Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Ústní sprchy

Obsah článku Ukaž

 

 

Pokud dbáte na své zdraví, ale i vzhled, určitě byste měli svoji pozornost upřít na ústní sprchy. V rámci péče o tělo je totiž důležitá i pravidelná a pečlivá dentální hygiena. S ní vám mohou pomoci zmíněné ústní sprchy, se kterými posunete péči o své zuby na úplně jinou úroveň. Správně vyčištěné zuby vás odmění nejen tím, že se vyhnete nepříjemné návštěvě zubaře, ale i krásným úsměvem, za který by se nemusela stydět ani filmová hvězda. Ústní sprchy můžete nalézt také pod názvem zubní irigátory.

Používat je přitom může prakticky každý, kdo se rozhodne začít brát dentální hygienu opravdu vážně. Velká část lidí neví, že při čistění není důležité zaměřit se na samotnou plochu zubu, ale naopak na mezizubní prostory. Právě zde se nejčastěji tvoří kazy, ale i nepříjemné záněty, které mohou při dlouhodobém zanedbání vést i k vážnějším problémům. Ústní sprchy nabízí efektivní způsob, jak čistit mezizubní a méně dostupné prostory – využít je lze i pro čištění zubů s rovnátky, můstky, zubními korunkami či různými implantáty.

Ideální jsou navíc i pro osoby, které jsou náchylné na citlivé dásně a zuby. Naopak s jejich pomocí můžete dosáhnout posílení a lepší ochrany dásní, které budou více prokrvené a tím i zdravější – jednoduše tak můžete předcházet různým onemocněním, včetně nepříjemné paradontózy. V podstatě se tedy jedná o jeden z mála způsobů, jak můžete sami doma zlepšit stav svého chrupu, aniž byste museli utrácet desetitisíce u zubaře.

Abyste toho však mohli docílit, budete k tomu nejprve potřebovat opravdu kvalitní ústní sprchu, jejíž výběr nemusí být zrovna jednoduchý. Právě proto se níže podíváme na důležité faktory a parametry, na které byste měli brát ohled při koupi své nové ústní sprchy.

Ústní sprchy: Porovnání 10 ústních sprch podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších ústních sprch. Jak jsme tyto ústní sprchy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Ústní sprchy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit ústní sprchy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší ústní sprchu.

NázevVzhledTypObjem nádržky (ml)NapájeníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Nevadent Aku NMD 3.7 B4Ústní sprchy Nevadent Aku NMD 3.7 B4Bez stanice130Akumulátor599Zobrazit v obchodech
Waterpik Ultra WP100EÚstní sprchy Waterpik Ultra WP100ESe stanicí600Síťové1699Zobrazit v obchodech
TrueLife AquaFloss CompactÚstní sprchy TrueLife AquaFloss CompactCestovní150Indukční899Zobrazit v obchodech
TrueLife AquaFloss StationÚstní sprchy TrueLife AquaFloss StationStolní600Síťové999Zobrazit v obchodech
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Ústní sprchy Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331Cestovní15Akumulátor999Zobrazit v obchodech
Philips Sonicare 3000 HX3806/31Ústní sprchy Philips Sonicare 3000 HX3806/31Bez stanice250Akumulátor2249Zobrazit v obchodech
Waterpik Aquarius Professional WP660Ústní sprchy Waterpik Aquarius Professional WP660Se stanicí600Síťové2299Zobrazit v obchodech
Sencor SOI 1102TQÚstní sprchy Sencor SOI 1102TQCestovní150Akumulátor799Zobrazit v obchodech
Oral-B Oxyjet MD20Ústní sprchy Oral-B Oxyjet MD20Bez stanice600Síťové1690Zobrazit v obchodech
Panasonic EW1511W503Ústní sprchy Panasonic EW1511W503Bez stanice200Akumulátor2054Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení ústních sprch od jejich uživatelů.

Nejlepší ústní sprchy podle Heureky

 

Jak vybrat ústní sprchu?

I když o ústních sprchách není tolik slyšet podobně jako třeba o elektrických kartáčcích, jsou stále důležitou součástí výbavy každého, kdo chce svému chrupu dopřát maximální možnou péči. Ve své podstatě jde o určitou formu investice do budoucna. Účty od zubařů nejsou zrovna nízké a u závažnějších problémů či chronických onemocnění se mohou vyšplhat i na opravdu vysoké částky, které pokryje jen málokterý rodinný rozpočet.

Proto se vyplatí vsadit i na ústní sprchu, která dokáže předcházet většině onemocnění zubů i dásní. Jejím úkolem je čistit mezizubní prostory a zároveň stimulovat dásně tak, aby byly zdravé. Ve zkratce se jedná o určitý typ elektrického přístroje, který skrze nástavec s tryskou vystřikuje proud vody pod určitým tlakem. S jeho pomocí je následně možné čistit méně dostupná místa uvnitř úst, dočišťovat zuby, nebo dokonce masírovat dásně – záleží na tom, jaké typy režimů disponuje vámi vybraná ústní sprcha.

Pro dokonalé vyčištění stačí použít ústní sprchu pouze jedenkrát denně po dobu několika minut. Obecně je doporučováno, aby ústní sprchu používaly pouze děti od 6 let věku – dřívější používání tudíž není vhodné. Jinými omezeními však ústní sprchy nedisponují, a proto lze říci, že jsou určené téměř pro každého, komu záleží na tom, aby byl jeho chrup zdravý.

Výhody ústní sprchy

Ústní sprchy s sebou nesou řadu výhod, které vám klasické kartáčky či zubní nitě nedokážou nabídnout. Právě proto jsou tyto elektrické přístroje čím dál tím častěji doporučovány i předními zubními lékaři.

  • účinnější než klasické mezizubní kartáčky či zubní nitě,
  • rychlejší a efektivnější způsob čištění zubů,
  • šetrnější k dásním i zubům samotným,
  • předchází zánětům a závažným onemocněním zubů i dásní,
  • vhodné pro čištění zubů s rovnátky, můstky či implantáty,
  • snadnější čištění pro osoby s omezeným pohybem,
  • předchází nebo zpomaluje projevy paradontózy.

Podle čeho se vyplatí ústní sprchu vybírat?

Na trhu samozřejmě naleznete tisíce ústních sprch s různými funkcemi a parametry, které však nemusí vyhovovat všem. Pokud máte zdravé zuby a pouze chcete zvýšit úroveň své dentální hygieny, bude pro vás zbytečné investovat do drahé ústní sprchy, která je určená zejména pro osoby s problémovým chrupem. Jestliže si nevíte rady, jak vybrat ústní sprchu přímo vám na míru, měli byste si nejprve stanovit klíčové body, proč sprchu vůbec potřebujete.

Před nákupem ústní sprchy si zkuste odpovědět na tyto otázky:

  • Proč si chci ústní sprchu pořídit?
  • Kolik do ní mohu investovat?
  • Mám nějaké zdravotní potíže?
  • S čím konkrétně by mi měla ústní sprcha pomoci?
  • Co od ústní sprchy očekávám?
  • Jak často ji chci využívat?
  • Jaké funkce by měla má nová ústní sprcha nabízet?
  • Chci ústní sprchu používat pouze doma, nebo i na cestách?

Všechny tyto otázky vám výrazně ulehčí rozhodování o nákupu vaší nové ústní sprchy, která se pro vás stane nedocenitelným pomocníkem při každodenním čištění zubů. Když už víte, o jakou ústní sprchu máte zhruba zájem, můžete porovnat i jednotlivé modely, které splňují vámi zvolené požadavky.

Druhy ústních sprch

Ústní sprchy lze rozdělit hned do několika skupin, které se od sebe liší svojí výkonností, ale i třeba vybaveností a příslušenstvím. Jednoduše můžete investovat do přístroje, který doopravdy využijete a nebude se vám jen tak povalovat někde v koupelně. Zároveň ale můžete i ušetřit, jelikož nebudete zbytečně vyhazovat peníze za předražené modely ústních sprch, které ve skutečnosti ani nepotřebujete.

Stolní ústní sprchy

Nejvyužívanějším druhem jsou stolní ústní sprchy, které ve většině případů nabízí více funkcí a jsou také výkonnější. Pravděpodobně největší výhodou je nepochybně velikost nádržky, díky čemuž bude ústní sprcha připravená k použití, aniž byste museli pokaždé doplňovat vodu. Stolní ústní sprchy jsou pohodlnější alternativou, kterou oceníte v případě, že chcete po ránu ušetřit alespoň trochu času.

Tento druh ústních sprch je vyráběn především se síťovým napájením, kdy je napájecí stanice zapojena do sítě. Rozměry takové stanice nejsou zrovna nejmenší, a proto je potřeba se připravit na to, že vám stolní ústní sprcha zabere poměrně hodně prostoru. Na druhou stranu, ale můžete počítat s tím, že budete mít veškeré vybavení po ruce a můžete využít i zcela jedinečných funkcí, které jiné druhy téměř nenabízí. Existují i stolní sprchy s akumulátorem, které můžete jednoduše nabýt skrze malou nabíjecí stanici – takové modely jsou však opatřeny méně objemnou nádržkou. Skladnější verzí stolní akumulátorové ústní sprchy je například model Concept Perfect Smile.

Výhody

  • velká nabídka funkcí,
  • vysoký tlak i výkon,
  • příslušenství navíc,
  • velký objem nádržky.

Nevýhody

  • zabírá více prostoru,
  • většinou pouze napájení ze sítě,
  • vyšší pořizovací cena.

Ústní centra

Velmi oblíbená jsou také ústní centra, se kterými můžete rychle a jednoduše vyčistit svůj chrup. Ústní centra se nějak zvlášť neliší od stolních ústních sprch. I v tomto případě je stanice připojená do elektrické sítě, díky čemuž můžete jednoduše ústní sprchu nabít. Rozdíl je však ve výbavě, kdy nemáte k dispozici pouze ústní sprchu, ale i elektrický kartáček. Samozřejmostí jsou i náhradní hlavice, trysky či jednosvazkové kartáčky pro dočištění některých míst. Při koupi opravdu kvalitního ústního centra můžete počítat i s dalším vybavením, se kterým pro vás bude čištění zase o něco jednodušší.

Rozdílné mohou být i rozměry samotného ústního centra, která vám nejspíše zabere mnohem více místa, než kdybyste si koupili klasickou stolní ústní sprchu. Pokud tedy vlastníte menší koupelnu, určitě popřemýšlejte nad tím, zda máte dostatek prostoru pro umístění ústního centra. V ruku v ruce s vyšším komfortem a širší nabídkou funkcí jde samozřejmě i cena, která je v porovnání s ostatními druhy ústních sprch výrazně vyšší.

Výhody

  • multifunkční přístroj,
  • více pomůcek na jednom místě,
  • profesionální péče o chrup,
  • široká škála funkcí.

Nevýhody

  • zabírá více prostoru,
  • nejdražší varianta.

Cestovní ústní sprchy

Pokud dbáte především na praktičnost, bude pro vás vhodnější cestovní verze ústní sprchy, která funguje na principu akumulátoru. K provozu ústní sprchy vám postačí plně nabitá baterie (akumulátor) – už si nemusíte lámat hlavu s tím, zda máte zrovna přístup k připojení do elektrické sítě. Tento druh ústních sprch je navíc velmi skladný, díky čemuž se vám vejde i do běžného zavazadla, ale i třeba kabelky. Perfektně vyčištění zubů si tak můžete dopřát už i na cestách.

Mezi oblíbené produkty v této kategorii se řadí například ústní sprcha Truelife Aquafloss Lite, která nabízí uživateli bezproblémový provoz až 14 dní, a to na jedno pouhé nabití. V praxi tedy nemusíte například na dovolené řešit, jestli najdete místo, kde si můžete ústní sprchu nabít. U tohoto druhu sprchy je třeba počítat s tím, že disponuje velmi malou nádržkou, a proto je ji nutné doplňovat mnohem častěji než třeba stolní ústní sprchu. Mezi kvalitní a oblíbené modely cestovních sprch se řadí například Philips Sonicare HX3806/31 či Sencor SOI 1100SL.

Výhody

  • skladné,
  • vhodné na cesty,
  • dlouhá výdrž akumulátoru,
  • rychlé a jednoduché použití.

Nevýhody

  • méně funkcí,
  • menší objem nádobky.

Ústní sprchy pro připojení k vodovodní baterii

Posledním a méně častým druhem jsou ústní sprchy, které můžete připojit k vodovodní baterii. Všechny modely jsou opatřeny speciální přípojkou, kterou jednoduše během chvilky připevníte na vodovodní baterii a poté si už jen sami nastavujete sílu proudu pomocí přepínače. Počítejte však s tím, že tlak produkovaný běžnou vodovodní baterií ani zdaleka nedosáhne takové hodnoty jako ten u stolních či cestovních ústních sprch.

Tuto alternativu ocení lidé, kteří nechtějí utrácet a ani si nejsou jistí, zda pro ně bude ústní sprcha vhodným řešením. Za poměrně nízké náklady tak můžete vyzkoušet, jestli má ústní sprcha na váš chrup požadovaný efekt. A až poté můžete přistoupit ke koupi dražších modelů a druhů, které vám nabídnou více funkcí a také vyšší výkon.

Výhody

  • nízká pořizovací cena,
  • jednoduché a rychlé použití,
  • skladná,
  • vhodná pro nové uživatele.

Nevýhody

  • nízký výkon a tlak,
  • nevyčistí zuby tak efektivně jako jiné druhy ústních sprch.

Elektrický kartáček se zabudovanou ústní sprchou

Kromě komplexních ústních center můžete narazit i na elektrický kartáček se zabudovanou ústní sprchou. V tomto případě je třeba rozlišovat mezi tím, zda se jedná pouze o doplňkovou funkci, se kterou nedosáhnete kompletního vyčištění mezizubních prostor, nebo jestli je opravdu součástí kartáčku ústní sprcha.

Většina značek aktuálně nabízí sonické elektrické kartáčky, které dokážou vypouštět slabí proud vody či mikrobublinky, které částečně očistí linii dásní či mezizubní prostory. Taková zařízení se však v žádném případě nemohou rovnat klasickým ústním sprchám. Prozatím jediným výrobcem elektrického kartáčku s ústní sprchou je společnost Waterpik a její model Sonic-Fusion 2.0.

Při jeho používání se můžete rozhodnout, zda budete zuby čistit klasickým kartáčkem, nebo jestli v danou chvíli využijete ústní sprchu. Samotný kartáček je připojený prostřednictvím hadičky k napájení stanici s nádržkou na vodu. Ovládání je navíc umístěno přímo na rukojeti, což je mnohem pohodlnější, a hlavně rychlejší než klasické přepínání na stanici.

Výhody

  • dvě zařízení v jednom,
  • kompletní a zároveň efektivní čištění,
  • jednoduché používání.

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena,
  • čištění nemusí být tak přesné jako se speciálními tryskami.

Důležité parametry pro výběr ústní sprchy

Při výběru opravdu kvalitní ústní sprchy se budete muset zaměřit hned na několik důležitých faktorů, podle kterých zjistíte, zda je daný produkt pro vás vhodný, nebo naopak. V současnosti můžete narazit na stovky parametrů, funkcí a dalších vychytávek, které ústní sprchy nabízí, a proto se podíváme podrobně jen na ty nejdůležitější. Pojďme na to.

Typ trysek

Jedním z nejdůležitějších komponentů každé ústní sprchy je nepochybně tryska, se kterou můžete zuby čistit. Trysky však mohou být vyráběny v různých provedeních, díky čemuž s nimi lze čistit nejen zuby, ale i například jazyk. Důležité je především to, aby byla tryska vyrobená z dostatečně odolného materiálu, díky čemuž bude schopná vydržet tlak, který na ni bude vytvářet proud vody.

V souvislosti s tím si dopředu ověřte, zda jsou vámi vybrané trysky vhodné k typu zařízení, které vlastníte – ne všechny trysky jsou vhodné k použití u jakéhokoliv zařízení. Jedna tryska by měla v průměru vydržet 6 měsíců, jelikož je ale třeba dbát i na hygienu, je doporučováno trysku měnit každé 3 měsíce. Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému hledání správného typu trysek, informujte se ještě před koupí vámi vybrané ústní sprchy o dostupnosti náhradní trysky.

Trysky běžně můžete dělit na více typů, které se hodí k jiné technice čištění. Větší výběr trysek lze očekávat zejména u dražších modelů, které zároveň disponují i širší škálou funkcí a režimů. Speciální trysky jsou však výrazně dražší než ty běžné – za opravdu kvalitní trysky zaplatíte částky v řádu stovek korun, přičemž se cena liší i podle značky.

Běžná tryska

Úplným základem jsou běžné trysky, se kterými poměrně efektivně vyčistíte většinu méně dostupných prostor uvnitř úst. Zároveň se jedná i o nejlevnější typ trysek, jehož cena se pohybuje okolo 100 až 300 Kč. Pokud nemáte žádné speciální požadavky na čištění, vystačíte si pouze s běžnou tryskou.

Tryska pro čištění rovnátek

Jedná se o trysku, která je navržená tak, aby s její pomocí bylo možné efektivně čistit zuby s fixními rovnátky. Ty jsou náchylné k usazování plaku na méně dostupných místech, kde se mohou v průběhu času začít tvořit záněty či dokonce kazy. Velmi častá je však i tvorba nevzhledných skvrn, jejichž odstranění je následně opravdu nákladné. Právě proto je lepší a zároveň levnější prevence.

Ortodontická tryska

Vypadá podobně jako tryska na čištění rovnátek, přičemž nabízí přesnější a jednodušší čištění špatně dostupných prostor. Vhodná je pro čistění již zmíněných fixních rovnátek, můstků a dalších implantátů.

Tryska na čištění jazyka

Na jazyku se usazuje celá řada bakterií a virů, které mohou v průběhu času začít působit problémy a projevovat se i na vašem zdraví. Proto je třeba věnovat při čištění alespoň trochu prostoru i jazyku, který lze snadno vyčistit pomocí trysky na čistění jazyka – tou však disponuje jen málokterá ústní sprcha.

Tryska pro masáž dásní

Často vyhledávaným typem trysky je ta pro masáž dásní, která se hodí jak pro osoby, které již mají nějaké problémy s dásněmi, tak i pro osoby se zcela zdravým chrupem. Jedině tak můžete předcházet celé řadě onemocnění a pomáhat dásním, aby byly neustále správně prokrvené. Tryska má většinou podobu kartáčku, s jehož pomocí lze jemně masírovat dásně.

Restorative tryska

Slouží k obnovení zanedbaného chrupu, který je třeba zbavit usazeného zubního plaku a nedokonalostí, které se začaly objevovat během let špatného čistění zubů. V porovnání s běžnou tryskou je možné zuby vyčistit mnohem rychleji a zároveň efektivněji – v praxi by tedy neměl u dásní ani v mezizubních prostorech zůstat žádný plak.

Tryska pro výplach nosu

Lidé s neprůchodnými dutinami či alergici určitě ocení trysku pro výplach nosu, se kterou je tato poměrně nepříjemná činnost mnohem jednodušší. Samotný výplach je také výrazně rychlejší a přesnější než při použití konvičky pro výplach či jiných pomůcek.

Periodontální tryska

Je speciálně upravená tryska, díky které se můžete dostat přímo k periodontálnímu váčku neboli chobotu a jednoduše ho vyčistit. Lze tak předcházet nepříjemným zánětům či dokonce ztrátě zubů.

Tryska pro čištění linie dásní

Pro zdravé zuby jsou důležité zejména správně opečovávané dásně. Proto většina ústních sprch disponuje tryskou pro čištění linie dásní, kterou nemusí bát vždy jednoduché dočistit klasickým kartáčkem. S tímto typem trysky je možné odstranit až 99,9 % veškerého plaku.

Tvar a ergonomie rukojeti

Při výběru ústní sprchy je důležitý i tvar a ergonomie rukojeti, za kterou budete zařízení držet. Je třeba počítat s tím, že vám čištění může zabrat i několik minut, a proto by pro vás mělo být držení ústní sprchy pohodlné. V ideálním případě by měla dobře padnout do ruky, tak abyste s ní mohli jednoduše manipulovat – vhodná je i pogumovaná rukojeť, díky čemuž vám nebude prokluzovat a zamezíte nechtěnému pádu. V souvislosti s tím se informujte o tom, zda je možné s tryskou či rukojetí, jakkoliv pootočit – manipulace a míření s tryskou pro vás bude mnohem snazší. Zaměřte se i na to, kde jsou umístěny ovládací prvky. Mnohem pohodlnější je, pokud můžete sprchu ovládat přímo na rukojeti – velká část modelů má však i přesto ovládání umístěné na stanici.

Dostupné režimy

Ústní sprchy dokážou svým uživatelům nabídnout širokou škálu funkcí a režimů, se kterými lze vyčistit i ty nejméně dostupná místa v dutině ústní. Právě podle nabídky režimů můžete vybírat svoji první ústní sprchu. Výhodnější jsou samozřejmě multifunkční ústní sprchy, které lze využít různými způsoby. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, nemusíte zbytečně investovat do ústních sprch s funkcemi, které při běžném čištění ani nevyužijete.

Obvykle se můžete u klasických ústních sprch setkat se 3 režimy, které jsou zároveň i pomyslným základem. Většinou se od sebe liší intenzitou a tlakem vody, kterou lze používat pro čištění. Setkat se můžete například s režimem pro citlivé zuby, klasické čištění, masáž dásní či opravdu pečlivé čištění. U lepších modelů si můžete vybrat i režim, kdy úroveň intenzity a tlak vody korigujete dle svého. Výjimkou nejsou ani modely, které nabízí 5, nebo dokonce 10 režimů – zde se vyplatí zvážit, které režimy opravdu potřebujete.

Tlak vody při čištění

Kvalita čištění se samozřejmě odvíjí od tlaku vody a proudu, se kterým budete mezizubní prostory čistit. I zde platí pravidlo, čím více, tím lépe – pozor si dejte v případě, že disponujete citlivými dásněmi, mohli byste tím napáchat více škody nežli užitku. Pokud si nejste jistí, jaký typ vody je ideální, a zda vám nemůže, jakkoliv ublížit, nebojte se obrátit na vašeho zubního lékaře, který vám s výběrem správné ústní sprchy určitě poradí.

V tom nejlepším případě by ústní sprcha měla disponovat určitým rozmezím, ve kterém si můžete sami nastavit tlak, který chcete v danou chvíli pro čištění použít. Běžně se setkáte s označením PSI, kdy je tlak vyjádřen v librách síly na jeden čtverečný palec, ale i v klasických barech. Problém může být v tom, že každý výrobce udává tento údaj s jiným označením, a proto se nejspíše neobejdete bez převodníku na jiné jednotky. Pro čištění je ideální hodnota 3,9 baru. Naopak citlivé dásně snesou maximálně tlak okolo 2 barů. Obecně nejvyšší tlak můžete očekávat od ústních sprch nabíjených ze sítě.

  • Síťové napájení – tlak od 3 do 10 barů,
  • Akumulátorové napájení – tlak od 0,6 do 8 barů,
  • Tužková baterie – tlak od 3 do 5 barů.

Objem nádržky

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru ústní sprchy je nepochybně objem nádržky. Dopředu se vyplatí myslet na to, jak často chcete ústní sprchu používat a také, zda ji s sebou budete brát na cesty. Největší nádržkou zpravidla disponují stolní ústní sprchy, do kterých není třeba doplňovat tekutinu po každém čištění. Naopak u ústních sprch, které můžete připojit přímo na vodovodní baterii, nemusíte objem nádržky řešit, jelikož přívod vody máte prakticky neomezený. Nejmenší objem nabízí cestovní ústní sprchy, které jsou uzpůsobeny k tomu, aby při cestování zabraly co nejméně místa. Objem nádržky se u nich v průměru pohybuje okolo 100 až 230 mililitrů, což vám vystačí zhruba na minutu čištění.

Pokud se chystáte ústní sprchu využívat převážně doma, vyplatí se investovat do stolní stanice, u které nádržka může dosahovat objemu až 1 000 mililitrů – postačí vám na opravdu pečlivé čištění, přičemž vám zůstane i nějaká tekutina na další čištění. Spotřeba vody uvnitř nádržky se přitom odvíjí nejen od toho, jak dlouho plánujete zuby čistit, ale i jaký režim či typ trysky zrovna používáte. Některé ústní sprchy jsou vybaveny i teploměry, díky čemuž si můžete ověřit, zda má tekutina uvnitř nádržky správnou teplotu.

Frekvence pulzů

U ústní sprchy a její efektivitě při čištění je důležitá frekvence pulzů, s jejichž pomocí budete mezizubní prostory čistit. Obecně platí, že čím více pulzů za minutu vám dokáže ústní sprcha nabídnout, tím efektivnější bude i samotné čištění. Pokud tedy toužíte po opravdu čistých a zdravých zubech je lepší hned na začátku sáhnout po výkonnějším zařízení, které nabízí frekvenci okolo 1 600 pulzů za minutu – najdou se ale i ústní sprchy s vyšším počtem pulzů, za které si ale výrazně připlatíte.

Úprava proudu

Modernější ústní sprchy nabízí kromě vychytaných funkcí i možnost vybrat si, jaký proud chcete při čistění využívat. Úplným základem je pulzní proud, který slouží ke snadnému a rychlému odstranění plaku. Tento typ proudu však není vhodný pro citlivé dásně, které by při jeho použití mohly být následně podrážděné. Možnou alternativou je proud s mikrobublinkami, které jsou skvělé pro masáž a lehkou stimulaci dásní.

Většina výrobců upřednostňuje u svých zařízení kromě základního proudu i spirálový proud, který se ukázal jako mnohem efektivnější při čištění linie dásní. Ta je klíčová pro zdraví zubů a také jejím pečlivým čištěním můžete předcházet onemocněním, jako je například paradontóza. Jestliže budete chtít model s více typy proudů, připravte se na to, že si budete muset trochu připlatit. Pokud trpíte na citlivé dásně, nebo jste náchylnější ke vzniku zánětů, vyplatí se investovat do multifunkčního přístroje.

Typ napájení

Běžně se můžete setkat hned se třemi typy napájení, které mají jako vždy i své výhody a nevýhody. Ne všechny se však uplatní u veškerých druhů ústních sprch. Proto je výběr ústní sprchy poměrně komplexní proces, kdy musíte zhodnotit hned několik faktorů najednou a v některých případech přistoupit na kompromis. Pokud totiž chcete opravdu výkonnou ústní sprchu a vyberete si model s napájením z tužkové baterie, nelze očekávat, že přístroj dostojí vašim požadavkům.

Síťové

Zaběhlou klasikou je síťové napájení, kterým disponují zejména stolní ústní sprchy. Velkou výhodou je právě výkon, který je u tohoto typu napájení bezkonkurenční. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že při používání zařízení se síťovým napájením je neustále nutné mít přístup k elektrické síti. Pokud máte v koupelně ztížený přístup k zásuvce, vyplatí se poohlédnout po modelu s jiným typem nabíjení.

Akumulátor

Asi nejpohodlnějším způsobem nabíjení je akumulátor neboli baterie, kterou jednoduše nabijete a už nemusíte nic řešit. Konkrétně nemusíte si dávat pozor na délku kabelu nebo hledat zásuvku, kam byste mohli ústní sprchu připojit. Právě proto jsou zařízení s tímto typem napájením vhodné pro časté cestovatele, kteří nemají přístup k elektrické síti i několik dní.

V tomto případě je tedy nutné dbát hlavně na kapacitu akumulátoru, od níž se odvíjí výdrž samotné ústní sprchy. Jelikož v ní však hrají roli i další faktory, je lepší se řídit garantovanou výdrží od samotného výrobce – ta ale nemusí být vždy zcela přesná, a proto je lepší ji brát s rezervou. Ideální je hodnota v rozmezí od 30 do 60 minut, díky čemuž nebudete muset zařízení nabíjet zhruba po dobu 14 dní. Oblíbeným modelem akumulátorové ústní sprchy je Oral-B Aquacare, se kterou si bohatě vystačíte na dlouhých cestách, kde nemáte možnost nabíjení skrze elektrickou síť.

Tužkové baterie

Méně používaným typem napájení je skrze tužkovou baterii, kterou pouze vložíte do přístroje a můžete ho začít používat. Jak už asi hádáte, jedná se o nejméně výkonnou variantu, a proto na ni vsází jen minimum výrobců. S takovým zařízením totiž nikdy nevyčistíte zuby tak efektivně, jako se zařízením s napájením na akumulátor či skrze síť. Navíc výdrž ústní sprchy se pohybuje okolo 20 minut, poté je nutné baterii vyměnit. Pokud nechcete utrácet a hledáte pouze levnější cestovní verzi již zakoupené ústní sprchy, nemusí se jednat o špatnou volbu – ale počítejte s tím, že s takovouto ústní sprchou nikdy nevyčistíte zuby tak dokonale jako s kvalitnějšími zařízeními.

Míra vodotěsnosti

Jelikož je ústní sprcha určená pro používání v koupelně, měla by být i dostatečně vodotěsná. Při čištění se kdykoliv může stát, že zařízení omylem namočíte, což by v případě nízké vodotěsnosti vedlo k jeho poškození, které nemusí být vždy vratné. S vodotěsností nelze počítat u stolních ústních sprch, které jsou zpravidla napájeny ze sítě. V takovém případě je třeba mít se na pozoru a vyhýbat se při čistění jakémukoliv kontaktu s vodou.

Určitým typem ochrany by měly disponovat zejména cestovní ústní sprchy, které jsou mnohem odolnější než jejich stolní alternativy. Pokud chcete opravdu vodotěsné zařízení, měli byste hledat ústní sprchy s označením IPX4 až IPX8. Těmito zkratkami je označována míra vodotěsnosti u veškeré elektroniky, se kterou se aktuálně na trhu setkáte.

U zařízení s vodotěsností od IPX4 do IPX5 nevadí, pokud je postříkáte lehce vodou. O něco lepší jsou pak ústní sprchy s označením IPX6, které si hravě poradí i s proudem vody. Nejlepší volbou jsou pak ústní sprchy, které jsou označené zkratkou IPX7 a IPX8. Ty je možné bez výčitek ponořit i do vody, a to na několik desítek minut, což se však u ústních sprch neočekává.

Značka

Podobně jako u jiných produktů je i při výběru ústní sprchy třeba dbát na značku daného výrobku. Jedině tak si můžete být jisti, že investujete do opravdu kvalitního přístroje, který vám poslouží dlouhá léta. I když spousta lidí věří, že lpění na „značkovém zboží“ je hloupost, opravdu tomu tak není. Světové značky s dlouhou historií jsou již ověřené, takže si při jejich vyhledávání můžete rychle udělat obrázek o kvalitě jejich výrobků a přístupu k zákazníkům.

Navíc u známějších značek máte větší pravděpodobnost, že naleznete opravdu otevřené a důvěryhodné recenze či diskuze, kde se můžete o skutečném stavu produktu dozvědět výrazně více. Jak tomu bývá, výrobců ústních sprch existují statisíce a mnohdy se jedná o značky, které se běžně na výrobu takových produktů nezaměřují, což už samo o sobě vypovídá o kvalitě zboží. Obecně se mezi nejkvalitnější a zároveň nejprodávanější značky řadí Philips, Sencor, Concept, TrueLife, Waterpik či Dr. Mayer. Samozřejmě existují i jiné značky, které stojí za zvážení. Pokud se rozhodnete vsadit na méně známého výrobce, vyplatí se strávit trochu času menším průzkumem a prověřením jeho kvality.

Speciální funkce ústní sprchy

Ústní sprchy vám dokážou nabídnout i další funkce, se kterými pro vás bude čištění zubů snadnější a možná i rychlejší. Většina výrobců se navíc snaží předehnat svoji konkurenci, takže se můžete setkat i se zcela novými a jedinečnými funkcemi, které u jiných zařízení jen tak nenajdete. My se však podíváme na ty nejvyužívanější funkce, kterými disponuje většina modelů na trhu.

Tlakový senzor

Pomáhá vám ke správnému používání ústní sprchy a upozorní vás na to, pokud na zařízení až příliš tlačíte. Ochrání vás před případným podrážděním dásní či poškozením samotné ústní sprchy.

Připojení prostřednictvím Wifi

Podobně jako většinu současných spotřebičů můžete k wifi připojit i ústní sprchu. Skrze mobilní aplikaci můžete následně jednoduše nastavovat některé funkce ústní sprchy, nebo sledovat úroveň nabití.

Časovač

Pokud nechcete během čištění hlídat čas, oceníte funkci časovače. Ten je nastavený tak, aby vás vždy po určitém časovém úseku upozornil na to, že byste se měli přesunout k čištění druhé poloviny vašeho chrupu. Doporučená doba čištění jedné části je přitom zhruba 30 sekund.

Filtr

Aby mohla ústní sprcha vytvářet různé typy proudů, včetně mikrobublinek, potřebujete k tomu speciální filtry. Ty však nejsou samozřejmostí u všech modelů a je nutné se o jejich přítomnosti dopředu informovat.

Údržba ústní sprchy

Ústní sprchu se vyplatí vybírat i s ohledem na náročnost její údržby. Na tu by vás měl upozornit samotný výrobce, který by vás měl poučit i o tom, jak se taková údržba provádí. Ne všechny zařízení jsou uzpůsobeny k tomu, aby je bylo možné čistit běžně dostupnými přípravky, které mohou být pro některé materiály příliš agresivní. Četnost a náročnost údržby se odvíjí od objemu nádržky a také četnosti používání sprchy.

Pokud chcete předcházet možnému poškození, vyplatí se sprchu pravidelně čistit. Samozřejmosti je očištění po každém použití, čím se vyhnete i usazování nebezpečných bakterií. Nejdůležitější je rozhodně odvápňování ústní sprchy, ve které se v průběhu času může začít tvořit vodní kámen. Ten bez předčasného odstranění může zařízení zcela zahltit a ucpat, čímž dojde k jeho nevratnému poškození.

K odvápňování se vyplatí přistoupit každých 14 dní, a to pomocí přípravků, které si můžete zakoupit přímo u výrobce ústní sprchy, nebo v lékárně. Ve většině případů s jeho pomocí vytvoříte roztok, který následně nalijete do nádržky a zapnete sprchu. Účinné látky začnou působit uvnitř ústní sprchy, čímž odstraní usazený vodní kámen a další nečistoty. Po odvápnění je vhodné sprchu napustit čistou vodou, a ještě jednou propláchnout.

Pozor si dejte i na časté používání ústní vody. Pouze některé modely jsou navržené tak, aby byly schopné zpracovat vodu naředěnou ústní vodou. Ta může obsahovat i alkohol, který z dlouhodobého hlediska přispívá k rychlejšímu opotřebovávání ústní sprchy, čímž se výrazně zkrátí i její životnost. Předtím, než se rozhodnete použít při čistění i ústní vodu, přesvědčte se, že tuto možnost doporučuje i samotný výrobce. Každopádně je lepší pokaždé nádržku s ústní vodou vylít a ústní sprchu propláchnout čistou vodou.

Příslušenství ústní sprchy

I k ústním sprchám si můžete pořídit celou řadu příslušenství, se kterým se vám podaří konečně dosáhnout zářivého, a hlavně zdravého úsměvu.  V první řadě si je nutné uvědomit, že ústní sprcha není dostatečnou náhradou za klasické čištění zubů, a proto budete muset i přesto sáhnout po dalších pomůckách pro čištění, jako jsou zubní kartáčky či ústní vody.

Ústní vody

Pokud chcete, aby bylo čištění pomocí ústní sprchy opravdu efektivní, měli byste při čištění používat nejen čistou vodu, ale i ústní vodu. Tu můžete jednoduše naředit a nalít do nádržky. Aktuálně můžete vybírat ze široké nabídky ústních vod, které disponují jinými vlastnostmi a benefity. Pro pravidelné čištění jsou vhodnější spíše jemné a šetrné přípravky, které podpoří čištění a zároveň vaše zuby i vyživí. Citlivější osoby by měli k čištění používat raději ústní vody bez alkoholu, který může být pro jejich dásně až příliš dráždivý.

Mezizubní kartáčky

Ve výbavě každého, komu záleží na správné dentální hygieně, by neměly chybět mezizubní kartáčky. Ty jsou úplným základem během péče o mezizubní prostory, které je vhodné po vyčištění mezizubními kartáčky přečistit právě pomocí ústní sprchy. Při výběru mezizubních kartáčků dbejte na jejich velikost a také hrubost – jemnější verze kartáčků jsou doporučovány zejména lidem s citlivými dásněmi. Pokud si nevíte rady s výběrem správné velikosti, navštivte pro přeměření dentálního hygienika, který vám vybere mezizubní kartáčky na míru.

Kartáček

Úplným základem je klasický kartáček, který si můžete vzít s sebou a dočistit s ním zuby kdykoliv během dne. I když jsou klasické kartáčky často podceňovány, není takový přístup na místě. Naopak se stále jedná o efektivní způsob čištění zubů, se kterým můžete zuby zbavit většiny plaku. Velmi přitom záleží na typu kartáčku, který si vyberete. Nejlepší možnou alternativou jsou husté kartáčky, které lze dělit i podle tvrdosti – běžně narazíte na normální, jemné a super jemné. Pro opravdu správně vyčištěný chrup je důležitá také správná technika čištění, kterou vás opět může naučit dentální hygienik či rovnou váš zubař.

Jednosvazkový kartáček

Jednosvazkové kartáčky se perfektně hodí k dočištění prostorů, které se vám nepodařilo pořádně dočistit běžným kartáčkem či ústní sprchou. Největší problémy bývají především se zadními zuby, které je nutné pravidelně dočišťovat, čímž se vyhnete i nevzhledným skvrnám od jídla a pití.

Náhradní trysky

Pokud chcete ústní sprchu využívat dlouhodobě, neobejdete se bez náhradních trysek. Při pravidelném užívání se vyplatí mít v záloze alespoň tři náhradní trysky, které můžete v případě potřeby použít. Jestliže se chystáte využívat speciální typy trysek, určitě byste si je měli přikoupit do zásoby. Naštěstí je možné pořídit i výhodné sady či balení, které jsou výrazně levnější, než kdybyste vše kupovali odděleně.

Zubní niť

I když je ústní sprcha jedním z nejefektivnějších zařízení pro čištění mezizubních prostor, objeví se situace, kdy se vám bude hodit i běžná zubní niť. Ta vám přijde vhod zejména během dne, kdy vám uvízne kousek jídla mezi zuby. Obecně platí, že zubní nitě jsou několikanásobně účinnější a zároveň šetrnější k dásním a zubům než klasická párátka. I přesto ale nejsou vhodné pro pravidelné používání, jelikož mohou uškodit citlivým dásním.

Stěrka na jazyk

Pokud vámi vybraná sprcha nedisponuje tryskou pro čištění jazyka, můžete si pořídit levnější variantu v podobě stěrky na jazyk. S tou lze jednoduše setřít plak z jazyka, aniž byste museli jeho čištěním trávit spoustu času. Na druhou stranu jsou stěrky většinou vyráběny z tvrdého plastu, kvůli čemuž může dojít při nesprávné manipulaci i k možnému poranění. Při jejím výběru se tedy zaměřte hlavně na použité materiály a ergonomii samotné stěrky.

Elektrické zubní kartáčky

Elektrický kartáček a ústní sprcha jsou skvělým duem, se kterým můžete svůj chrup udržovat ve zdravém stavu. Čištění sonickým elektrickým kartáčkem je mnohem preciznější než pomocí klasického kartáčku. Navíc můžete podobně jakou ústní sprchy využívat funkce navíc, jako je masáž dásní, bělení zubů či prodlouženou dobu čištění. Existují i elektrické kartáčky, které dokážou částečně nahradit ústní sprchu. Jedním z nich je i kartáček Eta Sonetic 90000, který při čištění využívá mikrobublinky, s jejichž pomocí dokáže vyčistit i mezizubní prostory.

Zubní pasta

Jestliže si pořídíte rovnou celé ústní centrum, neměla by ve vaší výbavě chybět ani kvalitní zubní pasta. Ta přímo neslouží k čištění zubů, ale dokáže jim naopak dodat potřebné látky a živiny. Pomocí zubní pasty lze řešit i různé problémy spojené s chrupem, jako jsou citlivé zuby, časté záněty či paradontóza.

Oblíbené jsou i pasty určené k bělení zubů – dejte si ale pozor na to, aby se nejednalo pouze o klamavou reklamu. Při výběru se řiďte i dostupnými recenzemi, které vám osvětlí, zda daná pasta funguje nebo naopak. Pozornost samozřejmě věnujte i obsaženým látkám, které by měly být vždy bezpečné. Zubní pasta by zpravidla neměla obsahovat parabeny, konzervanty či umělá barviva.

Přípravky pro údržbu ústní sprchy

Aby ústní sprcha mohla správně fungovat, je nutné o ni i pečlivě pečovat. To zahrnuje i její pravidelné čištění, s jehož pomocí se zbavíte usazených nečistot, a především vodního kamene, který je u ústních sprch častým problémem. K jeho odstranění jsou určené speciální přípravky buď v podobě tablet, nebo prášku. Zpravidla je doporučováno čistit sprchu jednou za 14 dní – toto rozmezí se liší i podle toho, jak často sprchu používáte, a také jestli čistíte zuby pomocí ústní vody.

Cena ústní sprchy

Jak už bylo řečeno na trhu můžete najít tisíce ústních sprch, které se dělí na různé druhy. Lišit se mohou i svojí výbavou, která může být v některých případech i pořádně široká. V souvislosti s tím je i velmi rozmanitá i samotná cena ústních sprch, která se může někdy vyšplhat i na nemalé částky. Odborníci se shodují na tom, že čím je ústní sprcha dražší, tím je i kvalitnější – neplatí zde tedy častý argument, že kvalitní zařízení nemusí být drahé.

Ústní sprchy s cenou od 500 do 1000 Kč

Nejnižší možnou cenou, za kterou můžete ústní sprchu pořídit je rozmezí 500 až 1 000 Kč. Jelikož je nabídka opravdu široká vyplatí se vybírat s maximální pečlivostí – vždy se totiž naleznou výrobci, kteří se vám pokusí prodat levný produkt, který vás sice překvapí nízkou cenou, ale moc vás nepotěší jeho funkční stránka.

I v této kategorii se dají najít kvalitní modely od již ověřených značek, a to mezi stolními sprchami. Skvělým příkladem jsou zařízení TrueLife AquaFloss Station, TrueLife AquaFloss Compact či Dr. Mayer WT3100. Za poměrně nízké náklady tak můžete mít doma opravdu kvalitní a výkonnou ústní sprchu, která vám nabídne i nějaké ty funkce navíc.

S takovým zařízením si v klidu vystačí lidé, kteří chtějí ústní sprchu využívat pouze jako doplněk pro dočišťování méně dostupných prostor uvnitř dutiny ústní. Pokud vás již trápí nějaký zdravotní problém, nebo se potýkáte s častými záněty, není od věci poohlédnout se po ústních sprchách s vyšší cenou, které vám nabídnou mnohem komplexnější péči.

Ústní sprchy s cenou od 1 000 do 2 000 Kč

Zlatou střední cestou jsou ústní sprchy s cenou od 1 000 do 2 000 Kč, které jsou již určitou zárukou kvality. Samozřejmostí jsou u nich i speciální nástavce či náhradní trysky, díky čemuž můžete sprchu používat kdykoliv si usmyslíte. Stále se bude jednat o jednoduší zařízení, u kterých nemusí být veškeré detaily dotáhnuty do úplného konce. Většina takových ústních sprch má své rezervy, ale i přesto dokážou uspokojit i opravdu náročné uživatele.

V této kategorii můžete narazit na opravdu propracované modely ústních sprch, jako je Oral-B Oxyjet MD20 či Dr. Mayer WT6000. Právě ty se řadí mezi jedny z nejprodávanějších ústních sprch na trhu, a to i přesto, že jsou obě napájeny pouze síťově. V tomto cenovém rozmezí se ale můžete setkat i s cestovními sprchami, které jsou však oproti levnějším variantám mnohem odolnější a výkonnější – kvalitní čistění zubů a dásní si tak můžete dopřát i na cestách, aniž byste poznali rozdíl mezi klasickou a cestovní sprchou.

Ústní sprchy s cenou od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Poslední a zároveň nejdražší kategorií jsou ústní sprchy v cenové hladině od 2 000 do 5 000 Kč. Ty se zpravidla řadí mezi jedny z nejkvalitnějších modelů na trhu, u kterých se můžete spolehnout na jejich špičkový výkon, propracované funkce, a hlavně dlouhou životnost – už při koupi tedy víte, že se jedná o dlouhodobou investici do zařízení, které vám vydrží při správné údržbě i několik let.

Setkat se tu můžete se všemi druhy ústních sprch, které jsou většinou napájeny buď ze sítě, nebo prostřednictvím akumulátoru s vysokou kapacitou. Nejoblíbenější jsou plně vybavené stolní ústní sprchy, jako jsou modely WaterPik Ultra Profesional WP660 či Phillips Sonicare Power Flosser. Jejich cena se již pohybuje velmi blízko okolo hranice 4 000 až 5 000 Kč. Na druhou stranu můžete počítat s kvalitním zpracováním a plnou výbavou, kterou při pravidelném a pečlivém čištění určitě využijete.

V tomto cenovém rozmezí se nachází i většina ústních center, které vám nabídnou kompletní péči o váš chrup – i zde se připravte na to, že jejich cena bude atakovat hranici 5 000 Kč, ale může ji klidně i překročit. Do tohoto rozmezí se mohou dostat i některé opravdu kvalitní modely cestovních ústních sprch. Ty vám však na oplátku nabídnou dostatečnou odolnost, díky čemuž se nemusíte bát, že by se zařízení během přepravy mohlo, jakkoliv poškodit.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat