Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Šampony

Obsah článku Ukaž

Šampony jsou jedna z nejobsáhlejších problematik, kterou jsme na našem webu Testino rozebírali. Jelikož existuje nepřeberné množství druhů a poddruhů, typů složení i typů vlasů, jedná se o, sice né složitou, ale velmi dlouhou kapitolu, kterou by si však měl pročíst každý muž i žena, pokud chtějí mít krásné a zdravé vlasy a to i v případě, že jim od přírody nebyly dány. Dnešní technologie a složky v šamponech dokáží dělat zázraky a i z těch nejvíce poškozených a prořídlých culíků, dokáží vytvořit zdravý, krásný a vyživený ohon.

Proto jsme si pro vás připravili dnešní článek, ve kterém vám nejen objasníme, jaký šampon je pro vás nejlepší, ale také si prozradíme funkce jiných produktů a věnujeme kapitolu i hřebenům, které jsou také důležité. V dnešním článku tedy začneme úvodem, ve kterém jsme v tuto chvíli. V následující podkapitolce si povíme, proč je důležité investovat do šamponu – a to ne ledajakého, ale do TOHO SPRÁVNÉHO. Dále se zaměříme na kapitolu s názvem „Jak vybrat“, kde si povíme pár otázek, které je dobré si klást před samotným výběrem. Také si v této kapitole shrneme důležitá fakta, jako jsou druhy šamponů. V kapitole „Druhy“, která následuje, hned poté si objasníme veškeré druhy šampónů podle druhů vlasů a poradíme si, proč daný problém vzniká a jak ho vyřešit. Dále se zaměříme i na „Parametry“, u kterých si objasníme, jaké druhy konzistence máme a jaké složení by měl, ale i neměl šampon obsahovat. Po shrnutí problematiky šampónu se podíváme i na „Příslušenství a doplňky“, kde si objasníme, jaké přípravky na vlasy existují a k čemu slouží. Jak bylo slíbeno, podíváme se i na správnou „Péči o vlasy“ a věnujeme kapitolu i samotným „Hřebenům“, kde si rozebereme, jaké druhy hřebenů máme a k čemu se používají. V poslední kapitole si jako vždy představíme „Ceny“, které si rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Šampony: Porovnání 10 nejlepších šamponů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších šamponů. Jak jsme tyto šampony vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto šampony jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit šampony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší šampon.

NázevVzhledUrčeníDruh vlasůObjem (v ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
tianDe Bio Rehab šampon-aktivátor růstu vlasů 250 gŠampon tianDe Bio Rehab šampon-aktivátor růstu vlasů 250 gRůst vlasůVypadávající vlasy250234Zobrazit v obchodech
Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1 250 mlŠampon Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1 250 mlRůst vlasůVypadávající vlasy250124Zobrazit v obchodech
Olaplex No.4 Bond Maintenance šampon 250 mlŠampon Olaplex No.4 Bond Maintenance šampon 250 mlPro ženyPro všechny typy vlasů250498Zobrazit v obchodech
Vichy Dercos šampon proti lupůmŠampon Vichy Dercos šampon proti lupůmProti lupůmNormální až mastné vlasy390420Zobrazit v obchodech
Bioderma Nodé DS+ Antipelliculaire IntenseŠampon Bioderma Nodé DS+ Antipelliculaire IntenseProti lupůmCitlivé vlasy125275Zobrazit v obchodech
tianDe šampon posilující vlasové kořínkyŠampon tianDe šampon posilující vlasové kořínkyProti lupům, roztřepeným konečkůmVypadávající vlasy220 g171Zobrazit v obchodech
Ducray Kelual DS šampon 100 mlŠampon Ducray Kelual DS šampon 100 mlProti lupůmPro všechny typy vlasů100335Zobrazit v obchodech
Plantur 39 kofeinový šamponŠampon Plantur 39 kofeinový šamponPro ženyJemné, vypadávající, poškozené250255Zobrazit v obchodech
Milva chininový šampon Big 500 mlŠampon Milva chininový šampon Big 500 mlPro mužeVypadávající vlasy500125Zobrazit v obchodech
Revalid Shampoo Revitalizující 250 mlŠampon Revalid Shampoo Revitalizující 250 mlUnisex, proti lupům, roztřepeným konečkůmNormální vlasy250209Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení šamponů od jejich uživatelů.

Investovat do šamponu se vyplatí

Je velmi důležité si před přečtením dnešního článku říct, jak moc důležité je vědět, co si na hlavu dáváte a jak obrovský vliv to má na vzhled vašich vlasů. Každý šampon slouží k jiným účelům. Některý je špatný a některý dobrý. Špatný může škodit, dobrý může výrazně prospět. Na každý problém, ať už se vám vlasy lámou, jsou řídké, či jemné, nebo se vám často mastí, máte lupy, či je vaše hříva naprosto nepoddajná, je nutné najít příčinu a začít ho řešit. Věřte nám i odborníkům, že 90% problémů se dá vyřešit vhodnými přípravky, správnou péčí i správným jídelníčkem. Na trhu existuje již tolik produktů, že i když budete potřebovat velmi specifický druh šamponu, dozajista naleznete vše i ve variantách bio, vegan, nebo netestování na zvířatechJak ale poznat kvalitu od odpadu?

Určitě je důležitá cena, pověst značky a její recenze, složení a vůně. Určitě není dobré kupovat produkt, který stojí méně než 50 korun. Kór když máte vlasy, které mají nějaký problém. Značka a její recenze už jsou pouze na vás. Co se týče složení, je dobré, abyste si pročetli kapitolu „Parametry“ v dnešním článku, kde se o složení podrobně bavíme. Vůně, či až zápach také můžou být signalizací nekvalitního produktu. Silně vonící/zapáchající produkty většinou značí nízkou kvalitu a tak tyto produkty raději nekupujte.

Jak vybrat správný šampon?

V úvodu jsme si říkali, jak důležité je znát svůj problém, příčinu a jak důležité je ho začít řešit. V této krátké kapitole si tedy prozradíme, jak postupovat ještě před samotným výběrem šamponu.

Typ vašich vlasů

Znát svůj typ vlasů je asi to nejdůležitější, jelikož pokud si koupíte produkt na mastné vlasy, i když máte vlasy suché, začnou se lámat a třepit. Úplně nejlepším způsobem, jak zjistit jaký typ vlasů máte je, si zajít ke kadeřnici a nechat si poradit. Druhým způsobem je, se snažit najít si svůj druh sám. Známe pár základních druhů, které se však mohou navzájem kombinovat.

  • Normální vlasy
  • Jemné vlasy
  • Mastné vlasy
  • Suché vlasy
  • Třepivé vlasy
  • Lámavé vlasy
  • Nepoddajné vlasy
  • Vlasy trpící lupy
  • Poškozené vlasy
  • Barvené vlasy
  • Vlasy s tendencí řídnutí

Podle těchto druhů lze z části vypozorovat, jaký druh by byl pro vás a vaše potřeby ten nejlepší. Na jednotlivé druhy se však ještě zaměříme zvlášť a to v kapitole Druhy.

Značka šamponu

Výběr značky především záleží na vás, avšak doporučujeme si vždy o každé ze značek zjistit co nejvíce podrobností od jiných lidí. Můžete se na ni poptat v kadeřnictví, či si prohlédnout recenze na webových prohlížečích, které by měly být nezávislé. Recenze z webu uvedené značky nejsou totiž nic směrodatného.

Druhy šamponů

Druhy šamponů se rozřazují především podle druhů vlasů, jinou rovnici zatím neznáme. Existují však druhy, které mají nějaký specifický název, jako třeba 1+2, nebo „Dva v jednom“. Takové šampóny raději rovnou zahoďte, jelikož není možné používat stejný produkt na tělo a na vlasy tak, aby měl na obě části těla dobrý vliv. Dále máme různé druhy podle konzistence, jako jsou například suché a pudrové. O nich si také dnes pár slov řekneme a to v kapitole „Konzistence“.

Kombinace přípravků od různých značek

Určitě neplatí, že když začnete používat jednu značku, už nikdy nesmíte přesedlávat k jiné. Není určitě dobré každý týden značky měnit, ale jednou za čas je změna pro vlasy příjemná a navíc můžete zkoušet, který šampon vám a vašim vlasům sedí nejlépe.

Levné šampony

Levné šampóny bývají z 98% zlo a je dobré na ně rovnou zapomenout. Nejen, že obsahují nepřeberné množství barviv, ale také jsou účinné složky nahrazovány nekvalitními a nic nepřinášejícími krom negativních vlivů na vaše vlasy.

Další péče o vlasy

Pokud totiž řešíte, nebo máte v plánu řešit nějaký problém, nestačí pouze používat šampon, ale je třeba se o vlasy starat i jinak. Ať už vhodnými přípravky na pozdější péči, nebo způsoby jak tyto přípravky správně používat a jak o vlasy pečovat i když na ně zrovna „neplácáte“ nějaké přípravky.

Druhy šamponů

Pánské vs. dámské šampony

Šampony se primárně dělí na tři skupiny – pánské, dětské a dámské. V podstatě se dá říct, že pánské a dámské šampony se svým složením nijak neliší. Je tu však skupina UNISEX, či 2 v 1. Toto je skupina šamponů, které je vhodná pouze pro krátkovlasé muže a ženy, jelikož v jejich obsahu nenaleznete žádné vyživující ani jinak prospívající složky. Je tedy v podstatě naprosto zbytečné hledět na pohlaví, ale spíše na to, jaké složení šampon má a na jaké vlasy je primárně určen. Z toho důvodu v této kapitole nebereme druhy na pánské a dámské jako relevantní.

Dá se říci, že pánské a dámské šampony se budou lišit především vůní. Zatímco pánské šampony budou mít svěží a velmi kořeněnou vůni, dámské budou cítit spíše po květinách, či lahodných sladkých pokrmech.

Dále se dá uznat, že pánské šampony se budou zaměřovat především na vypadávání vlasů, na vlasy trpící lupy a na slabé vlasy, kdežto u dámských šamponů můžeme pozorovat mnohem větší spektrum zaměření.

Šampony podle typu vlasů

Typy vlasů jsou velmi obsáhlá kapitola a než se do ní pustíme, musíme si říci, jak vůbec takový typ identifikovat a správně určit. V prvé řadě je určitě nejlepším způsobem se poradit se svou kadeřnicí. Ta by vám měla určit nejen typ vlasů, ale také samotný produkt. Dále je tu také možnost pozorovat své příznaky sám. Většina z nás totiž ví, jestli se vlasy třepí, jsou vysušené, slabé, nebo naopak mastné a s lupy.

Šampony pro normální vlasy

Pokud patříte mezi šťastlivce, jejichž vlasy jsou pružné, lesklé, netřepí se a netrpíte lupy ani nadměrným vypadáváním, jsou tu samozřejmě šampony pro normální vlasy. Takový šampon by měl respektovat rovnováhu, kterou jste dostali do vínku, a měl by dopřát vlasům potřebnou hydrataci. Nadstavbou k těmto šamponům můžou být například šampony pro zvětšení jejich hustoty a efektu volume.

Kvalitní šampon pro normální a bezproblémové vlasy, by při nejmenším měl zachovat jejich bezproblémovost. To také není jen tak a je na to potřeba správných složek. Složek, které zajistí rovnováhu a hydrataci, známe celkem šest.

– Skvalen je tuk, který je součástí naší pokožky. S věkem se však jeho množství ve vlasech snižuje. Šampon obohacený o tento segment vlasy zpevňuje, posiluje i hydratuje. Původně se získával hlavně ze žraločích jater. V dnešní době jsou zdrojem však výtažky z olivového oleje, rýžových otrub, pšeničných klíčků nebo cukrové třtiny.

– Arganový olej s obsahem vitamínu E a provitamínu B5 dodává vlasům hydrataci a dokáže obnovit a udržovat strukturu vlasů v rovnováze, kterou zdravý vlas tak moc potřebuje.

– Výtažky z kopřivy jsou bohaté na vitamíny, minerály a aminokyseliny. Ty udržují pokožku hlavy v perfektní kondici, mají výborné účinky na všechny typy vlasů, zamezí tvorbě lupů i rozštěpení konečků.

– Extrakt z citrónů vlasy dokonale vyživí a uzavře. Dodá jim i lesk a svěžest.

– Vázané silikony jsou jakými si opraváři. Tyto silikony totiž „zadělávají“ místa na vlasu, které jsou poškozené, tím, že je dočasně vyplní a zabrání tak jejich ulomení v oslabeném místě.

– Aloe Vera, jitrocelový nebo chmelový extrakt stejně jako výtažky z pelargonie vlasy posilují, žloutek vyživuje a dodá jim lesk, a mléko i med vlasy hydratují a zpevňují.

Šampony pro jemné vlasy

Jemné vlasy zpravidla hned po umytí ztrácí objem a plihnou. Pokud se s nimi pokusíte vytvořit nějaký účes, většinou nevydrží déle, než jednu hodinu. Takové vlasy jsou velmi citlivé na změny a také na fénování. K jejich životu také nepřispívají náročné česání a účesy. Pokud patříte do této skupiny, nejspíše jste si všimli, že i když na vlasy „patláte“ jeden vyživující přípravek na druhy, stejně to žádný efekt nemá. To má samozřejmě důvod, protože ani větší množství přípravků, tomuto typu nedělá dobře. Nejlépe se těmto vlasů daří s šampóny obsahující keratin, který jim dodává pevnější strukturu i lesk.

  • Chinin je účinná látka, která se řadí mezi stimulující a účinné látky a to především ke správnému fungování krevního oběhu a díky tomu pomáhá dostat se živinám až k vlasovým cibulkám.
  • Kyselina octová – je další ze složek, které byste v šampónu pro jemné vlasy měli nalézt, je kyselina octová. Ta pomáhá předcházet tvorbě lupů, na něž jsou jemné vlasy rovněž náchylné, velice efektivně odstraňuje z vlasů maza dodá jim zářivý vzhled.
  • Kokosový olej se také postará o vlasy čisté a lehounké a zároveň zářící zdravím. U jemných vlasů se nemusíte bát ani dalších olejů, například mandlového nebo arganového. Dopřát byste si je ale měli spíše ve formě výživného olejového zábalu, který vám pomůže aktivně bojovat proti vysušování a krepatění vlasů a poskytne jim potřebnou vitalitu.

Čemu se v těchto šamponech ale vyhnout? Především byste se měli vyhnout přípravkům s aktivními a výživnými látkami jako jsou například chinin, kokosový, mandlový a arganový olej či kyselina octováTaké se vyhněte přípravkům s obsahem silikonů, ftalátů a parabenů. Vyhnout byste se měli i přípravkům s obsahem syntetických olejů a silikonů. Upřednostněte spíše přípravky na přírodním rostlinném základě.

Jak pečovat o jemné vlasy

Pro jemné vlasy je velmi důležité, aby byly vystavovány co nejmenší zátěži. To znamená, že se musí jednat o pravidelné mytí, což ale neznamená každý den. Je tedy dobré si mýt takové vlasy jednou za dva až tři dny a v případě potřeby používat kvalitní suchý a nezatěžující šampon. Měli byste se z pravidla zajímat o produkty, které slibují větší objem. Můžete také vyzkoušet tzv. obrácený postup. To znamená, že si nejprve umyjete vlasy kondicionérem a pak teprve šamponem. Určitě není potřeba vlasy zatěžovat lakováním, gelováním a tak dále. Dále je lepší si vlasy šetrně vysušit fénem a to zejména, když jdete hned poté spát. Mastnota z vaší pokožky by totiž mohla ještě zhoršit stav na mokrých vlasech, a navíc byste mohla/mohl nastydnout, a tak by vás příštího rána ukrutně boleli záda.

Fén, či raději ne?

Fénování u jemných vlasů je povoleno, ačkoliv i to má své doporučení. Rozhodně je lepší, když vlasy vyfénujete méně teplým proudem a dál od hlavy, abyste vlasy nepopálili. Dále je dobré mít fén s funkcí ION.

Už při samotném mytí vlasů se zaměřte na to, aby veškeré zbytky z šamponu a kondicionéru byly pryč a důkladně jej opláchněte. Dále se doporučuje zaměřit i na méně mastnou kosmetiku, kterou používáte v okolí vlasů.

VELKÉ DOPORUČENÍ pro péči o jemné vlasy je česání. Česání se snažte dělat pouze od 4 cm od kořínku a hřebenem se vůbec hlavy nedotýkejte. Nebudete tak maz roznášet po celé délce a dosáhnete tak většího objemu.

Šampony pro mastné vlasy

Šampony pro mastné vlasy napomáhají zbavit pokožku nadměrného mazu. Zabraňují tak i plihnutí a naopak napomáhají navrátit jejich pružnost. Pokud trpíte mastnou pokožkou, asi jste se setkali i s dalšími problémy jako jsou svědění hlavy, podrážděná pokožka a také výskyt lupů. Tyto typy šampónů tak mívají i nějaké zklidňující složky, které by měly pokožku dát dohromady.

Příčina mastných vlasů

I když velmi často slýcháváme pojem „mastné vlasy“, nejedná se o vlas, který způsobuje tento pocit, ale o pokožku, která produkuje nadměrné množství mazu. Vlas se ho pouze snaží nasát. Míra mazu se tak určuje podle počtu mazových žláz na hlavě. Avšak může se stát, že hlavní příčinou mastných vlasů není nadměrná produkce mazu, ale stav příliš suché vlasové pokožky, která se snaží dostat do rovnováhy. Pokud je pokožka hlavy příliš suchá a tak přirozeně začne produkovat více mazu.

Na mastné vlasy má však také vliv špatná hygiena, nesprávná životospráva i fyziologická nerovnováha. S mastnými vlasy se také často setkáte u lidí procházející pubertou, během které produkuje tělo nadměrné množství mazu. Příčinou mastných vlasů může být také časté kartáčování. Také může být příčinou časté sahání do vlasů a tvorba častých účesů.

Co pomáhá na mastné vlasy

Na mastné vlasy zde také máme recept. V první řadě byste měli používat vlasovou kosmetiku, která je přímo určená na mastné vlasy. Takový šampon by neměl obsahovat žádný olej ani silikon. Takový šampon je pak vhodný i na každodenní mytí. Samotnou produkci pak může ovlivňovat bylinka jako je heřmánek, třezalka, nebo třeba kopřiva.

Pokud trpíte na mastné vlasy, snažte se co nejméně používat další přípravky, jako jsou kondicionéry, oleje, gely, spreje, tužidla a laky. Pokud však kondicionér nechcete vynechat z jiných důvodů, používejte ho pouze na konečky vlasů a to v několika a malých vrstvách. Pokud nestíháte každý den mytí vlasů, můžete jej jeden den nahradit suchým šamponem, který maz absorbuje. Fénování by mělo probíhat jen za studenějšího vzduchu a pomalu. Kulmy a žehličky nepřicházejí v úvahu. Při česání se snažte vyhnout kořínkům a pokožce hlavy, takže začínejte kartáčovat nejméně 3 centimetry od hlavy. Také se doporučuje pořídit si kartáč, který bude mít zuby dál od sebe.

Šampony pro suché vlasy

Vlasy, které trpí a jsou suché, bývají většinou velmi matné a bez lesku. Mívají i šupinatý povrh. Šampony, které tedy budete na této typ vlasů používat, by měli především hydratovat, vyživovat a posilovat konečky vlasů. Vlasy by tak měli být hebké a velmi snadno rozčesatelné.

Příčina suchých vlasů

Příčin, proč jsou vaše vlasy suché, může byt spoustu. Nejčastěji se to děje z velmi častého mytí, nešetrným zacházením s vlasy při stylingu a spoustu jiného. Připravili jsme si tedy pro vás pár důvodů, proč k tomu může docházet.

  • Časté mytí vlasů – Pokud nepatříte mezi nešťastlivce, kterým se neustále mastí vlasy, měli byste si vlasy mýt nejméně ob den. Nejlepší však bude, když si vlasy budete mít jednou za tři dny. Tím, že vlasy tak část myjete, ubývá z vlasů jejich přirozeně se vytvářející olej, který pak vlasům chybí a jsou tak suché a poškozené.
  • Horká voda – NE – Pokud si rádi dopřáváte vařící vanu, či sprchu, můžete to dopřát svému tělu, ale vlasy z toho raději vynechejte. Vysoká teplota vlasy vysušuje, proto je vhodnější používat při mytí vodu vlažnou. Pokud je to pro vás zvládnutelné, oplachujte si vlasy studenou vodou, která je zároveň krásně uhladí.
  • Promasírování hlavy při mytí – To je také jedna z velmi častých chyb při péči o vlasy. Velmi často se stává, že ženy, i muži, si jen smočí hlavu v šamponu, ale pořádně jej nevmasírují k samotným kořínkům hlavy. Stimulace pokožky totiž zlepší krevní oběh a podpoří tvorbu kožního mazu, což je pro zdravě vypadající vlasy naprosto zásadní. Pokud vlasy nemají u kořínků dostatek mazu, mohou se rychle vysušovat a lámat.
  • Nedostatečná ochrana vlasů – Pokud si rádi fénujete, žehlíte, či kulmujete vlasy, je velmi důležité, abyste své vlasy před takovým intenzivním teplem co nejvíce chránili, nebo ještě lépe, se jim úplně vyhnuli. Bez ochrany by vlasy takovým teplotám neměly být vystaveny, jinak může dojít k jejich zničení a vysoušení. Proti jejich poškození je můžete bránit pomocí speciálních stylingových přípravků, které vlasy obalí speciálním neviditelným filmem, jenž je ochrání před působením tepla. Při použití fénu je pak vhodné dodržovat vzdálenost alespoň 30 cm a vlasy rozčesávat shora dolů.

Jaké látky by měl mít šampon na suché vlasy?

Zde si spíše vyznačíme to, jakým látkám se vyhnout. Vyhnout, abyste se měli rozhodně sulfátům, parabenům a silikonů. Vlivem toho se vlasy časem začnou lámat a jsou náchylnější k poškození. Vyhýbejte se proto nejlevnějším produktům, ve kterých tyto látky často najdete. Mimo to obsahují i přílišné množství barviv a další nekvalitní složky.

Šampon pro poškozené vlasy

Poškozené vlasy nevznikají jen tak, nebo že byste se s nimi narodili. Poškození má vždy nějakou příčinu. Většinu je to způsobeno barvením chemickými barvami, působení chloru a soli v mořské či bazénové vodě, časté fénování nebo silnému sluneční záření. To vše přispívá k tomu, aby vaše vlasy získali status poškození. Takový šampon, který je určen na tyto záležitosti dodává lesk a navrací ztracenou kondici. Je tedy velmi důležité, aby takový šampon nejen obnovoval ztracenou krásu na povrchu, ale aby také vyživoval vlas zevnitř.

Jak pečovat o poškozené vlasy?

Při péči o poškozené vlasy rozhodně nevynechávejte ani doplňkové prostředky jako například regenerační kondicionér a maska na vlasy. Vlasová kosmetika určená k obnově poškozených vlasů a jejich regeneraci by měla zejména poskytnout vlasům dostatek výživy v podobě důležitých vitamínů a dalších látek. V jejím složení rozhodně hledejte lecitin, který dokáže vlasy posílit, bambucké máslo, arganový olej, keratin, omega-6 komplex, široké spektrum vitamínů, kolagen a celou řadu dalších.

Co by měl obsahovat šampon na poškozené vlasy?

Pokud se podíváte na složení šamponu pro poškozené vlasy, měli byste především najít velmi velké spektrum vitamínů. . Čím více, tím lépe. Samozřejmostí by měl být vitamín A, který působí pozitivně na tvorbu kožního mazu, jež pomáhá vlasy hydratovat a ochraňuje je před nadměrným vysycháním. Vitamín A vzniká přímo v těle přeměnou beta karotenu, který můžete přijmout i v potravě. Pro sílu a zdraví vlasů je nezbytný také vitamín B12, jehož nedostatek způsobuje častější vypadávání vlasů. Pokožku hlavy pak posiluje biotin, jehož absence se projevuje nejčastěji roztřepenými konečky. Samozřejmou součástí péče o poškozené vlasy jsou taktéž vitamíny C a E, které zajišťují odpovídající krevní oběh a tím dostatečný přívod živin k vlasovým kořínkům. Součástí produktů určených k péči o poškozené vlasy by měla být také kyselina pantotenová, která dokáže zbrzdit také předčasné šedivění.

Šampony pro barvené vlasy

Šampony pro barevné vlasy by měli především uzavírat strukturu vlasu, která je díky barvení velmi roztřepená. Poté by měli být vlasy pevné, hebké a odolné. Další funkcí těchto šamponu by měla být udržitelnost barvy.

Co by měl šampon na barevné vlasy obsahovat? 

Krom silných vyživujících a spravujících látek by měl také šampon především zachovávat barvu. Aby tento pigment na vlasech dlouho vydržel a jejich vzhled se rozzářil, je potřeba, aby šampón kromě čistící funkce vytvořil i neviditelnou ochranu vlasu a udržel jej konzistentním. Proto obsahují šampóny na barvené vlasy kromě jiného antioxidanty chránící je před ultrafialovým zářením. Právě tato složka může za dlouhotrvající zachování barev a zdůraznění jejich intenzity. Velmi vhodné je používat šampony na barevné vlasy především v létě, kdy je jejich struktura nejvíce zranitelná a citlivá díky slunečním paprskům.

Na co si dát pozor?

Jsou i různé látky, které by v šamponech pro barevné vlasy neměli co dělat. Mezi ty nejzákladnější patří parabeny, sulfáty a silikony, které nemají co dělat v žádném šamponu. Pokud byste do svých vlasů vpustili tyto látky, tak sice docílíte lesku a obalíte vlas vrstvou, avšak tato vrstva je natolik nepropustná, že nedovolí vlasu přijímat žádné živiny. Jelikož tento obal na vlasech drží i několik týdnů, zůstanou tak vaše vlasy i několik týdnů bez přístupu jakýchkoliv živin.

Šampony pro lámavé vlasy

Na zlomeném vlasu, si pod mikroskopem můžeme všimnout, že se jedná o velmi výrazné a velké trhliny. Šampony na tyto vlasy by tam měli tyto trhliny vyplnit a zacelit tak i roztřepené konečky a vytvořit na vlasech ochranný obal. Tento typ šamponu se také vyznačuje výraznou hydratací.

Příčiny lámání vlasů

Bohužel lámavost vlasů je velmi těžko identifikovatelná její úděl už jsme měli bohužel v kartách od boha. Avšak nezoufejme a pojďme spíše hledat řešení, které existuje. Existuje hned několik příčin, jak můžeme k lámavosti přijít i za jiných okolností, nebo jak si jí můžete způsobovat nevědomky sami.

  • Nevhodně sestavený jídelníček
  • Stres
  • Vysušování (fénem, kulmou, žehličkou ale třeba i odbarvováním)
  • Nadměrný styling
  • Nadměrné umývání vlasů
  • Nošení špatných gumiček (zvlášť těch, které obsahují kovové části)
  • Absence zastřihávání konečků
  • Používání špatného hřebene

Jak zachránit lámavé vlasy?

Lámavé vlasy se dají zachránit, avšak jestli to s nimi opravdu myslíte vážně, budete muset bohužel přistoupit na radikálnější řešení. Prvním vstupem do záchrany bude zkrácení. Nejspíše budete muset poprosit kadeřnici, aby vám vlasy zkrátila až tam, kde jsou vlasy nepoškozené, což bohužel bývá velký kus, který většinou končí v oblasti ramen a brady. Dále bude nutné se přestat barvit.

Na trhu máme i přípravky proti lámání vlasů. Například šampony, kondicionéry a bezoplachové masky. Primárně si vybírejte takové, které obsahují arganový olej, keratin nebo komplex vitamínů skupiny B. Pokud máte namáhané vlasy, které trpí kvůli životnímu prostředí, zvážit lze i kosmetiku s vitamíny C a E.

Které vitamíny by mohli pomoct?

Dalším způsobem, jak se pokoušet o záchranu vašich lámavých vlasů je výživa vitamíny.

To vše nemusíte hledat na obalu šamponů, ale můžete jej přijímat stravu. Dále jsou pro vlasy velmi dobré proteiny a to například z masa a mléka ve stravě.

Šampon pro nepoddajné vlasy

Nepoddajné vlasy jsou typické pro svou neudržitelnost na jednom místě v daném účesu. Velmi často se nekontrolovatelně krepatí a kroutí do všelijakých tvarů.  Šampony pro tento typ vlasů obsahují výživu, která vlasy změkčí, takže se lépe češou a drží tvar účesu. Také jim dodávají, například díky pečujícím olejům, lesk a hebkost, které tomuto druhu vlasů velmi často chybí.

Co způsobuje nepoddajnost vlasů?

Důvodů, proč jsou vlasy naprosto nezkrotné, je hned několik. Často za tím stojí nedostatečná produkce mazu, která vlasy vysušuje. Tím vlasy ztrácejí i lesk a elasticitu. Nejčastěji tento problém nastává u lidí, kteří mají velmi hustě kudrnaté vlasy. Ty bývají objemné a nepřiléhají k pokožce tak jako hladké vlasy, a proto se k nim tolik mazu nedostane. Za nepoddajnými vlasy může stát také přehnaný styling, který vlasům škodí.

Hydratujte

Jak už bylo řečeno, nejčastější příčinou je nedostatečná hydratace vlasů a tak je potřeba hydratovat, hydratovat a hydratovat. Proto je velmi důležité volit nejen šampon, ale i ostatní produkty v dostatečné kvalitě, která bude hydrataci podporovat a zaručovat. Dále můžete svým vlasům dopřát například přípravky proti krepatění.

Správná péče o nepoddajné vlasy

Na trhu existuje spousta vhodných produktů na nepoddajné vlasy. Úplně nejlepší volbou budou produkty, které jsou na tento typ přímo určeny. Takové produkty tak hydratují a navíc díky olejům vlasy zhebčují a dodávají jim jemnost a zabraňují tak krepatění. Doporučujeme také u těchto vlasů používat oleje a kondicionéry. Tepelná úprava vlasů – tedy fénování, vlasům příliš neprospívá a tak je lepší, když je budete co nejméně vystavovat fénování, kulmování a žehlení.

Správný postup by měl tedy vypadat takto: Nejdříve si vlasy pořádně umyjte správným šamponem a použijte kondicionér a masku, kterou necháte pár minut působit a pak je pohodlně smyjete. Vlasy si šetrně osušte ručníkem. Když už potřebujete vlasy vyfénovat, Snažte se zvolit co nejnižší teplotu a drže fén co nejdéle od těla. Před fénováním také nezapomeňte použít správnou ochranu.

Šampony pro vlasy s lupy

Lupy jsou bohužel velmi častým problémem, který není příjemný a ani dobře nevypadá. Jedná se o vysušenou pokožku, která se loupe, a odpadlé zbytky se přichycují na vlasech, kde přetrvávají do dalšího umytí. Neznamená to tedy, že byste si měli hlavu mýt dvakrát denně. Je spoustu příčin, ale i řešení, jak na lupy vyzrát.

Proč lupy vznikají?

  • nedostatek minerálů a vitamínů
  • špatná životospráva
  • snížená obrana imunitního systému
  • časté změny teplot (přecházení z mrazu do přetopených místností)
  • nedostatečné prokrvení pokožky na hlavě
  • dehydratace kůže častým koupáním
  • špatně zvolená kosmetika

Jak na lupy vyzrát?

V první řadě je dobré pozměnit svůj životní styl a začít se stravovat dobře, vaše tělo na to určitě začne reagovat. Pravidelně používejte šampony proti lupům a další kosmetiku – je to nejjednodušší cesta pro krásné vlasy bez lupů. Pokud jste vypozorovali, že pokožka pod vašimi vlasy rudne, je na místě prokonzultovat tento problém s lékařem. Pokud neuvidíte výsledky do pár dnů, nezoufejte, proces obnovy pokožky může trvat i několik týdnů.

Šampony proti vším

Pokud jste zjistili, že vy, či vaše dítě máte vši, je to prekérní situace, která se musí okamžitě začít řešit. Už jsme dávno pryč od časů, kdy se museli děti stříhat na krátko. V dnešní době existuje spousta zaručených přípravků, které s trochou vaší trpělivosti budou fungovat a zbaví vás tak hotovo problému.

Je však potřeba dávat veliký pozor, jaký přípravek vůbec pořizujete, protože né všechny jsou účinné tak, jak byste potřebovali.  Vši si, stejně jako psí blechy, na přípravky zvykly, vybudovaly si rezistenci. Při testování šampónům proti vším se zjistilo, že insekticidy (druh pesticidů), které se dříve běžně používaly, jsou pro člověka rizikové, takže je současné výrobky dostupné na trhu již neobsahují.

Odvšivovací kosmetiku lze koupit v každé lékárně. Je velmi důležité, abyste si před použitím důkladně pročetli příbalový leták, protože postup se může u každého výrobku lišit. U každého výrobku by však mělo být, že se přípravek musí používat dvakrát, a to s odstupem několika dní pro konečnou likvidaci už mrtvých hind a vší. Pokud byste odvšivení prováděli dříve než za týden, zvětšuje se pravděpodobnost, že si vši na přípravek zvyknou a budou proti němu imunní, pouze u přípravků obsahující silikony rezistence (tedy zvyknutí vší) nevzniká.

Postup aplikace šamponu proti vším

V první řadě naneste na mokré vlasy kondicionér jakéhokoliv typu. Vši se díky němu zadusí a obalí a tak ztratí schopnost skákat na další lidi. To je však jen dočasné. Je lepší, když použijete speciální šampon na konečné umrtvení vší. Dále, po nějaké době působení, které najdete v příbalovém letáčku pramen po prameni, česejte vlasy speciálním všiváčkem. Následně hlavu opláchněte a dále následujte popis na příbalovém letáčku.

Žádný přípravek na světě vás vší nezbaví bez manuálního vyčesávání všiváčkem. Pokud byste pouze hlavu umyly speciálním šampónem, je téměř jisté, že nějaká hnida unikne svému osudu a přežije. Když se vylíhne, je to stále to samé dokola.  Než začnete parazity likvidovat, vlasy namočte nebo na ně naneste balzám. V suchých vlasech vám veš snadno unikne a to nechcete. Pro první odstranění hnid můžete použít velmi hustý hřeben se zářezy, tzv. všiváček, pod vlasy si dejte bílý papír, abyste viděli vyčesané parazity, pokud hřeben nezachytí všechny hnidy a vši, musíte se jich zbavit ručně za pomocí nehtu, kterým hnidu stáhnete z vlasů. Po odstranění parazitů, můžete vlasům poskytnou zábal vyrobený 2:1 z francovky a glycerinu. Obě látky koupíte v lékárně. Lektvar naneste na vlasy a zabalte je igelitem, nechte působit půl hodiny a poté vlasy opět pročešte. Nejhorší jsou oblasti za ušima a v zátylku, kde se hnid zbavíte nejčastěji tím, že vlas ustřihnete.

Čemu se vyhnout?

Kdybychom se podívali zpět v čase, zjistili bychom, že na počátku devadesátých let neexistoval jiný přípravek, než Ortosan. Dnes již ale tento přípravek nefunguje, jelikož si na něj vši zvykli a tak je nutné pořídit jiný. Proto sáhněte po něčem, co bylo vyrobeno v současné době. Rozhodně také nepřistupujte k drastické metodě stříhání dohola nebo k používání petroleje, který může způsobit popáleniny kůže.

Šampony proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů u žen je velmi časté a stává se z mnoha příčin. Nejčastěji jde o hormonální nestabilitu a špatnou stravu. Jsou však i jiné příčiny vypadávání vlasů:

  • v době těhotenství
  • po porodu
  • v období menopauzy
  • kvůli špatnému krevnímu oběhu
  • kvůli dědičnosti
  • kvůli nedostatku železa
  • kvůli poruše štítné žlázy
  • kvůli přirozenému stárnutí těla

Vypadávání vlasů u mužů

U mužů se vypadávání vlasů spojuje nejčastěji s dědičností, která je bohužel neovlivnitelná. U můžu se vypadávání vlasů spojuje nejčastěji s hormonem testosteron. Pokud je hladina tohoto hormonu vyšší, ničí se vlasové kořínky a dochází k vypadávání vlasů. Hladina testosteronu je u mužů nejvyšší během 20 až 30 let a právě v tomto období dochází k největší ztrátě vlasů.

Jak vyzrát na vypadávání vlasů

Nejlepším způsobem, jak vyzrát na padání vlasů je začít jíst pravidelně a vyváženě, brát doplňky stravy na podporu růstů vlasů a používáním kosmetiky, která je speciálně určena na vypadávání vlasů. Pokud tyto všechny podmínky splníte a neuvidíte výsledek, nezoufejte. Efekt se může dostavit až po několika měsících.

Složení

Speciální šampon proti vypadávání vlasů by měl obsahovat hned několik látek. Důležité jsou především ty, které napomáhají správné cirkulaci krve. Dále by to měly být látky, které čistí pokožku na hlavě od mazu a aktivátory a výživové látky. V naprosté většině šamponů naleznete dvě následující látky, které jsou na základě některých vědeckých studií označovány za nebezpečné. Konkrétně se jedná o SLS a silikony.

Šampony a jejich parametry

Konzistence

Na trhu existují tři základní druhy šamponů a to klasické (tekuté), tuhé a suché. Obě kategorie májí úplně jiný účel a je třeba je rozeznávat.

Klasické šampony

Klasické šampony jsou nejdéle používaným způsobem mytí vlasů. Je to taky ten nejlepší a nejspolehlivější způsob, který vám nabídne tolik variant, že si v podstatě můžete najít šampon šitý na míru. Obvykle se nanáší na mokré vlasy a následně se řádně spláchnou vodou. Pro lepší účinky se někdy doporučuje proces mytí klasickým šamponem opakovat dvakrát po sobě.

Tuhé šampony

Tuhé šampony svým vzhledem připomínají spíše mýdlo a jsou spíše oblíbené u pánů, než u žen. Jsou oblíbené u pánů především díky jejich snadné aplikaci. Stačí s nimi několikrát přetřít mokré vlasy, promasírovat vzniklou pěnou a opláchnout. Mají velmi praktický tvar, díky kterému nezabírají vůbec žádný prostor. Tuhé šampony obvykle mívají přírodní složení a obsahují bylinné výtažky a rostlinné oleje bez syntetických tenzidů. Jsou všeobecně velmi šetrné k pokožce na hlavě. Avšak je třeba si dát pozor, protože né vždy jsou tak šetrné například k barvám na vlasy.

Suché šampony

Suché šampony známe dva. Prvním druhem je suchý šampon ve spreji a druhým je práškový suchý šampon. Ob dva druhy jsou velmi praktické, ale není radno to s nimi přehánět. Aplikuje se přímo ke kořínkům a následně je třeba vlasy promnout, nechat šampon působit a poté pečlivě vyčesat. Úkolem suchého šamponu je rychle odstranit z vlasů nečistoty, jako jsou přebytečný kožní maz, prach a zbytky vlasových přípravků. Kvůli, nebo spíše díky této schopnosti tak vlasy vypadají, jako kdybyste je právě umyli. Suché šampony jsou ideální na cesty, kde není čas nebo dostatek vody pro mytí vlasů. Pokud jednou za čas šampon použijete, ničemu to určitě nevadí, ale každodenní aplikace by mohla vašim vlasům spíše uškodit. Po umytí vlasů tímto typem šamponu je vhodné použít na vlasy peelingový nebo čisticí šampon, protože suchý šampon vlasy i pokožku hlavy svou konzistencí zanáší. Velké oblibě se suché šampony těší také pro svou schopnost dodat vlasům objem. Naopak prospěšný může být pro lidi, kteří trpí nadměrnou mastnotou.

Šampony: Příslušenství a doplňky

I když už jsme si určili, jak vybrat správný šampón tak, aby vás vyhovoval, je nutné si přiznat, že tím péče a kór ta správná péče, ještě zdaleka nekončí. Je potřeba se dozvědět, jaký typ ostatních přípravků se pro vás hodí. Dalším přípravkům se budeme nadále věnovat i v jiných článcích, avšak bylo by dobré, se o nich zmínit i zde.

Kondicionér na vlasy

Kondiciónéry na vlasy by také měli patřit mezi vaší základní výbavu v péči o vlasy. Nejčastěji se kondicionér aplikuje do konečků vlasů a důkladně se opláchne. U kvalitních kondicionérů, abyste hned po smytí měli všimnout, jak jsou vaše vlasy vláčné, až kluzké. Všeobecně se doporučuje kupovat šampón a kondicionér od stejné značky.

Maska na vlasy

Pokud chcete dopřát svým vlasům opravdový a regenerační luxus, pořiďte si rozhodně masku na vlasy, kterou však aplikujte maximálně jednou za týden. Tu aplikujte na celou délku vlasů, nechte působit pár minut dle informací na obalu a důkladně smyjte. Dokonce i ty nekvalitní masky vám na první pohled i dotyk dopřejí velkou změnu.

Pudry

Pudry doporučujeme používat jen pro ty, co mají spíše mastnější pokožku. Pudr totiž dost vysušuje pokožku, ale v případě, že jej použijete na mastné vlasy, dokáže obnovit strukturu vlasů a nabýt tak dočasného dojmu nově umytých vlasů. Aplikace je velmi jednoduchá. Stačí si dlaň posypat práškem a vetřít do kořínků vlasů. Poté tam prášek pořádně vmasírujte a zbylý pudr vyčešte kartáčem.

Pomády

Klasický přípravek na vlasy, který dodá vlasům střední až silnou fixaci. Pomády mají voskovou konzistenci a nezasychají, tím pádem nabírá dojmu přirozenosti. Vyrábějí se dva typy pomád: vazelínová pomáda, která je vhodnější pro husté a kudrnaté vlasy a pomáda na vodní bázi. Ta je o něco slabší, nemastí a je vhodná pro normální vlasy. Pomádu doporučujeme aplikovat na vlhké vlasy.

Pasty 

Pasta je velmi oblíbený, univerzální přípravek určený lehčí fixaci, která však dopřává alespoň dojem lesku. Má konzistenci jako tuhý krém, tedy hustější než pomáda, a je založena na vodní bázi. Je vhodná pro všechny typy vlasů.

Krémy 

Krémy jsou také velmi oblíbeným přípravkem. Ty nejen že regenerují, vyživují a hydratují, ale také se s nimi dá vytvořit lehký styling. Krém dodá vašim vlasům potřebné vitamíny a zároveň poslouží pro úpravu účesu. Výhodou je, že se snadno vymývá. Doporučuje se pro kudrnaté vlasy, které s ním lehce zkroutíte.

Gely

Gely jsou velmi silným fixátorem, který né, že by vlasům vyloženě škodil, ale určitě jim ani neprospívá. Vlasy velmi dusí a problém nastává při rozčesávání, kdy se vlasy velmi často trhají.

Vosky

Vosky jsou alternativou pro gely, a za nás mnohem lepší, protože s ním můžete dělat cokoliv. Vlasy snadno uhladí, ale dokážeš s ním vykouzlit vlastně jakýkoliv účes. Vosk Tvým vlasům dodá silnou fixaci se středním leskem.

Jíly a hlíny

Tyto přípravky vám zajišťují objem bez toho, aniž byste je nikterak zatěžovali. Jak už název napovídá, přípravek obsahuje přírodní jíl. Tento přípravek velmi vřele doporučujeme pro slabé a jemné vlasy, se kterými se těžko pracuje při budování dojmu objemu. Zároveň má jíl spoustu vitamínů a je vhodný i pro citlivou pokožku.

Spreje a laky

Spreje a laky jsou také všeobecně známe a není třeba je nijak zvlášť představovat. Stačí pouze nastříkat a dosáhnete jednoduché a rychlé fixace, která už však vlasy z dlouhodobého hlediska může velmi zatěžovat.

Vlasové oleje a tonika

Vlasové oleje a tonika jsou velmi oblíbené a hodí se především na suché a polámané vlasy. Nedoporučujeme je používat pro často se mastící vlasy. Dodávají lesk, konzistenci i strukturu a dopřávají tak regeneraci, avšak pozor. Přemrštěné množství, by mohlo vlasy velmi zatěžovat.

Jak správně použít šampon?

Nikdy byste si neměli kupovat žádný nekvalitní produkt, to říkáme v každém článku a u šamponů to platí dvojnásob. Když už si tedy takový kvalitní šampon koupíte, měli byste také vědět, jak s takovým šamponem nakládat a jak ho správně používat.

V první řadě je velmi důležité aplikovat šampon na opravdu mokré vlasy. Tudíž důkladně vlasy namočte až ke kořínkům. Sám o sobě se bude šampon mnohem lépe aplikovat. Extrémy jsou špatné vždy a u vlasů tomu není jinak. Snažte se vlasy umývat vlažnou vodou. Ani moc horká ani moc studená totiž vašim vlasům nepřinese nic dobrého. Navíc to přispívá k tvorbě mazu. Volte také mírné množství přípravku. Normální dávka šamponu by se měla rovnat cca lískovému oříšku. Taková míra by měla bohatě stačit na umytí všech vlasů. Velmi, ale opravdu velmi důležitou součástí správné péče je i správné oplachování. Mělo by být vždy perfektní, jinak budete mít na hlavě vlasy, jak po elektrickém šoku kreslené postavičky z pohádek. Vlasy si šamponem vždy myjte dvakrát a to alespoň dvakrát týdně. I když se říká, že je nezdravé mýt si vlasy každý den, pro některé typy vlasů, je to naopak nutnost.

Časté chyby u šamponování

1) Použití příliš mnoho přípravků na vlasy

2) Používáte nevhodný hřeben. Hřebenům jsme mimochodem také věnovali jednu kapitolu, kterou najdete hned o pár řádků níže.

3) Při vysušování, vlasy ničíte drhnutím ručníku.

4) Pokud milujete účesy, mely byste kus dne vlasy rozpouštět, aby si odpočinuli.

5) Fénování, kulmování a žehlení – to jsou věci, které zaručeně vlasy ničí a proto je zkuste co nejvíce eliminovat.

Jak vybrat hřebeny a kartáče na vlasy?

Kartáčování a česání také není úplně jednoduchá záležitost, a ne nadarmo je na trhu více jak dvacet základních druhů kartáčů, které se řadí na dalších x dalších poddruhů. Přitom každý z nich má jiný název i jiný účel. Nevhodný výběr však může vést až k poškozování, lámání a trhání vlasů. Existuje ale mnoho druhů a vybrat si ten správný je mnohdy obtížnější než se na první pohled zdá. Liší se tvarem, šíří, délkou štětin, materiálem použitým jak na „tělo“, tak na štětiny, i jeho použitím. Při výběru správného kartáče je tak nutné znát přesný typ vašich vlasů.

Tvar kartáče

Všeobecně se dají kartáče rozdělit na dvě skupiny. Na kulaté a ploché. Ty se samozřejmě dále dají dělit na různé druhy, ale my pro dnešek zůstaneme pouze u základního rozdělení a kartáčům a hřebenům věnujeme samostatný článek v budoucnu.

Ploché kartáče

Ploché kartáče slouží především k rozčesávání dlouhých vlásků, nebo pro krátkovlasé, kteří byli obdařeni velmi hustými kadeřemi. Široké kartáče tak slouží k 80 % činností, které budete potřebovat. Využijeme je i při fénování, kdy chceme docílit rovných vlasů.

Kulaté Kartáče

Kulaté kartáče slouží především k fénování vlasů, kdy chceme fénováním rovnou vytvarovat jakési vlnky na svých vlasech. Dokáží však i perfektně vyrovnávat, a ačkoliv je nepoužíváme na klasické rozčesávání, jelikož, když by vám ujela ruka, můžete vlasy velmi snadno do kartáče zamotat, neměl by chybět v žádné kosmetické výbavě každé slečny, dámy, či muže.

Materiál kartáčovacích štětin

Materiál kartáče, tedy spíše jeho štětin je velmi důležitým parametrem, který byste měli umět dělit. Každý z materiálů má totiž jiný efekt a je vhodný na jiný typ vlasů.

Kančí štětiny

Kančí štětiny jsou ideální pro nepoddajné vlasy. Takové štětiny vám umožní vytvářet účesy i rozčesat nerozčesatelné. Má i vyhlazující efekt díky svému vláknu. Kančí štětiny navíc nedráždí pokožku a nezanicují jí. Unikátní struktura kančí štětiny je ideální pro přirozenou distribuci kožního mazu z pokožky hlavy do délek a konečků vlasů. Máte tak jistotu, že i když buďte své vlasy rozčesávat od kořínků, nebudete spolu s ním roznášet přílišné množství mazu.

Nylonové štětiny

Nylonové štětiny se zas hodí na velmi jemné a poškozené lasy, jelikož mají tzv. antistatickou schopnost. To znamená, že po rozčísnutí tímto kartáčem nebudete vypadat jak po zásahu bleskem. Navíc dodávají vlasům lesk a zabraňují krepatění. Pokud zvolíte umělohmotné štětiny, je třeba, aby byly zakončeny plastovou kuličkou. Jinak by samozřejmě mohlo dojít k dráždění pokožky a k tendencím lupovatět. Mohou být měkké a pružné nebo také tuhé a pevné. Nabízí maximální kontrolu stylování účesu. Zpravidla platí, že čím jsou štětiny tužší a blíže k sobě, tím kartáč nabízí lepší kontrolu kartáčování.

Kombinované štětiny

Kombinace nylonových a kančích štětin je přímo geniální, jelikož se hodí ro všechny typy vlasů. Kartáč je tvrdší a tak vám napomáhá kontrolovat kde a kdy se vaše prameny právě nachází. Jsou vhodné pro nezkrotné i jemné vlasy všech typů. Takový to hřeben vám stále zabrání, aby vaše vlasy vypadali jak po zásahu bleskem a tak jsou ideální volbou pro ty, kterým se nechce složitě zkoumat, jaký druh je pro jejich vlasy ten nejvhodnější.

Dřevěné bodliny

Dřevěné kartáče jsou nejvhodnější pro problémové vlasy. Nejlepší volbou budou například pro vlasy s lupy, nebo ty, které se velmi rádo mastí, jelikož hobliny nasávají na rozdíl od předchozích typů méně mazu. Navíc mají kartáče neobyčejnou schopnost masírovat bez toho, aniž byste si podráždili pokožku. Masáž pomáhá cirkulaci krve v pokožce a zlepšuje přenos živin k vlasovému folikulu.

Hřebeny

Hřebeny, ačkoliv to tak spoustu lidí nemá, by měli hrát tzv. vedlejší housle při péči o vlasy. Slouží jen jako prostředek pro velmi pečlivé rozčesávání, nebo styling vlasů.

Hřeben s širokými zuby

Tento hřeben se bude hodit především těm, kterým se velmi často cuchají vlasy, do jakých si dredů, ale jsou vhodné také na nanášení masek a kondicionérů. Tento hřeben tak dokáže velmi důkladně rozčesat i velmi ošklivě zamotané vlasy.

Tupírovací hřeben

Tupírovací hřeben slouží především, jak už vyplývá z názvu na tupírování, avšak často se používá díky svému konci na rozdělování pramenů, či drobnému stylingu, kde je potřeba vlasy velmi pečlivě uhladit.

Údržba kartáčů a hřebenů

Kartáče a hřebeny je třeba udržovat v čistotě. Čistíme je řidším hřebenem nebo profesionálním čistícím kartáčem, který je k tomu přímo určen. I při domácím používání je třeba čas od času je dezinfikovat, jinak mohou v krajním případě způsobit nepříjemnou infekci, tvorbu lupů atd. Může k tomu dojít zejména tehdy, když v rodině používá kartáč či hřeben více lidí, čehož je lepší se z hygienických důvodů vyvarovat.

Cena šamponu

Jak už bylo slíbenu v úvodu, v poslední kapitole si představíme ceny, které si rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, od jaké očekávat a jaké se raději vyhnout. Také se budeme opakovat s varování, že vaše vlasy máte jen jedny a tak není vůbec rozumné na šamponu šetřit, kór když jsou vaše vlasy něčím specifické. Proto vždy volte certifikované a ověřené značky, u kterých si podrobně zkontrolujete jejich složení.

Cena šamponu do 50 Kč s DPH

Je sice pravda, že nejlevnější šampony seženete i do 20 Kč, avšak se rozhodně nejedná o produkty, které byste si měli a měli chtít „patlat“ na hlavu. Bývají to velmi nekvalitní produkty, které vašim vlasům spíše ublíží, než prospějí. Kategorie do 50 Kč zkrátka nemá smyl. Je tu pouze jedna výjimka a to, když se jedná o vzorečky, nebo velmi malé cestovní balení luxusních šampónů. V tu chvíli i zde lze najít kvalitní produkty, ale na 100 ml nikoliv.

Cena šamponu od 50 do 200 Kč s DPH

V této cenové kategorii se nachází drtivá většina produktů a tak si zde určitě vyberete. Pokud však máte opravdu problém se svými vlasy, doporučujeme zamířit ještě do vyšší kategorie. V této cenové kategorii tak naleznete šampony pro suché, poškozené, barevné i nezkrotné vlasy s lupy i podrážděnou pokožkou trpící mastnotou. Avšak pokud chcete svým vlasům dopřát opravdový luxus, budete opravdu muset ještě o kategorii níž v tomto článku.

Cena šamponu od 200 Kč s DPH a výš

Zde naleznete průměrné šampony, které vás však ohromí svým objemem, ale i menší balení luxusních šamponů, které vám zajistí opravdový luxus pro vás i vaše vlasy. Naleznete vše veškeré druhy šamponů zaměřující se na jakýkoliv problém i jejich kombinace. Také zde narazíte na opravdu luxusní značky, které už jen svým renomé dokazují, jak perfektní jsou.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat