hlinitý – 13 % účinné látky

Druhy antiperspirantů

Podobně jako jsou různé intenzity pocení, jsou různé také síly antiperspirantů, které toto pocení řeší. Panuje zde přímá úměra. Čím silnější pocení, tím silnější antiperspirant potřebujeme. Pro tomu tak je? Antiperspiranty fungují na principu povrchových ochranných vrstev, které zabraňují pocení. Jakmile není antiperspirant dostatečně silný, pot dříve či později překoná tuto vrstvu a můžeme se potit paradoxně úplně stejně jako před použitím antiperspirantu. Jakmile je však antiperspirant dostatečně silný, ochranná vrstva vydrží nejen nápor potu, ale často funguje i více dní.

To přináší komfort a potřebný pocit, kdy se na antiperspirant můžeme naprosto spolehnout, což je zásadní krok k tomu, abychom se cítili lépe. Je však třeba zmínit i to, že pokud se potíme třeba jen lehce zvýšeně, není třeba automaticky volit nejsilnější možný antiperspirant s maximální intenzitou. Pocení sice spolehlivě zastaví, ale je třeba si uvědomit, že pocení je fyziologický proces, která má svůj účel a smyslem není jej zcela zastavit na mnoho dní. Není tedy třeba antiperspirant aplikovat i v momentech/obdobách, kdy nás pocení netrápí apod.

Kulička nebo sprej

Nelze říci, zda je z hlediska účinnosti lepší používat spreje nebo roll-ony, lidově nazývané „kuličky“. Záleží na tom, co vám samotným lépe vyhovuje z hlediska aplikace a používání. Jak ukázal náš test, účinnost obou forem je podobná, záleží vždy na konkrétním výrobku.

Parametry antiperspirantu

Velikost balení

Tekuté a tuhé deodoranty a antiperspiranty seženete ve 20 až 150mililitrových baleních. Na cesty, do tašky či na sport se hodí menší balení. Na každodenní používání se vyplatí ta větší. Obecně platí, že čím větší je balení, tím levnější (v rámci stejného produktu) je jeho obsah. Velikost krystalů a někdy i tuhých přípravků se uvádí v gramech a pohybuje se od 45 do 100 gramů.

Typ vůně

Dámské deodoranty a antiperspiranty mají spíše sladkou či ovocnou vůni, pánské se vyznačují výraznější kořeněnou parfemací. Unisex přípravky mají zpravidla neutrální nebo žádnou parfemaci. Ty nejsilnější antiperspiranty jsou obvykle bez parfemace (Driclor, Jenvox nebo Perspirex.)

Koncentrace hliníku

Při výběru se také dívejte na to, kolik je hliníku v objemu přípravku. Na některých anti-perspirantech není napsáno kolik hliníku obsahují. To se týká zejména levných přípravků a můžete si být jisti, že výrobce neuvádí koncentrace z důvodu, protože je hliníku v produktu málo. Na koncentraci hliníku se dívejte zejména tehdy, pokud trpíte nadměrným pocením.

Pokud s antiperspiranty teprve začínáte, vybírejte si méně koncentrované přípravky. Pouze pokud na vás nebude účinkovat a budete se stále potit, pak si vybírejte koncentrovanější přípravky.

S jakými typy hliníku se můžete nejčastěji setkat?

  • Hexahydrát chloridu hlinitého (rozpustný pouze v alkoholu, zároveň bývá nejúčinnější)
  • Chlorid hlinitý
  • Chlorohydrát hliníku

Obsah alkoholu

Některé antiperspiranty jsou s alkoholem. Týká se to zejména těch, které mají vyšší obsah hliníku. Pokud výrobek obsahuje hexahydrát chloridu hlinitého, můžete si být jisti, že v něm naleznete i alkohol, protože tento typ hliníku je rozpustný pouze v alkoholu. Pokud máte citlivou pokožku, vybírejte produkty bez obsahu alkoholu. Alkohol také vysušuje pokožku.

Cena antiperspirantu

V této kapitole si jako vždy ukážeme tři základní cenové kategorie a prozradíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena antiperspirantu do 100 Kč s DPH

V této cenové kategorii se nejčastěji setkáváme s dobře známými značkami typu Nivea a Balea, které lze najít v každé drogérii. Tyto antiperspiranty mají svou účinnost, avšak s dalšími kategoriemi je nelze srovnávat.

Cena antiperspirantu od 100 Kč do 250 Kč s DPH

Zde už se setkáváme s kategorií luxusnějších značek a značek, které spíše naleznete na vybraných e-shopech a pobočkách dražších drogérií, nebo v lékárně. Co se týče produktů, které naleznete v lékárně, musíme zde počítat s účinností, ale i produkty bez parfemace, čili unisex.

Cena antiperspirantu nad 250 Kč s DPH

Pokud si rádi dopřáváte luxus, nebo máte citlivou pokožku, která vyžaduje extra péči, je dobré zamířit právě do této kategorie, kde se setkáváme s přírodními přípravky známých a luxusních značek, kde se najde úplně každý.

Test MF Dnes – antiperspiranty

Mezi spreji měl nejlepší naměřenou účinnost (a stal se i vítězem testu v této kategorii) antiperspirant Rexona invisible. Po celodenním nošení dokázal snížit pocení v průměru o třetinu, a po dvou dnech dokonce o čtyřicet procent.

Podobnou účinnost prokázal i výrobek Nivea Men Cool Kick, který dosáhl po dni zkoušení stejného výsledku jako vítěz, ale po 48 hodinách omezoval pot už méně.

Na konci žebříčku naopak skončil výrobek Cien Men, prodávaný v obchodech Lidlu, který dokázal po celodenním nošení snížit pocení o necelých třináct procent a po dvou dnech o 11,5 procenta.

Jen o něco vyšší účinnost měla po dni nošení značka Kauflandu Care Just Men. Během druhého dne už nebyl tento výrobek účinný, ale vzhledem k tomu, že na obalu byla uvedena účinnost jen 24 hodin, do výsledku testu se tato hodnota nepočítala. Obě značky se v obchodech prodávaly za zhruba čtyřikrát nižší cenu, než jakou měl nejdražší výrobek.

Lidl byl výsledkem testu překvapen. Jeho mluvčí Jitka Vrbová však odmítla, že by nízká cena měla vliv na složení výrobku.

„Receptura našeho produktu je koncipována jako velmi účinná, v našem testu byla u tohoto produktu prokázána redukce pocení v průměru o 39 procent po 24 hodinách od aplikace,“ řekla s tím, že bez podrobné znalosti metodiky a podmínek testování nemůže výsledky více komentovat.

Kaufland naopak vliv ceny a výkonu připustil. Kupující však mají podle jeho mluvčího Michaela Šperla o výrobek zájem. „Ze strany zákazníků nemáme žádné signály, že by byli s daným výrobkem nespokojeni. Zboží je žádané. Zákazníci na něm oceňují poměr cena–kvalita,“ uvedl. Zdroj testu – TEST MF DNES.

Antiperspiranty: Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Deodoranty jsou kosmetické přípravky, které dokáží překrýt pach potu, ale samotnému pocení nezabraňují. Nejčastěji se prodávají ve formě spreje, obsahují dezinfekční látky s antibakteriálními účinky a alkohol pro zintenzivnění vůně. Jejich účinek je krátkodobý, a proto je lze používat i několikrát denně. Antiperspiranty jsou přípravky, které pocení zabraňují. Jejich účinek je však pouze částečný a mnohdy závisí na složení samotného antiperspirantu. Tyto přípravky zpravidla obsahují látku s názvem chlorid hlinitý či aluminium chlorid, která stojí za omezením pocení. Antiperspiranty jsou k dostání v různých formách aplikace – roll-on (kulička), tuhý antiperspirant či sprej a nikdy neobsahují alkohol.

Jak fungují antiperspiranty?

Účinné látky antiperspirantů působí na potní žlázky v místě vyústění jejího vývodu. Denaturací bílkovin zužují vývod, zamezují odtoku potu a tím omezují pocení v místě aplikace. Vedle klasických přípravků, které pocení zabraňují pouze částečně a krátkodobě, jsou na trhu dostupné silnější verze antiperspirantů, které dokáží lokálně pocení zastavit úplně.

Je možné antiperspirant používat každý den?

Ano, antiperspirant je možné používat každý den. Pokud máte citlivou pokožku, je vhodné používat šetrný přípravek určený pro ošetření tohoto typu kůže.

Obvykle se ze začátku doporučuje antiperspirant používat každý den, když pocení ustoupí, je možné používat antiperspirant méně často. U přípravků jako je Driclor lze po delší době používat i jen jednou za týden.

Kdy nanášet antiperspirant?

Antiperspirant nanášejte nejlépe večer na suchou a čistou pokožku. Ráno ho opláchněte. Pokud se sprchujete a koupete večer a nemáte ještě kompletně suchou pokožkou, můžeme doporučit osušit se fénem. Pokud nemáte suchou pokožku, může dojít k podráždění nebo nefunkčnosti přípravku, protože přes vlhkou pokožku se přípravek dostatečně nevstřebá a nezúží tak potní žlázy.

Je možné použít antiperspirant na čerstvě oholené podpaží?

Holení v podpaží dokáže pocení a pach zmírnit a mělo by patřit k základní hygieně nejen v letních měsících. Tato péče však nestačí a pocení ani pachu nezabrání. Po holení používejte antiperspiranty, které jsou pro tuto péči přímo určené a zklidňují podrážděnou pokožku. Vhodné je také používat krémy po holení pro zklidnění pokožky a až poté aplikovat svůj oblíbený antiperspirant.

Co je to ani-transpirant?

Antitranspirant je jen jiným výrazem pro antiperspirant. Ve funkčnosti mezi nimi prakticky není žádný rozdíl.

Je možné antiperspirant nanášet na obličej?

Ano je to možné. Nicméně na obličej doporučujeme přípravky, které neobsahují alkohol. Alkohol vám může obličej podráždit a poté ho budete mít zarudlý.

Asi jsem mimozemšťan. Antiperspirant na mě nefunguje, jakto?

Nejste mimozemšťan. Antiperspiranty fungují cca na 90 % uživatelů. Záleží také na místě vaší aplikace přípravku, protože napříč tělem se potní žlázy morfologicky liší.

Antiperspiranty: Antiperspiranty a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový antiperspirant. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru správného antiperspirantu pomohli. Doufáme, že již nikdy vás nebudou trápit “koláče v podpaží” a nebudete se potit.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě antiperspirantu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé antiperspiranty a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním přípravkem proti pocení. Dozvíte se tam také, který antiperspirant je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat