Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Šampony na jemné vlasy

Každý sní po krásných a zdravých vlasech, které nejenže budou vypadat dobře na pohled, ale ani s jejich úpravou nestrávíte hodiny v koupelně před zrcadlem. Ne každému se však poštěstí, aby mu příroda nadělila takové vlasy, jaké by si přál mít. Běžně se tak setkáte hned z několika typy vlasů, které na rozdíl od těch normálních trápí nějaký problém. Jedním z nich jsou i jemné vlasy, se kterými se potýká nemalá část populace.

I když se zrovna neřadíte mezi milovníky zkrášlovacích procedur a různých rituálů, neměli byste péči o vlasy zanedbávat, a to hlavně v případě, že máte jemné vlasy. Ty jsou mnohem náchylnější, kvůli čemuž dochází k jejich poškození, které může být bohužel i nevratné. Určitě se shodneme na tom, že polámané či jinak poškozené vlasy nepůsobí zrovna přitažlivě. Proto je lepší takovým koncům předcházet a věnovat svým vlasům alespoň základní péči.

Ta však musí být opravdu kvalitní a disponovat složkami a vlastnostmi, které dodají vlasovým vláknům živiny a pomohou je i posílit. Na trhu se aktuálně můžeme setkat se stovkami produktů, které slibují rychlé posílení jemných vlasů. Toho sice mohou v některých případech dosáhnout, ale i za cenu přetížení vlasů, což může opět vést k jejich poškození. Výběr šamponu pro jemné vlasy byste tedy neměli v žádném případě podceňovat. V následujících odstavcích se tedy podrobně podíváme na to, co by měl takový šampon obsahovat a jaká všechna kritéria by měl splňovat. Pusťme se do toho!

Šampony na jemné vlasy: Porovnání 10 nejlepších šamponů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších šamponů na jemné vlasy. Jak jsme tyto šampony vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto šampony pro jemné vlasy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit šampony podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší šampon na jemné vlasy.

NázevVzhledObjem (v ml)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Olaplex No.4 Bond Maintenance šampon 250 mlŠampon na jemné vlasy Olaplex No.4 Bond Maintenance šampon 250 ml250543Zobrazit v obchodech
Wella Invigo Volume Bodifying Shampoo 250mlŠampon na jemné vlasy Wella Invigo Volume Bodifying Shampoo 250ml250115Zobrazit v obchodech
Schwarzkopf Bonacure Volume Boost ShampooŠampon na jemné vlasy Schwarzkopf Bonacure Volume Boost Shampoo1000452Zobrazit v obchodech
Alpecin Hyposensitiv ShampooŠampon na jemné vlasy Alpecin Hyposensitiv Shampoo250219Zobrazit v obchodech
Schauma Šampon a balzám Kids Girl 250 mlŠampon na jemné vlasy Schauma Šampon a balzám Kids Girl 250 ml25037Zobrazit v obchodech
Plantur 39 kofeinovýŠampon na jemné vlasy Plantur 39 kofeinový250254Zobrazit v obchodech
Davines Essential Haircare VOLUŠampon na jemné vlasy Davines Essential Haircare VOLU250309Zobrazit v obchodech
Syoss KeratinŠampon na jemné vlasy Syoss Keratin44081Zobrazit v obchodech
URTEKRAM Šampon RozmarýnŠampon na jemné vlasy URTEKRAM Šampon Rozmarýn500164Zobrazit v obchodech
Aussie Aussome Volume ShampooŠampon na jemné vlasy Aussie Aussome Volume Shampoo300128Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení šamponů na jemné vlasy od jejich uživatelů.

Jak vybrat šampon na jemné vlasy?

Jak již bylo řečeno v úvodu, šampon pro jemné vlasy, byste měli vybírat s maximální pečlivostí, díky které si budete moci být jisti, že svým vlasům dáte přesně to, co potřebují. Ještě předtím byste se měli ujistit, zda se váš typ vlasů opravdu řadí mezi jemné. V opačném případě byste mohli výběrem nesprávné péče napáchat více škody nežli užitku.

Jak poznáte jemné vlasy?

Rozeznat jakým typem vlasů disponujete, může na první pohled působit složitě. Ve skutečnosti tomu tak ale není a k jejich určení vám postačí pouze chvilka. V tomto případě byste se měli zaměřit zejména na texturu vlasů neboli jejich tloušťku, podle které rychle poznáte, o jaký typ vlasů se jedná. Tím nejslabším typem jsou jemné vlasy, které jsou už na první pohled splihlé a bez objemu. Z odborného hlediska jsou vlasy považovány za jemné, když jejich tloušťka dosahuje maximálně 0,06 mm (normální vlas disponuje tloušťkou 0,07 mm).

Jejich další typickou vlastností je špatná přizpůsobivost a složitý styling, kdy zabere opravdu hodně úsilí vlasy vytvarovat do požadovaného tvaru. V souvislosti s tím je nutné při jejich úpravě využívat i více stylingových přípravků, které je mohou i poškodit. Kromě toho jsou i velmi citlivé a náchylné na jakékoli změny a vnější vlivy. Největší nebezpečí pro ně představuje sluneční záření a vysoké teploty. Právě proto není doporučováno k jejich úpravě využívat žehličky vlasů, fény či kulmy.

Pokud si i přesto nejste jisti, jaký typ vlasů je právě ten váš, můžete zkusit hned dva jednoduché testy. Během prvního vezměte jeden ze svých vlasů a pořádně si ho prohlédněte. Pokud po promnutí necítíte jeho strukturu, jedná se s vysokou pravděpodobností o jemné vlasy. To samé platí, i když vlas po jeho položení na stůl nevidíte. U druhého testu budete potřebovat kousek nitě, která by měla ideálně korespondovat s barvou vašich vlasů. Následně niť a jeden z vašich vlasů porovnejte. Jestliže je niť tlustší než váš vlas, je jasné, že jsou vaše vlasy opravdu jemné.

Co by měl šampon pro jemné vlasy obsahovat?

Při výběru šamponu pro jemné vlasy byste si měli dát pozor především na jeho složení, které rozhodne o tom, jak budou vaše vlasy ve výsledku vypadat. Zaměřit byste se měli zejména na přírodní složky, které dokážou vašim vlasům dodat většinu potřebných živin a také je i posílit. Obecně platí, že čím méně chemických látek v šamponu naleznete, tím lepší výsledky od něj můžete očekávat, a to hlavně z dlouhodobého hlediska. Chemické složky totiž vlasy pořádně zatěžují, což vede k jejich lámání či třepení konečků.

Proteiny

Specificky pro jemné vlasy je vhodné, aby šampon obsahoval kvalitní proteiny, a to nejlépe ze sóji, pšenice či ovse. Ty pomáhají vlasům v regeneraci, předchází jejich lámání a zacelují již poškozená místa.

Arganový olej

Jako prevenci proti poškození vlasů je vhodné využít arganový olej, který posiluje vlasová vlákna a dodává jim i některé důležité vitamíny, včetně vitamínu E a B5.

Skvalen

K posílení a hydrataci jemných vlasů značně přispívá skvalen, který je vyráběn pouze z přírodních zdrojů. Konkrétně je nejčastěji získáván z pšeničných klíčků, cukrové třtiny či olivového oleje.

Panthenol

Jemné vlasy jsou velmi citlivé, a tudíž i náchylné na jakékoli změny. Proto je nutné je chránit před vnějšími vlivy, včetně slunečních paprsků, které sebou nesou škodlivé UV záření. S nimi si poradí panthenol, který funguje nejen jako skvělá ochrana, ale i zdroj hydratace.

Keratin

Nejdůležitější složkou pro vlasy je nepochybně keratin, který je z většiny tvoří. V podstatě se tedy můžete řídit jednoduchým pravidlem, že čím více keratinu vaše vlasy přijmou, tím silnější budou.

Kolagen

Kolagen je aminokyselina, která je jednou ze složek tvořící pro vlasy tak důležitý keratin. Jeho hlavním úkolem je napojovat buňky, a to nejen ve vlasech. Ty tímto způsobem získávají svoji pevnost a odolnost.

Pokud se bojíte, že si s dlouhým výčtem obsažených látek neporadíte, zkuste šampon a další produkty pro jemné vlasy vybírat v sekci přírodní kosmetiky. S ní si totiž můžete být téměř vždy jisti, že neobsahuje žádné nežádoucí látky. Dejte si ale pozor na to, zda vámi vybraný produkt je opravdu přírodního původu. Nemalá část značek se totiž snaží svést na vlně rostoucí popularity přírodní kosmetiky a označují své výrobky za přírodní, i když tomu tak ve skutečnosti není.

Co by šampon na jemné vlasy neměl obsahovat?

Na trhu můžeme najít desítky šamponů a dalších přípravků, jejichž složení obsahuje i látky, které mohou nejen naše vlasy poškozovat, ale mít i negativní vliv na naše zdraví. Právě proto je důležité se při výběru šamponu zaměřit i na to, co obsahuje. Jelikož je většina škodlivých látek využívána kvůli nízkým pořizovacím nákladům, setkáte se s nimi obzvlášť u levných šamponů. Ty často obsahují i složky, které škodí životnímu prostředí.

Volné a nevázané silikony

Při podrobném čtení etiket se setkáte ve většině případů s názvy jako jsou volné či nevázané silikony. Ty jsou i v současnosti propagovány jako bezpečný způsob, jak vlasy posílit a dodat jim potřebnou odolnost. Takto ale působí pouze z krátkodobého hlediska a při dlouhém používání mohou vlasy poškodit na trvalo. Silikony se totiž permanentně usazují na vlasových vláknech, která zatěžují a tím i ničí.

Sulfáty

Každý šampon musí kromě jiných vlastností disponovat i dostatečnou pěnivostí, díky které bude vlasy možné jednoduše a rychle umýt. Za tímto účelem jsou často využívány sulfáty, které mají negativní vliv na vlasová vlákna i vlasovou pokožku, kterou vysušují.

Parabeny

Pokud máte sníženou imunitu, nebo jste jen náchylnější k alergickým reakcím, určitě se vyhněte šamponům s parabeny. Ty se řadí mezi nejčastější alergeny, které mohou způsobit celou plejádu symptomů, včetně ekzémů.

Ftaláty

Mezi jedny z nejnebezpečnějších látek se řadí takzvané ftaláty, které mohou mít vliv na funkci ledvin či dokonce plodnost. Na etiketě je můžete najít pod označením DBP či DEP. O jejich škodlivosti vypovídá i fakt, že nejsou využívány pouze při výrobě kosmetiky, ale i PVC a dalších podobných produktů.

BHA a BHT

Pokud byste hledali v šamponu opravdu nebezpečnou látku, budou jí nepochybně složky s označením BHA a BHT, které jsou využívány k hydrataci. K té sice napomáhají, ale bohužel jsou i vysoce karcinogenní.

Ve složení šamponů se vyhýbejte i:

  • triclosanům
  • UV filtrům
  • formaldehydům
  • methylisothiazolinoneům
  • benzisothiazolinoneům

Druhy šamponů na jemné vlasy

Dámské a pánské šampony pro jemné vlasy

U šamponů pro jemné vlasy se setkáte s dělením na dámské a pánské. Ve skutečnosti však mezi nimi není téměř žádný rozdíl. Nejčastěji se liší svojí vůní, která je šamponům dodávána s ohledem na cílovou skupinu (ženy, muži). Není, ale vyloučeno, že dražší šampony pro jemné vlasy mohou být navrženy na míru danému pohlaví a obsahovat například látky pro podporu růstu vlasů či zabraňovat jejich vypadávání.

Unisex šampony pro jemné vlasy

Jedním z dalších druhů jsou unisex šampony pro jemné vlasy, které mohou mít rovnou dvě podoby. Tou první je levný jednoduchý šampon, který může užívat každý. Bohužel vám takový šampon nedodá téměř žádné živiny a může obsahovat i škodliviny. Druhou možností je unisex šampon, za který si sice trochu připlatíte, ale nabídne vám dostatečnou kvalitu. Nejčastěji se jedná o různé přírodní alternativy, které není nutné striktně dělit na dámské či pánské.

Dětské šampony pro jemné vlasy

Na trhu se běžně můžete setkat i s dětskými šampony pro jemné vlasy, které mají za úkol úplně to samé jako předešlé druhy. Jediný rozdíl můžete najít ve složení, kdy jsou používány pouze kvalitní ingredience a složky, které dodají dětským vlasům správnou výživu a zároveň zabrání podráždění citlivé pokožky hlavy. Většina dětí má v útlém věku pouze jemné vlasy, které jsou velmi náchylné, a proto je nutné je mýt pouze šampónem pro jemné vlasy.

Parametry šamponu na jemné vlasy

U šamponu byste neměli věnovat pozornost pouze jeho složení, ale i konzistenci, která může mít podstatný vliv na výsledný vzhled vlasů a jejich stav. Některé typy šamponů mohou vlasy vysušovat, nebo poškozovat pokožku hlavy, která z velké části rozhoduje o tom, jak budou vlasy vypadat.

Klasické tekuté šampony

Nejrozšířenějším typem šamponů jsou ty tekuté, které se vyznačují svojí snadnou aplikací, kdy stačí šampon pouze vmasírovat do mokrých vlasů a následně smýt vodou. V této kategorii můžete najít i nejširší výběr produktů s různými vlastnostmi a vůněmi. Tento typ šamponů je vhodný pro jemné vlasy, které potřebují dostatek živin, a to díky svojí konzistenci, která napomáhá k jejich lepšímu vstřebávání.

Tuhé šampony

Tuhé šampony pro jemné vlasy se nějak zvlášť neliší od tekuté varianty. Jediný rozdíl je právě v konzistenci, která je pevná. Většinou jsou tuhé šampony lisovány do tvaru krychle či oválu. Nejčastěji se s tímto typem šamponu setkáte u přírodních alternativ, které potěší hlavně ekology, ale i cestovatele, kteří nemusí s sebou tahat těžké neskladné lahve s šamponem.

Suché šampony

Suché šampony pro jemné vlasy jsou skvělými pomocníky zejména v situacích, kdy nemáte dostatek času na péči o své vlasy. Koupit je můžete buď ve formě spreje, nebo pudru, přičemž jejich aplikace je velmi jednoduchá. Stačí když šampon vemnete do vlasů, necháte chvíli působit a vyčešete. Kromě umytých vlasů jeho použitím dosáhnete i většího objemu, který jemným vlasům často chybí. V žádném případě to ale s jeho používáním nepřehánějte. Časté nanášení suchého šamponu by mohlo vést k vysušení vlasů i pokožky hlavy.

Příslušenství pro šampony na jemné vlasy

Jemné vlasy potřebují vaši pozornost a péči, která by neměla zahrnovat pouze mytí speciálním šamponem. Opomenout byste neměli ani další produkty, které pomohou vašim vlasům zesílit a dosáhnout vyšší odolnosti. Jejich prostřednictvím můžete dosáhnout i požadovaného vzhledu a stylingu. V souvislosti s tím bychom rádi vyvrátili jeden mýtus, a to ten, že vlasovou kosmetiku byste měli kupovat vždy od jedné značky. Naopak byste měli produkty vybírat podle toho, jak vám vyhovují, a to bez ohledu na značku či výrobce.

Kondicionéry pro jemné vlasy

Jemné vlasy potřebují více živin, něž ty normální, a proto byste jim měli dopřát péči v podobě kondicionéru pro jemné vlasy. Ten je nabitý vitamíny a minerály, které je posílí a dodají jim i potřebnou odolnost. S jejich pomocí navíc můžete předcházet i případnému poškození vlasů. Běžně se setkáte s bezoplachovými kondicionéry a kondicionéry, které je nutné vždy opláchnout vodou.

Masky pro jemné vlasy

Pokud chcete vlasy opravdu vyživit, měli byste jim jednou za čas dopřát i masku. Ta jim pomůže zregenerovat a opravit poškozená vlasová vlákna. U masek pro jemné vlasy byste měli dbát na to, aby jejich složení bylo opravdu lehké a zbytečně vlasy nezatěžovalo. Masku můžete nanášet jedenkrát až dvakrát měsíčně, a to s ohledem na stav vašich vlasů.

Oleje pro jemné vlasy

Živiny můžete vlasům dodat i skrze speciální oleje, které by měly být tvořeny z většiny přírodními látkami. Oleje jsou důležité i pro pokožku hlavy, která podobně jako naše pleť potřebuje dostatečnou péči. Její pravidelnou masáží můžete dosáhnout vyšší stimulace vlasových folikul, které jsou důležité pro růst vlasů.

Vitamíny pro jemné vlasy

Vlasy potřebují pro svoji prosperitu kvalitní výživu, která by měla zahrnovat jak vitamíny, tak i potřebné minerály. Pro vlasy jsou nejdůležitější biotin, selen a zinek, které přispívají i k udržení normálního stavu pokožky či nehtů. Pro zdraví vlasů jsou potřeba i další vitamíny, se kterými posílíte i svoji imunitu a obranyschopnost. Vhodné je užívat komplexní vitamínové doplňky, které obsahují všechny potřebné látky v jedné tobolce.

Pro zdravé vlasy jsou potřeba zejména tyto vitamíny a minerály:

  • vitamín A
  • betakaroten
  • vitamín B6
  • vitamín B12
  • vitamín C
  • vitamín E
  • jód
  • železo
  • hořčík

Pomády a pasty pro jemné vlasy

Pro úpravu jemných vlasů můžete využít i pomády či pasty, které mohou vašim vlasům dodat potřebný objem. Jejich dlouhodobé užívání může vést i k trvalému poškození vlasových vláken, která se pod jejich tíhou mohou začít lámat. Pomády či pasty byste tedy měli využívat pouze výjimečně. Jestliže se jich i přesto nechcete vzdát, snažte se hledat produkty s kvalitním a šetrným složením.

Pudry pro jemné vlasy

Jedním z nejlepších produktů pro jemné vlasy jsou vlasové pudry, se kterými můžete jednoduše dosáhnout požadovaného objemu. Pudry ve své podstatě fungují na stejném principu jako suché šampony. Stačí je tedy nanést na vlasy, promnout a rozčesat. Z rázu budou vlasy vypadat mnohem hustěji a budou i poddajnější.

Tužidla a laky pro jemné vlasy

Velkým pomocníkem při úpravě vlasů jsou pěnová tužidla a laky. Ty by neměly obsahovat žádné agresivní látky, kterým se vyhnete především u dražších produktů. Pro dosažení kýženého výsledku, při koupi tužidla vybírejte z řad s nápisem „objem“ či „volume“. Většinu takových tužidel můžete používat denně. Pozor si dejte u laků, které mohou jemné vlasy přetěžovat a tím je i poškozovat.

Cena šamponu na jemné vlasy

O kvalitě šamponu samozřejmě rozhoduje i jeho cena, která často odpovídá hodnotě použitých ingrediencí. U levnějších šamponů tedy nemůžete očekávat, že v nich najdete pouze kvalitní a prospěšné složky a živiny. Níže se tedy podíváme hned na tři cenové kategorie šamponů pro jemné vlasy, se kterými se můžete na trhu setkat.

Cena šamponu pro jemné vlasy do 50 Kč s DPH

Jak již bylo zmíněno, levné šampony pro jemné vlasy nejsou pro vlasy téměř vůbec prospěšné, a to hlavně v cenové relaci do 50 Kč. U takových šamponů se většinou jedná o produkty, které jsou většinou plné škodlivých látek. Využíváním levných šamponů můžete tedy napáchat více škody nežli užitku.

Cena šamponu pro jemné vlasy od 50 Kč do 600 Kč s DPH

Opravdu kvalitní šampony pro jemné vlasy můžete najít v cenové kategorii do 600 Kč, které by vám měli zajistit, že v nich najdete převážně zdraví prospěšné látky a živiny. I když se to může zdát jako klišé, obecně platí, že čím je dražší šampon, tím je kvalitnější. To však nemusí platit a pokaždé, a proto ani u těchto šamponů nezapomínejte kontrolovat a číst etikety.

Cena šamponu pro jemné vlasy nad 600 Kč s DPH

V kamenných prodejnách i e-shopech se běžně můžete setkat s šampony pro jemné vlasy v cenové relaci od 600 Kč. Ty jsou většinou určeny pro zákazníky, kteří si rádi dopřejí luxus a opravdovou kvalitu. To ale nevylučuje, že některé značky mohou mít své produkty zbytečně předražené. Proto si vždy ověřte, že složení produktu odpovídá i jeho ceně.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat