Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Dětské chůvičky

detske chuvickyKaždý rodič chce vědět, zda je jeho dítě i během jeho nepřítomnosti, v pořádku. Ať už se od miminka vzdálí do vedlejší místnosti nebo na zahradu domu. Rodičům přehled o tom, jestli jejich dítě spí nebo se už probudilo, pláče nebo se něco děje, dá elektronický pomocník – dětská chůvička. Vysílačka od chůvičky zaznamená dětský pláč, kňourání a ostatní zvuky, které přenese do vysílačky, kterou má rodič u sebe. Můžete si pořídit i dětské chůvičky s kamerou, abyste nejen slyšeli, ale také viděli, co se s vaším miminkem děje. Lepší modely chůviček mohou nabízet například možnost nočního vidění nebo podporu Wi-Fi.

Proto jsou dětské chůvičky jsou již mnoho let důležitým pomocníkem rodin s malými dětmi.

Elektronickou chůvičku si můžete pořídit jednosměrnou, která funguje jako pasivní vysílačka přenášející zvuk od dítěte k rodiči, nebo obousměrnou, umožňující vzájemnou komunikaci mezi dítětem a rodičem.

Dětské chůvičky jsou tvořeny dvěma částmi – vysílačem a přijímačem. Vysílač se umísťuje do blízkosti dítěte, aby mohl zaznamenat zvuk, případně i obraz, který je následně přenášen do přijímače, ze kterého je poté reprodukován.

Dětské chůvičky: Porovnání 10 nejlepších dětských chůviček podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších dětských chůviček. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto dětské chůvičky si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší dětskou chůvičku.

NázevVzhledDosah ve volném prostranství (v m)ObrazOrientační cena (s DPH)Dostupnost
TrueLife NannyCam H32Dětská chůvička TrueLife NannyCam H32300Ano2486Zobrazit v obchodech
TrueLife NannyCam V24Dětská chůvička TrueLife NannyCam V24300Ano1985Zobrazit v obchodech
TrueLife NannyTone VM1Dětská chůvička TrueLife NannyTone VM1300Ne1275Zobrazit v obchodech
BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005Dětská chůvička BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005300Ne699Zobrazit v obchodech
Babymoov monitor Easy Care Digital GreenDětská chůvička Babymoov monitor Easy Care Digital Green500Ne1490Zobrazit v obchodech
Babymoov monitor Digital Green Expert Care M 014002Dětská chůvička Babymoov monitor Digital Green Expert Care M 0140021000Ne1890Zobrazit v obchodech
TrueLife NannyWatch A15Dětská chůvička TrueLife NannyWatch A15300Ano3854Zobrazit v obchodech
Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731Dětská chůvička Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731330Ne2669Zobrazit v obchodech
Bayby Digitální video BBM7020Dětská chůvička Bayby Digitální video BBM7020250Ano2499Zobrazit v obchodech
Philips Avent Chůvička SCD506/52Dětská chůvička Philips Avent Chůvička SCD506/52330Ne1879Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení dětských chůviček od jejich uživatelů.

Výhody dětských chůviček

  • Máte vždy přehled o tom, co vaše dítě právě dělá.
  • Chůvičku můžete využít doma, i na cestách.
  • Nemusíte své dítě chodit stále kontrolovat.
  • Chůvička má funkce, které pomohou vašemu dítěti usnout.
  • Ušetří vám stres, starosti a práci.

Podle jakých kritérií chůvičku vybrat?

  • Chůvičku si vyberte podle toho, jestli vám stačí, aby přenášela zvuk nebo chcete své dítě také vidět. Přístroje s kamerou jsou dražší, ale máte o dítěti lepší přehled.
  • Pokud se signál chůvičky bude při přenosu muset potýkat s velkou vzdáleností nebo stromy, bude pro vás ideální analogový model. Hrozí-li, že signál budou rušit další přístroje, vhodnější bude digitální chůvička s větším počtem kanálů nebo šifrovací technologií DECT.
  • Od použité technologie se odvíjí dosah chůvičky i kvalita přenášeného signálu.
  • Důležitý je také počet kanálů, kterým chůvičky disponují, a zda mají automatické ladění.
  • Na údaje o dosahu chůviček, který je od výrobce uvedený, neberte příliš zřetel – dosah signálu ve volném prostranství a v interiéru se liší podle typu a počtu překážek, které musí překonat.
  • Některé typy chůviček fungují pouze, pokud jsou zapojené v elektrické síti, jiné mohou být napájeny bateriemi nebo akumulátorem v kombinaci se síťovým kabelem nebo pomocí USB.
  • Některé modely chůviček umožňují jejich propojení přes aplikaci s chytrým telefonem.
  • Současná nabídka chůviček je široká. Můžete si vybrat mezi přístroji vybavenými různými funkcemi a vychytávkami, jako například monitorem dechu. Monitor dechu se skládá z podložek se senzory, které se umístí pod matraci dítěte a sledují jeho dech. Pokud se dítě nadechne málokrát nebo přestane dýchat úplně, spustí se alarm.
  • Pokud chcete manipulovat s hlasitostí a citlivostí, zaměřte se na modely chůviček, které umožňují nastavení dětské jednotky podle toho, jak výstup chcete slyšet.

Vysílač a přijímač chůvičky

Chůvičky jsou tvořeny vysílačem a přijímačem. Vysílač (dětská jednotka) se umísťuje do blízkosti dítěte, aby zaznamenávala zvuk, případně i obraz a přenášela ho do přijímače (rodičovské jednotky), ve které jsou následně reprodukovány.

Vysílač (dětská jednotka) může mít podobu vysílačky, kamery nebo stanice. Může disponovat různými funkcemi, které mohou být ovládány z přijímače (rodičovské jednotky).

Přijímač (rodičovská jednotka) vypadá jako vysílačka nebo malý tablet s displejem doplněná o příslušenství, které umožňuje její praktičtější přenášení – popruhem na krk nebo klipem na opasek.

Audio chůvičku nebo video chůvičku?

Základní rozdělení dětských chůviček je, zda jsou video nebo audio.

Video chůvičky

Video chůvičky přenášejí zvuk i obraz. Obraz se zobrazuje na displeji přijímače (rodičovské jednotky) nebo v aplikaci telefonu či tabletu. Máte tak přehled o tom, co vaše dítě dělá a co se děje v jeho okolí. Video chůvičky jsou v porovnání s audio chůvičkami dražší. Jejich signál je náchylnější k rušení.

Audio chůvičky

Audio chůvičky jsou oproti video chůvičkám levnější, mají kvalitnější signál a jednodušší obsluhu. Stačí umístit vysílač do blízkosti dítěte – není tedy nutné, jako u video chůviček, nastavovat záběr kamery. Nevýhodou je, že nevidíte, co dítě dělá.

Přenos signálu

Technologie, kterou chůvička využívá, má vliv na kvalitu přenosu signálu. Záleží, jestli bydlíte v hustě zalidněné lokalitě nebo na venkově.

Analogové chůvičky

Analogový (FM) signál využívá dva kanály. Tyto chůvičky mají velký dosah a dobře fungují i v případě, že v cestě signálu stojí překážky, jako například zdi nebo stromy. Je tedy ideální pro rodiny žijící v domech se zahradou nebo ve velkém bytě. Přenášený signál je však rušený.

Digitální chůvičky

Digitální chůvičky jsou méně náchylné na rušení přenosu signálu. Mají kratší dosah, než chůvičky analogové. Proto jsou vhodné spíš do menších bytů a měst. Abyste zamezili rušení signálu a riziku odposlouchávání, vyberte si chůvičku s pokročilou protiodposlouchávací technologií.

Technologie A-FHSS

A-FHSS znamená Automatic Frequency-Hopping spread Spcectrum. Přístroj stále přeskakuje mezi několika kanály, což zabrání jeho vystopování a odposlouchávání. Pracuje ale na frekvenci 2,4 GHz, kde může setkat s Wi-Fi signály a bluetooth.

Technologie DECT

Tyto chůvičky fungují na frekvenčním pásmu 1880 až 1900 MHz a svůj signál šifrují. Není zde tedy riziko, že by zvuk přenášený vaší chůvičkou, mohl zachytit někdo v okolí jiným přístrojem – například vysílačkou. Tato technologie je vhodná i v případě, pokud mají vaši sousedi dítě – chůvičky se tak navzájem neruší.

Smart chůvičky

Smart chůvičky jsou tvořeny dvěma částmi – výsílačem a aplikací v chytrém telefonu či tabletu. Zvuk a video se prostřednictvím internetu do této aplikace přenáší. Díky tomu své dítě můžete sledovat odkudkoliv. Smart chůvičky však musí být po celou dobu připojeny k internetu, což může být nevýhodou, protože na některých místech má toto připojení špatný signál.

Napájení chůvičky

U jednotlivých modelů se způsob napájení může lišit. Chůvičky mohou být poháněny vyměnitelnými tužkovými bateriemi, nabíjecími vnitřními bateriemi, prostřednictvím síťového kabelu nebo pomocí USB z powerbanky nebo z počítače. „Nekabelové“ napájení je důležité především, pokud chcete chůvičku využívat mimo dosah elektrické sítě – například když dítě spí v kočárku na zahradě a vy jste doma.

Každá z jednotek může být napájena jiným způsobem. Vysílač (dětská jednotka) bývá napájena buď na baterie, nebo kabelem. Z bezpečnostních důvodů je nutné zajistit, aby kabel nebyl v dosahu dítěte. Přijímač (rodičovská jednotka) bývá poháněn bateriemi. Pokud budete chůvičku častěji využívat v místech bez elektrické sítě – na zahradě, na dovolené v přírodě atd., určitě si pořiďte spíše model bez napájecího kabelu pro obě jednotky.

Dosah chůviček a počet kanálů

Dosah a kvalita signálu chůviček souvisí z velké části s překážkami, které jejich delšímu dosahu mohou bránit. Překážkami mohou být zdi, dveře nebo například strop. Dosah signálu v interiéru je proto slabší než jeho dosah na volném prostranství.

Dosah signálu chůvičky vybírejte podle toho, na jakou vzdálenost se od dítěte budete vzdalovat. Berte však v potaz i zmíněné překážky, které dosah signálu mohou výrazně zkrátit. Běžný dosah dětských chůviček je cca 300 metrů na volném prostranství a 50 až 60 metrů v interiéru. Můžete však narazit i na chůvičky s dosahem ve volném prostranství až 3 000 metrů.

Kvalitu signálu určuje nejen dosah, ale také počet kanálů, mezi kterými si chůvička může v  nevyhovujících podmínkách sama přelaďovat. Digitální chůvičky s velkým dosahem mohou mít až 300 kanálů.

Citlivost mikrofonu a hlasitost

Citlivost mikrofonu si můžete nastavit podle toho, zda vám stačí slyšet pouze hlasitý pláč dítěte, nebo chcete slyšet i tišší zvuky, jako například, když se v postýlce převrací nebo si něco brouká.

Ovládání hlasitosti je praktické, pokud jste v hlučnějším prostředí a potřebujete okolní zvuky přehlušit.

Některé typy chůviček mohou být vybaveny jednou nebo více diodami, které zobrazují příchozí zvuk a jeho intenzitu.

Ztráta signálu nebo vybití baterie chůvičky

Abyste své plačící dítě v přijímači (rodičovské jednotce) slyšeli, musíte mít v přijímači nabitou baterii a být v signálu dětské jednotky. Některé modely chůviček tyto parametry umí hlídat a světelně nebo akusticky vás upozorní v případě vybíjející se baterie, nebo když jste mimo dosah signálu.

Funkce chůvičky

Dětské chůvičky mohou disponovat kromě základních funkcí také mnoha doplňkovými funkcemi. Podle toho, co od chůvičky budete očekávat, si vyberte model, který bude vašim požadavkům plně vyhovovat.

Obousměrný provoz

Funkce obousměrného provozu vám umožní své dítě poslouchat, ale můžete na ně také mluvit a dítko tak i na dálku uchlácholit a znovu uspat. Tato funkce je praktická i pro komunikaci mezi rodiči nebo období, kdy své dítě učíte usínat samo ve svém pokojíčku.

Uspávací mód

V některých dětských chůvičkách jsou nahrané ukolébavky, případně umožňují přehrávání vašich vlastních souborů z MP3. Ukolébavky nebo pohádky můžete na dálku zapnout, navolit i vypnout. Modernější chůvičky mohou promítat na strop hvězdnou oblohu, což dítko zabaví, zklidní a to poté snáze usne.

Noční lampička

Noční lampičku můžete ovládat na dálku – můžete ji dítěti nechat při usínání zapnutou a později, až usne, ji vypnout. Noční lampička se hodí i při nočním krmení miminka, nebo pokud v místnosti potřebujete vidět, ale nechcete dítě vzbudit nebo rušit rozsvěcováním velkého světla.

Úspora energie

Díky funkci úspory energie můžete i při dlouhodobém používání chůvičky pomocí systému VOX a smart EKO, ušetřit energii.

Systém VOX sníží spotřebu energie vypnutím displeje a zvuku. Je-li dítě v klidu, chůvička nic nevysílá, čímž se snižuje produkce elektromagnetického smogu. Zapne se pouze, pokud nějaký pohyb nebo zvuk zaznamená.

Smart EKO systém snižuje energii, která je potřebná k přenosu signálu především při používání chůvičky na menší vzdálenosti.

Senzory

Senzory zabudované v chůvičce mohou sledovat teplotu, vlhkost, kvalitu ovzduší. Díky těmto senzorům máte i na dálku kontrolu nad podmínkami prostředí, ve kterém se vaše dítě nachází. Senzor škodlivin dokáže detekovat například unikající plyn nebo oxid uhelnatý při závadě kotle. Díky tomuto senzoru můžete předejít otravě dítěte či jiným zdravotním komplikacím. Některé modely, jakmile zjistí ve vzduchu přítomnost škodlivin, automaticky zapnou integrovaný ionizátor vzduchu.

Noční vidění

Díky nočnímu vidění u video chůviček své dítě můžete sledovat i po tmě. Noční vidění je zajištěno infračervenou diodou, která vám umožní dítě sledovat, aniž by ho oslnila.

Upozornění

Chůvičky mohou upozorňovat na zvuk, pohyb, čas krmení nebo výměnu plenky také pomocí vibrací, což je užitečné především, pokud jste v hlučném prostředí a zvuk z chůvičky byste neslyšeli.

Otočná kamera

Některé modely smart a video chůviček umožňují ovládat na dálku otočnou kameru, prostřednictvím které můžete sledovat větší prostor okolí dítěte nebo jak si dítě hraje a co dělá.

Upevnění chůvičky a uživatelský komfort

Protože umístění chůvičky nemusí být vždy jednoduché, nabízejí někteří výrobci k chůvičkám speciální příslušenství k upevnění na zeď nebo zavěšení rodičovské jednotky přezkou za opasek nebo kolem zápěstí. Uživatelský komfort výrobku zvyšuje rozlišení vysílače (dětské jednotky) a přijímače (rodičovské jednotky), aby nedošlo k jejich záměně. Při manipulaci s chůvičkami snadno může dojít k pádu a jejich poškození. Velkou výhodou je tedy, pokud chůvičky mají bytelnou konstrukci.

Cena chůvičky

Cena dětských chůviček se odvíjí od jejich dosahu, vybavenosti funkcemi, kvalitě zpracování a značky výrobce. Dětskou chůvičku můžete pořídit již od 600 Kč. Cena nejmodernějších modelů pak může dosahovat až k 10 000 Kč.

Cena chůvičky do 1 000 Kč

Nejlevnější chůvičky do 1 000 Kč mohou být analogové nebo digitální, s menším množstvím funkcí, nižším dosahem i kvalitou zpracování. Můžete zde narazit již na video chůvičky.

Cena chůvičky od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Ve této cenové kategorii naleznete kvalitní audio i video chůvičky s dobrým dosahem, vyšší odolností a mnoha funkcemi – s obousměrným přenosem zvuku, noční lampičkou atd. Obvykle se jedná o chůvičky s digitálním přenosem zvuku.

Cena chůvičky od 3 000 Kč do 5 000 Kč

U chůviček v ceně nad 3 000 Kč můžete očekávat vysoké množství funkcí, skvělý dosah a možnost výběru i z modelů renomovaných výrobců. Za tuto cenu pořídíte již i smart chůvičky.

Cena chůvičky nad 5 000 Kč

Pokud chcete mít co nejlepší přehled o vašem dítěti a dění kolem něj, spolu s vysokým uživatelským komfortem a kvalitou zpracování přístroje, pořiďte si dětskou chůvičku v této cenové kategorii. V této nejdražší kategorii si pořídíte smart a video chůvičky s velkým displejem, dlouhým dosahem a mnoha užitečnými funkcemi. Můžete si pořídit i duální přístroj, tj. kombinaci klasické a smart chůvičky, díky čemuž můžete své dítě sledovat na displeji přijímače (rodičovské jednotky), ale i prostřednictvím aplikace v telefonu nebo tabletu.

V jakých situacích chůvičku využijete?

Dětskou chůvičku využijete, pokud se dítě nachází nebo spí, v jiném místnosti, než jste právě vy – v kočárku na zahradě, v dětském pokojíčku, zatímco vy jste v kuchyni, pokud si odběhnete naproti přes ulici do obchodu, chůvičku využijete i při posezení s přáteli například u ohně, zatímco děti už spí nebo při rekreaci. Tedy kdykoliv se od dítěte vzdálíte a chcete mít přehled, co se s ním děje.

Může signál z chůvičky něco rušit?

U analogových chůviček může problém rušení nastat. Především pak v hustě obydlených oblastech. Frekvenci vaší chůvičky si může naladit někdo jiný i pomocí jiného zařízení. Toto riziko nehrozí při použití digitálních chůviček se šifrováním DECT.

Jsou dětské chůvičky zdravotně nezávadné?

Dětské chůvičky vydávají radiový signál, který je však slabý a dítě by neměl nijak ovlivňovat. Pokud však tento signál chcete omezit, pořiďte si chůvičku s režimem VOX nebo ECO.

Příklad výběru dětské chůvičky

Rozhodli jste do chůvičky investovat maximálně cca 2 000 Kč, chcete si pořídit výrobek renomované značky, na který je spoleh, a u chůvičky naleznete tento popis:

Signál: audio

Chůvička přenáší pouze audio signál. Uslyšíte, jestli vaše dítě spí, brouká si, nebo se v postýlce převaluje. Dítě tedy pouze slyšíte a nevidíte.

Přenos signálu: digitální

Digitální přenos signálu přenáší ničím nerušený a čistý zvuk, protože chůvička automaticky ladí mezi kanály tak, aby zvuk byl co nejméně rušený. Technologie DECT umožňuje přenášený signál zašifrovat – nikdo tedy nemůže váš přístroj odposlouchávat.

Napájení: rodičovská jednotka – baterie, dětská jednotka – baterie, kabel

Obě jednotky lze napájet na baterie, dětskou jednotku i kabelem. Chůvičku tedy můžete používat i mimo dosah elektrických zásuvek.

Dosah: 50 m uvnitř, až 330 m venku

Tento dosah chůvičky je standardní a dostačující pro středně velký byt či dům. Pokud se s chůvičkou budete pohybovat v odlehlejší části domu nebo zahrady, dávejte si pozor, zda jste v dosahu signálu. Některé modely vás na skutečnost, že jste mimo dosah signálu, upozorní.

Nastavitelná citlivost mikrofonu: ano, nastavitelná hlasitost: ano

Na dětské jednotce lze nastavit citlivost mikrofonu a přizpůsobit si tak úroveň snímaného zvuku – zda chcete slyšet tiché zvuky, jako zašustění přikrývky nebo například až hlasitý pláč.

Na rodičovské jednotce si můžete nastavit hlasitost poslechu podle hlučnosti prostředí, ve kterém se nacházíte.

Vybavení funkcemi

Chůvičky za 2 000 Kč mohou být vybaveny například těmito funkcemi:

Noční světlo – noční světlo můžete na dálku ovládat z přijímače (rodičovské jednotky).

Oboustranný provoz – své dítě nejen slyšíte, ale můžete na ně také mluvit.

Pouštění ukolébavek – probuzené dítě můžete na dálku utišit puštěním některé z přednastavených ukolébavek.

Světelná signalizace úrovně zvuku – jakmile chvůvička zaznamená zvuk, její diody se postupně rozsvítí.

Teploměr – na přijímači (rodičovské jednotce) vidíte, jaká je teplota vzduchu v okolí dítěte.

Úspora energie – úspora energie je zajištěna  eko-módem.

Uživatelský komfort – uživatelský komfort zvyšuje provoz chůviček na baterie, jednoduché rozlišení mezi dětskou a rodičovskou chůvičkou, případně popruhem ke snadnému přenášení.

Dětské chůvičky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou dětskou chůvičku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové dětské chůvičky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové dětské chůvičky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem dětské chůvičky. Dozvíte se tam také, které dětské chůvičky jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat