Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Investiční kovy

Šetření, investice, různé druhy spoření i pojištění, to vše jsou jakési zálohy, které si lidé zřizují, aby měli jistotu – spíše pocit jistoty, že je v životě žádná situace nemůže pokořit. Pokud jste se tedy také rozhodli nenechat se překvapit žádnou situací, pojďte si tedy s námi ukázat svět investičních kovů. Tento článek má naprosto nestandartní rozložení. Představíme si tu dnes tři druhy investičních kovů – zlato, stříbro a platinu. U každého si rozebereme, do čeho a jak investovat. Dále se zaměříme na trezory, které mohou investiční kovy chránit, ale samozřejmě je lze použít na cokoliv. Tak pojďme na to!

Investiční kovy: Porovnání 10 nejlepších investičních kovů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších investičních kovů. Jak jsme tyto investiční kovy vybírali? Investiční kovy jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto investiční kovy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit investiční kovy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší investiční kov.  

NázevVzhledTypOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Argor-Heraeus Zlatý slitek 1 ozInvestiční kov Argor-Heraeus Zlatý slitek 1 ozZlatý slitek47458Zobrazit v obchodech
Münze Österreich Wiener Philharmoniker Zlatá mince 1 ozInvestiční kov Münze Österreich Wiener Philharmoniker Zlatá mince 1 ozZlatá mince47363Zobrazit v obchodech
Argor-Heraeus Zlatý Slitek 100 gInvestiční kov Argor-Heraeus Zlatý Slitek 100 gZlatý slitek150608Zobrazit v obchodech
Argor Heraeus Stříbrný slitek 1000 gInvestiční kov Argor Heraeus Stříbrný slitek 1000 gStříbrný slitek24057Zobrazit v obchodech
Münze Österreich Wiener PhilharmonikerInvestiční kov Münze Österreich Wiener PhilharmonikerStříbrná mince808Zobrazit v obchodech
The Royal Canadian Mint Maple Leaf 1 OzInvestiční kov The Royal Canadian Mint Maple Leaf 1 OzStříbrná mince821Zobrazit v obchodech
Platinová mince Australský Klokan 1 ozInvestiční kov Platinová mince Australský Klokan 1 ozPlatinová mince28250Zobrazit v obchodech
Platinová mince WIENER PHILHARMONIKER 1Investiční kov Platinová mince WIENER PHILHARMONIKER 1Platinová mince35339Zobrazit v obchodech
Argor-Heraeus Zlatý slitek 1 gInvestiční kov Argor-Heraeus Zlatý slitek 1 gZlatý slitek1999Zobrazit v obchodech
Argor HeraeusPALLADIUM 100 gInvestiční kov Argor HeraeusPALLADIUM 100 gPalladiový slitek309360Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení investičních kovů od jejich uživatelů.

Investiční kovy: Nejlepší investiční kovy podle Heureky

Investiční kov – INVESTIČNÍ ZLATO

Od dob starověkých civilizací až po moderní éru bylo zlato světovou měnou. Dnes investoři nakupují zlato hlavně jako zajištění proti politickým nepokojům a inflaci. Kromě toho mnoho špičkových investičních poradců doporučuje alokaci portfolia do komodit, včetně zlata, aby se snížilo celkové riziko portfolia. Pokryjeme mnoho příležitostí pro investování do zlata, včetně drahých kovů (tj. zlatých slitků), podílových fondů, futures, těžařských společností a šperků. Až na několik výjimek poskytuje příležitost přímé investice do zlata pouze slitky, futures a hrstka speciálních fondů. Ostatní investice odvozují část své hodnoty z jiných zdrojů.

Zlato jako kov

Toto je možná nejznámější forma přímého vlastnictví zlata. Mnoho lidí si pod pojmem zlaté pruty představí velké zlaté pruty držené ve Fort Knox. Ve skutečnosti jsou zlaté slitky jakákoli forma čistého nebo téměř čistého zlata, které bylo certifikováno pro svou váhu a čistotu. To zahrnuje mince, slitky atd. jakékoli velikosti. Sériové číslo je také běžně připojeno ke zlatým slitkům z bezpečnostních důvodů. Zatímco těžké zlaté cihly jsou působivým pohledem, jejich velká velikost (až 400 trojských uncí) je činí nelikvidními, a proto jsou drahé na nákup a prodej. Koneckonců, pokud vlastníte jeden  velký zlatý slitek v hodnotě 100 000 dolarů jako celý svůj podíl ve zlatě a poté se rozhodnete prodat 10 %, nemůžete přesně odříznout konec prutu a prodat ho. Na druhou stranu slitky držené v menších slitcích a mincích poskytují mnohem více likvidity a jsou mezi vlastníky zlata zcela běžné.

Zlaté mince

Po celá desetiletí bylo vydáváno velké množství zlatých mincí suverénními vládami po celém světě. Mince běžně kupují investoři od soukromých dealerů s prémií asi 1 až 5 % nad hodnotou jejich podkladového zlata, ale v březnu 2020 vyskočila na 10 %.

Výhody zlatých mincí jsou

  • Jejich ceny jsou pohodlně dostupné v globálních finančních publikacích.
  • Zlaté mince se často razí v menších velikostech (jedna unce nebo méně), což z nich dělá pohodlnější způsob investování do zlata než větší slitky.
  • Renomované prodejce lze najít s minimálním hledáním a nacházejí se v mnoha velkých městech.

Buďte opatrní: Starší, vzácné zlaté mince mají to, co je známé jako numismatická nebo „sběratelská“ hodnota nad rámec základní hodnoty zlata. Chcete-li investovat výhradně do zlata, zaměřte se na široce obíhající mince a vzácné mince přenechejte sběratelům. Mezi široce rozšířené zlaté mince patří jihoafrický Krugerrand, americký orel a kanadský javorový list. Hlavní problémy se zlatými slitky spočívají v tom, že náklady na skladování a pojištění a relativně velká přirážka od dealera brání ziskovému potenciálu. Nákup zlatých slitků je také přímou investicí do hodnoty zlata a každá změna ceny zlata v dolaru úměrně změní hodnotu držby. Jiné  investice do zlata, jako jsou podílové fondy, mohou být provedeny v menších částkách v dolarech než zlaté kovy a také nemusí mít tolik přímé ceny jako zlato.

Cihly

Zlaté cihly můžou mít různou hmotnost, seženete slitek o váze kolem 250 gramů, ale i cihlu vážící i několik kilogramů. Zlaté cihly jsou nejjednodušší investicí do zlata. Zde se totiž neřeší žádná umělecká, ani sběratelská hodnota. Na trhu lze najít více jak různých velikostí a vah. Taková cihla má však různé náležitosti, které je třeba mít – logo vydavatele, hmotnost, ryzost, pečeť kvality a výrobní číslo.

Slitky

Mohou sem patřit i cihly a cihličky, ale zlaté slitky jsou zpravidla ražené destičky s různou hmotností. Musí obsahovat logo vydavatele, hmotnost, ryzost kovu, pečeť kvality a unikátní výrobní číslo. Většinou zabalené v ochranném blistru. Mohou mít různou hmotnost.

Zlaté ETF a podílové fondy

Jednou z alternativ k přímému nákupu zlatých slitků je investice do jednoho z burzovně obchodovaných fondů (ETF) založených na zlatě. Každá akcie těchto specializovaných nástrojů představuje pevné množství zlata, například jednu desetinu unce. Tyto prostředky lze nakupovat nebo prodávat stejně jako akcie v jakémkoli makléřském nebo IRA účtu. Tento způsob je tedy snazší a cenově výhodnější než přímé vlastnictví slitků nebo coinů, zejména pro drobné investory, protože minimální investice je pouze cena jedné akcie ETF. Roční průměrné nákladové poměry těchto fondů se často pohybují kolem 0,65 %, což je mnohem méně než poplatky a výdaje u mnoha jiných investic, včetně většiny podílových fondů. Mnoho podílových fondů vlastní zlaté slitky a zlaté společnosti jako součást svých běžných portfolií, ale investoři by si měli být vědomi toho, že pouze několik podílových fondů se zaměřuje pouze na investování do zlata; většina vlastní řadu dalších komodit. Hlavní výhody podílových fondů pouze se zlatem jsou:

  • Nízké náklady a minimální požadovaná investice
  • Diverzifikace mezi různé společnosti
  • Snadné vlastnictví na makléřském účtu nebo IRA
  • Není potřeba žádný individuální průzkum společnosti

Některé fondy investují do indexů těžařských společností; jiné jsou vázány přímo na ceny zlata; zatímco ještě jiní jsou aktivně řízeni. Pro více informací si přečtěte jejich prospekty. Tradiční podílové fondy mají tendenci být aktivně spravovány, zatímco ETF dodržují strategii pasivního sledování indexu, a proto mají nižší poměr nákladů. Pro průměrného investora do zlata jsou však nyní podílové fondy a ETF obecně tím nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem, jak investovat do zlata.

Zlaté futures a opce

Futures jsou kontrakty na nákup nebo prodej daného množství položky, v tomto případě zlata, k určitému datu v budoucnosti. Futures se obchodují na základě kontraktů, nikoli akcií, a představují předem stanovené množství zlata. Protože tato částka může být velká (například 100 trojských uncí x 1 000 $/unce = 100 000 $), jsou futures vhodnější pro zkušené investory. Lidé často používají futures, protože provize jsou velmi nízké a požadavky na marži jsou mnohem nižší než u tradičních akciových investic. Některé smlouvy se vypořádávají v dolarech, zatímco jiné ve zlatě, takže investoři musí věnovat pozornost specifikacím smlouvy, aby nemuseli v den vypořádání převzít dodávku 100 uncí zlata. Opce na futures jsou alternativou k přímému nákupu futures kontraktu. Ty dávají majiteli opce právo na nákup futures kontraktu v určitém časovém rámci za předem stanovenou cenu. Jednou z výhod opce je, že obě možnosti využívají vaši původní investici a omezí ztráty na zaplacenou cenu. Futures kontrakt koupený na marži může vyžadovat více kapitálu, než byl původně investován, pokud ztráty rychle narůstají. Na rozdíl od futures investice, která je založena na aktuální hodnotě zlata, nevýhodou opce je, že investor musí zaplatit prémii k podkladové hodnotě zlata, aby opci vlastnil. Kvůli volatilitě futures a opcí mohou být pro mnoho investorů nevhodné. I tak zůstávají futures nejlevnějším (provize + úrokové náklady) způsob nákupu nebo prodeje zlata při investování velkých částek.

Certifikace

Každý kus investičního zlata by měl mít příslušnou certifikaci: Logo rafinéra, logo dodavatele, údaj o hmotnosti a puncu, výrobní číslo. Certifikát samozřejmě zvyšuje důvěryhodnost obchodu, zároveň poskytuje nezbytné informace k ocenění daného kusu zlata. Certifikát může vydávat buď producent slitku (případně mince apod.), nebo stát.

Kvalita investičního zlata

Zlaté a stříbrné mince jsou dnes raženy a nabízeny ve dvou provedeních a kvalitách. Proof – to znamená špičková kvalita se zrcadlově lesklou plochou a matným reliéfem. Tyto produkty jsou v ochranném obalu, a pokud je z něj vyndáte, dojde ke znehodnocení v důsledku dotyku, oxidace či působení prachu. Standard – tyto mince jsou raženy v nejvyšší ryzosti, ale vyráběny jiným způsobem. Povrch je matný a při zacházení tak není třeba zvýšená opatrnost. Například mince vydávané ČNB vychází souběžně v obou provedeních. Investiční mince nebo medaile vychází v emisích, které se mohou lišit kvalitou či počtem kusů. Je proto vždy dobré vědět o dané emisi co nejvíce, případně si veškeré detaily vyhledat právě podle data.

Společnosti těžící zlato

Z rostoucí ceny zlata budou profitovat i společnosti, které se specializují na těžbu a rafinaci. Investování do těchto typů společností může být efektivním způsobem, jak profitovat ze zlata, a může také nést nižší riziko než jiné investiční metody. Největší společnosti těžící zlato se mohou pochlubit rozsáhlými globálními operacemi; proto do úspěchu takové investice hrají obchodní faktory společné mnoha dalším velkým společnostem. Díky tomu mohou tyto společnosti stále vykazovat zisk v době stagnace nebo poklesu cen zlata. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zajištění proti poklesu cen zlata jako běžná součást jejich podnikání. Někteří to dělají a někteří ne. I tak mohou společnosti těžící zlato poskytnout bezpečnější způsob, jak investovat do zlata, než přímé vlastnictví drahých kovů. Průzkum a výběr jednotlivých společností přitom vyžaduje ze strany investora náležitou péči. Vzhledem k tomu, že se jedná o časově náročné úsilí, nemusí být pro mnoho investorů proveditelné.

Zlaté šperky

Asi 49 % celosvětové produkce zlata se používá k výrobě šperků. S  každoročním růstem celosvětové populace a bohatství by se poptávka po zlatě používaném při výrobě šperků měla časem zvyšovat. Na druhou stranu se ukázalo, že kupující zlatých šperků jsou do jisté míry citliví na cenu a nakupují méně, pokud cena rychle roste. Nákup šperků za maloobchodní ceny zahrnuje značnou přirážku – až o 400 % vyšší než základní hodnota zlata. Lepší nabídky šperků lze nalézt při prodeji nemovitostí a aukcích. Výhodou nákupu šperků tímto způsobem je, že nedochází k žádné maloobchodní přirážce; nevýhodou je čas strávený hledáním cenných kusů. Nicméně vlastnictví šperků poskytuje nejpříjemnější způsob, jak vlastnit zlato, i když z investičního hlediska není nejziskovější. Jako umělecká forma jsou zlaté šperky krásné. Jako investice je to průměrné – pokud nejste klenotník.

Cena investičního zlata

Aktuální tržní cena je samozřejmě závislá na mnoha faktorech. Při obchodování však mějte na paměti, že se nejčastěji budete setkávat s cenami v dolarech za trojskou unci a hlavními ukazateli pro vás bude index NYSE nebo NASDAQ. Pokud si chcete vypočítat aktuální cenu, je nutný přepočet. Při nákupu větších slitků nebo cihel se můžete dostat na výhodnější cenu za gram. Kupujete-li mince a medaile, měli byste zohlednit také uměleckou hodnotu, případně limitovaný počet kusů.

Ke zlatu závěrem

Větší investoři, kteří chtějí mít přímou expozici vůči ceně zlata, mohou raději investovat do zlata přímo prostřednictvím drahých kovů. Existuje také jistá úroveň pohodlí při vlastnictví fyzického majetku namísto pouhého kusu papíru. Nevýhodou je mírná prémie k hodnotě zlata zaplacená při prvním nákupu, stejně jako náklady na skladování. Pro investory, kteří jsou o něco agresivnější, jistě poslouží futures a opce. Ale kupující pozor: Tyto investice jsou deriváty ceny zlata a mohou zaznamenat prudké pohyby nahoru a dolů, zvláště když jsou prováděny na marži. Na druhou stranu jsou futures pravděpodobně nejúčinnějším způsobem, jak investovat do zlata, s výjimkou skutečnosti, že kontrakty musí být pravidelně rolovány, jakmile vyprší jejich platnost. Představa, že šperky jsou investicí, je legendární, ale naivní. Mezi cenou většiny šperků a jejich hodnotou zlata je příliš velký rozdíl na to, aby byly považovány za skutečnou investici. Místo toho by měl průměrný investor do zlata zvážit podílové fondy a ETF orientované na zlato, protože tyto cenné papíry obecně poskytují nejjednodušší a nejbezpečnější způsob, jak investovat do zlata.

INVESTIČNÍ STŘÍBRO

Mince nebo slitky

Vlastnit fyzické stříbro, ať už ve formě mincí nebo drahých kovů, je psychologicky a emocionálně uspokojivý způsob, jak investovat do stříbra. Máte ji v držení a můžete ji v případě potřeby použít. A v některých případech je skutečně relativně snadno přístupný. Například americké mince vyrobené před rokem 1964 obsahují asi 90 procent stříbra a můžete je zakoupit za hodnotu jejich obsahu stříbra. Pokud cena stříbra poroste, můžete vydělávat na stříbrných mincích a slitcích, ale jen tak zde vyděláte, protože fyzická komodita neprodukuje cash flow, na rozdíl od kvalitního podnikání. Stříbro můžete zakoupit prostřednictvím místních prodejců a zastaváren nebo online prodejců, jako jsou APMEX nebo JM Bullion. Specializovanější prodejci vám umožňují nakupovat celé slitky, nikoli jen mince. Rizika: Za fyzické stříbro může být snadné přeplatit, takže si nezapomeňte poznamenat okamžitou cenu, abyste měli jistotu, že dostanete spravedlivou cenu. Podobně, pokud potřebujete hotovost ve spěchu, možná nebudete schopni získat plnou hodnotu svého fyzického stříbra, zvláště pokud potřebujete jít přes dealera. Dávejte si pozor, pokud kupujete sběratelské mince, protože za sběratelství mince pravděpodobně zaplatíte navíc, což znamená, že přeplácíte skutečný obsah stříbra. Konečně, stejně jako všechna fyzická aktiva, i stříbro podléhá krádeži, takže ho budete muset chránit a možná i pojistit.

Stříbrné futures

Futures na stříbro jsou snadným způsobem, jak vsadit na rostoucí nebo klesající cenu stříbra, aniž byste se museli obtěžovat vlastnictvím fyzického stříbra. Můžete dokonce převzít fyzickou dodávku stříbra, i když to není typická motivace těch, kteří spekulují na futures trzích. Futures na stříbro jsou atraktivním způsobem, jak hrát na trhu se stříbrem, kvůli vysokému množství pákového efektu dostupného u termínových kontraktů. Jinými slovy, musíte vložit relativně málo kapitálu, abyste vlastnili relativně velkou pozici v kovu. Pokud se futures na stříbro pohybují správným směrem, vyděláte velmi rychle spoustu peněz, i když o ně můžete stejně rychle přijít, pokud se mýlíte. Rizika: Pákový efekt v budoucích smlouvách funguje oběma způsoby, což znamená, že zvyšuje vaše zisky a vaše ztráty. Pokud se trh pohybuje proti vám, budete muset vložit více peněz, abyste pozici drželi. A pokud nemůžete, broker pozici uzavře a vy zůstanete ve ztrátě. Futures jsou rizikové a jsou vhodnější pro sofistikované obchodníky. Abyste mohli začít, obvykle budete potřebovat také velký zůstatek na účtu. Konečně pouze někteří online brokeři nabízejí obchodování s futures .

ETF, které vlastní stříbro

Pokud nechcete vlastnit fyzické stříbro přímo, ale chcete také metodu s nižším rizikem než futures, můžete si koupit burzovně obchodovaný fond (ETF) , který vlastní fyzické stříbro. Budete mít potenciální odměnu za vlastnictví stříbra, pokud cena vzroste, ale méně rizik, jako je krádež. ETF, které vlastní fyzické stříbro, zajistí návratnost cen stříbra mínus poměr nákladů ETF . ETF nabízejí i další výhodu. Budete moci prodat své stříbro za tržní cenu a prostředky jsou vysoce likvidní. Takže budete moci prodat své prostředky za pravděpodobně nejlepší cenu a můžete tak učinit kdykoli, kdy je akciový trh otevřený. Dva hlavní ETF vlastnící fyzické stříbro jsou iShares Silver Trust (SLV) a Aberdeen Standard Physical Silver Shares ETF (SIVR). Obchodníci mohou také sázet na trhu se stříbrem prostřednictvím ETF, které vlastní futures kontrakty prostřednictvím ProShares Ultra Silver (AGQ), i když je to lepší jako krátkodobá sázka než dlouhodobá držba kvůli tomu, jak je fond strukturován. Rizika: Stejně jako zlato a další komodity může být i stříbro nestálé, zejména v krátkém období. Ale s ETF se budete moci sami vyhnout některým větším rizikům vlastnictví fyzického stříbra, konkrétně riziku krádeže, nelikvidity a špatné ceny, když je čas obchodovat.

Zásoby těžby stříbra

Rostoucí trh se stříbrem můžete využít také tím, že budete vlastnit akcie společností, které kov těží. Vlastnictvím těžaře můžete těžit dvěma způsoby. Za prvé, pokud cena stříbra poroste, měly by spolu s tím růst i zisky společnosti. Ve skutečnosti zisky těžařů stříbra porostou rychleji než cena stříbra, vše ostatní bude stejné. Za druhé, těžař může v průběhu času zvýšit produkci a také zvýšit své zisky. To je další způsob, jak vyhrát se stříbrem, nad rámec pouhého sázení na cenu samotnou. Rizika: Kdykoli investujete do jednotlivé společnosti, musíte o ní provést rozsáhlou analýzu, abyste si byli jisti, že kupujete vysoce kvalitní společnost, která může uspět. Mnoho horníků je riskantní oblečení a někteří ještě musí vykopat díru v zemi, natož z ní vytěžit stříbro. Navíc, protože jejich zisky závisí na kolísavé ceně stříbra, těžební akcie mohou být také kolísavé.

ETF, které vlastní těžaře stříbra

Pokud nechcete provádět mnoho analýz těžařů stříbra, ale přesto chcete výhody vlastnictví těžařské společnosti, můžete se obrátit na ETF, který vlastní těžaře stříbra. Získáte diverzifikovanou expozici těžařům a nižší riziko než vlastnictví jedné nebo dvou samostatných těžebních akcií. Tři ETF jsou klasifikovány jako těžaři stříbra podle databáze ETF: Global X Silver Miners ETF (SIL), iShares MSCI Global Silver Miners ETF (SLVP) a ETFMG Prime Junior Silver Miners ETF (SILJ). Rizika: Sektorové ETF snižuje náklady každého jednotlivého těžaře, který si vede špatně, ale cokoli, co zasáhne celé odvětví, jako je klesající cena stříbra, pravděpodobně fond významně poškodí. A věnujte velkou pozornost tomu, co je v těchto fondech, protože nejsou všechny stvořeny stejně. Některé mohou nabízet větší expozici kvalitnějším společnostem, zatímco jiné se zaměřují spíše na rizikovější juniorské těžaře.

Cena stříbra

Cena stříbra se odvíjí od trochu jiných parametrů, než je tomu u zlata. Cenu stříbra ovlivňuje především průmyslová produkce, s níž je zájem o stříbro spojený. Stříbro poroste na ceně v podstatě vždy, protože oživování průmyslové výroby je nezbytností a stříbrné zásoby se tenčí. Je třeba počítat s tím, že na rozdíl od zlata se cena stříbra vyznačuje většími výkyvy. Při obchodování mějte na paměti, že se nejčastěji budete setkávat s cenami v dolarech za trojskou unci a hlavními ukazateli pro vás bude index NYSE nebo NASDAQ. Pokud si chcete vypočítat aktuální cenu, je proto nutný přepočet.

Je stříbro dobrá investice?

Investoři mají rádi stříbro z mnoha stejných důvodů, jako mají obecně rádi zlato a drahé kovy. Zde jsou některé z nejdůležitějších důvodů:

  • Výnosy: Během určitých časových období stříbro překonalo vysoce ceněné třídy aktiv, jako jsou akcie.
  • Uchovatel hodnoty: Stříbro si může udržet svou hodnotu a v průběhu času dokonce získat, což investorům poskytuje způsob, jak generovat zisky.
  • Likvidita: Stříbro je obecně likvidní trh, a pokud kupujete určité druhy stříbrných aktiv, jsou vysoce likvidní.
  • Méně koreluje s trhy aktiv: Část přitažlivosti stříbra spočívá v tom, že méně koreluje s jinými trhy, jako jsou akcie, což znamená, že může fungovat jako zajištění proti těmto trhům.
  • Diverzifikace: Protože stříbro méně koreluje, může fungovat jako způsob, jak diverzifikovat portfolio, snížit rizika a potenciálně zvýšit výnosy.

Stříbro samozřejmě není bez rizik a nevýhod. Stříbro samo o sobě nevytváří peněžní toky, takže nemusí být jasné, kdy je vhodná doba na nákup. To je na rozdíl od akcií, kde může být základní společnost levná na základě svých zisků nebo budoucích vyhlídek. Za druhé, protože stříbro neprodukuje peněžní toky jako podnikání, investoři, kteří chtějí profitovat, se musí spoléhat výhradně na někoho jiného, ​​kdo zaplatí za drahý kov více než oni. Naproti tomu majitelé podniku – buď prostřednictvím jednotlivých akcií nebo ETF – mohou profitovat z rostoucí ceny komodity nebo zvýšených zisků podniku. Takže ti, kteří mají podíl v těchto typech podniků, mají několik způsobů, jak vyhrát se stříbrem.

Kdy investovat do stříbra?

Investoři mohou zvážit investování do stříbra v různých scénářích:

  • Nabídka a poptávka jsou mimo spojení: Pokud nabídka stříbra nedrží krok s poptávkou, může to způsobit růst ceny stříbra.
  • Zpřístupní se společnost s atraktivní cenou: Pokud najdete společnost, která zvyšuje produkci nebo je schopna využít rostoucí ceny stříbra, může být vhodná doba k nákupu.
  • Potřebujete se zajistit proti inflaci: Někteří investoři se obracejí na komodity, jako je stříbro, jako na způsob, jak se zajistit proti inflaci
  • Chcete zajistit své portfolio: Pokud máte ve svém portfoliu významnou expozici vůči rostoucím cenám stříbra (například stříbro je hlavním vstupem pro vaše podnikání), můžete si koupit stříbro a pomoci kompenzovat tuto expozici.
  • Chcete přidat komodity do svého portfolia: Stříbro může být součástí alokace do komodit ve vašem portfoliu, což vám pomůže diverzifikovat vaše držby a snížit vaše riziko.

Zatímco přidání stříbra do vašeho portfolia může být užitečnou strategií pro pokročilejší investory, začátečníkům může lépe posloužit vytvořením dobře zaobleného portfolia složeného z těch nejlepších investic.

Ke stříbru závěrem

Investice do stříbra není vhodná pro každého a někteří investoři se raději zaměřují na podniky s peněžním tokem, než aby investovali do kovu samotného. Investoři do podniků mají několik způsobů, jak vyhrát, a to je důvod, proč superinvestoři jako Warren Buffett dávají přednost podnikům před komoditami. Je jednodušší a méně nákladné vlastnit akcie nebo ETF než fyzické stříbro, i když jsou likvidnější než skutečné lesklé věci. Vlastnictví drahých kovů však znamená, že nemáte žádné riziko protistrany (například u burzy nebo společnosti), ačkoli investice závisí pouze na vás, pokud jde o úschovu.

INVESTIČNÍ PLATINA

Platina je průmyslový kov s využitím od průmyslových aplikací a výroby až po zdravotnictví a šperky. Největším tahounem poptávky je automobilový průmysl – protože se používá v katalyzátorech, spolu s dalšími kovy, jako je palladium – který představuje zhruba jednu třetinu celosvětové poptávky za posledních pět let, podle World Platinum Investment Council nebo WPIC. Platina je také vzácnější a hůře se těží než zlato, protože se nachází hlouběji v zemském jádru. Tato kombinace krátké nabídky a široké poptávky by měla vytvořit lukrativní investiční příležitost, ale investice do platiny není pro slabé srdce.

Platina vs. zlato

„Investice do platiny je stejná jako investice do jakéhokoli jiného drahého kovu, jako je zlato, stříbro nebo měď,“ říká Josh Simpson, finanční poradce z Lake Advisory Group. “Rozdíl mezi platinou a ostatními je ten, že je vzácnější.” Platina je asi 30krát vzácnější než zlato kvůli své nízké koncentraci v zemské kůře, uvádí WPIC. Většina dodávek platiny pochází z Jižní Afriky a Ruska. “Protože velká část nabídky pochází ze dvou zemí, jejich politická stabilita vstupuje do hry také s cenou kovu,” říká Simpson. “Čím stabilnější jsou jejich vlády, tím nižší je cena.” Říká, že platina je více ovlivněna nabídkou a poptávkou než zlato, které je více ovlivněno strachem. “Když je dolar slabý, vede to k nižší nabídce platiny, protože se běžně nakupuje v amerických dolarech,” říká Simpson. “Slabá nabídka vede ke zvýšení ceny.” To spolu s její koncentrovanou nabídkou představují výhody i rizika pro investice do platiny v závislosti na tom, co se děje ve světě, říká. Například ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se poptávka po platině zvýšila, protože se světová ekonomika začala zotavovat z pandemie. Mezitím se dodávky platiny snížily kvůli výpadku ve velkém jihoafrickém závodě. To způsobilo, že cena platiny ve čtvrtletí vzrostla, i když cena zlata klesala – tento trend pokračoval i v roce 2021, kdy cena platiny vzrostla o více než 20 %, zatímco zlato kleslo o 15 %. Platina podobně překonala zlato během finanční krize v roce 2008, kdy platina překonala zlato o 30 až 65 %.

Investice do platiny

Existuje tedy argument ve prospěch investice do platiny, ale není to bez rizik. “Ceny platiny jsou výrazně kolísavější než ceny zlata a stříbra, takže investice do ní není pro slabé srdce nebo nezkušené investory,” říká Simpson. “V kratších investičních oknech, tři až pět let, může docházet k divokým výkyvům ceny v obou směrech.” Po raketovém vzestupu mezi rokem 2007 a polovinou roku 2008, kdy předčila zlato až o 65 %, cena platiny mezi květnem a prosincem 2008 klesla o více než 60 %. Rok zakončila z hlediska ceny téměř na úrovni zlata. “Kovy považujeme za taktickou hru, což znamená, že musíte správně načasovat,” říká Dana Anspach, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Sensible Money, LLC. “Často sázíte na krátkodobý cenový pohyb, možná v tomto případě způsobený očekávaným nedostatkem nabídky, ale jak dlouho tento nedostatek potrvá?”

Když investujete do platiny – nebo jakéhokoli drahého kovu, musíte mít jasný plán odchodu, říká. “Prodáte, když kov dosáhne konkrétní ceny, určitého procentuálního zisku nebo když si myslíte, že se mění poptávka na trhu?” Vzhledem ke své cenové volatilitě nemusí být platina dlouhodobým držením, říká Anspach, takže je důležité vzít v úvahu potenciální daňové dopady krátkodobého zisku. Krátkodobé zisky, které pocházejí z investice, kterou jste drželi po dobu jednoho roku nebo méně, jsou zdaněny běžnými sazbami příjmu spíše než sazbami dlouhodobých kapitálových zisků. Tyler Landes, finanční plánovač v Tandem Financial Guidance za poplatek, říká, že sázení na jeden kov je pro průměrného investora pravděpodobně příliš spekulativní. Ukazuje platinové investory na rozmanitější nabídky, jako je širší fond přírodních zdrojů, fond tvrdých aktiv nebo ještě úžeji fond drahých kovů. ETF iShares MSCI Global Metals & Mining Producers (ticker: PICK) je fond obchodovaný na burze, který nabízí komoditním investorům expozici společnostem zabývajícím se těžbou a výrobou kovů. US News & World Report aktuálně řadí PICK jako fond č. 1 mezi akciovými ETF s drahými kovy. Anglo American Platinum se sídlem v Jižní Africe, jeden z podílů fondu, je největší společností vyrábějící platinu na světě.

Je platina dobrá investice?

Stejně jako u každého investičního rozhodnutí je výběr, zda investovat do platiny či nikoli, osobním zvážením. „Abyste zjistili, zda by pro vás platina byla dobrou investicí, proveďte průzkum a promluvte si s finančním profesionálem, který vám poctivě zhodnotí, zda byste v tuto chvíli měli investovat do platiny, či nikoli,“ říká Simpson. “Vždy mluvte s důvěrníkem, protože je právně a eticky zavázán upřednostnit vaše potřeby a obavy před svými.”

Svěřenec nemůže dostávat provize z investic nebo produktů, které prodávají, takže se nemusíte bát, že řeknou, že platina je pro vás dobrá investice, jednoduše abyste si naskládali vlastní kapsu. ” Investice do komodit není pro každého. Ať už jde o drahé kovy nebo plodiny, na tom nezáleží. O tom, zda jde o dobrou investici, by měla rozhodnout úroveň zkušeností investora, tolerance rizika, finanční pozice a časový horizont,” říká Simpson. “To, že do toho investuje tvůj kámoš v práci, ještě neznamená, že je to pro tebe to pravé.”

Trezory

Trezory: Porovnání 10 nejlepších trezorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších trezorů. Jak jsme tyto trezory vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto trezory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit trezory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší trezor na vaše cennosti.

NázevVzhledUrčeníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
G21 S-23ET IITrezor G21 S-23ET IISchránka na peníze691Zobrazit v obchodech
G21 Max 20ETrezor G21 Max 20EStěnový, do podlahy820Zobrazit v obchodech
G21 GA-25ETrezor G21 GA-25EStěnový, do podlahy1251Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS.17.EDNTrezor Richter Czech RS.17.EDNStěnový, do podlahy659Zobrazit v obchodech
G21 GA-20EUTrezor G21 GA-20EUStěnový, do podlahy1040Zobrazit v obchodech
G21 T-250BKTrezor G21 T-250BKStěnový, do podlahy990Zobrazit v obchodech
Richter Czech TS0209 ParisTrezor Richter Czech TS0209 ParisSchránka na peníze209Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS17.KTrezor Richter Czech RS17.KStěnový, do podlahy586Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS50.KTrezor Richter Czech RS50.KStěnový, do podlahy2749Zobrazit v obchodech
Geti E17STTrezor Geti E17STStěnový, do podlahy585Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení trezorů od jejich uživatelů.

Jsou všechny trezory zabezpečené?

Stupeň zabezpečení, který může trezor nabídnout, se liší. Základní trezor samozřejmě nabídne zabezpečení proti průměrnému zloději, ale zloději vymýšleli způsoby, jak se s trezory obejít, dokud je lidé vyráběli. Proto je důležité pořídit si model od renomovaného výrobce, který byl vyroben s ohledem na všechny nejnovější triky a bezpečnostní opatření – a hlavně trezor, který je osvědčený. Majitelé domů by se měli podívat na trezory, které jsou prodávány jako „domácí trezory“, na rozdíl od těch, které používají obchody a kanceláře, protože jejich instalace bude mnohem snazší. Trezor musí být umístěn na pečlivě zvoleném místě v domě. Trh s těmito domácími trezory v posledním desetiletí dramaticky vzrostl. Více majitelů domů než kdy jindy má osobní majetek, který vyžaduje ochranu před zločinem a potenciální katastrofou, jako je požár. Mezitím pokroky ve výrobě znamenají, že malé, lehké trezory, které jsou ideální pro domácí instalaci, jsou stále dostupnější a dostupnější. Společně tyto faktory vedly k celkově lepším bezpečnostním standardům, přičemž výrobci komunikovali, aby zlepšili své metody a udrželi návrhy co nejkompaktnější pro obytné instalace. Na druhou stranu, zvýšení poptávky také vytvořilo trh levných trezorů, které jsou navrženy tak, aby podbízely profesionály. Z tohoto důvodu nejsou všechny trezory stvořeny sobě rovné. Majitelé domů musí být obezřetní, protože investice do nedostatečného trezoru je plýtváním peněz, stejně jako ztrátou všeho, co je uvnitř uloženo. Nejzřetelnějším protikladem k tomu je výběr známých značek, jako jsou trezory Chubb, Burton a Churchill. Tyto značky dodržují průmyslové standardy a jejich trezory procházejí přísným testováním, což lze ověřit malým průzkumem. Samozřejmě, že značkový trezor bude také dražší. Klíčem je rovnováha; nalezení renomované značky za dobrou cenu s funkcemi, které potřebujete.

Jsou všechny trezory ohnivzdorné?

Mnoho majitelů domů volí instalaci trezoru nejen jako bezpečnostní opatření, ale jako pojištění proti požáru. Důležité dokumenty, starožitnosti a osobní věci nelze v případě krádeže nebo požáru nahradit peněžní hodnotou. To je naprosto rozumné použití trezoru, ale stejně jako ne všechny trezory jsou stejně odolné proti zlodějům, ne všechny jsou stejně ohnivzdorné. Většina trezorů nabídne určitý stupeň protipožární ochrany, ale levnější modely nemusí vydržet opravdové peklo. Úroveň protipožární ochrany, kterou trezor nabízí, do značné míry závisí na jeho konstrukci.

Talířové trezory však neposkytují téměř žádný odpor a typický dvoustěnný domácí trezor poskytne ochranu pouze 10 až 15 minut při relativně nízkých teplotách. Koupě řádně certifikovaného modelu je nejlepší trefou do skutečné požární odolnosti, ale noví majitelé si musí být vědomi, že i tehdy existují mezi modely rozdíly. Některé poskytnou pouze minimální úroveň ochrany potřebnou pro uplatnění požární odolnosti. Prodejci se to pokusí promluvit, takže je důležité znát normy a v ideálním případě vidět nějaké důkazy o zkouškách požární odolnosti. Požární odolnost je hodnocena v podstatě stejným způsobem, jako jsou hodnoceny trezory proti vloupání. Existují tři certifikáty požární odolnosti při bezpečné výrobě. Jedná se o LFS (nový evropský standard pro trezory), SP (velmi uznávaná švédská laboratoř) a UL (americká laboratoř). Hledejte tyto iniciály v popisu nebo čísle modelu trezoru, abyste věděli, že byl oficiálně testován v reálných praktických podmínkách. Kromě písmen by měla být čísla; 30, 60, 90 nebo 120, což představuje, kolik minut může trezor přežít při požáru. Ohledně výběru toho správného ohnivzdorného trezoru je třeba si uvědomit ještě trochu víc. Faktorem mohou být chráněné položky. Například počítačová média jako DVD a USB klíčenky mohou být překvapivě zranitelnější než papírové dokumenty; podle Safelincs se papír degraduje při 350 stupních Fahrenheita, zatímco digitální data začínají degradovat při 125 stupních. Datové pásky a filmy jsou také velmi zranitelné. Pro tyto potřeby lze zakoupit specifické speciální trezory. Pojistné hodnocení trezoru zohledňuje hodnocení požární bezpečnosti, takže je to důležitý aspekt, který je třeba zvážit.

Jaké mám možnosti zamykání trezoru?

Kromě výběru bezpečnostního trezoru, který je odolný a ohnivzdorný, stojí za zvážení i možnosti zamykání. To může být sekundární k obraně, kterou trezor nabízí, ale stále je to důležité. Různé způsoby zamykání vyhovují různým uživatelům a mohou ovlivnit cenu, bezpečnost a pohodlí. Nejzákladnějším zamykacím mechanismem je samozřejmě jednoduchý klíč, ale existují i ​​mechanické kombinace, elektronická rozhraní a dokonce i biometrické zámky. Trezory na klíče jsou často buď rozpočtové modely, nebo obsahují klíč vedle jiných metod. I když není pochyb o tom, že trezory na klíče jsou jednoduché a efektivní, ztracené klíče mohou vrátit celou investici zpět nebo vyžadovat drahé výměny. Mechanické kombinační zámky mohou vykouzlit obrazy trezorů, které lze vidět ve filmech, s číselníkem, který se otáčí. Tyto trezory se používají po staletí, a přestože poskytují ochranu, systém se používá velmi nešikovně. Otevírat a zavírat takto trezor několikrát denně je oříšek a profesionální zloději je dobře znají. 

Elektronické zámky jsou jasnou alternativou, používají mnohem modernější metody a spoléhají na méně pohyblivých částí. Číselný kód lze zadat během několika sekund a je často snadněji zapamatovatelný. Nicméně, jako u mnoha věcí v životě, i toto je zřídka černobílé. Levný elektronický trezor, který stojí méně než 3 000 korun, bude pravděpodobně fungovat přes solenoid, který lze „rozskočit“ pomocí základních nástrojů. Elektronické zámky si přijdou na své při pohledu na vyšší ceny a renomované značky. Některé umožňují více uživatelských kódů, což znamená, že každý člen rodiny, který trezor potřebuje, může mít svůj vlastní kód (což usnadňuje zapamatování) a lze přihlásit posledního známého uživatele. Ve skutečnosti některé modely uloží auditní záznam s historií použití zámku. Toto je většinou funkce pro komerční uživatele, ale mohla by být užitečná jako důkaz v případě vloupání. Pokročilé elektronické zámky mohou také obsahovat časové zpoždění, časové zámky a dálkové ovladače! K dispozici jsou zámky Kaba & Insys, které lze ovládat a programovat na dálku prostřednictvím sítě. Tento druh systému může dokonce upozornit majitele, když je trezor otevřen.

Špičkovým bezpečnostním zamykáním, který lze vidět ve špionážních filmech, je biometrické zabezpečení. Jedná se o elektronický systém, který využívá některé aspekty těla majitele, jako je otisk palce nebo sken sítnice, k ověření, že sejf otevírá správná osoba. Biometrické zámky byly původně velmi pochybné, s nestálou spolehlivostí, ale moderní technologie se v této oblasti vyvíjí a zpřístupňují každodenním majitelům. Výhody biometrického trezoru spočívají v tom, že dveře může otevřít pouze správný uživatel a není zde žádný kód k zapamatování ani klíč, který by bylo možné ztratit. Tento systém navíc zanechává nevyvratitelnou auditní stopu, že v trezoru byla přítomna určitá osoba.

Jak jsou trezory hodnoceny?

Při nákupu domácího trezoru, zvažování zamykacích mechanismů, tvaru, velikosti a zabezpečení může být příliš mnoho věcí, které je třeba zvážit. Naštěstí existence bezpečných hodnocení hodně pomáhá při těchto volbách.

Jak již bylo zmíněno, trezory vyráběné renomovanými značkami dostávají hodnocení nebo „hotovostní hodnocení“, které poskytuje srovnatelnou škálu toho, jak silná je jejich ochrana. Abychom pochopili, jak tyto funkce fungují, je důležité znát primární účel moderního trezoru; získat čas proti útoku, ať už ohněm nebo krádeží. Žádný trezor není zcela odolný proti zlodějům, pokud má zločinec dostatek času a vhodné nástroje. Trezor tedy není zárukou ochrany, ale bezpečnostním opatřením, které zloději maximálně ztíží a zpomalí vstup dovnitř (nebo požár poškodí obsah). Tato doba umožňuje zásah policie nebo útěk zlodějů. To znamená, že pojistitelé nemohou předpokládat, že obsah trezoru je zcela chráněn a nelze jej nikdy dosáhnout. Pro účely pojištění je stále třeba vzít v úvahu povahu a hodnotu obsahu.

Hotovostní rating je peněžní částka, na kterou by upisovatel pojištění obvykle pojistil obsah trezoru. U některých cenností a většiny šperků by toto číslo bylo vynásobeno faktorem deseti. Například trezor v hodnotě 300 000 Kč v hotovosti by byl v pořádku pro uložení takového množství peněz nebo šperků v hodnotě 3 000 000 Kč. Trezory získávají tato hodnocení prostřednictvím testování. Trezor s uznávaným hodnocením hotovosti byl vystaven útokům v souladu s evropskými standardy pro testování útoků. To znamená, že v laboratorních podmínkách byl trezor napaden souborem nástrojů profesionálem, který ví, jak je používat, což odpovídá množství času, který by zloděj potřeboval, aby se dostal dovnitř. Pro splnění standardů musí být trezory předloženy národním zkušebním laboratořím, kde jsou napadeny souborem nástrojů a je zaznamenáván čas potřebný k získání vstupu. Skóre bude uděleno na základě použitých nástrojů a času, který byl vynaložen.

Jak by měl být trezor nainstalován?

Před výběrem trezoru musí potenciální kupující zvážit praktické aspekty instalace:

  • Byl by s ohledem na dispoziční řešení domu lepší podlahový trezor než nástěnný?
  • Existuje vhodná část konstrukce domu, která unese váhu?

Tyto otázky jsou důležité ze dvou důvodů; za prvé ovlivňují vaše rozhodování o nákupu a za druhé správná instalace trezoru závisí na dodržování určitých norem. Pokud máte jakékoli pochybnosti, na tyto otázky nejlépe odpoví společnost, u které je trezor zakoupen.

Nedodržení oficiálních norem při instalaci trezoru v domácnosti může způsobit vážné problémy, počínaje zranitelností. Trezor je koneckonců jen tak bezpečný jako jeho upevnění. Některé rozpočtové trezory mohou být ovlivněny převrácením a dopadem, což je proces známý jako „bezpečné odrážení“. Malé trezory lze vyjmout z jejich kování a ukrást je celé, aby je později zloději rozlouskli. Dalším hlavním problémem špatné instalace je to, že vina za krádež může být umístěna na nohy majitele domu, což zneplatní pojistné události. Aby byly v souladu s oficiálními zkušebními postupy, všechny výrobky, které mají certifikaci ECB.S (EN14450 a EN1143) a váží méně než 1 tunu, by měly být připevněny k pevné betonové podlaze. Někdy mají tyto trezory také zadní upevnění, ale to je pouze pro zvýšení bezpečnosti, nikoli jako jediný způsob upevnění. Pouze použití zadního upevnění by mohlo být v rozporu s pojištěním trezoru, proto je třeba toto předem ověřit, pokud není jiná možnost.

Testované trezory od renomovaných výrobců se dodávají se specifickými upevňovacími šrouby, které dodává výrobce. Je velmi důležité používat pouze tyto šrouby, které jsou testovány spolu se zbytkem trezoru, takže je prokázáno, že fungují. Trezory by navíc měl instalovat profesionál. Investovat do drahého trezoru jen proto, aby praskl nebo poškodil požár, protože se uvolnil z upevnění, by bylo hrozné. Dobří dodavatelé trezorů to zařídí za vás nebo alespoň poskytnou instalačního technika třetí strany. I když pomineme zabezpečení, trezory bývají těžké, takže umístění nástěnného trezoru (například) může být potenciálně nebezpečná práce. I samostatně stojící trezor vyžaduje opatrnost. V tomto případě je důležité umístění. 

Osvědčený postup doporučuje umístit samostatně stojící trezor na místo s omezeným přístupem, například pod schody nebo do skříně, nebo dokonce do sklepa. To ztěžuje přístup k trezoru a jeho nalezení; pamatujte, že trezor je technicky mechanismus pro nákup času, který zlodějům ztěžuje život. To je jeden z klíčových důvodů pro pořízení podlahových trezorů, které jsou ze své podstaty snadno schovatelné před zvědavými pohledy. Pokud jde o podlahové a nástěnné trezory, je důležité vybrat místo, které si účtuje z elektrických drátů a instalatérství. Oblast musí také unést váhu, zvláště pokud se rozhodnete pro těžký trezor, takže je rozumné konzultovat stavební plány. Umístění trezoru ke dvěma stěnám je dobrý způsob, jak zabránit jeho kývání z upevnění.

Bude trezor dostatečně velký pro mé potřeby?

Při výběru trezoru byste si měli pečlivě všímat rozměrů a vnitřního uspořádání. Může se to zdát jako samozřejmost, ale trezory jsou kvůli tloušťce stěn často menší, než se zdá, nebo nemusí mít vhodný tvar pro předměty, které potřebujete uložit. Navíc se vyplatí plánovat dopředu. Mnoho modelů trezorů je navrženo s ohledem na určitý úkol, jako je trezor na notebook, který bude obvykle o něco kratší než jiné trezory, protože notebooky jsou většinou ploché. To může způsobit, že nebude vhodný pro vyšší předměty. Renomovaní prodejci trezorů uvedou všechny vnitřní rozměry, takže pokud potřebujete uložit stohy dokumentů, jiných médií nebo cenných předmětů, můžete provést přiměřené míry. 

Důležité je, že mnoho trezorů má police, které zkrátí efektivní místnost na polovinu, pokud nejsou vyjímatelné. A konečně, je rozumné plánovat dopředu své pravděpodobné potřeby na příštích 20 let, zvláště pokud instalujete trezor pod podlahu nebo do zdi.

Pro větší předměty může být lepší možností trezor. Ty jsou konstruovány z prefabrikovaných panelů a obvykle sešroubovány nebo svařeny na místě. I když je lze obvykle vidět v bankách nebo vládních zařízeních, existuje rostoucí trh pro domácí uživatele, zejména pro ty, kteří provozují své podnikání z domova.  Trezor je skvělou volbou, pokud máte dostatek místa a v budoucnu možná budete potřebovat více úložného prostoru, navíc může sloužit jako paniková místnost. Toto je prostě místo, kam se můžete stáhnout a být zcela chráněni před vnějším světem v případě domácí invaze.

Jak mám uložit hotovost do trezoru?

Ukládání hotovosti je jedním z hlavních důvodů, proč si majitelé domů pořizují trezor. S rostoucími náklady na bezpečnostní schránky v bankách má smysl mít doma trezor s rezervou hotovosti pro každodenní použití, pro případ nouze nebo prostě pro obchodní použití.

První věc, kterou je třeba mít na paměti, je hotovostní hodnocení trezoru, který si chcete koupit. Vzhledem k tomu, že tato hodnota je doslova uvedena v peněžní hodnotě, je snadné vybrat trezor, který odpovídá druhu peněz, které chcete uložit. Čím větší množství musíte uložit, tím vyšší hodnocení potřebujete, což zase může zvýšit cenu trezoru. Je také moudré zkontrolovat požární odolnost trezoru, protože papírové peníze jsou vůči této hrozbě zranitelné. Nakonec se ujistěte, že je trezor dostatečně velký. Pokladní bankovky nezaberou mnoho místa, ale několik hromádek může být větší, než byste původně očekávali. Elektronický zamykací trezor je chytrou volbou pro každodenní pokladní sejf, protože kód se vám rychle vryje do paměti. 

Jakmile si vyberete trezor, je samotné uložení hotovosti jednoduchou záležitostí. Svázání poznámek dohromady je chytré, aby se zabránilo uvíznutí zbloudilých poznámek ve dveřích, když se zavírají. Některé trezory určené pro hotovost budou mít také přihrádky na bankovky nebo mince, aby byly v jejich správné nominální hodnotě. To je ideální, pokud je trezor pro obchodní použití. Můžete také zvážit uložení hotovosti v uzavřeném sáčku pro případ zaplavení, protože ne všechny trezory jsou vodotěsné.

Z čeho jsou trezory vyrobeny?

Od doby, kdy byly trezory poprvé použity již v průmyslové revoluci, prošel design několika vylepšeními a změnami. Přestože základní kostkovitý tvar zůstal většinou nedotčen, podšívka, zamykací mechanismus a další se neustále zdokonalují. Když se trezory poprvé začaly používat, byly často vyrobeny z litiny. I když to bylo jistě velmi těžké a odvedlo to dobře, moderní výrobci používají ocel. Tato slitina je typickým materiálem pro stavbu trezoru. Ocel má oproti železu určité výhody, díky kterým je ideální pro bezpečnou stavbu, například je pevnější a odolná vůči korozi. Staromódní železný trezor může zrezivět na základně nebo tam, kde je přišroubován, a stane se zranitelným. Lze vytvořit i speciální slitiny s vyšší odolností proti ohni. Ve skutečnosti existuje složitá metalurgie k vytvoření správných materiálů pro trezor, vyladění receptury tak, aby měla lepší odolnost vůči teplotě a fyzickému napadení.

Typický trezor má vnější ‘kůži’, což je to, co můžete vidět. Pod tím je tvrdá deska, speciálně pro ochranu mechanismu. Tento vnější plášť je často měkčí kov, protože velmi tvrdé materiály mohou při opakovaném nárazu prasknout. Tímto způsobem se vnější vrstva promáčkne a deformuje, ale nepraská, zatímco vnitřní vrstva zůstane nedotčená. 

Požární trezory mohou mít další vrstvy určené k izolaci obsahu, které obsahují různé nevodivé materiály, jako je vermikulitová slída a sádra, jak je uvedeno v Tech FAQ. Pokud jde o velmi pokročilé trezory, jako jsou určité trezory, může se uvnitř stěny nacházet vrstva skla. To se rozbije a spustí alarm, pokud je zeď udeřena silou. I když se to může zdát překvapivé, existuje také trh s plastovými trezory. Jsou ideální pro malé předměty, protože mohou být lehké a voděodolné. Plastové trezory lze vyrobit také v různých barvách. Použité velmi tvrdé plasty mají speciální složení, aby byly nárazuvzdorné, odolné proti korozi a mohou mít dokonce hygienické antibakteriální povlaky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat