Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Infrasauny


infrasauny
Infrasauny

Pozitivní účinky infračerveného záření se již několik desítek let využívají ve zdravotnictví, v novorozeneckých inkubátorech, při rehabilitaci a pro relaxaci. Infračervené záření simuluje sluneční záření se všemi jeho pozitivními účinky na lidský organismus. Infračervené záření má vliv nejen na naše zdraví, ale také pomáhá odbourávat stres a přispívá k psychickému uvolnění.

Takovou oázu pro fyzickou i psychickou regeneraci si můžete pořídit i k sobě domů. Můžete tak účinky infračerveného záření vychutnávat, kdykoliv chcete. Stačí si vybrat infrasaunu, která bude vyhovovat vašim požadavkům, najít pro ni vhodný prostor a máte dokonalé místo pro odpočinek a ozdravení těla i duše. Na rozdíl od finských saun, infrasauny neprohřívají vzduch, ale prohřívají tělo zevnitř.

Ovládání intenzity vyhřívání a doplňkových funkcí je jednoduché.

Oproti návštěvám veřejných saun, budete mít soukromí a účinky sauny si náležitě užijete i za zlomek ceny, kterou ve veřejných saunách zaplatíte – jeden saunovací cyklus vás bude stát méně než 5 Kč.

Infrasauna je skvělým prostředkem pro každodenní odpočinek.

K umocnění a zesílení atmosféry ze saunování si pořiďte vonné esence a wellness kosmetiku, která posiluje pozitivní účinky saunování na kvalitu pokožky.

Sauny lze rozdělit do tří kategorií podle jejich kapacity – sauny pro jednu, dvě nebo tři osoby. Důležitými kritérii pro výběr sauny jsou infrazářiče, funkce, kterými sauny disponují a jejich vybavení.

Infrasauny: Porovnání 10 nejlepších infrasaun podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších infrasaun. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto infrasauny si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší infrasauny.

NázevVzhledPočet osobMateriál kabinyOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Marimex Smart 1001 M 11105628Infrasauna Marimex Smart 1001 M 111056281Kanadský jedlovec23490Zobrazit v obchodech
Belatrix Benton 2Infrasauna Belatrix Benton 22Kanadský jedlovec37990Zobrazit v obchodech
ProWell 222 RInfrasauna ProWell 222 R2Červený cedr70990Zobrazit v obchodech
Belatrix Vista 2Infrasauna Belatrix Vista 21Hemlock39990Zobrazit v obchodech
Hanscraft ITALIA 2Infrasauna Hanscraft ITALIA 21Kanadský jedlovec31990Zobrazit v obchodech
HealthLand DeLuxe 2002Infrasauna HealthLand DeLuxe 20022Kanadský jedlovec36039Zobrazit v obchodech
ProWell 111 RInfrasauna ProWell 111 R1Červený cedr56990Zobrazit v obchodech
HealthLand Standard 2002Infrasauna HealthLand Standard 20022Kanadský jedlovec28990Zobrazit v obchodech
Marimex Smart 1000 M 11105625Infrasauna Marimex Smart 1000 M 111056251Hemlock23490Zobrazit v obchodech
Marimex Popular 3001L 11105637Infrasauna Marimex Popular 3001L 111056372Hemlock27990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení infrasaun od jejich uživatelů.

Infrasauny: Nejlepší infrasauny podle Heureky

Pokud nevidíte srovnání infrasaun, pak máte zřejmě zapnuté blokování reklamy.

Výhody infrasaun

Infrasaunu můžete instalovat v rodinném domě, ale i v malém bytě – zabere přibližně tolik místa, jako šatní skříň.

Podkladem pro infrasaunu může být linoleum, koberec nebo i parkety.

Montáž infrasauny je jednoduchá – dva lidé jsou schopní nainstalovat ji, s pomocí pouze šroubováku, během jedné hodiny.

Infrasaunu je potřeba připojit do zásuvky o příkonu 230 V.

Energetickou spotřebou lze infrasaunu srovnat s napařovací žehličkou.

Infrasaunu si můžete v závislosti na typu infrazářičů, použitých materiálů a funkcí, pořídit již za cenu od asi 20 000 Kč.

Infračervené záření vyvolá intenzivní pocení již při 45 až 50°C. Nemusíte tak být vystaveni příliš vysoké teplotě vzduchu. Díky tomu jsou infrasauny vhodné i pro všechny, kdo špatně vysoké teploty snáší.

Zdravotní aspekty infrasaun

Infrasauna pomocí infračerveného záření prohřívá lidský organismus, což způsobuje prokrvení jednotlivých partií těla a pocení. Během pocení se spolu s kapkami potu z těla vyplavují toxické látky, karcinogeny, těžké kovy, nikotin a další škodliviny.

Takovéto intenzivní prokrvení pohybového aparátu a všech orgánů zlepší látkovou výměnu v těle, čímž dochází k očistě a obnově organismu, ústupu únavy, zvýšení intelektuální a fyzické výkonnosti a odolnosti vůči nemocem.

Infrasauna se používá i léčbě, rehabilitaci a prevenci – snižuje ztuhlost končetin, kloubů, zad a také svalové napětí. Pomáhá v léčbě kožních onemocnění, psoriázy, poškození kůže a hojí akné. Pleť je po infrasaunování hebká a jemná.

Infrasauna pomáhá prokrvit kůži, odstranit nečistoty a odumřelé kožní buňky. Díky tomu pleť vypadá zdravě a lépe.

Infrasaunování je účinné také při hubnutí a zmírnění či odstranění celulitidy – během 30 minut v infrasauně můžete spálit až 800 kcal, což se vyrovná počtu spálených kalorií během běhu na 5 kilometrů.

Infrasauna snižuje také chronický stres. Má pozitivní

Příznivý vliv má infrasauna také na duševní zdrav, snížení chronického stresu a tím na celkovou psychickou pohodu.

Infrasauna tedy pomáhá sportovcům regenerovat organismus po náročných sportovních aktivitách, lidem s potížemi s pohybovým aparátem, všem, kdo mají problémy s pletí, se stresem a chtějí redukovat svou váhu.

Původ saun

Sauny pocházejí z Finska. Všichni známe název finská sauna, což je tradiční suchá sauna. Ve Finsku byla sauna součástí každé vesnice. Její obyvatelé se v sauně scházeli za účelem rekreace a společenské konverzace. Kvůli zdravotním a relaxačním účinkům se saunování rozšířilo do různých částí světa.

Vznikly i jiné druhy saun, které se od tradičních saun v různých aspektech liší.

Typy saun

Finská sauna

Finská sauna je tradiční suchá sauna založená na vysoké teplotě vzduchu v ní. Teplota vzduchu ve finské sauně se pohybuje kolem 100°C. Vlhkost ve finské sauně je nízká, pohybuje se kolem 5 %, protože vyšší vlhkost by při vysoké teplotě ve finské sauně mohla způsobit popáleniny. Do finské sauny tedy nikdy nevstupujte mokří.

Vlhká sauna

Vlhká sauna je opakem finské sauny. Teplota vlhké sauny dosahuje maximálně 70 °C, přičemž vlhkost dosahuje k 80 %. Příkladem vlhké sauny je sauna turecká, římská nebo parní lázně.

Parní sauna

Parní sauna je druhem finské sauny. V parní sauně je nejnižší teplota, ale nejvyšší vlhkost. Teplota se pohybuje kolem 40°C. S parními saunami se setkáte často ve wellness centrech a vodních světech, kde mohou být prezentovány pod názvem „pára“.

Bio sauna

Bio sauna patří mezi nejnovější typ saun. Kombinuje výhody parní a suché sauny. Teploty dosahují 60 až 70°C. Vlhkost vzduchu je 30 až 60°C. Bio sauny jsou ideální pro všechny, kdo špatně snáší vysoké teploty v tradiční sauně a vysokou vlhkost v parní sauně. Bio sauna je vhodná i pro děti, kardiaky a všechny, kdo se saunou teprve začínají. Jako doplněk se v bio sauně používají éterické a aromatické oleje, které pomáhají dýchacím cestám a přispívající k uvolnění a relaxaci.

Infra sauna

Infrasauna funguje na principu infračervených zářičů. Toto záření dokáže proniknout až 4 centimetry pod kůži, čímž dochází k prohřátí celého těla. Infrasauny neohřívají okolní vzduch a působí tak přímo na vaše tělo. Velkou výhodou infrasaun je, že je můžete jednoduše instalovat i do malého bytu, kde zaberou pouze prostor velikosti šatní skříně. Infračervené záření je podobné slunečnímu záření, nemá tedy na okolí sauny a váš byt negativní vliv. Oproti slunečnímu záření nemá negativní vliv ani na vaši kůži – ať už na její strukturu nebo barvu.

Topidla

Hlavní součástí infrazářiče jsou topidla produkující teplo. Existuje několik druhů topidel – keramická topidla, karbonová topidla, světelná keramická topidla a full spektrální topidla.

Keramická topidla

Keramická topidla se ohřívají na velmi vysokou teplotu – 250 až 300°C. Z toho důvodu jsou kryté ochrannou mříží. Jejich výhodou je rychlé nahřívání a dlouhá životnost dosahující až 60 let, pokud se budete 3krát týdně saunovat po dobu 45 minut. Pořídíte je za nízkou cenu. Mají však vyšší spotřebu.

Karbonová topidla

Karbonová topidla mají povrchovou teplotu od 70 do 170°C. Doba nahřívání je delší než u keramických topidel. Spotřeba je však nižší než u topidel keramických. Oproti keramickým topidlům efektivněji rozdělují záření po celé infrasauně, jsou tedy i efektivnější, ale také dražší, protože jejich výroba je složitější. Životnost karbonových topidel může být až 90 let.

Světelná keramická topidla

Povrchová teplota keramických topidel se pohybuje od 300 do 500°C. Protože kromě tepla vyzařují také světlo, mají silnější zdravotní účinky na lidský organismus. Světelná keramická topidla se rychle nahřívají a kabinu díky tomu můžete použít za kratší dobu. Jejich životnost se pohybuje kolem 60 let.

Full spektrální topidla

Full spektrální topidla jsou nejmodernější zářiče s neomezenou životností. Před začátkem saunování nemusíte čekat, protože se nahřejí ihned. Jako jediné vydávají také krátkovlnné záření, které proniká nejhlouběji pod kůži a má tak lepší zdravotní účinky. Full spektrální topidla jsou nejúčinnější a nejúspornější. Jsou však dražší.

Vlnová délka

Kromě materiálu je důležité věnovat pozornost i vlnové délce. Vlnová délka je udávána v mikronech.

IR-A

IR-A jsou krátké vlny o délce 0,07 – 1,4 mikronu. Tyto vlny proniknou až do podkoží, díky čemuž mají nejvyšší vliv na zdraví.

IR-B

IR-B jsou střední vlny o délce 1,4 – 3 mikrony. Tyto vlny neproniknou do takové hloubky, jako IR-A vlny, ale mají také pozitivní léčebné účinky.

IR-C

IR-C jsou dlouhé vlny s délkou nad 3 mikrony. Mají minimální vliv na zdraví, protože prohřívají jen kůži.

Materiál kabiny infrasauny

Kabina infrasauny je tvořena sendvičovou stěnou s izolací. Zevnitř i zvenku je obložena dřevem. Je tím dosaženo přírodního vzhledu a současně komfortu doteku při používání sauny.

Podle toho, z jakého dřeva je infrasauna vyrobena, se z ní mohou uvolňovat aromatické pryskyřice, které požitek ze saunování umocní.

Dveře infrasauny bývají ze skla s povrchovou úpravou (kalené nebo kouřové). I

Dřevo na výrobu infrasauny

Hemlock

Hemlock je dřevo z kanadského jedlovce. Kanadský jedlovec je bez suků. Neobsahuje pryskyřice a nevydává žádnou vůni. Hemlock má světle hnědou až narůžovělou baru s tenkými proužky.

Cedr

Cedr je luxusní dřevo odolné vůči vlhkosti s obsahem vysokého množství esenciálního oleje, který se z něho během saunování vylučuje a umocňuje tak zážitek ze saunování. Cedr má světle hnědou až tmavě hnědou barvu, bez suků.

Skandinávský smrk

Hustota dřeva skandinávského smrku je díky jeho severskému původu vyšší než u smrků z našich nadmořských výšek. Mají světlou barvu a malé suky.

Abachi

Abachi je africká vrba. Díky své nízké tepelné vodivosti při styku s kůží nepálí. Světlé dřevo abachi je využíváno především díky této své vlastnosti pro výrobu částí sauny, které přicházejí bezprostředně do styku s našimi těly – tedy s lavicemi, opěrkami a podlahovými rošty.

Osika

Osikové dřevo je trvanlivé, bez suků s jemnou kresbou. Dobře absolvuje vlhkost.

Příkon a spotřeba infrasauny

Příkon je u infrasaun zásadní pro rychlost nahřívání a výkon sauny. Infrasauna by měla mít příkon kolem 1700W. Infrasauny se slabším příkonem se nahřívají delší dobu a jsou celkově méně výkonné. Příliš vysoký příkon již na výkon infrasauny nemá výrazný vliv. Zvyšuje ale její spotřebu.

Spotřeba infrasauny není příliš vysoká. Na jedno saunování se při průměrné ceně 4 Kč za 1 kWh je:

Infrasauna po 1 osobu – průměrná spotřeba je 1,3 kWh, cena za 40 minut saunování + 10 minut předehřev, je 4,3 Kč.

Infrasauna pro 2 osoby – průměrná spotřeba je 1,8 kWh, cena za 40 minut saunování + 10 minut předehřev, je 6 Kč.

Infrasauna pro 3 osoby – průměrná spotřeba je 2,7 kWh, cena za 40 minut saunování + 10 minut předehřev, je 9 Kč.

Finská sauna – průměrná spotřeba je 9 kWh, cena za 40 minut saunování + 10 minut předehřev, je 30 Kč.

Výbava a doplňky infrasauny

Infrasauny jsou většinou vybaveny okénkem nebo odvětráváním umožňujícím pravidelnou cirkulaci vzduchu v kabině.

Ovládání infrasauny se nachází zvenku, uvnitř nebo zvenku i uvnitř. Levnější modely infrasaun mívají ovládání většinou zvenku. Během saunování tak nemůžete měnit podmínky uvnitř sauny. Abyste si během saunování mohli dle své aktuální potřeby nastavovat parametry saunování, vyberte si saunu, která má ovládání v kabince.

Většina druhů saun má podlahové topení, což je během saunování velmi příjemné.

Pokud ve výbavě sauny nejsou opěrky, můžete si je v několika různých provedeních dokoupit zvlášť. Opěrky jsou důležité, abyste si během saunování mohli pohodlně sednout a uvolnit se. V infrasaunách jako opěrky často slouží kryty topidel.

Zdravý a čerstvý vzduch u některých modelů zajišťuje ionizátor, který současně likviduje i nebezpečné látky.

Mezi časté vybavení infrasaun patří také světelná terapie, která je zajištěna LED diodami měnícími barvu podle toho, jakou barvu si přejete. Některé barvy jsou vhodné pro hlubší relaxaci, jiné povzbuzují tělo i mysl.

Některé infrasauny mohou mít praktické doplňky, jako poličku, na kterou si můžete odložit nápoj, lampičku na čtení nebo například věšák na župan a ručníky. Dražší modely mohou mít zabudovaný audio systém umožňující přehrávat v infrasauně hudbu nebo si saunování zpříjemnit poslechem audioknih. Některé typy audiosystémů umožňují pouze propojení zařízení, jako je mp3 přehrávač nebo telefon. Některé mohou mít zabudované rádio nebo čtečku SD karet.

Rozměry

Rozměry infrasauny se odvíjí od počtu osob, které se budou současně saunovat. Můžete si vybrat z modelů pro 1, 2 nebo 3 osoby. Můžete však narazit i na modely, ve kterých se současně může saunovat i 5 a více osob.

Nejmenší infrasauny mají velikost 1 m do šířky, 1 m do hloubky a výšku kolem 190 centimetrů. Sauny pro více osob jsou samozřejmě větší. Můžete si pořídit infrasaunu ve tvaru obdélníku nebo rohový model, který nezabere tolik místa. Infrasaunu si také můžete nechat postavit na míru podle svých specifických požadavků.

Umístění a montáž infrasauny

Infrasaunu lze díky její jednoduché konstrukci umístit téměř na jakékoliv místo. Stačí místo odpovídající velikosti infrasauny a zásuvka, do které se infrasauna zapojí. Na umístění infrasauny nejsou potřebné žádné specifické podmínky, protože nevydává žádnou vlhkost ani teplo, a chlazení je zajištěno cirkulací okolního vzduchu. Pouze některé typy infrasaun by neměly být umístěny v blízkosti zdroje vody. Proto se vždy řiďte návodem a pokynů výrobce.

Montáž probíhá tak, že složíte k sobě panely a propojíte kabely, které saunu tvoří. Ve dvou lidech zabere montáž infrasauny necelou hodinu. Hned poté již můžete sauny začít používat.

Infrasauna a její cena

Cena infrasauny se pohybuje podle jejího příkonu, topidel, použitého dřeva, velikosti, funkcí a příslušenství. Nejlevnější infrasaunu si pořídíte již za cenu do 20 000 Kč.

Cena do 20 000 Kč

Nejlevnější jsou infrasauny pro jednu až dvě osoby, s keramickými i karbonovými topidly a příkonem od 1 100 W do 1 400 W a menší výbavou. Výkon u dražších modelů již může dosahovat příkon 1 900 W a víc. Dražší typy infrasaun mohou mít podlahová topidla, ionizátor a další doplňky.

Cena od 20 000 do 30 000 Kč

Ve střední cenové relaci najdete sauny pro dvě až tři osoby s příkonem okolo 2 000 W, s podlahovým topením, ionizátorem, ozonátorem, audio systémem a dalším vybavením. Součástí těchto infrasaun bývá i LED světelná terapie.

Cena nad 30 000 Kč

Nejdražší typy infrasaun disponují různými funkcemi – například LED světelnou terapií, ozonátorem, ionizátorem, audio systémem, dostatečně vysokým příkonem i velikostí umožňující saunování celé rodiny. Mají podlahové topení a pestré příslušenství, jako například lampičku na čtení, věšák na župan a poličku na knihy a nápoje. Mezi dražšími infrasaunami si vyberete i dražší designové kousky, například infrasaunu se stěnami z tónovaného kouřového skla.

Jak se v infrasauně saunovat

Během saunování v infrasauně je potřeba dodržovat několik pravidel.

Před vstupem do infrasauny

Než do infrasauny vstoupíte, nastavte ji na nejvyšší teplotu. Vypijte sklenici vody, protáhněte se a osprchujte. Po sprše se pečlivě osušte. Připravte si několik ručníků – ručník, na kterém budete sedět, ručník, do kterého se obalíte pro vyšší intenzitu pocení, ručník pro otírání potu a hrubší ručník nebo žínku pro odstranění odumřelých kožních buněk. Pokud si během saunování budete pleť otírat hrubším ručníkem, prokrvíte ji a díky odstranění odumřelých kožních buněk, bude pleť působit svěžím a omlazeným dojmem.

Vstup do infrasauny

Do infrasauny můžete vstoupit, ještě, než je úplně vyhřátá. Během saunování si upravujte teplotu tak, aby vám byla nastavená teplota příjemná. Doporučuje se udržovat nejvyšší možnou teplotu a regulovat vzduch střešní ventilací nebo pootevřením dvířek. Topidla jsou v infrasauně umístěna tak, že nejlépe účinkují vsedě. Proto byste se saunovat mněli právě vsedě. Doporučená doba pro pobyt v infrasauně je 30 až 40 minut.

Po dokončení saunování

Když dokončíte saunování, otevřete dveře a několik minut se ochlazujte vzduchem. Vypijte sklenici vody, abyste doplnili tekutiny, které jste během pocení ztratili. Potom se můžete vlažnou vodou osprchovat a opláchnout z těla pot. Ihned po saunování se vyhněte použití šampónů a sprchových gelů, protože po saunování ještě otevřené póry by se mohly zanést.

Kdy je vhodné používat infrasaunu?

Ideální doba pro saunování já ráno. Infrasauna vás příjemně nastartuje a nabije energií na celý den. Saunování večer vám pomůže k relaxaci a uvolnění po náročném pracovním dni.

Vliv infrasauny na zdraví

Zdraví prospěšné účinky infrasauny se využívají ve zdravotnictví při rehabilitacích, ale také v inkubátorech. Infrazáření má pozitivní vliv na ztuhlé klouby, záda, končetiny a kardiovaskulární systém. Prokrvuje tělo a kůži. Pleť je pružnější, pevnější a zdravější. Infrazáření pomáhá léčit akné, ekzémy, celulitidu a čistí ucpané póry. Zvýšená teplota omezuje šíření bakterií a virů, některé úplně zničí.

Pravidelné sanování v infrasauně zlepšuje krevní oběh, činnost srdce, zvyšuje obranyschopnost organismu, pozitivně ovlivňuje hladinu kyseliny mléčné ve svalech a pomáhá detoxikovat organismus. Během saunování dochází k vyplavování hormonů štěstí – endorfinů. Díky tomu se cítíte uvolnění a vyrovnanější. Nižší teploty při saunování jsou vhodné k předehřátí těla před cvičením.

Vliv infrasauny na hubnutí

Proč se díky saunování hubne?

Pravidelné saunování pomáhá k regeneraci těla, posílení obranyschopnosti, k jeho regeneraci, pocitu pohody a zahřátí metabolismu. Všechny tyto aspekty pomáhají ke zdravému spalování tuků. Abyste při hubnutí dosáhli co nejlepších výsledků, zkombinujte saunování s nějakou sportovní aktivitou, například s plaváním.

Jak se správě saunovat, abyste hubli

Pokud během saunování chcete zhubnout, měli byste dodržovat několik zásad. Před saunováním se osprchujte a utřete do sucha. Do ifrasauny si vezměte několik ručníků navíc, abyste jimi mohli průběžně otírat pot a docílit tím vyššího efektu dalšího pocení. Ať už do sauny vstoupíte v době, kdy se teprve rozehřívá, nebo když už je rozehřátá, opravdové pocení přijde asi po patnácti minutách.

Infrasauny a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou infra saunu, které vám umožní slyšet vše. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové infrasauny pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové infrasauny zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem infrasauny. Dozvíte se tam také, které infrasauny jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat