Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Rotopedy: Test rotopedů a Jak vybrat rotoped

Výběr správného modelu rotopedu pro cvičení je důležité. Pokud si chcete udržet fyzickou kondici i doma, pak je rotoped přesně pro vás. Rotopedy jsou skvělé pro kardio. Posílí vám svaly a spálí přebytečné tuky a zformuje postavu.

Díky vlastnímu rotopedu nemusíte chodit do fitcentra a ani si nemusíte najímat svého osobního trenéra. Dá se říct, že váš vlastní rotoped vám tedy ušetří čas i peníze. Navíc v pohodlí domova máte svoje soukromí.

Také jsem si zakoupil svůj rotoped. A musím říct, že jsem nad hledáním informací o rotopedech strávil celé odpoledne a několik dalších dní. Najít ten perfektní rotoped nebyl lehký úkol. Všude spousta parametrů až mi z toho šla hlava kolem.

Tolik možností, že mě to totálně paralyzovalo.

Rozhodl jsem se tedy pro vás sepsat tento článek, který vám s výběrem pomůže a doporučím vám ty nejlepší modely rotopedů. Najdete tady tak ucelené informace o tom jak vybrat rotoped.

Dal jsem si s tímto článkem hodně práce, tak snad ho oceníte, tak jako bych ho ocenil já při výběru svého rotopedu. Naštěstí můj rotoped neskončil jako věšák, i když měl někdy namále.

Proč není výběr modelu jednoduchý? Jednoduchý výběr není, protože na trhu je mnoho modelů, které mají různé parametry a můžou být určeny i na různé účely použití.

Proto jsem v tomto článku sepsal test rotopedů a vybral pro vás ty nejlepší modely, které rozhodně neskončí jako věšák na prádlo.

Jak tedy vybrat rotoped? Pojďme se na to podívat v následujícím textu. Nedá se to popsat v pár větách. Takže si uvařte kafe (nebo zelený čaj) a jdeme na to!

Projdeme preference, kritéria výběru a důkladně si vysvětlíme, co vše znamená.

Před koupí rotopedu

Před koupí rotopedu je důležité si uvědomit, jaké máte cíle a plány s rotopedem.

Popřemýšlejte nad tím jak často budete rotoped používat. Dost často se stane, že se lidé přecení a zakoupí tak ten nejdražší dostupný model na trhu s různými funkcemi.

A pak u tohoto kola nevyužijí jeho plný potenciál. Takže většina funkcí je nevyužita a přitom by jim stačilo si koupit mnohem levnější model.

Nejlepší rotopedy

V této tabulce jsem pro vás vybral ty nejlepší rotopedy pro tento rok. Můžete si je setřídit podle vašich preferencí.

NázevVzhledNosnost (v kg)Systém brzdMaximální výška pro člověka (v cm)PočítačPočet programůOvládání zátěžeOrientační cena (s DPH)Dostupnost
HOUSEFIT TIRO 100 iTrainRotoped HOUSEFIT TIRO 100 iTrain150Magnetický190Ano, LCD Displej, Bluetooth, Google Mapy12Elektronicky10990Zobrazit v obchodech
Kettler Cycle MRotoped Kettler Cycle M110Magnetický185Ano110Ručně5990Zobrazit v obchodech
HouseFit Tiro 70Rotoped HouseFit Tiro 70150Magnetický190Ano, LCD displej21Elektronicky8390Zobrazit v obchodech
HOUSEFIT TIRO 30Rotoped HOUSEFIT TIRO 30120Magnetický185Ano, LCD Displej1Ručně4990Zobrazit v obchodech
Hop-Sport HS-2070 OnyxRotoped Hop-Sport HS-2070 Onyx120Magnetický180Ne, pouze počítadlo na tužkové baterie0Ručně2998Zobrazit v obchodech
HMS M 0410-iRotoped HMS M 0410-i150MagnetickýBez omezeníAno12Elektronicky6290Zobrazit v obchodech
Kettler Cycle PRotoped Kettler Cycle P130Magnetický200Ano, LCD displej130Elektronicky8990Zobrazit v obchodech
MASTER R06Rotoped MASTER R06120Magnetický190Ne0Ručně4290Zobrazit v obchodech
OLPRAN 7039Rotoped OLPRAN 7039100Magnetický?Ne, pouze počítadlo na tužkové baterie0Ručně2990Zobrazit v obchodech
Hop-Sport HS-010HRotoped Hop-Sport HS-010H120Mechanický?Ne, pouze počítadlo na tužkové baterie0Ručně1448Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů rotopedů.

Rotoped a jeho popis

Dočetli jste to až sem? Super! Pak si asi opravdu chcete zakoupit rotoped. Pojďme si rotoped popsat.

Rotoped je vlastně takové jízdní kolo, akorát bez kol. Rotoped se nikam nepohybuje a šlape se tedy na místě. Zátěž zajistí setrvačník.

První rotoped vznikl již na konci 19. století. Používaly se k cvičení sportovců během zimy.

Rotopedy se liší hlavně v použití odporového systému. Nejčastěji se používají magnetické a elektromagnetické systémy.

Vybíráme rotoped

Výběr vhodného modelu je důležitý. Možná si myslíte, že si stačí jen tak přijít do obchodu a nějaký levný rotoped si koupit.

Ale věřte, že je vhodné si důkladně vybrat ten ideální model, který vám bude vyhovovat. Důležité je to například pro to, aby vás z daného stroje nebolela záda. A protože cvičení je náročné jak psychicky tak fyzicky, je důležité si zvolit vhodný stroj.

Pokud to s rotopedem myslíte vážně, vyplatí se investovat do modelu s více funkcemi. Dále je vhodné myslet na pohodlí a to v nastavitelnosti sedadla a opěrek.

Pokud máte vyšší hmotnost, měli byste si zakoupit kvalitnější rotoped s lepším vybavením aby pro vás jízda byla tak mnohem pohodlnější.

Typy rotopedů

Hlavní a nejzákladnější rozdělení je podle typů konstrukce. Podle toho je můžeme rozdělit na 3 kategorie a to na Vzpřímené rotopedy, Spinningová rotopedy a Ležatá kola.

Vzpřímený rotoped

rotoped

Rotoped vzpřímený je asi nejznámější a nejpoužívanější v domácnostech. Tento typ je levnější než ostatní varianty. Jednoduše se ovládá a tolik vám doma nebude překážet.

Konstrukce vzpřímeného kola je tou nejlepší náhradou za cyklistické kolo.

V tomto článku se hlavně zaměřím na vzpřímené rotopedy.

Na co se hodí tento typ rotopedu?

  • Tvarování postavy
  • Zlepšení fyzické kondice
  • Je vhodný pro začátečníky i pokročilé jezdce

Skládací rotoped

Skládací rotopedy

Skládací rotopedy se hodí do menších místností. Má odlišnou konstrukci od klasického rotopedu. Po použití ho jednoduše složíte a nezabírá vám tolik místa. Tyto skládací rotopedy nejsou ochuzeny o funkce běžných rotopedů.

Spinningové kolo – cyklotrenažér

spinningove kolo

Tato kontrukce spinningového kola je nejpoužívanější ve fitness centrech, ale můžete si ho zakoupit i domů. Hodí se pro pokročilejší uživatele a sportovce. Cvičení na tomto druhu se podobá klasické jízdě na kole. Tento typ je o něco dražší než klasický rotoped.

Na co se hodí tento typ rotopedu?

  • Zvyšuje kondici
  • Zvyšuje vaši výkonnost
  • Vhodný po pokročilejší uživatele

Ležící rotoped

lezici rotoped

Konstrukce ležatého kola není úplně tolik rozšířena. V domácnostech totiž není obvyklá. A to proto, že je zejména určena pro handicapované uživatele. Dále je vhodná tato konstrukce pro uživatele, kteří se chtějí rehabilitovat a zabránit tak ochabnutí svých svalů. Jejich výhodou je, že je lze použít i po zranění a urychlit tak regeneraci. Tyto rotopedy bývají dražší a méně skladné než předchozí typy rotopedů.

Výběr podle použití – kdo na něm bude cvičit?

Důležitým kritériem při výběru je to, kdo bude rotoped používat. Různé modely rotopedů mají totiž různá sedla i řídítka a různou maximální nosnost.

Pokud tedy máte vyšší váhu, myslete také na maximální nosnost rotopedu. Dívejte se u modelů na jejich maximální nosnost. U této nosnosti bývá nějaké rezerva, ale není vhodné rotoped zbytečně přetěžovat. Radši si zakupte rotoped s vyšší nosností.

Při výběru rotopedu pro více lidí si vybírejte nosnost podle nejmohutnějšího člověka v této vaší skupině lidí.

Sedlo u rotopedu

Většina rotopedů má nastavitelné sedlo a to do výšky. Lepší modely rotopedů pak mají nastavení i dopředu směrem k řídítkům. U lepších modelů se také dá nastavit jeho sklon, což může výrazně pomoci pro pohodlnější sezení při vašem cvičení. Pohodlné sezení je při cvičení velice důležité.

Je také důležité myslet na to, kolik měříte (jak vysokou máte postavu). Pokud máte vysokou postavu, je důležité se podívat na maximální nastavení výšky sedla pro daný rotoped.

Jaké je vhodné nastavení sedla? Vhodné nastavení sedla by mělo být takové, že vaše koleno má být ve spodní poloze před propnutím.

Nezapomínejte také myslet na kvalitu sedla. Budete cvičit několik desítek minut a počítejte s tím, že se na sedlu zpotíte. Je důležité tedy vybrat rotoped se sedlem z kvalitního a pohodlného materiálu.

Sedadlo rotopedu je nejčastěji vyrobeno z gelového materiálu. Jejich kvalita se může lišit model od modelu.

Řídítka u rotopedu

Řidítka u rotopedu by měla být též vhodně nastavitelná. Díky jejich vhodnému nastavení vás nebudou bolet záda nebo krční svaly. Většina levných modelů má základní nastavení řidítek (lze je přitáhnout k sobě a od sebe). Řídítka by vám při cvičení neměla klouzat.

Je vhodné si nastavit řídítka tak, abyste měli vhodnou oporu a cítili ji. Také je nastavte tak, abyste při cvičení nehrbili záda. Při vhodném nastavení zabráníte zvyšování napětí u vašich krčních svalů.

Rám u rotopedu

Pro pohodlné cvičení je také důležití rám včetně jeho konstrukce. Konstrukce rámu souvisí s maximální nosností u rotopedu.

Lepší a masivnější konstrukce nám tedy zajistí vyšší maximální nosnost než u modelů s méně masivní konstrukcí.

Rám rotopedu nám též ovlivňuje jeho design. Je vhodné vybírat rotoped s dostatečně ergonomickou konstrukcí a tom vám zaručí, že vás trénink bude bavit. Což je velice důležité pro tvorbu vašich cvičících návyků.

Systém brzd

Každý rotoped má typ brzdného systému. Brzdný systém nám tvoří zátěž pro cvičení. Brzdný systém brzdí vaše šlapání a tím vytváří odpor a to dělá šlapání náročnějším.

Mechanické brzdy

Mechanické brzdy jsou nejlevnějším systémem. Setkáte se s ním u nejlevnějších modelů. Jejich nevýhodou je vyšší hlučnost a menší účinnost.

U většiny modelů se však již setkáte s magnetickým systémem.

Magnetický systém

S magnetickými rotopedy se setkáte nejčastěji. Je to jeden z nejlevnějších a nejpoužívanějších systémů brzd u dostupných rotopedů. Nabízí tak dobrý poměr cena / výkon. Je také tichý.

Indukční systém

Indukční systém brzd u rotopedů je nejvyspělejším systémem brzd u rotopedů. Jeho hlavní výhodou je vysoká životnost, maximální účinnost a velice tichý chod. Nicméně tento systém má vyšší cenu a setkáte se s ním tak u nejvyspělejších modelů rotopedu.

Hmotnost zátěžového kola

Hmotnost zátěžového kola je důležitá pro maximální účinnost a stabilitu rotopedu. Čím je jeho hmotnost vyšší, tím je pro vás i tréning namáhavější. Jeho hmotnost je většinou od čtyř do deseti kilogramů. (4 – 10 kg)

Pedály

Pedály u rotopedu by měly být kvalitní a pohodlné. Pedály bývají většinou plastové.

Nastavení zátěže

S nastavení zátěže se setkáte doopravdy u každého modelu.

K dispozici jsou u rotopedů 2 typy nastavení zátěže a to:

  • Mechanické nastavení zátěže – otáčíte ručně kolečkem a tím si sami nastavujete zátěž
  • Elektronické nastavení zátěže – u elektronického nastavení si předem můžete navolit simulaci trasy a zátěže a ta se vám během cvičení sama přizpůsobuje

Pokud chcete větší komfort při vašem cvičení, pak volte elektronické nastavení zátěže.

Měření a další funkce rotopedu

Spousta moderních a nejlepších rotopedů vám toho umožní mnohonásobně více než jen běžné ježdění.

Lepší modely vám pomohou vaše cvičení lépe zorganizovat. Některé modely mají dokonce k dispozici vytvoření zpětné vazby a uložení vašich údajů o jízdách do vašeho počítače.

Každý rotoped vám bude sledovat vaši tepovou frekvenci. U levných modelů se setkáte s měřičem na tužkové baterie. U dražších modelů budete mít elektronickou obrazovku, která je napájena z elektrické sítě.

Dále také lepší modely mají počítač, který může ukládat dobré informace o vašem tréningu. Tudíž máte dokonalý přehled o tom, kolik jste kdy jeli a budete znát svůj progres.

Dostupné značky rotopedů

Některé značky mohou být zárukou kvalitního provedení. Proto si pojďme představit jednotlivé výrobce a značky. Vyjmenujeme si asi 5 nejznámějších a nejdostupnějších značek – Kettler, HouseFit, Hop-Sport, Olpran a inSPORTline.

Rotopedy Kettler

Německá firma Heinz Kettler GmbH se zabývá výrobou širokého sortimentu pro volný čas a prodává je pod značkou Kettler. Vyrábí fitness přístroje, zahradní nábytek, jízdní kola i rotopedy. Byla založena v roce 1949 v Německu. Zaměstnává více jak 1700 zaměstnanců. Prodává po celém světě včetně Česka. Mnoho zákazníků má důvěru ve značku Kettler a vyzdvihují její kvality.

Firma Kettner dodává na český trh desítky dostupných modelů. Mnoha z nich získává dobré hodnocení.

HouseFit

Od firmy HouseFit se prodává značný sortiment fitness nástrojů a přístrojů včetně rotopedů. Firma HouseFit byla založena koncem 70. let 20. století. Firma Housefit nabízí mnoho dostupných rotopedů jak pro amatéry tak i pokročilé uživatele a sportovce.

Hop-Sport

Od značky Hop-Sport zakoupíte mnoho rotopedů s dobrým poměrem cena / výkon. Zakoupíte od tété značky mechanické i magnetické přístroje. Uživatelé hodnotí výrobky této značky většinou jako velmi dobré.

Rotoped Olpran

Česká firma Olpran z Olomouce byla založena v roce 1991. Olpran je známá česká značka a zabývá se i prodejem rotopedů, které mají dobrý poměr cena / výkon. Tato česká firma se postupně rozšířila i na další trhy a má tak úspěch.

Rotopedy inSPORTline

Značka inSPORTline je asi nejznámější v ČR. Je známá jako prodejce různého fitness náčiní včetně rotopedů. Jedná se o českou firmu. Její kořeny sahají do roku 1995. Na trhu najdete od této firmy desítky modelů se skvělým hodnocením.

Jak k vám rotoped doputuje až domů?

Pokud si rotoped objednáte v e-shopu, tak vám ho domů doručí doručovatel (Česká pošta, DHL, PPL atd.) Rotoped vám většinou přijde zabalen v krabici. Poté si ho budete muset sami složit. Udělejte to podle návodu dodaného výrobcem. Vše pečlivě smontujte dohromady než začnete cvičit na rotopedu.

Teď už vám zbývá si jen vytvořit plán a vytvořit si tak návyk na cvičení.

Jak cvičit na rotopedu

Pokud máte již objednaný rotoped a je dobře smontovaný, pak přichází na řadu cvičení. A je důležité začít cvičit správně.

Ještě před zahájením cvičení je důležité si rotoped správně nastavit a přizpůsobit tak vaší postavě.

Před cvičením je vhodné udělat rozcvičku pro zahřátí vašeho těla.

Pro vhodné cvičení je velice důležitá správná tepová frekvence. Díky správné tepové frekvenci budete lépe spalovat tuky.

Více důkladnějších informací o tom, jak cvičit na rotopedu, najdete zde.

Závěrem

Děkuji vám za přečtení celého článku. Snad jsem vám k výběru vhodného rotopedu pomohl pomocí mého článku.

Pamatujte, že pro vhodný výběr rotopedu je nutné myslet na to, kdo bude rotoped používat, na jeho váhu a proporce.

Důležité je u cvičení vytrvat. Jelikož je náš mozek naučen na okamžité odměny, bude pro vás začít cvičit náročné. Je důležité si vytvořit si návyk na cvičení. Postupně si na to zvyknete a cvičení na rotopedu se tak pro vás stane rutinou. Odměnou pro vás pak bude zlepšená kondice, posílení svalů a zlepšení nálady díky vyplavení endorfinů po cvičení.

Pokud pracujete hlavně hlavou, pak je nezbytné cvičit, protože cvičení je pak formou relaxace pro vaší mysl i tělo.

Cvičení na rotopedu je jednoduché a efektivní. Nemusíte nikam chodit a můžete cvičit a trénovat i když je venku zima nebo prší.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat