Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Fitness náramky

fitness náramekFitness náramek je chytré zařízení monitorující váš životní styl. Zobrazuje počet nachozených kroků, srdeční tep, počet spálených kalorií nebo kvalitu a délku vašeho spánku.

Chytré fitness náramky se staly pomocníkem nejen sportovně založených jedinců, ale každého, kdo chce mít přehled o svých pohybových a spánkových aktivitách.

Výrobci vycházejí z toho, že náramek budete nosit celý den – tedy nejen při sportu, ale i do práce a do školy. Proto lze u mnoha modelů měnit řemínky náramků a dokonale je tak sladit se svým outfitem. Mnoho náramků má velmi stylový design a jsou atraktivním módním doplňkem.

Fitness náramky: Výběr 10 nejlepších fitness náramků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších fitness náramků. Jak jsme tyto modely vybírali? Vybrali jsme fitness náramky podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena fitness náramku, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

Název náramkuVzhledSnímač tepuMonitorování spánkuVoděodolnostKrokoměrPodporovaný OSHmotnost (v g)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Mi Band 4Fitness náramek Xiaomi Mi Band 4AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS22,1694Zobrazit v obchodech
Honor Band 5Fitness náramek Honor Band 5AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS22,7799Zobrazit v obchodech
Huawei Band 4 ProFitness náramek Huawei Band 4 ProAnoAnoAnoAnoAndroid251590Zobrazit v obchodech
Niceboy X-fit ACTIVEFitness náramek Niceboy X-fit ACTIVEAnoAnoAnoAnoAndroid + iOS25777Zobrazit v obchodech
Samsung Galaxy FIT e SM-R375Fitness náramek Samsung Galaxy FIT e SM-R375AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS15750Zobrazit v obchodech
Fitbit Charge 4Fitness náramek Fitbit Charge 4AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS1904190Zobrazit v obchodech
Honor Band 4Fitness náramek Honor Band 4AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS23809Zobrazit v obchodech
Fitbit Charge 3Fitness náramek Fitbit Charge 3AnoAnoAnoAnoAndroid + iOS402600Zobrazit v obchodech
Xiaomi Amazfit Cor 2Fitness náramek Xiaomi Amazfit Cor 2AnoAnoAnoAnoAndroid321099Zobrazit v obchodech
Garmin VívoSport S/MFitness náramek Garmin VívoSport S/MAnoAnoAnoAnoAndroid + iOS24,12759Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení fitness náramků od jejich uživatelů.

Jaký je rozdíl mezi fitness náramky, chytrými hodinkami, sportovními hodinkami a sporttestery?

Fitness/chytré náramky

Fitness náramky bývají také nazývány chytrými náramky. Tyto chytré náramky většinou nedisponují tolika funkcemi, jako sporttestery nebo chytré či sportovní hodinky. Jsou však více pokročilé než klasické krokoměry. Fitness náramek spočítá vaše kroky, sleduje vás spánkový režim, spálené kalorie atd. Některé náramky umožňují nastavit dobu, po jejímž uplynutí vás náramek lehkým vibrováním upozorní, že byste se měli například projít. Účelem fitness náramku je motivovat jeho nositele ke zdravé míře pohybu.

Chytrý náramek si vyberte podle toho, na co ho budete využívat. Je-li pro vás dostačující krokoměr a upozornění na notifikace z emailu nebo mobilního telefonu, budete spokojeni i s levnějším modelem. Čím více funkcí a čím přesnější měření náramek nabízí, tím je i vyšší jeho pořizovací cena. Pokročilejší modely umí například monitorovat srdeční tep.

Nasbírané informace se z náramku přepošlou do aplikace v telefonu, která vám pomůže s dodržování zdravého životního stylu a upozorní vás, na čem byste měli zapracovat.

Fitness náramků existuje mnoho typů s různými funkcemi a v mnoha designech. Pánské a dámské náramky se od sebe mohou lišit vzhledem displeje či ciferníku nebo barvou pásku. Dětské náramky mají menší velikost.

Při výběru se zaměřte i na to, jaké příslušenství s náramkem obdržíte. Praktické je například ochranné sklíčko na displej.

Chytré hodinky

Chytré hodinky jsou podobné hodinkám sportovním. Ale oproti sportovním hodinkám nejsou tolik zaměřené na sledování vašich fyzických aktivit. Jsou vlastně „prodlouženou rukou“ chytrých telefonů. Fungují většinou přes Bluetooth jako doplněk mobilu. Některé modely už si ale poradí i bez něj. Většina z nich má barevný dotykový displej, na kterém vám ukazují čas a měří tep nebo ušlou vzdálenost, podobně jako u fitness náramků. Můžete si na nich přehrát hudbu, nastavit budík. Maximálního využití všech jejich funkcí dosáhnete po spárování s mobilním telefonem.

Poté vám chytré hodinky zobrazí notifikace z Facebooku či Messengeru, na které většinou můžete i reagovat, upozorní vás na SMS, zmeškané hovory, událost v kalendáři nebo na změnu skóre ve sportovním utkání, které vás zajímá. Umožní vám přepínat písničky v mobilu a některé modely i přímo telefonovat.

Sporttester

Sporttestery svým vzhledem připomínají klasické hodinky. Ve srovnání s fitness náramky poskytují více funkcí a bývají odolnější. Pomocí svých funkcí sbírají data o vaší fyzické aktivitě, měří tepovou frekvenci a uraženou vzdálenost. Řada sporttesterů zobrazuje velké množství informací již na svém displeji a je vybavená GPS modulem zaznamenávajícím vámi zdolanou trasu. Při spojení s hrudním pásem umí nejpřesněji mapovat srdeční aktivitu. Budete mít přehled o uběhlé vzdálenosti, rychlosti, spálených kaloriích a srdeční aktivitě, což oceníte při sportu v přírodě, ale i na běžícím pásu doma nebo ve fitness centru. Všechny údaje můžete ve spojení s mobilním telefonem, PC a různými aplikacemi analyzovat a vyhodnocovat. Díky tomu se trénink stane efektivnějším a přiblížíte se svým cílům.

Sportovní hodinky

Sportovní hodinky jsou na rozdíl od chytrých hodinek primárně určeny pro sport. Jsou podobné sporttesterům, ale jsou víc zaměřené na zaznamenávání sportovních aktivit a mohou sloužit i jako osobní trenér. Sportovní hodinky jsou tu především pro sběr a analýzu dat pro zlepšení výkonu nebo pro dosažení určitých cílů. Můžete měřit počet kroků, opakování, tempo na kilometr, vzdálenost, nadmořskou výšku. Disponují mnoha funkcemi, jsou přesné, ale dražší.

Bude pro vás fitness náramek užitečný?

Pokud se vám fitness náramky líbí, ale nevyužili byste většinu jejich funkcí, můžete je jednoduše používat jako hodinky.

Potřebujete-li přesnější a podrobnější údaje o vašem těle a fyzických aktivitách – například měření srdečního tepu nebo zaznamenání běžecké trasy, pořiďte si dražší model se senzorem srdečního tepu a zabudovanou GPS.

Nejmodernější typy pak disponují funkcí budíku, který vás pomocí vibrací vzbudí ve chvíli, kdy se nacházíte ve fázi lehkého spánku. Tyto náramky vás umí informovat i o objemu využitého kyslíku nebo ukáže, kolik vám zbývá energie.

Jak vybrat fitness náramek

Materiál a design

Fitness náramek budete pravděpodobně nosit během celého dne, proto byste si měli vybrat takový, který vám bude příjemný na nošení a především nebudete alergičtí na některou z jeho součástí. Záleží na vás, zda dáte přednost plastovému, silikonovému, pryžovému nebo kovovému provedení.

Vzhled fitness náramků bývá většinou jednoduchý, ale výrobci nabízejí i výrazná barevná provedení a možnost měnit si řemínek náramku podle aktuální potřeby nebo nálady, aby se stal náramek i zajímavou součástí outfitu.

Plastové fitness náramky

Náramky z plastu, silikonu nebo z gumy. Plastové náramky mají nízkou hmotnost, která může být pouze 20 gramů a takový náramek pak na své ruce téměř necítíte. Silikon je šetrný ke kůži a tedy vhodný i pro alergiky. Plastové náramky se navíc vyrábějí v široké barevné škále.

Sázíte-li však na klasiku a eleganci, dáte nejspíš přednost náramku kovovému.

Kovové fitness náramky

Kovové náramky jsou vkusné, elegantní a mají styl. Svým vzhledem připomínají pásky od luxusních hodinek. Jejich hmotnost je výrazně vyšší, než u náramků plastových a může dosahovat až 320 gramů a víc.

U mnohých typů fitness náramků je možné měnit pásek náramku podle svého outfitu.

Odolnost fitness náramků

Ať už se rozhodnete pro náramek z plastu či kovu, vždy se zajímejte o především jeho základní vlastnosti, které výrazně rozšiřují možnosti využití náramku.

Nejnáchylnějším místem fitness náramků je displej. Je náchylný k poškrábání nebo prasknutí. Nejdražší modely mají displej chráněný safírovým sklem. Náramky, které nemají příliš odolné sklo, je dobré chránit alespoň ochrannou fólií.

Kromě displeje se zaměřte i na celkovou odolnost náramku – jak vysoce je odolný proti vodě a prachu. Náramky, které disponují těmito vlastnostmi, nemusíte sundávat z ruky – výborně odolávají nadbytečné míře potu a nemusíte se bát, jít si s nimi zaplavat.

Na jaké vlastnosti se zaměřit?

  • Odolnost proti vodě
  • Odolnost proti prachu
  • Zvýšená odolnost proti poškrábání
  • Odolnost proti občasným nárazům

Stupeň krytí (IP, Ingress Protection) je mezinárodně standardizovaný kód udávající odolnost výrobků proti vniknutí cizích těles a kapalin, především vody.

Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

Náramkům s certifikací IP64 nevadí déšť a můžete se s nimi sprchovat (= odolnost proti stříkající vodě).

Většina náramků má certifikaci IP67, která umožňuje náramek ponořit do hloubky až 1 metru po dobu až 30 minut.

Chcete-li náramek nosit i při plavání, pak si pořiďte náramek s funkcí měření plavecké aktivity a s certifikací IP68.

StupeňNebezpečným dotykem​Vniknutím cizích předmětů
IP 0xBez ochranyBez ochrany
IP 1xDlaníVelkých (>50 mm)
IP 2xPrstemMalých (>12,5 mm)
IP 3xNástrojemDrobných (>2,5 mm)
IP 4xNástrojem, drátemVelmi drobných (>1 mm)
IP 5xJakoukoliv pomůckouPrachu částečně
IP 6xJakoukoliv pomůckou.Prachu úplně.
StupeňVniknutím vody (specifikace IPX)
IP x0Bez ochrany
IP x1Chráněno proti svisle kapající vodě
IP x2Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP x3Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť).
IP x4Chráněno proti stříkající vodě
IP x5Chráněno proti tryskající vodě
IP x6Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP x7Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP x8Chráněno proti trvalému potopení do vody
IP x9Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Hmotnost

Hmotnost fitness náramků se liší podle materiálů použitých na jejich výrobu. Někdo je rád, když náramek na ruce téměř necítí a někomu naopak vyhovují těžší doplňky. Nejste-li si jisti, zda lehčí nebo těžší náramek, jednoduše si ho v obchodě vyzkoušejte a uvidíte, jaký z náramku na ruce budete mít pocit.

Displej

Fitness náramky mohou být bez displeje nebo s displejem. Pokud na náramku nepotřebujete mít zobrazovací plochu – displej, bude náramek vypadat nenápadněji, což mnozí uživatelé preferují. Náramek shromažďuje hodnoty, které si následně zobrazíte na svém telefonu. Náramky bez displeje často mívají i delší výdrž baterie.

Fitness náramky s displejem vám poskytnou informace i v průběhu jejich nošení. Displej může být s LED diodami nebo klasický.

LED displej

LED displej je levnější, než klasický displej. Zobrazují se na něm světelné LED indikátory signalizující určitou činnost. Pokud nechcete náramek často nabíjet a naměřené hodnoty vám postačí vidět v aplikaci v telefonu, můžete si pořídit zobrazování právě pomocí LED diod.

Klasický displej

Dražší fitness náramky mají plnohodnotné OLED a AMOLED displeje s větší plochou a lepší čitelností. Pokud chcete naměřené hodnoty vidět hned a nechcete vše řešit přes mobilní telefon, kupte si určitě náramek s klasickým displejem. Nějběžnější jsou OLED displeje o úhlopříčce cca 0,6, – 1 palců. OLED displeje šetří baterii.

Dražší fitness náramky mají displeje s větší úhlopříčkou zobrazující podrobnější údaje a upozornění. Jsou však náročnější na spotřebu a náchylnější k poškození.

Při výběru náramku se zaměřte na to, jak dobře jsou čitelné zobrazované údaje na displeji, a to i za zhoršených světelných podmínek nebo naopak při přímém slunci, a jak jsou uspořádány jednotlivé položky, abyste pro vás důležité informace, viděli na prvním místě.

Řemínky – variace a výměna

U mnohých typů náramků je pásek vyměnitelný. To oceníte především pokud nostíte náramek nepřetržitě. Vhodně změněným páskem jeho vzhled uzpůsobíte aktuální příležitosti – ať už sportujete, jste v práci nebo se účastníte nějaké slavnostní události. Pokud víte, že  pásek budete měnit často, vyzkoušejte si, jak dobře to u vámi vybraného kousku jde, abyste se pak při jeho výměně, například před odchodem do práce, nezdržovali. Pokud budete náramek používat pouze při sportu, vystačíte si nejspíš s náramkem, který výměnu pásku neumožňuje.

Výdrž baterie a nabíjení

Fitness náramky mají poměrně dobrou výdrž baterie, která záleží na typu použitého akumulátoru.

Integrovaná baterie

Náramek se nabíjí připojením k nabíječce nebo přes USB port např. z notebooku. Nabití je rychlé (pouze několik desítek minut), baterie vydrží nabitá 1 den až měsíc. Průměrná výdrž baterie je 1 – 2 týdny v závislosti na velikosti a typu displeje a využívání jednotlivých funkcí.

Vyjímatelná baterie

Pokud nechcete myslet na to, abyste vždy včas náramek nabili, pořiďte si náramek s klasickou knoflíkovou baterií CR1632, která vydrží několik měsíců až rok.

Většina chytrých náramků vás včas informuje, že se blíží doba výměny baterie nebo dobití akumulátoru.

Kompatibilita

Fitness náramky sbírají data o vašich fyzických a spánkových aktivitách, která je potřeba vyhodnocovat a pracovat s nimi. Proto je důležité, aby šel náramek propojit s vaším chytrým telefonem nebo počítačem. Fitness náramky komunikují s mobilním telefonem prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth.

Při nákupu náramku si ověřte kompatibilitu s vaším zařízením. Především funkčnost s danou platformou – Android a iOS a podporovanou verzí. Podporovaná verze u Androidu je 4.3 či 4.4 a novější. U iOS pak 7.0 a někdy také 8.0. Méně rozšířený je operační systém Windows Phone, který mívají především značky Xiaomi, Fitbit nebo Garmin. Aby informace mohly být do telefonu přenášeny, je nutné, aby telefon podporoval Bluetooth, což je u většiny současných modelů standardem.

K zobrazení dat slouží aplikace dodávaná výrobcem náramku nebo lze případně využít i nějakou alternativní. Z aplikace můžete nastavovat jednotlivé notifikace a funkce náramku. Díky kompatibilitě mezi náramkem a vaším zařízením na displeji náramku uvidíte například SMS zprávu, zmeškaný hovor nebo upomínku v kalendáři. Na tyto události jste upozorněni jemným zavibrováním.

Aplikace

Zjistěte si, jakou aplikaci k zařízení výbrobce dodává a její hodnocení uživateli, které najdete na Google Play nebo v App Store. Aplikace musí mít veškeré funkce, které budete chtít využívat – měření srdečního tepu, ovládání fotoaparátu, notifikace atd. Někteří výrobci k náramku mají i webové rozhraní, do kterého se přes počítač můžete přihlásit. Dražší fitness náramky je možné propojit i s dalšími službymi, mezi které patří například sportovní aplikace Endomondo nebo aplikace pro hubnutí Noom. Některé náramky fungují bez spárování s mobilním telefonem a data naměřená náramkem si můžete prohlédnout po připojení k PC.

Funkce fitness náramku

Nové technologie přinášejí velký pokrok v měření fyziologických funkcí. Chcete-li mít dobrý přehled o tom, co se děje ve vašem těle, zajímejte se o fitness náramky, které mají ve výbavě GPS, barometr, gyroskop, akcelerometr, senzor okolního světla, výškoměr, senzor srdečního tepu atd. Od počtu a náročnosti měření těchtno funkcí se odvíjí i cena náramku.

Pohybový senzor

Pohybový senzor zapíná displej náramku – pokud se chcete podívat na údaje na displeji, při pohybu ruky se sám zapne.

Krokoměr

Krokoměr náramku zaznamenává vaše ušlé kroky. Udávaný počet kroků se však může lišit v závislosti na kvalitě a značce výrobku, který používáte.

Překonaná vzdálenost

Chytrý náramek měří nejen počet kroků, ale také vzdálenost, kterou ujdete, uplavete nebo ujedete na kole.

Stopky

Náramkem můžete také stopovat čas, což využijete nejenom během svých sportovních aktivit. Když běží stopky, můžete přepnout i na jiné rozhraní, jako je čas, kroky, kalorie, vzdálenost, tepová frekvence a tak dále.

Upozornění

Náramek vás vibracemi upozorní na příchozí a zmeškané hovory, SMS, e-maily, sociální média, události v kalendáři atd.

Měření tepu

Tepová frekvence do značné míry souvisí s mnoha vnitřními procesy. Je tedy cenným a snadno měřitelným údajem se širokým využitím. Srdeční tep je důležitým ukazatelem nejen při sportovních aktivitách. Pomáhá nám s odhadem spálených kalorií, analýzou spánku, stresu a celkového stavu našeho organismu.

Tep lze měřit dvěma způsoby – měření elektrického potenciálu způsobeného srdeční aktivitou (měření s pomocí hrudních pásů) nebo měření pomocí optického čidla a odrazu světla od prokrvené kůže. Tedy – jak se vám kůže prokrvuje v závislosti na srdeční aktivitě, mění se barva prosvícené kůže a optický senzor podle toho dokáže určit tepovou frekvenci. Optické čidlo je na spodní části náramku, která přichází do přímého kontaktu s rukou. Stlačením tlačítka na displeji vyvoláte měření tepu. Na přesnost měření má vliv několik aspektů, například barva vaší kůže, jak se vám prokrvují končetiny, jestli jste spocení nebo jak dobře sedí náramek s optickým čipem na ruce.

Spálené kalorie 

Funkce spálené kalorie zobrazuje informace o tom, kolik kalorií jste v daném časovém úseku spálili. Chytré hodinky měří kalorie díky senzorům, jejichž signály následně různé algoritmy zpracovávají a převádějí na hodnotu energetického výdeje. V chytrých hodinkách zpravidla najdete dva základní typy senzorů pro výpočet energetického výdeje:

Akcelerometr

Výhody – Akcelerometr umožňuje zpřesnění energetického výdeje vykonaného při nižší intenzitě výkonu. Dobře ho lze využít také při intervalových trénincích.

Nevýhody – Akcelerometr neregistruje statickou aktivitu (cvičení na místě, izometrické cviky, plank) a nedokáže rozlišit mezi cvičením se zátěží (např.normlální chůzi oproti farmářské chůzi).

Senzor tepové frekvence

Výhody – Senzor srdeční odezvy měří velmi přesně ve středně až vysoce náročné intenzitě zátěže.

Nevýhody – Senzor tepové frekvence je až příliš univerzální. Odchylky se projeví při měření fyzické aktivity, která je zaměřená na dolní končetiny (dřepy, cyklistika) a na horní končetiny (box, kliky). Současně je málo přesný k určení energetického výdeje při nízké tepové frekvenci.

Kvalita spánku

Spánek je velmi důležitý pro regeneraci organismu, která se podílí na obnově tělesných a duševních sil. Během spánku procházíme několika fázemi – lehký a hluboký spánek a REM. Chytré náramky dokáží tyto jednotlivé fáze vašeho spánku monitorovat. Díky tomu můžete využít probuzení náramkem ve chvíli, kdy se nacházíte ve fázi lehkého spánku.

Aplikace, které jsou na měření spánku zaměřené, vám na základě naměřených údajů navrhnou, jak dosáhnete kvalitnějšího spánku.

Na spánek navazují některé pokročilé funkce – například Body Battery od společnosti Garmin. Tato funkce porovnává kvalitu a kvantitu spánku s celkovou zátěží organismu a vypočítává zbývající energii uživatele.

Nastavení denních cílů

V aplikaci v mobilním telefonu si nastavíte denní cíl. Náramek sleduje vaše pokroky podle vámi zvolené činnosti. Když svého cíle dosáhnete, náramek na oslavu zabliká a zavibruje. Můžete si nastavit cílovou vzdálenost, spálené kalorie nebo minuty aktivní činnosti.

Do aplikace můžete přidat i své přátele vyhledáním jejich e-mailové adresy. Můžete pak porovnávat vaše denní cíle (kroky, kalorie a vzdálenost) a vzájemným porovnáváním se zlepšovat.

Vystoupaná patra

Pokud má náramek barometrický výškoměr, dokáže počítat patra, která jste během dne vystoupali. Většina přístrojů vychází z hodnoty jednoho patra ve výši cca tří metrů.

Vibrace

Jemnými vibracemi vás náramek může budit nebo upozorňovat na příchozí zprávy či hovory. Vibracemi vás může také upozornit na vaši delší nečinnost a připomene vám, že byste se měli například projít.

Záznam trasy

Náramek, který je vybavený GPS modulem nebo který umí využívat GPS z telefonu, je schopný zaznamenávat vaši trasu v reálném čase.

Měření rychlosti

Náramek s funkcí měření rychlosti změří rychlost, kterou se pohybujete – ať už při běhu, plavání nebo na kole.

Připomenutí aktivit

V aplikaci sloužící k připomenutí vašich aktivit můžete nastavit několik typů denních připomenutí a upravit je nastavením dne a času. Náramek začne ve stanovené chvíli vibrovat a zobrazí se odpovídající připomenutí.

Bezkontaktní platby

Placení pomocí chytrých náramků a hodinek je stále populárnější. Nemusíte s sebou nosit peněženku, protože vám stačí chytré zařízení na zápěstí nebo v kapse. Placení je pohodlné, rychlé a bezpečné.

Bezkontaktní placení probíhá pomocí technologie NFC. Při použití této platby stačí, stejně jako při placení bezkontaktní kreditní kartou, pouze svůj náramek přiložit k platebnímu terminálu a požadovaná suma je z vašeho účtu odečtena.

Funkci placení chytrými náramky nebo hodinkami již podporuje většina bank. Aktuálně lze použít: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Google Pay a Apple Pay platí především pro chytré hodinky. FitBit pay umí Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta a mBank.

Přehrávání hudby

Náramek umožní ovládání hudebního přehrávače ve spárovaném telefonu. Někdy lze nahrávat hudební soubory přímo do paměti zařízení. Po připojení bezdrátových sluchátek tak můžete poslouchat svou oblíbenou hudbu například při cvičení aniž byste museli mít poblíž svůj telefon.

Plánování tréninku

Chytrý náramek s funkcí plánování tréninku dokáže na základě fyziologických dat rozpoznat vaše možnosti přesněji, než profesionální trenér.

Funkce Quick Target (Rychlý cíl) – Jako svůj cíl si zvolíte délku tréninku nebo výdej kalorií. Můžete se například rozhodnout, že spálíte 500 kcal nebo že budete trénovat 30 minut.

Funkce Phased Target (Fázovaný cíl) – Trénink si můžete rozdělit na jednotlivé fáze a pro každou z nich stanovit jinou intenzitu a délku trvání. Například sestavení intervalové tréninkové jednotky, jejíž součástí je vhodná rozcvička a odpočinkové fáze.

Funkce Favorites (Oblíbené) – Zvolíte si cíl a přidáte ho do Favorites (Oblíbených), abyste ho snadno našli pokaždé, když ho budete chtít zopakovat.

Stress Score/Stress Level (kontrola zátěže)

Tato funkce mapuje aktuální srdeční variabilitu, ze které se dá usoudit celková zátěž organismu především z hlediska fyzického vypětí. Při čtení výsledků musíme porovnávat nedávnou aktivitu, odpočinek i zátěž.

Ze srdce se (kromě EKG) obvykle odečítá srdeční tep (srdeční frekvence) a variabilita srdečního tepu. Srdeční tep (počet pulsů za minutu) dokáže zobrazit většina chytrých náramků. Srdeční variabilitu mají ale pouze špičkové modely vyšších cenových kategorií.

Body Battery – kolik vám zbývá energie

Funkce Body Batrery ukazuje zbývající energii uživatele. Nabývá hodnot od 1 do 100 – vyšší číslo znamená větší rezervu energie. Tato funkce je užitečná především při plánovaní dalšího postupu při fyzické aktivitě – zda zvolit méně intenzivní aktivitu nebo rovnou přejít do klidového režimu pro naprostou regeneraci.

Body Battery zobrazí i vaši energetickou křivku. Nejvyšších hodnot dosahuje po kvalitním spánku (80 – 100). Vykazuje-li křivka po probuzení nízkou hodnotu, měli bychom se zamyslet nad tím, co náš spánek narušovalo a příště se těchto věcí vyvarovat. Výsledek může být nižší například při nemoci, která tělo vyčerpá a hodnota nemusí být ani 30. Můžete tak v průběhu dní sledovat, která aktivita vám ubírá energii a která naopak přidává. Přičemž ne každá aktivita ubírající vaši energii není špatná – například cvičení.

Body Battery je vypočítána na základě Stress Score a uskutečněných aktivit. Zohledňuje i předchozí dny, což ve výsledku vytváří velmi přesné informace. Pro získání všech dat z poslední doby musíme hodinky nosit nepřetržitě, tedy ve dne i v noci. Sundáme-li hodinky na pár hodin, dokážou tento mezičas odhadnout. Při delší odluce pak Body Battery začíná měřit nanovo.

Měření okysličení krve

Šíření kyslíku v těle má zásadní vliv na správnou funkci orgánů. Hodnota okysličení krve ukazuje, jak dobře se v celém těle kyslík šíří. Takové sledování okysličení krve je prospěšné při cvičení – ukazuje, jak tělo zvládá náročnější pohybovou aktivitu. Během spánku vás může upozornit na skryté zdravotní problémy.

Cena fitness náramku

U fitness náramků platí, že s větším množství funkcí a kvalitou provedení se zvyšuje i jejich pořizovací cena. Pokud máte strach z koupě náramku nějaké neznámé značky, zaměřte se na známé značky, jako např:  Xiaomi, Huawei, Fitbit, Garmin, Samsung, TomTom, Polar, Razer, CellurLine a Technaxx.

Cena do 1 000 Kč

Nejlevnější náramky jsou určené pro méně náročné uživatele. Ale již v této kategorii najdete náramky disponující mnoha zajímavými a užitečnými funkcemi, jako například čas, krokoměr, snímač tepu, monitoring spánku, alarm, párování, připomínání hovorů a sportovní módy – běh, jízda na kole, tenis atd. Výsledky měření však nejsou příliš přesné.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Za tuto cenu dostane náramek v kvalitnějším a originálním provedení a s dalšími funkcemi: upozorní vás na příchozí hovory, SMS, e-maily, zprávy z aplikací (Facebook, Instagram, Messenger…) a události. Disponuje senzorem pro měření tělesné teploty a snímačem tepové frekvence. Změří kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, spánek, krevní tlak a saturaci kyslíku v krvi. Může mít funkcí sportovního režimu na několik různých sportovních aktivit, dálkovou spoušť fotoaparátu telefonu, funkci Najdi telefon, vibrující budík atd.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

Náramky v ceně nad 2 000 Kč bývají vysoce kvalitní designové výrobky. Měření hodnot je u nich přesnější. Mají vyšší dosah Bluetooth funkce, dlouhou výdrž baterie, vynikající rozlišení a čitelnost displeje a dobrou odolnost proti vodě a prachu.

Cena nad 3 000 Kč

Modely v této cenové kategorii jsou vhodné pro profesionální sportovce.

Nejdražší fitness náramky vám poskytnou nejpřesnější údaje a vyhodnocení naměřených údajů. Bývají špičkově zpracované a vysoce odolné proti poškození, vodě, prachu a písku. Mohou mít dotykové displeje a bzepočet různých funkcí. Některé chytré fitness náramky tak zastoupí i chytré telefony. Při běhu nebo jízdě na kole tedy u sebe nemusíte nosit smartphone.

Náramek sám rozezná, čemu se právě věnujete a podle toho upraví své nastavení. Ať už trénujete na běžeckém páse nebo v přírodě, náramek to automaticky pozná a vám dodá odpovídající údaje o prováděné činnosti.

Některé náramky mohou mít vestavěný pikoprojektor, který po zatřesení promítne aktuální čas na vaši ruku.

Fitness náramek a pár slov závěrem

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový fitness náramek. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového fitness náramku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady při vašem sportování.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Fitness náremek naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem fitness náramku. Dozvíte se tam také, kde jsou fitness náramky skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat