Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Krmivo pro štěňata

Stejně jako příchod miminka do rodiny, tak i příchod štěněte je velkou událostí. A je jedno, zda je to potomek vašeho psa, nebo jste si pořídili úplně nového pejska. A nemyslete si, i pro něho je to také vzrušující událost. Nové prostředí, nové pachy, s tím vším se musí nějakou dobu sžívat. Vedle jeho výchovy hraje rozhodující roli v jeho vývinu a dospívání výběr správně stravy. Malému dítěti také nedáváte párek, když víte, že potřebuje úplně jinou stravu. Právě chyby ve výživě mohou způsobit zdravotní problémy, a ty pak mnohdy přetrvají po celý život. Pokud tedy nejsou fatální. O co všechno je důležité dbát, a jak postupovat, aby váš pejsek vyrostl ve zdravého psa, který vám bude přinášet radost dlouhá léta, o tom si můžete přečíst v našem článku.

Krmiva pro štěňata: Porovnání 10 nejlepších krmiv pro štěňata podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších krmiv pro štěňata. Jak jsme tato krmiva pro štěňata vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tato krmiva jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit krmiva pro štěňata podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší krmivo pro štěňata.

NázevVzhledHmotnost balení (kg)Velikost plemeneAktivita psaHypoalergenníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice 12 kgKrmivo pro štěňata Brit Care Junior Large Breed Lamb & Rice 12 kg12VelkéMláďata ve vývinuAno1999Zobrazit v obchodech
Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kgKrmivo pro štěňata Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg12Pro všechnyMláďata ve vývinuAno1199Zobrazit v obchodech
Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kgKrmivo pro štěňata Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg12Pro všechnyBěžnáAno1165Zobrazit v obchodech
Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb 12 kgKrmivo pro štěňata Calibra Dog Life Junior Large Breed Lamb 12 kg12VelkéBěžnáAno1159Zobrazit v obchodech
Royal Canin Maxi Puppy 15 kgKrmivo pro štěňata Royal Canin Maxi Puppy 15 kg15VelkéMláďata ve vývinuNe1544Zobrazit v obchodech
Royal Canin Medium Puppy 15 kgKrmivo pro štěňata Royal Canin Medium Puppy 15 kg15StředníMláďata ve vývinuNe1529Zobrazit v obchodech
Brit Premium by Nature Junior M 15 kgKrmivo pro štěňata Brit Premium by Nature Junior M 15 kg15StředníMláďata ve vývinuAno999Zobrazit v obchodech
Brit Fresh Beef with Pumpkin Puppy Large 12 kgKrmivo pro štěňata Brit Fresh Beef with Pumpkin Puppy Large 12 kg12VelkéBěžnáNe1212Zobrazit v obchodech
N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry 12 kgKrmivo pro štěňata N&D LG DOG Puppy M/L Lamb & Blueberry 12 kg12StředníBěžnáNe1349Zobrazit v obchodech
Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppy 12 kgKrmivo pro štěňata Carnilove Salmon & Turkey for Large Breed Puppy 12 kg12VelkéBěžnáNe1395Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení krmiv pro štěňata od jejich uživatelů.

Jak vybrat krmivo pro štěňata?

Je důležité, abyste se vyvarovali hned od počátku chyb, které by mohly růst a vývoj vašeho štěněte poznamenat na celý život. Má to svou logiku. Malé děti také jedí jinou stravu než dospělí. Zásady zdravé a prospěšné výživy jsou důležité tyto věci.

  • Složení krmiva pro štěňata má jiné poměry základních živin, minerálů, stopových prvků tak, aby splňovalo jejich základní potřeby
  • Doplnění krmiva přípravky s minerálními látkami tak není nutné, a spíše vašemu miláčkovi uškodí
  • Je důležité abyste množství v jedné krmné dávce správně spočítali. Příliš velké dávky mohou způsobit rychlý růst štěněte, a v dospělosti sklon k nadváze. Také může mít potíže s klouby.
  • Ta nejlepší krmiva pro štěňata neobsahují obiloviny a ani cukr. V minimálním množství nebo vůbec umělá aromata a konzervační látky.
  • Pokud dáváte psíkovi pamlsky, pamatujte, že jsou kaloricky velmi vydatné, a je třeba to zohlednit v dávkování hlavního jídla.
  • Je lepší krmit štěně vícekrát denně po menších dávkách, vyvarujete se tak tomu, že bude mít zažívací potíže.
  • Pamatujte také, že každé plemeno dospívá jinak rychle, a tak by přechod na krmivo pro dospělé psy měl proběhnout tehdy, až pejsek odroste a dospěje.

Krmivo pro štěňata: Jaké druhy krmení najdeme na trhu?

V zásadě rozeznáváme několik druhů krmiv. Jsou to suchá krmiva a mokrá. Dále je možné si krmivo připravovat doma, a nakonec je to BARF strava.

Suchá krmiva

Suchá jsou granule. Výrobců a druhů granulí je na trhu opravdu hodně. Záleží jen na nás, kolik prostředků chceme do výživy našeho miláčka investovat. Mějte na paměti, že granule by měly obsahovat základní výživové prvky, pak několik doplňovacích složek a to je vše. Granule jsou dobře skladovatelné, nekazí se, a cenově vyjdou lépe.

Mokrá krmiva

Mokré krmivo bývá mnohdy vizuálně lákavější než granule. Navíc míra tepelného zpracování bývá nižší. Téměř vždy se připravuje z čerstvých surovin. Obsahuje ale až 70% vody, a tak je poměr cena – objem nepoměrně vyšší než u granulí.  Pokud ale vaše štěně nechce suchou stravu přijímat, nezbývá vám, než krmit mokrým krmením. A třeba mu do misky sem tam pár granulí přidat.

Domácí strava

Jednou z možností je psovi vařit. Sehnat odpovídající suroviny dnes už tak velký problém není, ale potřebujete odpovídající úložné prostory, a také to zabere hodně času. Když spočítáte všechny náklady, vyjde vás to také výrazně dráž než kupovat krmivo už hotové. Ale víte, co vašemu psovi dáváte.

BARF strava

V poslední době přichází do módy krmení tzv. BARF stravou. Je to krmení v přirozeném stavu, bez tepelné úpravy. Syrové maso, syrová zelenina i ostatní ingredience. Je to v podstatě návrat do minulosti, protože psi jsou šelmy a když něco ulovili, sežrali to syrové. Opět platí, že potřebujete zdroje dobrých surovin, místo na uskladnění a čas na přípravu. A cena je někde jinde než u hotových krmiv.

Složení krmiva dle jednotlivých složek

Pes je jako šelma od přírody masožravec. Nejvyšší podíl krmení by tedy mělo být maso. Pro štěňata je důležité, aby bylo kvalitní, a jeho podíl byl vyšší než pro dospělé psy. Stejně tak se to týká bílkovin. Ale pozor na to, aby byly živočišné. Dále jsou to tuky, sacharidy, popeloviny, stopové prvky, minerály a vláknina. Nežádoucí jsou aromatické látky a konzervanty. Nyní se pojďme podívat na jednotlivé složky krmení.

Maso

Nejlepším zdrojem živočišných bílkovin je maso. A je jedno, jestli to je jehněčí, drůbeží, či rybí. Důležité je, aby bylo kvalitní, a bylo ho v krmivu dostatečné množství. Pro štěňata, která rostou a vyvíjejí se, by to mělo být minimálně 40%. To se počítá v syrovém stavu. Po usušení to bude tak třetina. Kvalitní maso se pozná podle toho, že má velké % bílkovin. Ty jsou stavebním kamenem svalů a šlach. Pozor na obsah masokostní moučky, protože ta je tepelně upravená, a po přidání do granulí se opět tepelně upravuje. Její výživové hodnoty jsou pak velmi nízké. Na obalu by měl výrobce uvádět o jaké maso se jedná.  Čerstvé, mražené, nebo sušené. Pokud je v granulích přidaná masová moučka, poznáte to podle toho, jaký je obsah popelovin. Kvalitní krmivo obsahuje do 12% těchto příměsí. Ty nejhorší klidně i 40%. těm se raději vyhněte. Dalším parametrem pro výběr granulí je, jestli je uvedený konkrétní druh masa a jeho zdroj. Játra, ledviny jsou v pořádku, ale produkty živočišného původu mohou skrývat rohy, srst, nebo i kopyta. Těm se vyhněte.

Bílkoviny

I zde platí, že pro psa jsou vhodné živočišné bílkoviny. Jsou však nepoměrně dražší než ty rostlinné. A tak to může některé výrobce svádět k tomu, je do granulí přidávat. Může jít o hrachový, kukuřičný, či rýžový protein. Zvýší obsah bílkovin, ale pro pejska nemají žádný přínos. Obsah v krmení pro štěňata by měl být vyšší než 25%. opět dobrý výrobce na obalu uvádí, jaký druh bílkoviny granule obsahují. Když však bude jejich obsah příliš vysoký, rychlý růst svalové hmoty může zapříčinit deformaci kloubů, nebo kostí samotných, a z toho plynoucí problémy v dospělosti.

Tuky

Jak pro člověka, tak pro pejska platí, že tuky jsou největším zdrojem energie. Pokud jsou živočišného původu, jsou snadno stravitelné, (stravitelnost v tomto případě je kolem 90%), zvyšují chutnost krmiva, a jsou v neposlední řadě zdrojem esenciálních mastných kyselin. Některé vitamíny organizmus nedokáže vstřebat bez přítomnosti tuků v těle. Dále podporují správnou funkci ledvin a schopnost rozmnožování. Jejich přítomnost v krmení pomáhá izolovat nervová vlákna, stejně tak podporuje přenos živin a jsou stavební látkou buněčných stěn. Obsah tuku v granulích by měl pro štěňata pohybovat okolo 10%. Nízký obsah se může projevit suchou až šupinatou kůží, nebo hrubou srstí. Dlouhodobý nedostatek tuků může vést až k problémům s růstem. Jeho nadbytek pak k obezitě.

Vláknina

Protože maso samo o sobě je hůře stravitelné, nezbytnou součástí krmení je vláknina. To je nestravitelná složka granulí. Její podíl zvyšuje objem krmiva, a ze střev odvádí nestrávené části potravy. Její podíl by se měl pohybovat do 4%. Nedostatek může způsobit zácpu, nadbytek naopak rychlejší vyprazdňování, a pejskovi tak mohou chybět důležité živiny, minerály a vitamíny. Vláknina má málo kalorií, a v zažívání má spíše funkci čistící. Lze ji ještě rozdělit na rozpustnou ve vodě – má projímavé účinky, a je obsažená v ovoci či luštěninách, a nerozpustnou – ta naopak stimuluje pohyb střev. Nachází se v kořenové zelenině.

Sacharidy

Nebo také cukry. Jsou nedílnou a důležitou složkou krmení, která by v něm neměla chybět. Jsou zdrojem rychlé energie, které šetří bílkoviny a tuky na pozdější využití, a současně obsahují velké množství vlákniny a antinutričních látek. Jejich zdrojem v granulích obyčejně bývá kukuřice, pšenice, rýže, oves a brambory. Nejlépe stravitelné jsou brambory, oves a rýže. Kukuřice a pšenice jsou pro pejsky mnohem hůře stravitelné, a navíc pšenice obsahuje lepek, který je pro štěňata obzvláště nevhodný. Pes není na trávení sacharidů dobře vybavený, a proto by se v jeho potravě měly objevovat jen v malém měřítku. Jejich nadbytek vede k jeho přeměně na tuk, který se mu v těle ukládá, a může už v mladém věku vést k obezitě. Někteří výrobci na obalech uvádějí sacharidy rozdělené do několika názvů, a to proto, aby to vypadalo, že jich tam není příliš mnoho. Když si však sečtete třeba 5 složek které mají v názvu kukuřice, vyjde vám číslo, které je vysoko nad doporučené množství.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Většina z nás ví, že minerály, vitamíny podporují správné fungování organismu. Také posilují imunitu, a to platí jak pro lidi, tak pro psy. Ve věku, kdy se organismus vyvíjí a roste, to platí dvojnásobně. Ani psí organismus si tyto látky neumí sám vyrobit, a tak je třeba je do těla dodávat jako složku potravy. Dnes prakticky všechny druhy krmení tyto látky obsahují v doporučeném množství, a tak se nemusíme bát, že by pejskům chyběly. Výjimku tvoří vitamíny K a C. níže si ukážeme, které vitamíny krmivo obsahuje a k čemu mu prospívá

  • Vitamín A – stejně jako u lidí pomáhá psovi v růstu a zlepšuje mu zrak
  • Vitamín D – díky němu má zdravé kosti a zuby
  • Vitamín E – podporuje růst srsti, svalů, je dobrý pro zdravé nervy, chrání buňky v těle a podporuje plodnost
  • Vitamín C – posiluje imunitu, a i když si ho pes umí vyrobit, když je v krmení zastoupený, alespoň v malém množství
  • Vitamín H – biotin slouží k udržení zdravé kůže a kvalitní srsti, ovlivňuje funkci jater
  • Vitamíny skupiny B – stejně jako u člověka zajišťují správnou funkci zažívání

Další složkou potravy jsou minerály. Jsou pro fungování a vývoj organismu stejně důležité jako vitamíny. Zde si uvedeme ty, které by mělo každé krmivo obsahovat.

  • Vápník a fosfor – podporují růst kostí a zubů
  • Sodík – má vliv na nervový systém a hlídá v těle tělní tekutiny
  • Draslík – pomáhá s odbouráváním tuků a cukrů, podporuje trávení

Potom by strava pro naše miláčky měla obsahovat další minerály, ale pouze ve stopovém množství. Vyjmenovat bychom jich mohli více, ale dobrý výrobce krmení je doporučeném množství přidává. Na obalech však být vyjmenované být nemusí.

Pak jsou zde další složky potravy, které jsou vítané, a jsou to probiotika – podporují správné zažívaní, a zvyšují imunitu, pak látky na klouby a vaziva – jako je glukosamin a chondroitin, dále to mohou být byliny a zelenina. Ta se přidává kvůli obsahu vlákniny, jinak nemá výživovou hodnotu. Pokud krmivo toto všechno obsahuje pak není třeba ani v útlém věku psa podávat žádné potravinové doplňky.

Když si však prostudujeme složení krmiva, neměli bychom zapomínat na co si dávat pozor. Jsou to látky, které by mohly psovi škodit, a tak by jich krmení mělo obsahovat co nejméně.

  • Alergeny
  • Aromatické látky
  • Konzervanty
  • Sůl

Tyto látky mohou psovi škodit stejně jako lidem. Tedy kromě soli. Zažívání štěněte je citlivé jako u malého dítěte. Proto se snažte při výběru krmiva vybírat takové druhy, které je neobsahují, nebo jen ve velmi malém množství.

Popeloviny

Jsou látky, které pes nestráví. Z jejich objemu v podstatě nic nevyužije, a jejich obsah by se měl pohybovat mezi 5 – 8%. Větší objem značí, že krmení není tak kvalitní, a obsahuje příměsi, např. mletých kostí. Naopak příliš malé množství může značit na menší podíl čerstvého masa.

V neposlední řadě obsahuje krmivo pro psy i složky, které můžeme nazvat neuškodí, ale ani neprospívají. Aby výrobce ušetřil na ceně, přidává do krmení sóju, zbytky obilovin, nebo produkty živočišného původu. Ty mají za cíl nahradit dražší složky granulí, ať už maso, či bílkoviny nebo tuky. Psům sice neublíží, ale ani z nich nezískají žádný profit.

Výběr na trhu je opravdu bohatý

Protože jen u nás vlastní pejska více jak 60% domácností, množství výrobců, nebo dovozců je opravdu veliké. Stejně tak počet výrobků. Takže je určitě z čeho vybírat. Na internetu najdete poměrně dost portálů, kde jsou jednotlivé produkty podrobeny testům, jak kvality, tak složení, a následně ohodnocené. To pro vás může být vodítkem, od kterého výrobce budete kupovat. Úplně nejlepší je zeptat se majitele od kterého pejska kupujete, jakým druhem krmení krmí fenu. Nejspíš stejným druhem bude krmit i štěňata, a pokud mu granule chutnají, máte ve o dost lehčí.

Cenová relace krmení pro štěňata

Cena do 55kč za 1kg. V této cenové relaci koupíte krmení v supermarketech. Kvalita a použité suroviny odpovídají ceně. Maso je většinou z moučky, sacharidy obsahují lepek, bílkoviny mohou být i rostlinné. Výživové hodnoty a kvalita tak odpovídají ceně.

Cena od 55 do 100kč na 1kg. Toto je taková střední cesta, kde už vyrábějí i dobří a prověření výrobci. Maso je už poměrně kvalitní, bílkoviny živočišné, sacharidy lehce stravitelné, takže za svoje peníze dostanete dobrou kvalitu, a určitě s přijímáním krmení nebude mít většina psů problém. Dokonce někteří výrobci v této cenové relaci nabízejí svoje prémiová krmiva.

Cena od 100kč výše. To jsou u většiny výrobců prémiové výrobky, které splňují ta nejpřísnější kritéria, a můžeme je ve velkém % produktů doporučit. Jejich složení je opravdu kvalitní, a bude vašim miláčkům chutnat. U těch opravdu nejlepších se může cena vyšplhat i na 200kč za 1kg.

Pokud nechcete začít s tím nejdražším hned od začátku, můžete zvolit střední cestu. Ne vždy platí, že to nejdražší je to nejlepší. Ona cena za 1kg může být zavádějící. Daleko lepším ukazatelem je cena za 1 krmnou dávku. Kupte malé balení, a vyzkoušejte, jak vašemu psovi chutná. Zda po něm nemá průjem, nebo nějakou alergickou reakci. Pak můžete koupit velké balení, které je cenově výhodnější. A to nejen dle kvality, ale také dle velikosti plemene. Pro ta menší a střední plemena budou dražší. Mají totiž vyšší výživnou hodnotu.

Zde je několik výrobců, které najdete na trhu – Brit, Pet Royal, Royal Canin, Pet Veterinary, Advance, Fitmin, a mnoho dalších. Určitě neuděláte chybu, když se před příchodem štěněte poradíte s veterinářem. K němu chodí lidé když má jejich mazlíček problém, a od nich se dozví, čím krmí, jak jsou s krmením spokojení, a tuto informaci předá.

Mokré krmení

Tato krmiva se dodávají převážně v konzervách, od 400gr, až po 2kg. I zde najdeme několik výrobců. Cena se pohybuje od 40kč za konzervu, ale může to být i 150kč. V konzervě, která má obsah 1kg krmení však může být až 70% vody. Jedna krmná dávka tak může vyjít podstatně dráž než u suchých krmiv.

Doplňky stravy pro štěňata

Dalším doplňkem k základní stravě patří pamlsky. Už ve věku přibližně 3 měsíce bychom měli začít se základním výcvikem psa. A jako odměnu dostává pamlsek. Ty jsou energeticky velmi vydatné, a tak bychom toto měli zohlednit v základní krmné dávce. A pak jsou zde různé pochoutky k okusování, jako jsou sušené kůže, uši, ale i z nich pes získává energii a výživné látky. Ty lze zakoupit v každé prodejně kde mají sortiment pro psy.

Zbytky od vašeho stolu

V žádném případě nekrmte psa zbytky vaší stravy. Obsahuje sůl, koření, a to pro psí zažívaní není to nejlepší. A vaše obavy z toho, že krmení granulemi je příliš fádní, nejsou na místě. Obsahují vše co pes potřebuje od raného věku až po život seniora, a pokud po nich prospívá, není třeba něco měnit, či mu stravu doplňovat něčím dalším.

Voda

Kromě krmení nezapomínejte, že pes potřebuje pít. Měl by proto mít v misce neustále čistou vodu, aby hlavně při fyzické aktivitě, nebo v letních měsících mohl kdykoliv uhasit žízeň. A to platí pro staré psy, tak pro štěňata.

Pravidelnost krmení

Důležitým prvkem ve správné výživě je kromě kvalitního krmení i pravidelnost. Štěňata krmíme vícekrát denně. Mají menší žaludek, a tak při vyšší krmné dávce mohla mít zažívací potíže. Čtyřikrát denně je tak akorát. S přibývajícím věkem dávkování snižujeme na 1-2x denně, podle velikosti psa. Malá plemena krmíme i v dospělosti 2x denně, ta velká klidně i jednou. Pokud dodržíme všechny pravidla o kvalitě, množství krmení, pohybu, a dalších věcí, může se náš čtyřnohý kamarád dožít ve zdraví dlouhého věku a po celou dobu nám dělat společnost.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat