Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Stany


Každý z nás někdy spal, nebo alespoň zatoužil strávit noc ve stanu. Pro malé děti romantika, na kterou mohou vzpomínat celý život. Obzvlášť když je to někde u rybníka, daleko od civilizace, se vším, co k tomu patří, jako je večerní plápolající oheň, opékání buřtů, mytí ve studené vodě, a polévka z kotlíku. Aby toto všechno proběhlo v poklidu, i když v noci přijde lijavec, je dobré mít vhodný a kvalitní stan, ve kterém si to můžeme opravdu užít.

Pojďme si v následujících řádcích přiblížit, jak stan vybrat, a místo sáhodlouhého hledání na webech, vám toto všechno ulehčit, a hlavně pomoci najít ten pravý stan pro vaše potřeby.

Stany: Porovnání 10 nejlepších stanů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších stanů. Jak jsme tyto stany vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto stany jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit stany podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší stan.

NázevVzhledUrčeníPočet osobKonstrukce stanuOrientační cena (s DPH)Dostupnost
High Peak Monodome XLStan High Peak Monodome XLTuristické4Kopulová1431Zobrazit v obchodech
Waterfall Double ULStan Waterfall Double ULExpediční2Samonosná4490Zobrazit v obchodech
Easy Camp Moonlight TipiStan Easy Camp Moonlight TipiTuristické8Teepee4999Zobrazit v obchodech
Crivit Beach TentStan Crivit Beach TentPlážový stan1 až 2Klasická376Zobrazit v obchodech
Highlander Blackthorn 1Stan Highlander Blackthorn 1Turistické1Tunelová1785Zobrazit v obchodech
Ferrino Lightent 2 ProStan Ferrino Lightent 2 ProTuristické2Kopulová4753Zobrazit v obchodech
MSR Hubba Hubba NXStan MSR Hubba Hubba NXTuristické2Kopulová11780Zobrazit v obchodech
Jurek Midi 4 duoStan Jurek Midi 4 duoTuristické4Kopulová8730Zobrazit v obchodech
Trimm SoloStan Trimm SoloTuristické1Tunelová1740Zobrazit v obchodech
Yate TrampStan Yate TrampTuristické3Kopulová1232Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení stanů od jejich uživatelů.

Nejlepší stany podle Heureky

Jak vybrat stan?

Než se pro nějaký stan rozhodneme, měli bychom si říci co vlastně hledáme. Začneme tím, kolik osob bude stan užívat. Pokud máte děti, počítejte že porostou, a protože ho nebudete kupovat na rok či dva, tak vybírejte takový, abyste se do něj vešli i po pár letech.

Dále byste měli vědět, jak často ho budete používat, v jakém ročním období, v jakých povětrnostních podmínkách, zda v něm budete nocovat při dlouhodobějším výletu na kolech, nebo si ho postavíte vedle chaty či karavanu někde v kempu, nebo v základním táboře ve výšce 3 500 nad mořem. Pokud jste si stanovili alespoň základní kritéria pro výběr, dalším neméně podstatným parametrem výběru je cena. I zde platí, že ty obyčejné koupíte za pár stovek, ale ty opravdu kvalitní i za 10 000 Kč s DPH. Dále se budeme věnovat jaké druhy stanů jsou na trhu ke koupi, jaké mají parametry, funkce, rozdělíme si je podle cenových kategorii, přidáme pár slov o údržbě, popř. dalších věcech, které by vás mohly zajímat.

Druhy stanů

Rozdělení stanů souvisí s účelem používání. Tj. kde, a jak často jej budete používat. V zásadě můžeme stany rozdělit do pěti typů:

  • Rekreační a rodinné stany
  • Plážové a párty stany
  • Turistické a trekové stany
  • Ultralehké stany
  • Expediční stany

Je vám asi jasné, že jednotlivé typy se liší rozměry, konstrukcí, hmotností a také pořizovací cenou. Nyní k jednotlivým druhům blíže.

Rekreační a rodinné stany

Jejich využití bude jen několikrát do roka, a to zejména v letním období. Nejčastěji je postavíme doma na zahradě, v kempu, někde na louce u rybníka, apod. zde pro nás bude důležitý komfort, rozměry, druh konstrukce a pořizovací cena. Na místo určení je dovezeme autem, nebo doneseme z domu. Dále bychom měli vědět, kolik osob v nich bude nocovat. Takto je dělíme na malé od 1 do 3 osob a velké od 4 osob a více. Pokud uvážíme, že stan postavíme v kempu vedle chatky či auta, a po celou dobu ho nebudeme balit a stavět jinde, tak nám nebude vadit jejich vyšší hmotnost, ale rozhodujícím parametrem bude komfort, maximální pohodlí, soukromí a úložné prostory.

Tyto stany budou dost velké a těžké abychom je přenášeli na zádech, či vozili na kolech. I jejich stavba zabere dost času. Nejvíce se vyrábějí ve tvaru tunelu nebo kopule z konstrukce z ocelových nebo laminátových tyček. Podlážka bývá z PVC, nebo polyethylenu (PE). Vzhledem k použitým materiálům bývají těžší, (více jak 2kg na 1 osobu). Pro tento druh stanů jsou obvyklé velké předsíně, velký úložný prostor, popř. více ložnic. Celkem běžně se v nich postaví i dospělý člověk.

Plážové a párty stany

Tato kategorie je dost specifická. Není primárně určená pro nocování, ale spíše jako ochrana před sluncem nebo nepřízní počasí při pořádání oslav, grilování nebo jen posezení s přáteli.

Turistické a trekové stany

Turistické a trekové stany lze používat od jara do podzimu. Hodí se proto ke kempování, na vodu, cyklovýlety, turistiku a to i horskou, a trekové akce. Pro opravdu náročné přechody hor a dlouhé treky však raději zvolte expediční stany. Tyto stany se vyznačují mimořádnou lehkostí, která činí i méně než 1kg na osobu. Dále mají malý objem ve sbaleném stavu a jsou velmi odolné.

Cena a komfort jsou pak méně podstatné. Protože na takové náročnější výlety moc nechodí malé děti, jsou tyto stany vyráběné spíše v menších velikostech, a to pro jednu až čtyři osoby. Tvar může být v podstatě jakýkoliv, od Áček, přes kupoli, tunel i geodetický. Podpůrná konstrukce je téměř výhradně z duralových prutů, které jsou lehké, ale velmi pevné. Tropiko bývá lehké, nepromokavá zátěr a silikonizace je samozřejmostí. Podlážka je vyrobená obvykle z polyamidu, s PU zátěrem.

Pokud si pořizujete stan pro 3 a více osob, tak při nákupu zohledněte počet vchodů, dále velikost úložného prostoru. Pro 3 možná, ale pro 4 osoby je jeden vchod určitě málo. Představte si tmavou noc bez hvězd a měsíce, a ten co spí nejdále od vchodu musí ostatní překročit. U stanu s dvěma vchody je tu další výhoda v podobě ochrany před větrem a deštěm, kterou bude alespoň jeden z vchodů disponovat. A tak lze do stanu vlézt, aniž by vám tam napršelo, nebo vám tam nafoukal sníh. Úložný prostor vyřeší dostatečně velká předsíňka, případně apsida. (půlkruhový nebo mnohoúhelníkový výklenek v hlavním prostoru).

Cyklistické a ultralehké stany

Tento druh stanů vyhledávají lidé, kteří rádi cestují nalehko jen s malým batohem. Tyto stany jsou mimořádně lehké, s hmotností do 1kg na osobu, a ve sbaleném stavu i velmi malé. To je však vyvážené horší odolností proti povětrnostním vlivům, nízkým komfortem a z toho plynoucí menší životností. Často jde o malé stany pro 1 až 2 osoby.

Expediční stany

Jak samotný název napovídá, jde o stany do extrémních podmínek, často na dlouhé treky, do hor, džungle, kde panují opravdu drsné podmínky. Tyto stany se však vyznačují mimořádnou odolností, robustností, z čehož plyne i dlouhá životnost. Také od nich nečekejte velký komfort.  Obvykle se vyrábějí pro 2 a více osob, ty velké i pro 6 osob. Tyto stany lze velice rychle postavit, a to se opravdu může hodit, obzvláště v situaci, kdy fouká silný vítr, máte promrzlé ruce, nebo stavíte stan za tmy. Jsou také výrazně dražší, ale z toho plyne, že vám vydrží daleko delší dobu. Jejich nejobvyklejší tvar je kopule a tunel. Konstrukce také využívá vícero křížení prutů, díky čemuž je dosaženo daleko vyšší odolnosti, a mnohdy i samonosnosti konstrukce. To se hodí při silném větru, který v nárazech méně odolný stan může i zbořit, dále proti dešti i sněhové nadílce. Pruty těchto stanů jsou výlučně ze slitiny duralu. Jsou tak lehké, ale mimořádně odolné. Každému je asi jasné, že materiál tropika i podlážky jsou kvalitní a extrémně odolné proti vodě, a mechanickému poškození. Aby se ušetřilo nějaké to kilo navíc, znamená to pro uživatele nižší komfort. Tyto stany mají jako úložný prostor velkou předsíň, nebo apsidu. Bez problémů si tam tak uživatelé mohou uložit batohy, ale lze v nich i vařit. Při použití stanu v extrémních podmínkách se může roztrhnout, nebo propíchnout, a tak není od věci si sebou vozit sadu na opravu. Když totiž neprovedete opravu na místě, časem se může poškození zvětšit natolik, že už opravit nepůjde.

Parametry jednotlivých druhů stanů

Určitá nápověda pro výběr může být i to, zda chceme vyšší či nižší komfort. Pak můžeme volit mezi jednoplášťovým a dvouplášťovým stanem. Níže trochu podrobněji.

Jednoplášťový stan

U těchto typů platí, že stan je vyrobený z jedné nepromokavé vrstvy, které je spojená s podlážkou. Protože tato vrstva musí být nepropustná pro vodu, tak ji nepropouští zvenku ani zevnitř. Tudíž pokud ve stanu spíte, tak tam bude kondenzovat vlhkost. A vše, co máte uvnitř, budete mít navlhlé. U těch nejlevnějších vám bude zkondenzovaná voda kapat na spacák. Což je dost nepříjemné. Takže se tento typ hodí doma na zahradu pro děti jako letní romantika. Pravdou ale je, že i jednoplášťové stany mohou být paro propustné, a část vlhka tedy ze stanu odchází. To má za následek, že vám do stanu bude proudit studený vzduch, a komfort bude výrazně nižší. Tedy pokud si nekoupíte stan, který takové konstrukční vady nemá, ale zde to bude v úplně jiné cenové hladině. Toto dokáží využít lidé na dlouhodobých trecích, při vysokohorské turistice, protože potřebují nízkou hmotnost, a s nepříznivými vlivy si dokáží poradit. Na druhou stranu jsou lehké, velice snadno se staví, a ve sbaleném stavu jsou velmi malé.

Dvouplášťové stany

Ty jsou tvořené dvěmi vrstvami, kde vrchní nepromokavá vrstva – tropiko zabraňuje průniku srážek, a ta spodní vrstva je propustná, takže dokáže odvést vlhkost zevnitř tak, abyste byli v suchu. Uniklá vlhkost se srazí na té vrchní, a steče na zem. Tyto stany jsou oblíbenější, protože jsou praktické. Na druhou stranu jsou těžší, mají vetší rozměry ve sbaleném stavu, a trvá o něco déle, než je postavíte.

Stan a jeho parametry

Pokud jste si stanovili pro jaký účel, do jakých podmínek a pro kolik osob si budete stan pořizovat, dostáváte s k parametrům, které byl měl stan splňovat. A podle nich si pak dokážete snadněji vybrat konkrétní model. Jsou to:

  • Tvar
  • Materiál
  • Odolnost
  • Hmotnost
  • Velikost ve sbaleném stavu
  • Obtížnost a rychlost postavení
  • Prodyšnost a počet ventilačních otvorů
  • Počet vchodů

Tvar stanu

Stany se, co se týká tvaru vyrábějí nejčastěji ve čtyřech provedeních. Jsou to kopule, tunel, geodetický tvar a Áčko. Jejich tvar do značné míry napovídá o komfortu, velikosti úložného prostoru, odolnosti proti povětrnostním vlivům a také jak rychle ho lze postavit.

  • Kopulovitý tvar – asi nejvíce vyráběný tvar stanu. Zpravidla ho tvoří 2 pruty, jež se ve vrcholu kříží, a v protilehlých rozích se kotví do země. Pokud je stan větší, mohou zde být i další pomocné pruty, jež zpevňují konstrukci, nebo pomáhají držet tvar předsíně. Jejich výhodou je samonosnost a rychlá stavba. Jejich konstrukce je velmi stabilní, a uvnitř jsou dost prostorné. Tento tvar je odolný proti povětrnostním vlivům. Mezi nevýhody patří vyšší hmotnost, větší velikost ve sbaleném stavu.
  • Tunelový tvar – tento tvar vyžaduje podporu alespoň jednoho prutu, zpravidla se však setkáme se dvěma až třemi pruty. Tyto stany se musí vždy ukotvit, protože nejsou samonosné, a to včetně napínacích lanek. Tyto stany nabízejí nejlepší poměr vnitřního prostoru k hmotnosti stanu. Jsou tedy zároveň lehké a prostorné. Bývají však náchylné k nestabilitě, co se týká větrného počasí. Vhodné jsou tam, kde vítr vane jedním směrem, a v tom směru je dobré ho stavět. Pokud vane vítr z boku, může se stát že vám odletí. Pomůže dobré ukotvení. Má nejlepší poměr mezi velikostí, hmotností a využitím vnitřního prostoru, není ale samonosný, a tím pádem méně odolný. Nutnost použít více prutů.
  • Geodetický tvar – tento tvar je zcela specifický. Podobá se kopulovitému, ale bývá větší. Ke stavbě potřebujeme větší množství prutů, které se kříží ve dvou nebo více bodech. Proto je stavba složitější. Naproti tomu jsou tyto stany samonosné, velmi stabilní a odolné proti povětrnostním vlivům. Toto vše je vykoupené vyšší hmotností, a větším tvarem ve sbaleném stavu.
  • Áčkový tvar – stan ve tvaru střechy se už skoro nepoužívá. Je to z důvodu malého využití vnitřního prostoru, celkem nízké odolnosti, a k jeho stavbě potřebujete dost času. To proto, že je nutné ho ukotvit pomocí kolíků a napínacích lanek. Ve tvaru Áčka se dnes vyrábí tzv. trapy, což je extrémně lehký přístřešek, k jehož stavbě vám stačí trekové hole. Je velmi malý a lehký. Z čehož plyne, že se moc nehodí do extrémních podmínek. Pro přežití je však dobrý.

Materiál

Je důležitý z několika důvodů. Jsou to odolnost, životnost a celková hmotnost. To se týká tropika, vnitřního stanu, prutů a podlážky.

Tropiko – na vnější vrstvu – tropiko, se používají syntetické tkaniny jako je polyester nebo polyamid. Tyto látky jsou voděodolné a též je neprofoukne vítr. Pro větší odolnost bývají opatřené polyuretanovým zátěrem, nebo úpravou na bázi silikonu. Někdy obojím. Pokud by při použití mohlo hrozit riziko protržení, zkuste speciální strukturu látky, nazývanou ripstop. Tato struktura zabrání rozšíření trhliny, pokud k ní náhodou dojde. Poznáte jí podle čtvercové struktury. S vývojem nových technologií, se vrací použití bavlněných tropik, ať už samotných nebo s příměsí polyesteru. Bavlna vlivem vlhkosti zvětší objem, čímž zabrání propouštění vody. Ale zásadní je prodyšnost. Je však o dost těžší než umělé materiály, a tak se spíše hodí pro rodinné stany, které jsou poměrně velké.

Vnitřní stan –  někdy také ložnice, je vyrobený ze síťoviny, což je nylon, nebo jiná dobře prodyšná látka. Má dobré izolační vlastnosti proti větru. Co se týká barev, tak se používají hodně světlé barvy, které zvětšují prostor.

Podlážka – obvykle jsou vyrobené ze stejného materiálu jako tropiko, ale mají vyšší odolnost proti vodě. Levné modely mají podlážku z PVC, které je poměrně těžké a náchylné k popraskání. Ty nejlevnější modely mají podlážku z polyethylenu, který není skoro odolný proti vodě, ani protržení.

Moskytiéra – v dnešní době běžná součást stanů. Primárně slouží jako ochrana proti hmyzu, ale díky ní se stanu dobře cirkuluje vzduch. Měla by být dost prodyšná, a pro snadné použití opatřená zipem.

Pruty – u většiny stanů podpírají konstrukci. Čím jich je více, tím je stan stabilnější. Tím ale i těžší. Proto i zde najdeme více druhů materiálu, z kterých se vyrábějí. Ty zásadní si zde ukážeme.

  • Laminát/sklolaminát – tento materiál je nejlevnější, ale má nejkratší životnost. Snadno se zlomí, nebo se třepí. Může tak protrhnout tropiku nebo podlážku.
  • Wraplex/durawrap – je laminát, který prošel speciální úpravou. Má tak výrazně delší životnost, méně se láme. Není však lehčí než obyčejný laminát, a je dražší.
  • Ocel – používá se pouze pro konstrukce rodinných stanů, je předohýbaný z výroby. Má nejdelší životnost, ale i nejvyšší hmotnost a také nosnost.
  • Dural – je slitina hliníku, která je velmi lehká, ale velice pevná. Má dlouhou životnost, a tak je dražší. Používá se u stanů vyšší cenové relace, které jsou kvalitní pro běžné používání.
  • Karbon/kevlar – absolutně nejlepší a nejodolnější materiál pro výrobu prutů. Je také nejlehčí, i když si při tom zachovává vysokou pevnost. To je však vykoupené vysokou cenou, kdy pouze pruty mohou mít cenu jako stan samotný.
  • Skadium – jedná se o slitinu duralu a skadia. Je lehčí než dural, ale pevnější a odolnější. Jeho cena je však tak vysoká, že se používá u těch nejdražších expedičních stanů.

Kromě prutů se používají i tyče, které nelze ohýbat, a slouží jako podpůrná konstrukce předsíní a přístřešků. Pokud jsou u stanu třeba, jsou ze stejného materiálu jako pruty.

Odolnost – obvykle posuzujeme stan na odolnost proti povětrnostním vlivů, jako je déšť, vítr, oheň, voda. Také proti protržení a poškození. Čím vyšší odolnost, tím vyšší cena. Časem se odolnost snižuje a to vlivem UV záření, protože i materiály z nichž je stan vyrobený degradují. Vybírejte typ podle prostředí, kde ho budete používat. Extrémní počasí, jako jsou oblasti s vysokým úhrnem srážek, hory, zde se určitě vyplatí si připlatit. Co je ale naprosto zásadní, je odolnost proti vodnímu sloupci.

Vodní sloupec – je to číslo, které udává počet jednotek výšky vody (obvykle v mm), které dopadají pod tlakem o rychlosti 80-90km/h, aniž by tkaninou pronikly. (např. číslo 3000mm znamená, že tropikem s tímto číslem by neměla proniknout voda při udaném tlaku až do výšky tří metrů). Podlážky mají obvykle vyšší odolnost než samotné tropiko.

Vodní sloupec tropika – pro úplně běžné kempování v létě platí, že by vodní sloupec tropika měl být v hodnotách 1500 – 2000mm. Pro běžnou turistiku volte stan s hodnotou od 2000 do 3000mm. Ty nejlepší stany mají hodnotu vodního sloupce kolem 10.000mm.

Vodní sloupec podlážky – zde kromě výšky vodního sloupce nepodceňte kvalitu podlážky. Oba parametry jsou důležité. Materiály jako PVC jsou používané dost často, ale jsou nejméně odolné. Používají se u levných stanů určených pro kempování, a výška sloupce je kolem 3000mm. Naproti tomu polyamid a polyester jsou mnohem více odolné proti poškození, tím pádem se hodí do náročnějších podmínek, a výška vodního sloupce pro běžné použití by měla být kolem 5000mm, pro extrémní pak 8000-10.000mm. Nezapomeňte však na to, že se stoupající výškou vodního sloupce stoupá i hmotnost. Na úpravu je použito více vrstev. Současně s tím stoupá i cena.

Kvalita švů – každý spoj je náchylný k protečení, a když si voda jednou najde cestu, je zle. To platí i pro stany, kde jsou švy slabým místem. Opravdu kvalitní švy jsou podlepené nepropustnou páskou, která tomu brání. Další úprava se týká nehořlavosti.

Hmotnost – zde je nutné rozlišit, jaký druh stanu volíme. U rodinných velkých stanů je to parametr zanedbatelný, naopak u turistických, nebo ultralehkých ta nejdůležitější. Takže pro někoho to může být zásadní kritérium pro výběr stanu. Obecně platí, že čím větší stan, tím těžší. Ty ultralehké mají hmotnost do 1kg na osobu, kvalitní pro 2 osoby kolem 2,5kg. Ty méně kvalitní kolem 3,5kg. Velké rodinné stany váží více jak 7kg, ale zde to není podstatné.

Velikost ve sbaleném stavu

Mnozí si mohou myslet, že velikost stanu ovlivňuje do jisté míry i to, jak velký bude ve sbaleném stavu. Ne vždy je to pravidlo. Dost to závisí na použitých materiálech a dalších doplňcích. Toto kritérium pro výběr je důležitý pro turisty a cyklisty, kteří koukají na každé deko a centimetr. Skladnost by však neměla být na úkor kvality a odolnosti.

Obtížnost a rychlost postavení

Rychlost a snadné postavení ocení hlavně turisté, a lidé na expedicích. Změny počasí dnes přicházejí mnohem rychleji, a tak je důležité, abyste v dešti, sněhové vánici nemarnili moc času stavbou stanu. Naopak u velkých rodinných stanů to je celkem nepodstatné. Je dobré se zeptat, zda poptávaný model postaví jeden člověk, nebo je ke stavbě potřeba dvou lidí. A před prvním použití si jeho stavbu vyzkoušejte doma, abyste získali cvik.

Prodyšnost a počet ventilačních otvorů

Ani dnes, při použití nejmodernějších technologií, neexistuje stan, který by se nepotil. Zatím nikdo nenašel tak dokonalé větrání. Obvykle bývá u stanu 1 – 4 větrací otvory, které mohou být i různě umístěné. Od podlahy po strop. Ty, které jsou umístěné u podlahy, lépe odvádí vydechovaný vzduch a vlhkost, protože se nachází v úrovni hlavy ležícího člověka. Teplý vzduch však stoupá vzhůru, a tak se vlhkost sráží u stropu. Tento typ větrání se častěji používá u bivaků, kde stan tvoří pouze jeden plášť. Více efektivní jsou modely v horní části stanu, které lépe zaručují cirkulaci vzduchu. Nevýhodou je větší únik tepla. Lepší proudění vzduchu se nechá vyřešit stanem, který má dva vchody. Pokud je otevřeme oba, vytvoří se průvan. Pomoci také může stan s předsíňkou či apsidou. Pro použití v zimě si pořiďte stan s tzv. sněhovým límcem. Ten brání profukování větru a vniku sněhu dovnitř.

Počet vchodů

Čím větší stan, tím více vchodů. Pokud je stan určený pro 1 až 2 osoby, tak stačí jeden vchod. To zaručuje nižší hmotnost. Dva vchody jsou však mnohem praktičtější, a na celkovou hmotnost to nemá přílišný vliv. Stany pro 3 a více osob jsou 2 vchody nutností.

Ještě se zmíníme o velikosti stanu. Ta bude odpovídat počtu osob, které budou stan používat současně, a také je dobré přihlédnout k počtu a objemu zavazadel. U stanů se obvykle udává vnější rozměr, a tak si ho před nákupem změřte i uvnitř. Pro 1 osobu se počítá s 55 až 60 cm šířky, což je přibližně šířka matrace. Pro 3 osoby by šířka měla být alespoň 165cm, lépe však 180cm. Délka stanu se bere podle nejvyšší osoby. Pokud měří 180cm, tak připočítejte 25cm, a výsledek je 205cm. To je požadovaná délka. Pro rodinné a rekreační stany to nemusí platit. Zde najdete stany s více ložnicemi, a tak budete mít požadovaný komfort. To, jestli zvolíte stan s předsíní, či apsidou, je už na vás. Obojí mohou posloužit jako prostor pro vaření, uložení batohů, či prostor pro sušení věcí. Při absenci ušetříte na hmotnosti, ale pak vám může tento prostor chybět. Stanu by naopak neměly chybět vnitřní úložné prostory jako jsou různé kapsy. Slouží k uložení baterek, mobilů, brýlí, apod.

Ačkoliv se většina stanů prodává v kompletní výbavě, některé věci je třeba dokoupit. Je to různé příslušenství. Kvalitnější stanové kolíky, náhradní pruty a tyčky, upínací lanka, dále dodatečné předsíně, opravné sady a další. To, jestli této možnosti využijeme je pak jen na vás. Třeba nákup pevnějších a kvalitnějších kolíků stojí za zvážení, to ostatní dle podmínek, ve kterých budeme stan používat. Asi bychom mohli vážně uvažovat o impregnačním spreji, a také o opravné sadě.

Údržba a péče o stan

Pokud chcete stan užívat dlouhodobě a s patřičným komfortem, měli byste také věnovat potřebný čas péči a údržbě. V zásadě platí pár pravidel, která vám pomohou prodloužit životnost.

  1. Po každém použití nechte stan důkladně vyschnout, a to i v případě, že nepršelo. Stan navlhne vždy, a to i vlivem vlhkosti z vydechovaného vzduchu.
  2. Stan důkladně očistěte od hrubé špíny a nečistot.
  3. Pokud je to možné, stavte stan na vhodném místě, bez kamenů, kořenů, apod.
  4. Pokud dojde k roztržení, snažte se to opravit hned. Předejdete tím větším škodám.
  5. Stan neperte, a nesušte v sušičce. Stačí omýt teplou vodou a mýdlem, a nechat vyschnout. Některé stany lze chemicky čistit.
  6. Občas je dobré promazat zipy. Silikonový olej, nebo olej technický.
  7. Stan skladujeme na suchém, tmavém a chladném místě.

Cena stanu

Jako i u jiných výrobků, tak také stany lze zakoupit za pár stokorun, nebo za tisíce. Hodně bude záležet na účelu, velikosti, a kvalitě. Takže jsme stany rozdělily do několika cenových kategorií.

Stan do 1000 Kč s DPH

V této cenové kategorii pořídíte obvykle plážové a stanové přístřešky, nebo opravdu levné dětské stany do pokoje. Dále jednoplášťové turistické stany na jedno použití, a to max. pro 2 osoby. Mají nízkou odolnost, pruty z laminátu, a jsou určené pro stanování na zahradě v létě.

Stan od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

V této cenové relaci už můžete koupit slušný model pro kratší výlety i do hor, ale jsou víceméně jednosezónní. Najdete zde stany turistické, rodinné, a nejlevnější třídu expedičních stanů pro 2-3 osoby. Pro 1 osobu zde najdete už dost kvalitní výrobky, ale ty větší jsou vzhledem k použitým materiálům těžší, a ve sbaleném stavu velké.

Cena stanu od 3 000 do 5 000 Kč s DPH

V této ceně si přijdou na své i nároční zájemci. Tato kategorie je asi nejvíce zastoupená, a to všemi typy od ultralehkých po rodinné. Jsou zde i 3 sezónní stany, určené pro 2 až 3 osoby, ale i rodinné pro 5 osob. Jejich odolnost je od 3000mm tropika výš, mají řadu doplňků jako předsíň, více vchodů, více větracích otvorů, kvalitní pruty a výborné podlážky. Jedinou věcí, která je může znevýhodnit je vyšší hmotnost.

Stan od 5 000 do 9 000 Kč s DPH

zde už najdeme výrobky, které svou kvalitou dokáží uspokojit i ty nejnáročnější uživatele. Jsou to lidé, kteří vyrážejí pod stan často, a je jedno zda pouze do přírody, nebo do hor na expedice. Jejich odolnost je na vysoké úrovni, použité materiály jsou také velmi kvalitní. Příznivá je i jejich hmotnost. Vodní sloupec tropika začíná na 6000 mm. Patří sem i velké rodinné stany.

Stan od 9 000 Kč výše

Zde nakupují většinou fajnšmekři. Použité materiály jsou ty nejkvalitnější, stany mají vysoký vodní sloupec, pevnou a odolnou konstrukci, a přitom velmi nízkou hmotnost. Současně zde najdete i rodinné stany pro 6 i více osob, a ty spíše připomínají malé domy. Takže je možné je využívat i dlouhodobě.

Jak vidíte, možností výběru je více jak dost, a tak záleží jen na vašich požadavcích a finančních možnostech, abyste si vybrali stan, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Stany: Stan a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový stan. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového stanu pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového stanu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat stany a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem stanu. Dozvíte se tam také, které stany jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]

Mohlo by vás také zajímat