Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Posilovací lavice

posilovací lavice
Posilovací lavice

Pokud uvažujete, že začnete posilovat v domácím prostředí a máte dostatečný prostor, určitě oceníte praktickou posilovací lavici, která nejen, že vám bude dělat dostatečnou oporu při všech druzích cviků, ale sama o sobě dokáže vaše tělo posílit i bez přítomnosti činek a dalšího příslušenství.

Způsobu, jak posilovací lavici použít je mnoho a každý si jistě najde ten svůj bez ohledu na věk i pohlaví.

Většinou se zákazníci dají rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří ti, pro které se posilování stalo koníčkem, chtějí dosáhnout nárůstu svalové hmoty a síly.

Druhou skupinou jsou pak kromě mladých lidí i lidé středního a staršího věku, jejichž cílem je ať už ze zdravotních nebo estetických důvodů touha po zdravé tělesné schránce bez ochablých svalů, vrstev tuku a bolavých zad.

Více o tom, co je pro koho vhodné si přečtete níže v článku, kde si ukážeme i konkrétní druhy, paramenty, funkce i ceny, ve kterých se posilovací lavice pohybují.

Posilovací lavice: Porovnání 10 nejlepších posilovacích lavic podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších posilovacích lavic. Jak jsme tyto posilovací lavice vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto posilovací lavice jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit posilovací lavice podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší posilovací lavici.

NázevVzhledTyp laviceOrientaèní cena (s DPH)Dostupnost
Hop-Sport HS-1080Posilovací lavice Hop-Sport HS-1080Rovná2190Zobrazit v obchodech
Marbo MH-L115Posilovací lavice Marbo MH-L115Šikmá2999Zobrazit v obchodech
Trinfit Bench FX2Posilovací lavice Trinfit Bench FX2Bench3950Zobrazit v obchodech
Hop-Sport HS-020Posilovací lavice Hop-Sport HS-020Bench3290Zobrazit v obchodech
HMS L 8301Posilovací lavice HMS L 8301Šikmá2170Zobrazit v obchodech
Tunturi UB60 Utility BenchPosilovací lavice Tunturi UB60 Utility BenchBench4890Zobrazit v obchodech
Trex TX-055Posilovací lavice Trex TX-055Tréninková3498Zobrazit v obchodech
Trinfit Vario LX7Posilovací lavice Trinfit Vario LX7Bench6819Zobrazit v obchodech
Trinfit RX20Posilovací lavice Trinfit RX20Bench9219Zobrazit v obchodech
HMS LS7838Posilovací lavice HMS LS7838Bench2588Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení posilovacích lavic od jejich uživatelů.

Jak vybrat posilovací lavici?

Ještě než se začnete poohlížet po konkrétních produktech, je dobré vědět, na co se při výběru zaměřit a na co si dávat pozor.

Jaký jste typ kupujícího?

Jak už bylo řečeno v úvodu. Zákazníci se obvykle řadí do dvou základních skupin.

První skupinou jsou nadšenci, kteří mají posilování jako koníček a chtějí nabrat trochu svalové hmoty. Posilovací stroj domů většinou kupují kvůli ztrátě času při dojíždění do posilovny, či z důvodu cvičení v pohodlí domova kdykoli mají chuť a čas, bez nutnosti čekání na obsazený stroj. Pro tuto skupinu je důležité zvolit sestavu, která obsáhne všechny důležité cviky a svalové partie, umožní cvičení s dostatečnou zátěží a s použitím „volných vah“, tedy činek

Druhou skupinou se stávají (většinou) lidé postaršího věku, kteří nejsou tak nároční na celkovou výbavu a kupují si posilovací lavici spíše pro protažení problematických partií. Jejich volbou bývá většinou universální posilovací věž, případně doplněná obyčejnou polohovací lavičkou umožňující cviky s jednoručními činkami. Obě skupiny zákazníků by neměli opomenout procvičení důležitého „svalového korzetu“ tedy břišních svalů a vzpřimovačů páteře, k čemuž slouží samostatné specializované lavičky.

Jaké otázky si klást před výběrem posilovací lavice?

  • Jaký typ lavice budete potřebovat?
  • Jakou hmotnost zvládne? – uvedeno v popisu i návodu
  • Všestrannost, nastavitelnost a jaké má polstrování a příslušenství?
  • Jaká je cena a vaše možnosti?
  • Jaké cviky chcete provádět?
  • Kolik místa máte k dispozici?
  • Jaká by měla být maximální nosnost lavice?
  • Kolik jste ochotni utratit za posilovací lavici?

Veškeré tyto otázky se vám budeme snažit v tomto článku zodpovědět. Představíme si tedy konkrétní typy posilovacích lavic, základní parametry, na které byste si měli dávat pozor, Funkce i správnou techniku posilování a jako poslední si představíme i cenové kategorie a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Typy posilovacích lavic

Většina produktů má své podkategorie a u posilovacích lavic tomu není jinak. Každá má jiný účel a na každé z nich se i jinak posiluje. Pojďme si tedy představit sedm základních druhů posilovacích lavic.

Když správě určité druh pro váš účel máte z většiny vyhráno, takže doporučujeme tuto kapitolu opravdu prostudovat, než se zaměříte na samotné parametry a funkce.

Bench lavice

Primárně slouží ke cviku bench press, nejrozšířenějšímu a nejznámějšímu cviku na rozvoj hrudníku. V průběhu let se z bench pressu stala doslova kultovní záležitost. Každý chce vědět, kolik zvedne maximálně na bench, kolik v sériích atp. V případě bench lavic s nastavitelnou lavicí (viz obrázek) lze cvičit i tlaky, rozpažky (co se prsních svalů týče) nebo cviky mimo hrudník požadující pouze klasickou nebo nastavitelnou lavici. Bench pressové lavice jsou skvělé pro ty, kteří chtějí vybudovat mohutný a silný hrudník.

Nastavitelné lavice

Disponuje překážkou na zapření nohou, ale sklon opěradla můžete nastavit ve velkém rozpětí do negativní i pozitivní polohy (nad i pod vodorovnou linii). Sloužit může k cvičení celé škály cviků s činkami (především na hruď a ramena, ale i paže) anebo cvikům na břicho.

Šikmé lavice

Šikmá lavice je určena především na posílení břišních svalů. Princip jejího fungování je jednoduchý. Zaklíníte si nohy na vrchní straně a položíte se směrem dolů. Na šikmé lavici můžete aplikovat nejenom pohyb vytáčením, ale i rovným sklápěním, díky čemuž si vytvoříte pomyslné „buchty“ na břiše. Pokud byste použili ještě jednoruční činky, může vám šikmá lavice posloužit také k procvičování prsního svalstva a ramen.

Rovné lavice

S rovnou lavicí se setkáte asi úplně v každé posilovně. Je to nejprostší typ, který lze na trhu najít a s trochou vědomostí na ní lze posílit každý sval, který vás napadne. Jelikož toto zařízení nemá dostatečnou flexibilitu, umožňuje zvýšené svalové záběry, zejména sternokostálné hlavy. Rovné posilovací lavice se zaměřují hlavně na deltoidy a tricepsy, což jsou „nej“ benefity tohoto typu.  Pokud jde o silový trénink, rovná lavička vyhrává mezi svými dvěma konkurenty. Jak již bylo zmíněno výše, aktivuje více svalových skupin stimulujících silný signál do těla na budování síly a svalů.

Scottova lavice

Jde o speciální a jednoúčelovou lavici, která umožňuje izolované a velmi intenzivní posilování bicepsových svalů. Slouží pro jejich rozvoj a dokonalé tvarování. Používá se s jednoručními činkami nebo obouruční činkou. Existují i lavice s vlastním systémem zátěže.

Hyperextenční lavice (hyperextense)

Hyperextenční lavice jsou primárně určeny na posilování zad (široký sval zádový). Nohy jsou při tomto cviku fixovány měkce polstrovaným, většinou nastavitelným adaptérem. Cvičí se buďto s vlastní vahou, pokročilí mohou do rukou uchopit závaží o libovolné hmotnosti.

Cvičení a posilování zádových partií je velice důležité, protože zodpovídají za držení zbytku těla. Slabé či ochablé zádové svaly mohou zapříčinit při větší dlouhodobé námaze nebo vyšší tělesné hmotnosti nepříjemnou bolest.

Multifunkční lavice

Speciální multifunkční lavice mohou být například kombinací kompletní lavice na bench, navíc se scottovou lavicí, částí pro předkopávání a zakopávání a stojanem s kladkou pro přítahy. To je ale pouze příkladový případ. Multifunkční lavice může mít různé podoby a disponovat různými částmi. Podstatné je, že by měla umožňovat praktikování vícero cviků pro různé partie.

Parametry pro výběr posilovací lavice

Když už znáte určité typy posilovacích strojů, které jsou dostupné na trhu, pojďme se zaměřit na konkrétní parametry, na které je třeba si dávat pozor při výběru.

Rozměry a hmotnost lavice

Je jasné, že pro koupi tohoto pomocníka budete potřebovat dostatečný prostor, jelikož se jedná o celkem rozložitou posilovací pomůcku. Rozměry ve složeném stavu pro vás budou zásadní kvůli přepravě na místo určení a rozměry v rozloženém stavu pak pro aktivní používání.

I po rozložení posilovacího stroje byste kolem něj měli mít volný prostor.

Důležitá je také hmotnost, a to především z pohledu podlahového materiálu v místnosti, kde budete mít posilovací lavici umístěnou. Mnohdy je vyšší hmotnost zárukou větší pevnosti a celkové stability stroje. To se mimochodem promítá i do výsledné životnosti posilovacího přístroje. Váha jednotlivých modelů se pohybuje od 5 kilogramů a může přesahovat hranici 160 kilogramů u multifunkčních strojů.

Nosnost lavice

Nosnost je třeba určit na základě vlastní váhy a váhy zátěže, s níž budete pracovat (a pozor, některé části jako třeba nastavitelná opěradla, mohou mít vlastní nosnost, pečlivě čtěte návod a informace o produktu). Zde velmi záleží na tom, k jakému typu cvičení a k jak intenzivnímu tréninku budete lavici používat.

Při cvičení s vlastní vahou je to jednoduché. Pokud chcete používat činky a časem třeba závaží navyšovat a dokupovat, musíte to vzít v potaz už při výběru a myslet dopředu. Nosnost lavic se pohybuje od cca 120 kg (vhodné pro posilování s vlastní vahou nebo lehkou zátěží) až po 400 a více kg (pro intenzivní posilovací trénink).

Montáž lavice

Při výběru byste také měli přemýšlet nad složitostí montáže a především na složitost složení a zpětného rozložení přístroje.

Nastavení stroje

Při výběru dávejte přednost komplexnímu materiálu, který vám umožní pracovat na většině svalových skupin a praktikovat značné množství cvičení. Stále více se objevují posilovací lavice, které jsou vybaveny doplňky umožňujícími zvýšit množství cviků (leg developper na nohy , věž s kladkou na záda a trojhlavé svaly, butterfly na prsní svalstvo , pult na bicepsy…) Nabídka je široká, ale ne všechny doplňky jsou nepostradatelné. Účinné práce dosáhnete i v případě, že nemáte k dispozici všechny doplňky.

Délka záruky posilovací lavice

Délka záruky hraje v hlavní roli v celkové životnosti stroje, protože i podle ní lze určit přibližnou očekávanou kvalitu.

Pohodlí a bezpečnost

S bezpečností to tu není tak složité. Samozřejmě se nepřeceňujte a nezvedejte příliš těžké zátěže, aby nedošlo ke zranění. Dbejte také na přesnost pohybů, zpevněte břišní svaly při každém z nich a příliš nehrbte záda.

Můžete si také prohlédnout názory uživatelů, které vám při výběru toho pravého přístroje pomohou!

Většina posilovacích lavic je lehce polstrovaná a čalouněná. Pozor si dejte na příliš polstrované modely, které nemusí být tolik stabilní, a cvičení na nich může být obtížnější. Z obrázku a popisu většinou tvrdost posilovací lavice nepoznáte, proto je nejlepší před nákupem osobní zkouška.

Rovnou si i vyzkoušejte, jak dobře se lavice ovládá, jak snadno se nastavuje, případně jak fungují nejrůznější doplňky.

Funkce posilovací lavice a k čemu jsou dobré

Když už známe konkrétní typy posilovacích lavic a jste seznámení i s parametry, na které je třeba si dávat pozor, určitě přijde vhod vědět i něco o samotných funkcích a typech použití těchto všestranných pomocníků.

Posilovací lavice: K čemu slouží?

Hubnutí

Pokud chcete cvičit za účelem redukce tělesné hmotnosti, lavice vám může pomoci (sekundárně, protože více svalové hmoty vede k efektivnějšímu spalování tuků), ale primární volbou jsou obvykle jiné pomůcky, např. rotopedy, orbitreky, běžící pásy apod. Tedy především pomůcky pro aerobní trénink.

Zvýšení svalové vytrvalosti

Asi nejpravděpodobnější účel, za kterým si budete chtít posilovací lavici pořídit, že zvýšení svalové hmoty a vytrvalosti. Velmi ovšem záleží na způsobu použití a metodice cvičení. Velmi zjednodušeně a obecně se dá říct, že k rozvoji svalové vytrvalosti vede především cvičení s nižší nebo nízkou zátěží a velkým počtem opakování. Dobrou pomůckou (či doplňkem lavice) mohou být i lehčí činky, různé expandéry apod.

Budování/Udržování svalové hmoty

Pokud už jste zběhlí v posilování vašich svalů a nechcete se tak často trmácet do posilovny, určitě vám za správného používání postačí i posilovací lavice. Platí to však především u některých druhů (bench lavice, scottova lavice apod.). Posilovací lavici oceníte buď jako doplněk, nebo provizorní náhradu návštěv posilovny, např. v době časové tísně. Začátečníkům nebo méně náročným cvičencům může dobře zvolená lavice posloužit i více méně komplexním způsobem. K lavici je pak ale třeba mít odpovídající vybavení a cvičit správným způsobem.

Tvarování určitých partií

Pokud patříte mezi nešťastlivce, kterým se na svém těle nezdá pouze určitá část, kterou chtějí posílit, nebo zredukovat na ní přebytečný tuk, i tak vám lavice může v mnohém pomoci. Například lavice na posilování břicha, hyperextenční lavice či scottova lavice jsou pro tento účel vhodné. Izolují nebo intenzivně zapojují určité partie a věnují jim plnou péči, takže dochází k jejich rozvoji a tvarování.

Posilování jako doplněk jiného sportu

Pokud se věnujete nějakému sportu, ale chcete se i mimo tréninky posouvat kupředu, určitě vám posilovací lavice nabídne všestrannou pomoc. Jak už bylo řečeno výše, této pomocník zastane nepřeberné množství cvičení a tak se hodí jako doplněk ke každému sportu.

Jak správně cvičit?

Každý sval se musí nějaký ten čas opravovat po náročném tréninku. Proto se nevyplácí ke stroji, či k čince přicházet postupem dne, ale je takřka nutnost cvičit řádně, bez podvádění a v sériích. Při posilování dochází k potrhání svalu, uvolňuje se kyselina mléčná a díky ní dochází k nové stavbě svalu.

Cvičení na břišní lavici můžete provádět například ráno a poté až večer. Zatímco na lavici zádové bychom měli po dobrém cvičení den odpočinout.

Pokud vlastníte anebo vlastnit budete multifunkční lavici je pro Vás nejlepší cvičit každý den třeba jen dva svaly a další den zase jiné.

Příslušenství k posilovacím lavicím

Závaží a činky

Bez ohledu na to, jakou lavici hledáte, budete potřebovat nějaké činky a závaží. Pro běžnou potřebu je pár činek vaší nejlevnější a nejlepší sázkou. Lavice se stojanem bude vyžadovat o něco více, budete potřebovat soupravu vzpěračské tyče a závaží a důležitým bodem, který je třeba brát v úvahu, je ujistit se, že délka tyče je dostatečně široká, aby se přizpůsobila šířce stojanu, jinak to nebude kompatibilní.

Kladky

Doplněk rozšiřující varianty cvičení hlavně na multifunkčních lavicích. Díky vhodně zvoleným kladkám namnožíte počet cviků, které můžete praktikovat.

Podložky

Dostupné jsou i podložky přispívající k většímu komfortu při cvičení.

Adaptéry

Rozšiřují počet cviků prováděných na některých univerzálních typech posilovacích lavic.

Posilovací lavice a cena

Jako vždy se v poslední kapitole koukneme na cenové kategorie a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena posilovací lavice do 4 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii naleznete posilovací lavice, které jsou určeny pro rekreační posilování. Můžete určitě počítat s tím, že v této kategorii naleznete třeba lavice šikmé, nebo rovné. Dále je však třeba počítat s menší nosností, která je většinou do 150 kg. Ty nejlevnější posilovací lavice lze koupit již od 700 Kč.

Cena posilovací lavice od 4 000 Kč do 10 000 Kč s DPH

V této kategorii naleznete převážně lavice šikmé, potažmo Bench lavice s pevnou a stabilní konstrukcí, která je schopna unést vyšší zátěž. U takových modelů vám nebudou chybět ani nejrůznější adaptéry, takže si pohodlně procvičíte také nohy. V nabídce samozřejmě nechybí základní multifunkční lavice pro cvičení v podstatě kompletního svalstva.

Cena posilovací lavice nad 10 000 Kč s DPH

Lavice v této cenové kategorii lze považovat za produkty, které jsou určené ke každodennímu posilování. Najdete tu veškeré druhy, které jsou na trhu k dostání. Tyto produkty se ale spíše pořizují do fitness center, kde se počítá s tím, že se posilovací lavice budou používat skoro nepřetržitě.

Posilovací lavice: Posilovací lavice a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou posilovací lavici. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové posilovací lavice pomohli a vy si teď vyberete kvalitní posilovací lavici, která bude přesně podle vašich představ a vydrží vám dlouho a odcvičíte na ní mnoho hodin. Doufáme také, že vás bude tato nová posilovací lavice motivovat k pravidelnému cvičení a nebude na ni jen padat prach či se z ní nestane jen drahý věšák na prádlo.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové posilovací lavice zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé posilovací lavice a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem lavice na posilování. Dozvíte se tam také která posilovací lavice je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat