Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Páječky

Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích. Každopádně de páječka dá použít i na řezání plastů, nebo třeba vypalování do dřeva.

Takže by se dalo říci, že se dá využít především na praktické činnosti v domácnosti, ale také i třeba na dekorační činnosti.

Páječka, ačkoliv se může zdát, že je do běžné domácnosti zbytečná, je v celku zajímavý pomocník, který se vám mnohdy může hodit a možná už se vám v minulosti někdy mohl hodit a ani o tom nevíte.

Většina páječek je v celku malá a nejedná se o nějak zvlášť drahý nástroj, takže se nemusíte bát, že byste její koupí udělali chybu.

Na trhu je k dostání velké množství různých pájecích stanic (nesprávně označovaných také jako páječka, pájka, mikropájka). Výběr toho správného nebývá snadný. V dalším textu se dozvíte, čím se řídit.
Pro správné pájení je třeba mít k dispozici i správné nástroje a tím nejdůležitějším je pájecí stanice s pájedlem a vhodným hrotem. Správná volba je při sestavování elektronických obvodů nezbytná.

Páječky: Porovnání 10 nejlepších páječek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších páječek. Jak jsme tyto páječky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto páječky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší páječku.

NázevVzhledMax. teplota (°C)Ovládání teplotyPříkon (W)Délka napájecího kabelu (m)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
JCD 908SPáječka JCD 908S500Ano801,4395Zobrazit v obchodech
TIPA ZD-99Páječka TIPA ZD-99450Ne (ovládání výkonu)48Neudává se379Zobrazit v obchodech
Extol Premium 8894510Páječka Extol Premium 8894510400Ano401,3489Zobrazit v obchodech
EXTOL INDUSTRIAL 8794520Páječka EXTOL INDUSTRIAL 8794520450Ano701,4999Zobrazit v obchodech
EXTOL CRAFT 9923Páječka EXTOL CRAFT 9923300Ano175Neudává se369Zobrazit v obchodech
JCD 8898Páječka JCD 8898500Ano80Neudává se1549Zobrazit v obchodech
EXTOL CRAFT 417201Páječka EXTOL CRAFT 417201400Ne60Neudává se185Zobrazit v obchodech
KONRAD T310Páječka KONRAD T310320Ne100Neudává se1050Zobrazit v obchodech
TOOLCRAFT MD -30WBPPPáječka TOOLCRAFT MD -30WBPP280Ano30Neudává se369Zobrazit v obchodech
TIPA ZD-715LPáječka TIPA ZD-715L480Ne100Neudává se319Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení páječek od jejich uživatelů.

Jak vybrat páječku?

Na trhu existuje více druhů páječek a každá je určená k trochu jinému účelu. Je třeba si tedy nejdříve promyslet, na co přesně budete páječku používat, jak často a kolik jste ochotní za páječku dát peněz.

Mnoho začínajících elektroniků může přemýšlet o tom, jaká páječka se jim osvědčí, a tedy – jakou páječku koupit. Na trhu je dostupných mnoho řešení a to, zda nám stačí obyčejná odporová nebo transformátorová páječka, nebo zvolíte větší a profesionálnější kalibr, např. pájecí stanici – to vše závisí jen a jen na vašich potřebách.

V první řadě musíte volit mezi odporovou páječkou (často označovanou jako páječka s topným tělískem) a transformátorovou. Existují i horkovzdušné páječky (hot air),  ale ty jsou určeny pokročilým uživatelům a slouží hlavně k pájení součástek pro povrchovou montáž.

Je třeba myslet i na to, že transformátorové páječky se nahřívají rychleji než odporové. Je třeba ale poznamenat, že pokud chcete preciznější práci, volte raději druhý typ – takže odporové. Jsou dostupné se značně menšími hroty, které se ideálně hodí k pájení drobných součástek.

Druhy páječek

Jak už bylo řečeno, pájek je na trhu více druhů a každý druh je určený k trochu jinému užití. Navíc se od sebe liší i tvarem, velikostí, celkovým fungováním a samozřejmě i cenou.

Mezi jedno ze základních rozdělení je dle fungování – konkrétně v teplotě a jejímu nastavení.

  • Základní vzduchem chlazená: Tento typ pájedla nemá žádnou regulaci teploty, kromě účinku okolního vzduchu při práci. Jsou zpravidla velmi levná, a přestože nemají možnost nastavení teploty, dají se použít u mnoha aplikací.
  • S nastavováním teploty: V pájedle je zabudován termostat, který udržuje teplotu pájecího hrotu po celou dobu práce na nastavené úrovni. Tepelný výkon tělíska je v okamžiku, kdy teplo přechází z pájecího hrotu, omezen tak, aby teplota nebyla příliš vysoká a aby se dalo spolehlivě pájet.
    Pájedla s regulací obvykle umožňují nastavit požadovanou teplotu, některá dokonce mají indikátor teploty. Kvalita pájení je vyšší, než u základních typů, avšak jsou poněkud dražší.
  • Pájecí stanice: Pájecí stanice jsou pro pájení optimálním řešením.

Dále už se můžeme bavit o konkrétních typech. Pod následujícím rozdělení najdete páječky na trhu, protože se jedná o rozdělení konkrétnější a tím pádem používanější.

Na trhu lze najít páječky s označením:

  • Trafopáječky
  • Hrotové páječky
  • Plynové páječky
  • Mikropájky
  • Pájecí stanice

Pojďme se tedy na konkrétní a tržní druhy podívat podrobněji.

Trafopáječky

Trafopájka, neboli transformátorová páječka (někdy díky svému tvaru bývá nazývána také jako pistolová pájka)  obsahuje transformátor s primárním vinutím připojeným pres spínač (tlačítko) na přívodní vodič sítového napětí. Ohřátí hrotu proběhne velmi rychle (většinou za dobu kratší než 1s, záleží na použitém hrotu a výkonu páječky), ale jeho teplota nelze regulovat a při delším podržení tlačítka ve stisknuté poloze dochází k přepalování pájky (cínu). Moderní integrované obvody bývají proti takovýmto jevům poměrně odolné, ale pokud pájíte nějakou drahou nebo těžko dostupnou součástku, je vhodné dbát určité opatrnosti a nevypínat ani nezapínat ohřev hrotu při jeho elektrickém kontaktu se součástkou.

Trafopájky se jeví jako nejuniverzálnější řešení, které se hodí pro občasnou práci při jakékoliv činnosti. S jejím používáním se ale pojí i určitá rizika. Při spouštění páječky totiž dochází k silnému pulsu, který může snadno poškodit citlivé součástky. Je tak potřeba s nimi zacházet opatrně.

Hrotové páječky

Hrotová pájka se od transformátorové pájky už na pohled liší svým tvarem. Mnohdy jsou tyto páječky označovány jako pájecí „pero“. Jejich provedení je totiž menší a má tvar klasického ručního pera. To také znamená, že má mnohem kompaktnější rozměry. Na konci páječky je umístěna tenká špička, se kterou vytvoříte precizní spoje.

Tento typ páječky se ideálně hodí na drobné úkoly. U levnějších modelů bohužel obvykle nemáte možnost regulovat teplotu, technologicky pokročilejší hrotové páječky pak dosahují cen pájecích stanic.

Plynové páječky

Plynové páječky se od svých kolegů asi liší nejvíce a to jak vzhledem, tak i celkovým fungováním.

Zdrojem tepla je v tomto případě plyn, který má ale jednu výraznou nevýhodu –⁠ doba hoření se pohybuje v řádu desítek minut. Pokud byste s plynovou páječkou chtěli pracovat dlouho a pravidelně, budete mít vyšší náklady. Tento typ pájky je proto ideální především pro pájení v nouzových podmínkách.

Mikropájky

Mikropájku poznáte podle skutečně velmi malých rozměrů. Určená je pro ty nejjemnější práce, jako je například modelářství. Výhodou je, že mikro pájku snadno přenesete kamkoliv.

Využívá se zejména v elektronice a bižuterii, kde se neklade přílišný požadavek na odolnost vůči mechanickému namáhání. Lze ji použít i k drobnému řezání či spojování plastů a také k vypalování symbolů do dřeva. Umožňuje jemnou regulaci teploty podle citlivosti pájeného materiálu na teplotu. Pogumovaná rukojeť zajišťuje příjemné držení při práci a zamezuje sklouzávání prstů při držení.

Pájecí stanice

Tento typ páječek je poněkud odlišný od svých kolegů, což poznáte na první pohled. Jsou několika násobně větší.  Součástí této varianty je stojánek pro odložení páječky. Samotná stanice pak přináší možnost širší regulace, než je běžná u klasické páječky. Součástí pájecích stanic bývá obvykle i pestré příslušenství v podobě odkládací plochy s houbičkou a dalších praktických prvků. Jejich cena patří k těm vyšším.

Páječky: Důležité parametry pro výběr páječky

Druh a tvar hrotu páječky

Hrot je teplá součástka na konci páječky. Jako nejvíce pracující část páječky je vystavena nejrychlejšímu zničení. Při koupi páječky se ujistěme, že vhodné hroty se dají snadno koupit a vyměnit. Díky tomu lze tento díl, pokud se poškodí, bezproblémově vyměnit.

Pájecí hroty mají různé rozměry i tvary. Nejčastěji se setkáte s hroty typu šroubovák, „minivlna“, kopyto a kužel. Velikost hrotu poté volíte podle pájené součástky. Logicky platí, že čím větší je součástka, tím větší by měl být i pájecí hrot, aby se teplo přenášelo efektivně. Jejich provedení věnujte pozornost zejména při výměně hrotů. Ne všechny typy jsou totiž kompatibilní se všemi druhy zařízení. Asi nejuniverzálnější a pro začátečníky nejvhodnější je „minivlna“.

Ergonomie páječky

Při výběru je také dobré myslet na tvar rukojeti, protože i to hraje velikou roli ve výsledku vaší práce. Kór když s páječkou pracujete často. Pohodlná páječka nám zajistí větší komfort práce, proto je dobré si pořídit nástroj např. se silikonovými návleky na rukojeti. Dáváme-li přednost pistolovému úchopu, typickému pro transformátorové páječky, ale potřebujeme odporovou páječku s precizním hrotem, jsou takové verze dostupné.

Příkon páječky

I v tomto případě je nutné se zaměřit na samotný výkon páječky – tedy spíše příkon. Jeho hodnota je udávána ve wattech a označována zkratkou „W“. V tomto případě se můžete držet základního pravidla – čím vyšší příkon páječka bude mít, tím rychleji dojde k nahřátí hrotu na požadovanou teplotu.

Na trhu s páječkami se setkáte s dvěma příkony a to:

Příkon od 30 do 90 W – Tento příkon nejčastěji naleznete u hrotové páječky neboli pájecí pera. V závislosti na velikosti příkonu počítejte s ohřevem hrotu kolem jedné až tří minut.

Příkon od 100 W a výše – Parametr ideální pro klasické pájecí pistole, respektive trafopáječky. U nich dochází vlivem vyššího příkonu k rychlejšímu zahřátí hrotu v řádu deseti až dvaceti vteřin.

Teplota – a její regulace

Pájky se podle teploty tání dělí na:

  • Měkké: Taví se při teplotách pod 450 °C. Měkké pájky se využívají pro ta místa, která nejsou vystavena extrémní mechanické nebo teplotní zátěži. Nejpoužívanější je cínová pájka.
  • Tvrdé: Taví se při teplotách nad 450 °C. Jedná se například o stříbrnou pájku. Tvrdé pájky se využívají tam, kde dochází k velkému namáhání.

Chystáte se pájet plasty nebo vypalovat dřevo? Pájka na plasty by měla dosahovat teplot od 70 °C do 200 °C. U pájek na dřevo (pájka na dřevo, taktéž vypalovačka do dřeva) jsou pak potřeba teploty od 350 °C do 500 °C.

Ideální teploty dle druhu materiálu:

  • Teplota od 70 °C do 200 °C je ideální pro řezání plastů
  • Teplota od 200 °C do 350 °C je vhodná pro běžné pájení kovů
  • Teplota od 350 °C do 500 °C slouží k vypalování do dřeva

Funkce regulace teploty

Né každá páječka má tuto funkci a tak je dobré věnovat při výběru té pravé pro vás i pozornost i této funkci. Ty nejlevnější páječky nemají žádnou regulaci. Ty nejdražší naopak disponují plynulou regulací teplot. Regulace je určitě velmi užitečná a zajistí vám vyšší variabilitu v použití přístroje.

Je potřeba také zmínit, že ne všechny páječky na trhu mají termostat, který zajišťuje stabilizaci teploty hrotu.

Páječka a příslušenství

I zde se dá přikoupit příslušenství, které by se vám mohlo při častějších využívání pájek hodit.

Řezačky

Měly by být kvalitní a jejich velikost by měla odpovídat druhu jejich použití. Menší řezačky pro práci s DPS, větší pro obecné spoje. Malé řezačky (štípací kleště) jsou vhodné pro zkracování vývodů součástek, aby nedošlo k poškození součástky, a větší, které se však nehodí pro čistou práci na deskách s plošnými spoji.

Kleště se špičatými čelistmi

Rovněž musí odpovídat předpokládanému použití. Menší zpravidla pro DPS, větší pro náročnější práce.

Odizolovací kleště

I když některé kleště jsou upraveny pro odstraňování izolace z drátů, lepší volbou jsou speciální kleště. Mohou být dražší, ale práce s nimi je mnohem jednodušší.

Odsávačka pájky

Jde o užitečný nástroj, s jehož pomocí se snadno odstraňuje stará pájka z pájeného spoje při nahrazování vadné součástky při přepracování sestav.

Základní nástroje se dají často zakoupit jako sada, mnohdy jsou součástí pájedla se stojánkem.

Pomocné ruce

Možná oceníte pomocnou ruku (i několik), kterou tvoří podstavec s ramenem, na jehož koncích jsou umístěny přesunovací krokosvorky. Ty pomohou při přidržení položky na požadovaném místě.
Některé pomocné sestavy obsahují také lupy, takže pájenou součástku si můžete jednodušeji prohlédnout. I těch je celá řada druhů, takže si zvolte, který je pro vaši práci nejlepší.
Držáky desek

Držáky desek jsou dostupné v celé řadě provedení. Nejvhodnější typ má pracovní desku a zadní stěnu opatřenou pěnovou hmotou, která chrání osazenou stranu desky. Zároveň drží na místě pájenou součástku.
rozměry, vysokým výkonem, energetickou účinností a díky levným vyměnitelným hrotům nízkými provozními náklady.

Další příslušenství k páječkám

  • Pogumovaná ergonomická rukojeť

Pogumovaná rukojeť je velikou výhodou, protože je příjemná na omak a  zajistí vám pevnější a stabilnější stisk páječky. Díky tomu docílíte mnohem přesnější manipulace s ní.

  • LED svítilna 

Při stisku páječky se v přední části rozsvítí LED svítilna, která míří přímo na pájené místo. Tím získáte daleko lepší nasvícení pracovního prostoru.

  • Pájecí cín

Doplněk zajišťující pevný spoj mezi dvěma kovovými částmi.

  • Kalafuna

Přípravek usnadňující proces pájení. Tato hmota je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. Namáčí se do ní pájecí hrot před a během pájení.

  • Odsávačka cínu

Pomocí odsávačky odstraníte přebytečné množství pájky. Můžete s ní také odpájet již připájené součástky.

  • Teplem smrštitelné dutinky

Teplem smrštitelné dutinky se hodí všude tam, kde by vám koukal odhalený drát. Jednoduše navlečete smrštitelnou dutinku, která se teplem smrští a sedí na vašem spájeném drátu.

Cena páječky

Cena páječky do 500 Kč s DPH

V této cenové kategorii nejčastěji narazíte na hrotové páječky s nižším výkonem. Zde se jedná spíše o produkty s univerzálním hrotem. Někdy dokonce narazíte i na páječku se stojánkem. V cenové kategorii do 500 Kč také narazíte na klasické transformátorové páječky.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč s DPH

U zlatého středu získáte kvalitní plynové páječky a výkonnější pájecí soupravy. Obvykle jsou to výrobky s příkonem kolem 100 W, které mohou být součástí praktické sady obsahující řadu dalšího příslušenství ve snadno přenosném kufru.

Cena páječky nad 1 500 Kč s DPH

U nejdražší kategorie už lze konečně počítat i s pájecími stanicemi. Lze zde také najít pár exkluzivních kousků klasických páječek, které budou vybaveny i kvalitním příslušenstvím s rozšířenou nabídkou užití.

K čemu se dají páječky použít?

  • Spojování kovových materiálů

Páječky se především kupují za účelem pájení – způsob spojování různých součástek za pomocí roztaveného materiálu. Při pájení páječka nejdříve kovové součástky dostatečně nahřeje a přidáním roztavené pájky se spojí. Po vychladnutí pájka vytvoří pevné a elektrické spojení.

  • Vypalování do dřeva

Je jasné, že když dřevo zahřejete, až spálíte na požadovanou teplotu, zanechá to na něm stopy. Na vypalování ornamentů se nejvíc hodí hrotová (pistolová) páječka. K páječce potřebujete jen trochu zručnosti, a pak už můžete kreslit nebo psát do dřeva dle libosti. Před samotným vypalováním doporučujeme si vše nejdříve předkreslit tužkou.

  • Spojování a řezání plastů

Páječka- ačkoliv to není standartní se používá i k spojování, nebo řezání plastů. Tudíž se hodí i na spoustu jiných úkonů, než jste si možná mysleli.

Páječky: Páječky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou páječku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové páječky pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové páječky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé páječky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem páječky. Dozvíte se tam také, která páječka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Mohlo by vás také zajímat