Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Fotopasti: Test a výběr nejlepších fotopastí – Jak vybrat nejlepší model

Pokud hledáte ty nejlepší fotopasti, pak jste tu správně. V tomto článku porovnáme specifikace, ceny a hodnocení nejnovějších a nejlevnějších fotopastí, který jsou nejlepší na našem trhu. Fotopasti jsou oblíbeným přístrojem, který je schopen zaznamenat pohyb zvířete nebo dokonce i člověka. Jedná se o fotoaparáty, které jsou lépe maskované a není úplně jednoduché si jich na první pohled všimnout.

Tyto přístroje se nejčastěji používají na sledování zvířat, ale dají se použít i na vyfocení nepovolaných osob (například ochrana před zloději). Při tomto použití si však dávejte pozor na to, abyste neporušovali zákon.

Nyní si pravděpodobně uvědomujete, že fotopasti budou mít různé silné a slabé stránky a že výběr nejlepšího modelu fotopasti nemusí být úplně jednoduchý, protože na trhu je různé množství modelů s rozdílnými parametry. To způsobuje, že k nalezení toho nejlepšího modelu potřebujete mnoho času. Proto jsme pro vás sepsali tento článek, který vám pomůže s vybráním fotopasti a ušetří spoustu času, protože nemusíte strávit hledáním mnoho hodin na různých internetových stránkách.

Po přečtení tohoto návodu budete mít k dispozici veškeré důležité informace, které jsou potřeba k výběru nejvhodnějšího modelu fotopasti. V tomto článku si tedy povíme o důležitých parametrech a povíme si, které modely jsou na našem trhu nejlepší podle recenze.

Výběr 10 nejlepších modelů fotopastí (2024)

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších modelů fotopastí. Jak jsme tyto modely fotopastí vybírali? Vybrali jsme tyto fotopasti podle hodnocení uživatelů. Zanalyzovali jsme tedy řadu modelů, které jsou dostupné na našem trhu. Tyto modely jsme pro vás zařadili do přehledné tabulky. Nejlepší na tom je, že tyto modely si můžete seřadit podle vašich preferencí. Takže pokud je vaší hlavní preferencí například cena, můžete si seřadit modely podle orientační ceny.

NázevVzhledRozlišení (Mpx)VideoInfra přísvitOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Bunaty Mini Full HDfotopast Bunaty Mini Full HD16Ano, 60s940 nm2990Zobrazit v obchodech
ScoutGuard SG520 PROfotopast ScoutGuard SG520 PRO12Ne940 nm2240Zobrazit v obchodech
Solight FP01fotopast Solight FP0116AnoLED Diody1523Zobrazit v obchodech
Bentech 3.0CGfotopast Bentech 3.0CG12Ano940 nm4690Zobrazit v obchodech
Bunaty One Full HDfotopast Bunaty One Full HD12Ano940 nm2660Zobrazit v obchodech
Evolveo StrongVision R1fotopast Evolveo StrongVision R116Ano36 diod1699Zobrazit v obchodech
Bunaty FULL HD GSMfotopast Bunaty FULL HD GSM12Ano940 nm7490Zobrazit v obchodech
LTL ACORN 3310 Afotopast LTL ACORN 3310 A5Ano850 nm2290Zobrazit v obchodech
Bentech TC05fotopast Bentech TC0512Ano940 nm2290Zobrazit v obchodech
ScoutGuard MG983G-30mHDfotopast ScoutGuard MG983G-30mHD30Ano940 nm8490Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů fotopastí.

Jak vybrat fotopast

Abyste byli schopni vybrat ten nejlepší model fotopasti, je nutné se seznámit se všemi důležitými parametry. S těmito parametry se seznámíme v následující části článku. Za prvé musíte pochopit technické specifikace, které výrobci fotopastí rádi prezentují a používají. V této části článku se zaměříme na rozlišení fotoaparátu, PIR čidlo, konektivitu, noční snímání, paměťové úložiště a mnoho dalšího.

Fotopast a rozlišení fotoaparátu

Rozlišení se udává v megapixelech. Megapixely se udávají zkratkou Mpx. Počet megapixelů nám udává výslednou kvalitu snímků pořízených fotoaparátem. Čím vyšší je počet megapixelů, tím lepší je výsledná kvalita snímků zachycených pomocí fotopasti. Rozlišení fotoaparát je prakticky jediným parametrem, který byste měli u fotoaparátu řešit, protože o vše ostatní se stará automatika.

Mnoho výrobců nabízí uživatelům různé rozlišení. To je proto, že v případě vysokého rozlišení se paměťová karta zaplňuje poměrně rychle. Můžete si vybrat modely s rozlišením 5 Mpx a samozřejmě si vyberete i modely s mnohem vyšším rozlišením.

Lze si vybrat i modely, které mají rozlišení větší jak 20 Mpx. Dražší modely fotopastí mohou mít rozlišení v HD nebo dokonce i ve Full HD.

Fotopast a Čidlo PIR

Dalším důležitým parametrem, na který je velmi dobré se zaměřit, je PIR čidlo fotopasti. PIR čidlo je tepelným čidlem, které je schopné zaznamenávat přítomný objekt. Toto čidlo je důležitou součástí fotopasti.

U PIR čidla je důležité se zaměřit hlavně na vzdálenost na jakou dokáže snímač rozpoznat pohyb. Jak dobře bude PIR čidlo schopné snímat záleží i na tom, v jaké výšce bude fotopast umístěna.

Fotopast a konektivita

Nejmodernější fotopasti podporují bezdrátové připojení. Tato vlastnost může být zvláště užitečná, pokud chcete prohlížet zachycené snímky, aniž byste museli vyndávat SD kartu a zapojovat ji například do notebooku.

To vám umožní nechat fotopast úplně nedotčenou a nemusíte na ní ani šáhnout. Tímto způsobem minimalizujete přítomnost v oblasti, kde máte nainstalovanou fotopast.

Zachycené snímky si můžete nechat zasílat pomocí GSM modulu. Ten umí zasílat například zachycené snímky pomocí MMS zpráv nebo emailu. Aby toto fungovalo, musíte si zakoupit předplacenou SIM kartu, kterou umístíte do fotopasti. Pamatujte však, že tato služba je placená a ceník se pohybuje podle sazeb operátora. U některých fotopastí si můžete nastavit limity pro zasílání těchto zpráv, abyste neplatili příliš mnoho. Pamatujte také na to, že v některých oblastech nemusí být dostatečný signál a na těchto místech nelze GSM modul plně využít.

Konektivitu lze také zajistit pomocí Bluetooth, USB portu nebo pomocí Wi-Fi. Vše záleží tedy na vašich preferencích.

S jakou konektivitou se u fotopastí setkáte?

 • GSM Modul
 • USB Port
 • Wi-Fi
 • Bluetooth

Noční snímání u fotopasti

Pokud chcete používat fotopast i v noci, je dobré se zaměřit i na parametr noční snímání. Noční snímání zajišťuje infračervené přisvětlení. Můžete si setkat s těmito typy přisvětlení:

 • Vlnová délka 850 nm – Tato vlnová délka se hodí na snímání zvířat, protože při tomto snímání dochází k začervenání diod, které se dá zachytit lidským okem. Z tohoto důvodu se tato vlnová délka hodí na sledování zvěře. Tato hodnota se spíše hodí na zaznamenání delší vzdálenosti.
 • Vlnová délka 940 nm – Tuto vyšší vlnovou délku není schopno vidět lidské oko. Takže se tato vlnová délka může použít i na ochranu vašeho majetku i v noci a zachytit tak případného zloděje. Na zloděje je tato vlnová délka nejlepší. Při této vlnové délce se dají dělat snímky na vzdálenost do deseti metrů, což je poměrně kratší vzdálenost než u předchozího typu nočního snímání.

Paměťové úložiště

U paměťové karty ve fotopasti máte dvě možnosti paměti: vnitřní paměť nebo SD karta. Výhodou vnitřní paměti je, že nepotřebujete dodatečně dokoupit SD kartu. Nicméně vnitřní paměť nemá tak velkou kapacitu. Karty SD jsou k dispozici v různých velikostech. Také je mnohem pohodlnější prohlížet si snímky tím, že kartu SD vyjmete a zapojíte ji do digitálního fotoaparátu nebo do vašeho počítače.

Doporučujeme raději zvolit externí paměťovou SD kartu. Za prvé, není potřeba přenášet celou fotapast, abyste si zobrazily pořízené snímky. Většinou si můžete i dokoupit další externí paměťovou kartu a jednoduše ji vyměnit za vnitřní kartu nebo pomocí ní rozšířit velikost úložiště.

Externí paměťovou kartu je také možné snadno u fotopasti upgradovat. Kdykoli se rozhodnete pro upgrade, získáte SD kartu s vyšší kapacitou a vyměníte ji.

Ve vlastnostech většiny fotopastí se dočtete, že jsou kompatibilní s různými velikostmi SD karet. Můžete si vybírat z kapacity od 8 GB do 32 GB a někdy narazíte i na větší podporovanou velikost. Některé modely mohou být omezeny na podporu pouze menších karet.

Doporučujeme vám, abyste si vybrali modely, které podporují větší velikosti paměti a rozšířitelnost o další SD karty. Kromě SD karet se můžete setkat i s MMC paměťovými kartami.

Vhodná kapacita paměti závisí na tom, jaké rozlišení má fotoaparát u fotopasti. Záleží také na tom, zda daná fotopast umí i nahrávat video. Pokud ano, pak budete potřebovat o něco větší kapacitu paměti. Chcete-li pořižovat snímky s co nejvyšší kvalitou, pak se poohlédněte po modelech, které disponují velikou kapacitou paměti.

Baterie a výdrž

Fotopasti jsou napájeny bateriemi, protože vzhledem k jejich umístění není jiné napájení možné. Proto je vhodné se zaměřit na výdrž baterie. To je zejména důležité, pokud budete chtít snímat divokou zvěř. Je vhodné omezit lidskou přítomnost na minimum, proto je výdrž baterie velmi důležitým parametrem.

Pokud budete často chodit na místo, kde máte fotopast, divoká zvěř ve vaší oblasti pak může vědět o vaší přitomnosti a následně se této oblasti může vyhýbat.

Takže výdrž baterie je zásadní otázkou. Nejčastěji se používájí lithiové baterie u fotopastí. Fotopasti jsou většinou vybaveny větším počtem baterií. Setkáte se s počtem 6 až 12 baterií. Výdrž baterie se pohybuje podle toho, jakým způsobem budete celý přístroj používat. Pokud budete používat například konektivitu pomocí GSM modulu, tak fotopast vydrží mnohem kratší dobu. Také i použití Wi-Fi nebo Bluetooth bude zkracovat dobu výdrže.

Zorné pole

Zorné pole je také důležitým parametrem u výběru vhodného modelu fotopasti. Zorné pole nám udává, v jakém úhlu může fotopast zachycovat pohyb. Na našem trhu můžete narazit na řadu modelů s rozličnými zornými úhly.

S jakými zornými úhly se můžete u různých modelů fotopastí setkat?

 • Zorný úhel od 43° do 60° – Modely, které jsou schopny pracovat v tomto zorném úhlu, jsou schopny snímat na větší vzdálenosti. Díky tomuto rozsahu dochází k pořizování kvalitnějších snímků.
 • Zorný úhel 100° – Tento zorný úhel je nejlepší na krátké vzdálenosti kolem 5 m. Pokud chcete kvalitní detekci na krátkou vzdálenost, pak volte zorný úhel 100°.

Displej

Displej sice nemusí být nejdůležitějším parametrem, ale pokud si rozhodnete vybrat model s displejem, určitě toho nebudete později litovat. Displej není výbavou u všech fotopastí, ale je užitečnou funkcí, pokud chcete zobrazit zachycené snímky přímo na fotopasti aniž byste museli mít sebou počítač nebo snímky složitě přeposílat.

Díky displeji jednoduše zobrazíte snímky ihned. Displej většinou bývá schován pod voděodolným krytem, takže se nestane, aby se displej poškodil působením externími vlivy.

Vzhled a maskování

Většina modelů fotopastí se ve svém vzhledu zas tolik neliší. Většinou jsou fotopasti vyrobeny tak, aby byly co nejmenší a tudíž byly hůře rozpoznatelné.

Fotopasti mají takový vzhled, aby si jich většina zvěře vůbec nevšimla. Design je většinou maskovací, tudíž se setkáte s barvami jako je hnědá, béžová, zelená nebo šedá. Barvu vybírejte podle toho, kde budete mít fotopast umístěnou.

Natáčení videa

U některých lepších fotopastí máte možnost i pořizovat videa. Pokud chcete lepší kvalitu videa, vybírejte fotopasti, které umějí natáčet videa v rozlišení alespoň 720 pixelů nebo 1080 pixelů. Také myslete na to, že natáčení videí bude vyžadovat vyšší kapacitu úložiště.

Některé přístroje jsou schopny pořizovat videa i se zvukem. Díky tomu můžete zachytit více detailů o sledované zvěři. Pokud se například zvíře dostane mimo dosah objektivu, tak ho i se záznamem zvuku můžete slyšet.

Jak dlouho dokáže fotopast pořizovat video se liší model od modelu. Nejčastěji jsou schopny natáčet od 3 sekund do 300 sekund. U některých modelů si můžete nastavit délku natáčení v nastavení. Pro natáčení videí budete potřebovat větší kapacitu úložiště. Natáčení videí také bude spotřebovávat více energie, takže baterie vydrží méně při natáčení. Pokud plánujete pořizovat i videa, připravte se na to, že budete muset baterie měnit o něco častěji.

Příslušenství a funkce

Fotopasti stejně tak jako jiné elektronické zařízení jsou vybaveny různými funkcemi a příslušenstvím. A v příslušenství nemusí být úplně jednoduché se vyznat, proto se nyní pojďme podívat na nejčastější funkce a příslušenství, se kterými se můžete při výběru setkat. Příslušenství by vám mělo hlavně ulehčit práci s fotopastí. Některé příslušenství se dá později dokoupit samostatně a některé se zase nachází v balení a tudíž ho není potřeba dokupovat.

 • USB port – USB port vám umožňuje stáhnout si pořízené snímky do vašeho počítače nebo jiného zařízení přes USB kabel.
 • Wi-Fi – Díky Wi-Fi můžete posílat fotografie do vašeho mobilu nebo jiných zařázení.
 • Zámek – Zámek umožňuje přichytit a uzamknout fotopast k různým předmětům, například ke stromu a nikdo pak tuto fotopast nemůže ukrást.
 • Bluetooth – Díky funkci Bluetooth se můžete připojit k fotopasti pomocí zařízení, které podporují bluetooth a stáhnout si tak vyfocené fotografie nebo nahraná videa.
 • Funkce pořizování časosběrných snímku – Díky této funkci můžete pohodlně pořizovat časosběrné snímky.
 • Funkce natáčení videí – Některé přístroje nabízejí i funkci pořizování videí.

Cena fotopasti

Cena je jistě také nepopíratelně důležitým parametrem při výběru nové fotopasti. Na trhu se setkáte s řadou výrobců a jejich modelů, které se pohybují v různých cenových hladinách. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé cenové kategorie ať víte, jak si naplánovat váš rozpočet na koupi ideálního modelu fotopasti.

Nejlevnější fotopast s cenovkou do 3 000 Kč

Co můžete očekávat od nejlevnějších modelů s cenou do 3 000 Kč? Tyto modely bývají vybaveny displejem a rozlišením fotoaparátu kolem 5 až 16 Mpx. Tyto modely bývají většinou vybaveny jen základním příslušenstvím a funkcemi. Jejich maskování není tolik dokonalé jako u dražších modelů.

Fotopast s cenou od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Modely s cenovkou od 3 000 Kč do 5 000 Kč mají řádově lepší vybavení a mnohem lepší maskování. Pokud toužíte po dobře vybavené fotopasti za slušnou cenu, zapátrejte v této cenové hladině.

Cena nad 5 000 Kč

Co očekávat od modelů, které stojí více jak 5 000 Kč? V této cenové hladině si můžete zakoupit modely, které jsou vybaveny, lepším rozlišením, lepší pamětí a mnohem lepším maskováním. Lze si v této cenové kategorii vybrat i modely s GSM moduly. S cenou nad 10 000 Kč lze pořídit modely s rychlospouští a jednoduchým ovládáním. Také tyto modely pořizují velice dobré snímky i v noci.

Jak se starat o vaši novou fotopast?

Aby vám vydržela fotopast co nejdéle, je dobré se o ní správně starat. Pro co nejlepší údržbu se podívejte do vašeho návodu k použití, kde najdete nejpřesnější instrukce k tomu, jak se starat o vaši novou fotopast. Nyní si pojďme představit několik pravidel, které byste měli obecně dodržovat. Při správné údržbě by vám měla fotopast vydržet fungovat po dlouhou dobu. Níže uvádíme několik tipů a triků k co nejlepší údržbě vaší nové fotopasti.

 1. Vždy kupujte kvalitní baterie a ujistěte se, že nejsou nijak poškozeny. Při výměně měňte všechny baterie najednou. Fotopast je tak dobrá, jak dobré má baterie. Pokud plánujete fotopast nepoužívat po delší dobu, vždy vyndejte všechny baterie.
 2. Je dobré aktualizovat firmware fotopasti. Někdy mohou mít v sobě chybu a taková chyba se dá odstranit aktualizací firmwaru vaší fotopasti. Vždy aktualizujte fotopast podle oficiálního návodu od výrobce a podle záručních podmínek.
 3. Přenášejte fotopast tak, aby se nepoškodila. Pokud ji nesete v tašce, nenoste ji společně s ostrými předměty a ani s jinými předměty, které by ji mohly poškodit.
 4. Vždy nechejte veškeré příslušenství uschnout pokud se náhodou namočilo. Nikdy nepoužívejte příslušenství, které je vlhké.
 5. Před použitím fotopasti vždy očistěte objektiv tak, aby byl čistý a bylo na něm vše vidět při snímání fotografií nebo videa. Pokud chcete mít snímky v co nejvyšší kvalitě, pak je čistá čočka velmi důležitým faktorem pro pořízení co nejlepší kvality.
 6. Vždy průběžně stahujte všechny pořízené snímky z fotopasti, ať se nestane, že v případě poškození přijdete o všechny své snímky.

Značky fotopastí

Jaké značky fotopastí jsou dostupné na našem trhu? Pojďme si je vyjmenovat, ať víte, se kterými značkami se můžete setkat na našem trhu.

 • Fotopasti BUNATY – Fotopasti značky Bunaty jsou určeny pro český trh. Výrobce tvrdí, ze jsou používány i u Policie ČR. Tyto fotopasti používají snímání o vlnové délce 940 nm.
 • Fotopasti ScoutGuard – ScoutGuard jsou velmi cenově dostupné fotpasti s dobrým poměrem cena / výkon.
 • Fotopasti Bentech – Produkty od značky Bentech jsou také cenově dostupné. Najdete jich na našem trhu celou řadu.
 • Fotopasti Denver – Fotopasti Denver jsou ideální pro sledování a pozorování zvířat. Jsou cenově dostupné s dobrým poměrem cena / výkon.
 • Fotopasti Solight – Fotopasti Solight jsou vhodné pro sledování zvěře a ochraně majetku. Lze ji tak nastražit na zloděje. Model Solight FP01 od této značky se umístil mezi nejlepšími modely v našem srovnání.

Fotopasti a pár slov na závěr

V tomto článku jsme si pověděli o těch nejdůležitějších parametrech, které je vhodné znát k výběru vhodného modelu fotopasti. Fotopast se kromě zachycení zvěře dá použít i na zloděje a jejich zachycení. Zaměřili jsme se na rozlišení, konektivitu, čidlo a mnoho dalšího. Doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli vybrat ten nejlepší model fotopasti. Pokud se vám náš článek líbil, můžete nám zanechat níže kladné hodnocení. Vaší zpětné vazby si velmi vážíme.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat