Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Opalovací krémy

Opalovací krém je nezbytným vybavením každé dovolené nebo výletu. Letní slunce je velmi ostré, a proto je třeba se dostatečně chránit. Pokožka celého těla se může snadno spálit a vlivem působení ultrafialového záření dochází také k jejímu předčasnému stárnutí. Při nedostatečné ochraně se navíc mohou projevit i nejrůznější kožní problémy jako vyrážka či alergie.

Přípravky na opalování vybírejte opravdu pečlivě. Mnohé z nich se totiž jen tváří, že pokožku ochrání. Pravdou je, že některé produkty mohou spíše škodit. Zvláště takové, jež jsou směsicí chemických látek, které mohou narušovat tělní buňky nebo dokonce hormonální rovnováhu. Některé látky způsobují alergické reakce, velmi často je to například umělá parfemace. Potrápit může děti i osoby s citlivou pokožkou.

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat především složení. Je třeba si uvědomit, že při koupání a vodních radovánkách se krém z těla smývá a zůstává ve vodě. Tato rezidua mohou škodit vodním organismům. Toxické jsou zejména látky benzofenone, oxybenzone nebo oxyphenone. Je důležité si říct, že všechny prodávané produkty musí vždy splňovat směrnice EU, které určují, jaké látky a v jakém množství mohou být použity. Proto se opalovacích krémů nemusíte bát. Pojďme se podívat, podle čeho vybírat a na co se při výběru a koupi přípravků na opalování soustředit.

Opalovací krémy: Porovnání 10 nejlepších opalovacích krémů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších opalovacích krémů. Jak jsme tyto krémy pro bezpečné opalování vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto opalovací krémy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit opalovací krémy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší opalovací krém.

NázevVzhledSPFVoděodolný?TypObjem balení (ml)Cena za 1 ml v KčOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Bioderma Photoderm Kid sprej SPF50+ 200 mlOpalovací krém - přípravek na opalování Bioderma Photoderm Kid sprej SPF50+ 200 ml50AnoSprej2001,62324Zobrazit v obchodech
SunVital Argan Bronz Oil máslo na opalování SPF6 200 mlOpalovací krém - přípravek na opalování SunVital Argan Bronz Oil máslo na opalování SPF6 200 ml6AnoMáslo2000,59118Zobrazit v obchodech
Bioderma Photoderm BronzOpalovací krém - přípravek na opalování Bioderma Photoderm Bronz30AnoSprej - olej na opalování2002,14428Zobrazit v obchodech
La Roche Posay Anthelios SPF50+ Shaka fluid 50 mlOpalovací krém - přípravek na opalování La Roche Posay Anthelios SPF50+ Shaka fluid 50 ml50AnoFluid508,78439Zobrazit v obchodech
Daylong Ultra Lotio SPF25 200 mlOpalovací krém - přípravek na opalování Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml25AnoMléko2002,49499Zobrazit v obchodech
La Roche-Posay Anthelios sprayOpalovací krém - přípravek na opalování La Roche-Posay Anthelios spray50AnoSprej753,76282Zobrazit v obchodech
Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 mlOpalovací krém - přípravek na opalování Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 ml30AnoSprej4001,37550Zobrazit v obchodech
Daylong ExtremeOpalovací krém - přípravek na opalování Daylong Extreme50AnoMléko2003,29659Zobrazit v obchodech
Vichy Capital Soleil UV-Age denní péče SPF50+ 40 mlOpalovací krém - přípravek na opalování Vichy Capital Soleil UV-Age denní péče SPF50+ 40 ml50NeFluid sprej409,22369Zobrazit v obchodech
Eucerin Sun Allergy Protect Sun Cream Gel SPF50 150 mlOpalovací krém - přípravek na opalování Eucerin Sun Allergy Protect Sun Cream Gel SPF50 150 ml50AnoKrém1503,17476Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení opalovacích krémů od jejich uživatelů.

Jak vybrat správný opalovací krém?

Výběr přípravku na opalování nemusí být tak složitý, jak se zdá. Na českém trhu lze najít nespočet nejrůznějších značek, které nabízí ochranu proti slunci. Jedná se o krémy, oleje a spreje s různým stupněm SPF faktoru. Než sáhnete po prvním opalováku s hezkým obalem, pojďme si říct, na co je třeba se soustředit a čemu věnovat zvýšenou pozornost.

Důležité je brát v potaz fototyp, k němuž se řadíte. Kůži chrání před sluncem kožní barvivo melanin. V závislosti na jeho hladině může být kůže velmi citlivá, nebo naopak reaguje na sluneční záření pouze mírně. Nízké hodnoty melaninu mají lidé se světlejší pokožkou, světlými vlasy a očima. Čím vyšší číslo kožního fototypu máte, tím více je vaše pokožka odolná proti slunečnímu záření. A v závislosti na tom je třeba vybírat stupeň SPF ochrany opalovacího krému. Fototypy se standardně rozdělují do 6 kategorií, v našich podmínkách se lze nejčastěji setkat s prvními 4 fototypy.

Ochranné faktory opalovacího krému

I když se nedíváte na složení, ochranný faktor je něco, co byste rozhodně sledovat měli. Tomuto označení je třeba dobře rozumět, abyste vybrali ten nejvhodnější produkt pro sebe i svou rodinu. Ochranný faktor se nejčastěji uvádí pod zkratkou SPF (Sun Protection Factor) a vždy je uveden přesným číslem. Vybírat můžete z produktů označených čísly 6, 10, 15, 20, 25, 30, 50, případně 50+. Jedná se o schopnost blokovat sluneční UVB paprsky, které způsobují opálení kůže. Kromě krásné hnědé barvy totiž mohou zapříčinit také spálení kůže či jiné problémy.

SPF 10 a nižší

Jedná se o velmi nízkou ochranu před slunečními paprsky. Nejčastěji se doporučuje pro 4. kožní fototyp (tmavá pleť bez pih opalující se do hněda bez spálení pokožky). V našich zeměpisných podmínkách vám opalovací krém s SPF 10 postačí, na dovolenou k moři si raději pořiďte vyšší ochranu.

SPF 15 až 30

Tyto opalovací krémy jsou vhodné pro 3. fototyp, do něhož spadá většina našeho obyvatelstva. Nejčastěji se jedná o osoby se světlou nebo tmavší pletí, hnědými vlasy a šedozelenýma nebo hnědýma očima. Produkty s SPF ochranou 15–20 jsou vhodné pro opalování u bazénů v našich končinách, pokud vyrážíte na letní dovolenou, sáhněte raději po SPF 30.

SPF 30 až 50

Vysoké ochranné faktory by měly používat osoby s 2. kožním fototypem, tedy světlou až velmi světlou kůží, pihami a modrýma či šedýma očima. Vyšší faktory se hodí pro osoby s citlivou pokožkou a také děti, jejichž kůže je velmi jemná a může být náchylná ke spálení. SPF vyšší než 30 se hodí na letní dovolenou u moře v exotických krajinách.

SPF 50 a 50+

Nejvyšší ochranný faktor by měly používat především děti a lidé s nedostatkem melaninu. Lidé řadící se k 1. kožnímu fototypu mají často rezavé vlasy a velmi světlou pihovatou pleť, neopalují se příliš dobře, prakticky nikdy nezhnědnou, obvykle ihned zčervenají a jsou náchylní ke spálení pokožky. Nejvyšší ochranné faktory jsou také vhodné pro osoby s kožními problémy.

Opalovací krém: Co všechno prozradí etiketa?

Než se dostanete k zadní straně produktu, obvykle se zastavíte u etikety. Kromě názvu na ní můžete najít mnoho užitečných informací, které vám ihned prozradí vše, co potřebujete vědět. Co všechno lze na přebalu opalovacího krému najít?

 • SPF faktor – bývá označen velkými čísly a udává stupeň ochrany před slunečními paprsky (UVB zářením).
 • UVA – tato hodnota vás informuje o ochraně proti ultrafialovému záření, které proniká hluboko do kůže a způsobuje její předčasné stárnutí.
 • „broad-spectrum“ – označuje, že přípravek na opalování chrání kůži před UVA i UVB zářením.
 • Instrukce, jak často přípravek nanášet.
 • Hypoalergenní – hledejte především u přípravků pro děti.
 • Dermatologicky testováno – základní předpoklad všech produktů.
 • Odolnost vůči vodě nebo písku – přípravky na opalování mohou garantovat ochranu při styku s vodou nebo při častém otírání ručníkem apod. I když jsou krémy voděodolné, myslete na to, že při kontaktu s vodou nebo otření se dochází k úbytku ochranné vrstvy.

U opalovacích krémů hledejte certifikáty

Certifikáty jsou vždy zárukou kvality. Na lahvičkách opalovacích krémů hledejte označení EcoCert Organic Cosmetic, COSMOC Organic, BHDI nebo české certifikáty CPK, CPK bio nebo UVA. Tato označení jsou známkou kvality, takže si můžete být jisti, že kupujete nezávadné produkty vhodné i pro děti nebo osoby s citlivou kůží.

SOUHRN: Jak vybrat přípravek na opalování

 1. Zjistěte, jaký jste fototyp – dle typu pokožky a jejího chování na slunci (rychle se spálíte, zčervenáte, nebo naopak okamžitě zhnědnete) vyberte přípravek.
 2. Zvolte vhodný SPF faktor – vyšší bude potřeba u moře, případně na horách, nižší SPF bude stačit ve městě a na běžné používání.
 3. Vyberte nejvhodnější produkt – krém, mléko, sprej, olej nebo máslo. Vybírejte podle vlastních preferencí.
 4. Pro děti vyberte přípravek s vyšším SPF – nejlépe takový, který je přírodního původu. Bude obsahovat nejméně chemických a nebezpečných látek vyvolávající alergické reakce.
 5. Ujistěte se, že zvolený produkt disponuje UVB i UVA ochranou.
 6. Zjistěte, zda je přípravek voděodolný/otěru odolný.

Druhy opalovacích krémů

Opalovací krémy, másla nebo oleje – přípravky na ochranu proti slunečnímu záření mají různou konzistenci a stejně tak mají i různé složení. Pojďme se podívat na to, co všechno můžete v obchodech najít.

Opalovací krémy s přírodním složením

Krém se 100 % přírodním složením se obvykle hledá špatně, ale najít ho lze. Vyrábí jej například značky Eco Cosmetics, Lavera, Weleda nebo BIO VIVACO. Tyto přípravky neobsahují umělá barviva, konzervanty ani parabeny. Úplným unikátem jsou opalovací másla, např. mrkvové opalovací máslo SPF 15 s beta-karotenem od BIO VIVACO.

Přírodní krémy na opalování využívají minerální filtry, které obsahují mikroskopické části (např. oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý). Ty na kůži vytvoří tenkou ochrannou vrstvu, díky níž účinně odráží sluneční paprsky. Tyto produkty poznáte i podle jejich konzistence – hůře se roztírají a mohou zanechávat bílé „fleky“.

Přírodní opalovací krémy jsou doporučovány i pro děti, dokonce více než běžné přípravky. Tyto produkty neobsahují chemické látky, a tak většinou ani žádné alergeny, které by mohly pokožku podráždit. Opalovací krémy s minerálními filtry jsou vhodné pro alergiky, osoby s citlivou pokožkou i batolata.

Výhody: certifikovaná přírodní kosmetika neobsahuje mikroplasty, nezatěžuje životní prostředí a je bezpečná pro vodní organismy. Nezpůsobuje alergické reakce a je vhodná také pro malé děti.

Nevýhody: I přírodní kosmetika může mít své mínusy. V tomto případě jsou to minerální látky, které jsou kvůli lepšímu nanášení zmenšovány na nanočástice. Zatím nebylo jasně prokázáno, co nanočástice dělají v lidském těle, proto se hovoří o možném riziku. Od roku 2013 však musí být veškerá kosmetika využívající nanočástice viditelně označena podle předpisů a směrnic Evropské unie.

Pozor na chemické látky

Většina běžných opalovacích krémů je složena z tzv. chemických filtrů. Tyto látky po nanesení na tělo pronikají do vrchní vrstvy kůže, kde přeměňují dopadající sluneční paprsky na energii. Chemické látky mohou u citlivější pokožky vyvolávat alergie– u dětí, těhotných a kojících žen apod. Jejich nevýhodou je nutnost aplikace alespoň 30 minut před vystavením kůže slunci. Mnoho produktů navíc chrání pokožku pouze proti jednomu druhu záření, nejčastěji proti UVB, které na rozdíl od UVA neproniká hluboko do kůže.

Druhy přípravků dle způsobu nanášení

V obchodě nejčastěji narazíte na opalovací krémy nebo mléka, ale setkat se lze také s oleji, které se snadno nanáší. Novinkou jsou pak opalovací másla. Ty mají hustější konzistenci a jsou obohaceny o vitamíny a esenciální oleje.

 • Opalovací krémy
  • U opalovacích krémů platí, že čím hůře se aplikují, tím lépe. Krém, který lze bez problémů rozetřít, může obsahovat nanočástice filtrů. Problémem je například chemická látka oxybenzon (UV filtr), který může prostoupit do kůže i krve až z jedné třetiny obsahu.
  • Krémy jsou kvůli své hustotě vhodné zejména na obličej a dekolt.
  • Hodí se pro suchou nebo smíšenou pleť. Mastnější pleti dopřejte přípravek s lehčím složením.
 • Opalovací mléka
  • Nejběžněji dostupné.
  • Mají lehké složení, dobře se vstřebávají, jsou vhodné na celé tělo.
  • Vybírat můžete z mnoha druhů: hydratační, omlazující, podporující opálení.
  • Lze zakoupit varianty s ochranou proti UVB i UVA záření.
 • Spreje a oleje
  • Velmi populární díky snadné aplikaci.
  • Většinou jsou nelepivé a dobře se vstřebávají.
  • Vytváří lehkou vrstvu a jsou bezbarvé.
  • Oleje jsou často nemastné a mají vysoké ochranné filtry.
  • Obsahují vyživující složky, pleť je hebká a hydratovaná.
 • Fluidy a emulze
  • Lehké varianty krémů na opalování.
  • Fungují také jako podkladová báze nebo make-up (prodávají se i tónované).
  • Vhodné na každodenní použití, na cestu do práce i na pochůzky po městě.
 • Opalovací másla
  • Dlouhodobě hydratující, snadno se roztírají.
  • Obsahují vitamíny a zvláčňující oleje.
  • Mnohé druhy jsou vhodné i pro jemnou dětskou pokožku.
  • Některé produkty obsahují beta-karoten, který prodlužuje opálení pokožky.
  • Široké rozpětí SPF faktorů.

Složení opalovacího krému

Pokud se blíže zajímáte o složení jednotlivých produktů, přečtěte si, jaké látky by vybraný přípravek na opalování rozhodně neměl obsahovat, případně co znamenají jednotlivá označení.

Některé látky obsažené v kosmetických přípravcích (nejen těch na opalování) mohou být nebezpečné pro životní prostředí. V tomto případě se jedná především o chemické UV filtry, které jsou špatně degradovatelné a pro mnoho organismů nebezpečné. Bez UV filtrů bychom však neměli žádné ochranné prostředky proti slunečnímu záření. Pojďme se na ně tedy podívat blíže. Až příště některou z uvedených látek uvidíte na etiketě přípravku, budete vědět, zda je škodlivá pro životní prostředí, či nikoliv.

 • UV filtry šetrné k životnímu prostředí i lidskému tělu – tyto látky nepůsobí na hormonální systém, neničí vodní organismy a nezatěžují příliš životní prostředí. Jedná se například o látky:
  • Benzylidene camphor sulfonic acid
  • Disodium phenyl dibenzimidazole tetrasulfonate
  • Sodium phenylbenzimidazole sulfonate
  • Polysilicone-15 nebo benzophenone-5
 • UV filtry představující částečné riziko – jsou špatně biologicky degradovatelné, jsou toxické pro vodní organismy a polemizuje se o vlivu na lidský hormonální systém. Patří mezi ně:
  • Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate
  • Benzophenone-3, Benzophenone-4
  • Ethylhexyl salicylate
  • Drometrizole trisiloxane
  • Diethylhexyl butamido triazone
 • UV filtry představující vážné riziko – tyto látky jsou špatně rozložitelné, ukládají se v životním prostředí a poškozují organismy. Pro vodní organismy jsou toxické. Do této skupiny patří látky:
  • Homosalate
  • Isoamyl p-methoxycinnamate
  • Ethylhexyl dimethyl paba
  • Butyl methoxydibenzoylmethane
 • Alergeny – narazit lze také na látky, které mohou způsobovat alergie. Zvýšenou pozornost věnujte zejména těmto:
  • Amyl cinnamal
  • Citral
  • Cinnamyl alcohol
  • Benzyl alcohol
  • Benzyl benzoate
  • Linalool
  • Geraniol
  • Coumarin
  • Hexyl cinnamaldehyde
  • Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (HICC) – látka, která se používá pro parfemaci, může ovšem způsobovat alergické reakce.
 • Hormonálně aktivní látky – nejčastěji se s nimi lze setkat pod názvem endokrinní disruptory. Jedná se o látky, které mohou narušovat a ovlivňovat funkci endokrinních hormonů. V opalovacích krémech se mohou vyskytnout tyto:
  • Oxybenzon
  • Cyclotetrasiloxane
  • Butylhydroxyanisol
  • Propylparaben
  • Butylparaben
 • Nebezpečné nebo zakázané látky – do této skupiny lze zařadit látky, které byly Evropskou komisí shledány jako nebezpečné pro použití v přípravcích na opalování.
  • Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (HICC) – na hraně zákazu.
  • Cyclopentasiloxan – zakázaný silikon.

Cena opalovacího krému

Cenové rozpětí přípravků na opalování se různí. V drogeriích zakoupíte jak levnější, tak i dražší produkty. Vyšší cenu budou mít certifikované přípravky s přírodním složením, nižší potom opalovací krémy a mléka s chemickými příměsemi. Kvalitnější produkty seženete v lékárně, některé méně kvalitnější v každé drogerii. Při dnešních možnostech je možné tyto přípravky zakoupit v různých obchodem. Kromě výše zmiňovaných je seženete také v parfumerii nebo v hypermarketech v oddělení drogerie.

Cena opalovacího krému do 200 Kč s DPH

Produkty z této kategorie jsou obvykle vlastní značky nejrůznějších řetězců. Prodejny dm-drogerie markt například nabízí poměrně levnou řadu opalovacích krémů značky Sundance. Přípravky se pohybují od 40 Kč za 50 ml, krém nebo sprej o obsahu 200 ml seženete okolo 100–150 Kč. V této cenové relaci lze zakoupit také produkty značek Astrid, Garnier nebo Nivea.

Cena opalovacího krému do 350 Kč s DPH

V této kategorie lze kromě běžných přípravků na opalování (např. Nivea, Dermacol) sehnat také přírodní produkty, například od značky BIO VIVACO či Eco Cosmetics. Ochranné emulze vyrábí Eucerin, Ladival, hypoalergenní produkty zakoupíte pod značkou VICHY.

Cena opalovacího krému do 500 Kč s DPH

Opalovací krémy s přírodními certifikáty najdete zejména v této kategorii. Cena je sice vyšší, ale složení přípravků za to stojí – produkty nejsou toxické pro organismy, neohrožují životní prostředí a jsou biologicky odbouratelné. Obvykle nesou označení BIO. Bývají hypoalergenní, případně i veganské a jsou vhodné pro děti. Zástupcem této kategorie může být například Alphanova BIO opalovací krém (v tyčince), který vlastní 100% přírodní certifikaci BIO a VEGAN. Cena je okolo 450 Kč.

O něco dražší produkty nabízí kosmetika od BIODERMY. Tato značka si zakládá na přírodním složení bez ftalátů, parabenů nebo formaldehydů. Cílí na problematickou a citlivou pleť, proto jsou přípravky velmi oblíbené. I v této kategorii najdete opalovací krémy od Eucerinu, jedná se zejména o ty s vysokým SPF. Podobně jsou na tom opalovací krém od VICHY, ty s SPF 50 se pohybují okolo 420 Kč. Hypoalergenní sluneční ochranu vhodnou pro děti vyrábí NIVEA SUN, cena je okolo 420 Kč. Krémy prémiové kvality lze zakoupit od značky Rituals.

U dražších přípravků si můžete být téměř jisti, že se jedná o kvalitní produkt, který nebude škodit vám, ani životnímu prostředí. Produkty jsou často vhodné pro citlivou pokožku, podobně jako přípravek Lavera Sensitive SPF 30.

Cena opalovacího krému nad 500 Kč s DPH

Přípravky z této kategorie se zaměřují se nejen na ochranu, ale zajišťují také speciální péči. Daylong kids SPF 30 poskytuje účinnou UVB i UVA ochranu a je vhodný především pro děti s citlivou pokožkou. Jeho cena se pohybuje okolo 840 Kč. Helan Linea MAMMA SPF 30 je určen pro ženy, které trápí pigmentové skvrny. Přípravek je bohatý na bioflavonoidy a účinně tak chrání pleť proti stárnutí a zabraňuje také depigmentaci pokožky. Cena se pohybuje okolo 980 Kč.

Opalovací krémy: Opalovací krém a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový opalovací krém. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru správného opalovacího krému pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě opalovacího krému zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík nebo zajít do některé z drogerií a zakoupit si tam kvalitní opalovací krém podle našeho návodu.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé opalovací krémy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním opalovacím krémem. Dozvíte se tam také, který opalovací krém je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat